PANTHEON™ Help

 Sadržaj
 Glavna strana- Dobrodošli u PANTHEON uputstva
[Collapse]PANTHEON
 [Collapse]PANTHEON priručnici
  [Expand]Priručnik za PANTHEON
  [Expand]Vodič po DataLab PANTHEON™ Farming
  [Expand]Vodič za mobilni POS
  [Expand]Vodič za PANTHEON Vet
 [Collapse]PANTHEON korisnički priručnici
  [Expand]Korisnički priručnik za PANTHEON
  [Expand]Operativni priručnik za datalab PANTHEON Farming
  [Expand]Korisnički vodič za mobilni POS
  [Expand]Korisnički priručnik za PANTHEON VET
  [Expand]Korisnički priručnik za PANTHEON Farming
[Collapse]PANTHEON Web
 [Collapse]Priručnici za PANTHEON Web
  [Expand]Vodič po PANTHEON Web Light-u
  [Expand]Vodič po PANTHEON Web Terminal-u
  [Expand]Vodič za PANTHEON Web Legal
  [Expand]Arhiva starih proizvoda
 [Collapse]Korisnički priručnici za PANTHEON Web
  [Expand]Kako početi? PANTHEON Web
  [Expand]Korisnički priručnik za PANTHEON Web Light
  [Expand]Korisnički priručnik za PANTHEON Web Terminal
  [Expand]Arhiva starih proizvoda
  [Expand]Korisnički priručnik za PANTHEON Web Legal
[Collapse]PANTHEON Granule
 [Collapse]Priručnik za PANTHEON Granule
  [Expand]Granula Kadrovi
  [Expand]Granula Putni nalozi
  [Expand]Granula Dokumenti i zadaci
  [Expand]Granula Kontrolna tabla
  [Expand]Granula Servis na terenu
  [Expand]Granula B2B naručivanje
  [Expand]Inventar Fiksne Imovine
  [Expand]Granula Inventar skladišta
 [Collapse]Korisnički priručnik za PANTHEON Granule
  [Expand]Kako početi?
  [Expand]PANTHEON Granule i aktivacija
  [Expand]Granula Kadrovi
  [Expand]Granula Putni nalozi
  [Expand]Granula B2B Naručivanje
  [Expand]Granula Kontrolna tabla
  [Expand]Granula Dokumenti i Zadaci
  [Expand]Granula Servis na terenu
   PANTHEON Granule - česta pitanja i odgovori
  [Expand]Inventar Fiksne Imovine
  [Expand]Arhiva
  [Expand]Granula Inventar skladišta
   Arhiva

Load Time: 484.4071 ms
"
  6613 | 1 | |
Label


Introduction - general


 

1. GENERAL

Na kmetijskih gospodarstvih je planiranje del vsakdanjika: z izbiro poljščine v rastlinski proizvodnji posredno določimo kratkoročne ( opravila v sezoni) kot tudi dolgoročne strateške plane (načrtovanje kolobarja, izdelava gnojilnega načrta). Pregled nad zasedenostjo resursov, zmanjšanje stroškov materiala (energentov, gnojil, fitofarmacevtskih sredstev, semenskega materiala ) ter zniževanje ekološko-okoljskih vplivov zaradi usmerjene/vodene/načrtovane porabe fitofarmacevtskih sredstev so pokazatelji uspešnega vodenja kmetijskega gospodarstva.

 

Novi CROP modul vključuje načrtovanje rastlinske proizvodnje preko uvedbe EKSPERTNIH MODELOV (Expert models). Ekspertni model je kot  tehnologija pridelave posamezne poljščine opredeljena z osnovnimi informacijami, kot so: pričakovan pridelek/ha ter koledarska umestitev posameznih tehnoloških opravil (ki se lahko načrtujejo v naprej) v letnem času s pričakovanimi normami /ha, opredeljenimi tipi kmetijske mehanizacija ter predvidenimi količinami materiala,  potrebnimi za posamezna opravila. Posamezna opravila znotraj ekspertnih modelov je moč povezati s fenološkimi razvojnimi fazami. Omogočen je pregled stroškov glede na enoto pridelka kot tudi pregled stroškov na ha.

 

Znotraj PLANA (Plan) si uporabnik lahko izbira/kreira različne verzije plana, glede na gospodarsko usmerjenost kmetijskega gospodarstva.  Povezovanje Njiv/Območja pridelovanja s posamezno verzijo ekspertnega modela določa pri CROP modulu kolobar na izbrani njivi in hkrati omogoča sledenje ciljnim vrednostim tako pričakovanega pridelka kot površin. Zaradi teksturnih in strukturnih lastnosti posameznega zemljišča/njive je možno prilagajati  opravila in porabo materiala  znotraj planskega naloga.  Eno območje pridelovanja (CROP area) je izhodišče za kreiranje delovnega naloga, katerega pozicija je posamezno načrtovano opravilo. Pregledovalnik prostorskih podatkov nam omogoča prikaz zasedenosti posameznih njiv s poljščinami v izbranem obdobju.

 

Na kreiran DELOVNI NALOG (Work orders), ki vsebuje informacije o načrtovanih opravilih posamezne kmetijske rastline, se dodaja/schedula individualne nezasedene kmetijske stroje (pogonski stroji in priključki), kot tudi individualnega delavca ali skupino delavcev. Pri načrtovanih materialnih premikih je nujna določitev skladišč,  omogočen pa je tudi pregled zaloge materiala. DELOVNI nalogi se lahko kreirajo a) iz Planskih nalogov, b) iz Ekspertnih modelov ( potrebno dodeliti območje pridelovanja), ali c) se kreirano ročno (ročni izbor  območja pridelovanja in ročni vnos opravil).

 

Terminski časi na delovnem nalogu so podlaga za PREGLED DNEVNIH OPRAVIL (Daily work scheduling), kjer se na posamezni dan prikaže seznam vseh načrtovanih opravil za posameznega delavca s pripadajočimi kmetijskimi stroji. Rezultat pregleda dnevnih opravil je DELOVNI LISTEK za posameznega delavca ali za vodjo, ki nam poda naslednje odgovore: KDO, KDAJ, KJE, S KATERIMI kmetijskimi stroji in KATERI in KOLIKO materiala je dodeljenega za posamezno opravilo znotraj posameznega dneva.

 

VPIS OPRAVLJENEGA DELA/REALIZACIJA je mogoč na več načinov ( vnos na delovnem nalogu na posamezno opravilo ali resource kombinacijo, vnos dela preko DNEVNEGA VNOSA DELA (Daily work input) po posameznem delavcu, vnos dela preko VNOS OPRAVILA (Task input): enostavni hiter izbor delovnega naloga in omogočeno kreiranje novega delovnega naloga, vnos dela preko NAČRTOVANI VNOS DELA (Planned task input): množični/kompleksen vnos preko različnih iskalnih parametrov). Potrditev vnesene realizacije kreira blagovno storitvene dokumente.

Znotraj AD-HOC analiz je omogočeno kreiranje individualnih poročil (templetov) z grafičnim prikazom tako za načrtovane kot realizirane količine in stroške znotraj posamezne stopnje planiranja( Ekspertni model, Plan, work order) kot tudi primerjava realizacije s plani ( v izvedbi).

 

2. PLANNING LEVELS IN PA FA

Časovna opredelitev načrtovanja ima več stopenj, ki se znotraj PA FA odražajo v različnih menijev/mask:

  1. stopnja: Generalno/sezonsko planiranje: Uporabnik se odloča za kulturo in jo dodeli na izbrano polje/obdelovalno površino
  • V maski Ekspertni model se oblikuje načrtovanje pridelave kulture (Ekspertni model) s podatki na hektar,
  • V Administratorski konzoli/Nastavitve/Kmetijstvo/Agronomija/Ekspertni modeli se uvozi prednastavljene ekspertne modele (izboljšjave- v delu)
  • V maski Plan se kreira plan s trajanjem glede na usmerjenost kmetije, izbere/dodeli  polja v plan, izbere vrsto kulture in dodeli verzijo Ekspertnega modela na obdelovalno površino
  1. stopnja: Makroplaniranje: Uporabnik kreira delovni nalog in dodeli kmetijsko mehanizacijo&delavce&material za potrebe proizvodnje posamezne kulture
  • V maski Plan kreira delovni nalog, ki predstavlja pridelovanje ene kulture na izbrani obdelovalni površini
  • V maski Delovni nalog se kreira nov delovni nalog samostojno/ ročno ali pa preko izbire Ekspertnih modelov
  1. Stopnja: Mikroplaniranje: Uporabnik prilagaja/spreminja dnevne plane za opravila po delavcih
  • V maski Orodja/Dnevni načrt/Terminiranje dnevnega dela se prilagaja finalnemu planiranju z možnostjo pregleda opravil na delovnih listkih (izbolšave/prilagoditve)

Picture 1: Planning levels in PA FA

2.1  Starting point of planning

 

  • »Crop planning« koncept se je prenesel tudi na modul GRASS; maske Ekspertnega modela, Plana, Delovnega naloga in Vnosa opravil se ponovijo pri  posameznem modulu; z nadaljnjim razvojem se bo prenesel na module FRUIT&NUTS in GRAPES s prilagoditvami, ki jih zahteva kmetijska proizvodnja večletnih kultur oz. trajnih nasadov;
  • Dnevni načrt je stičiščna točka vseh modulov: ne glede na lokacijo vnosnega opravila za delavca, bo možen izpis dnevnih opravil po delavcu na enem mestu  - iz maske Orodja/Dnevni načrt dnevni Daily plan
  • Možnost različnih vstopnih točk v stopnje načrtovanja:
  1. Uporabnik prične planiranje v maski Ekspertni modeli (določene ekspertne modele v nadaljevanju izbira znotraj maske Plan ali/in maske Delovni nalog)
  2. Uporabnik prične planiranje v maski Delovni nalogi, kjer izbere Ekspertni model
  3. Uporabnik prične planiranje v maski Delovni nalog brez izbire ekspertnih modelov
  4. Uporabnik prične vnos podatkov v maski Vnos opravila, brez predhodnega planiranja (naknadno kreiranja delovnega naloga)

 

2.2. Comparison of old and new CROP menus

 

Picture 2: Comparison of "old" and "new" CROP menus 

2.2. Work order UI

Work order UI 

2.3 Converting process

Example: Conversion of old CROP into new CROP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

     


Oceni ovu temu
Da li je ova tema korisna?
Komentari
Komentari će biti vidljivi i na forumu!