Uređivanje zadataka, Fenologija i Ishrana
Uređivanje zadataka, Fenologija, Ishrana i Proizvodi
U ovoj tabeli imamo četiri taba:
- Zadaci
- Fenologija
- Ishrana
- Proizvodi.
1. Tab Zadaci

Linija |
Broj linije za zadatak se automatski generiše u opsegu od 20.
Korak linije je definisan u panelu Poljoprivreda / Podešavanja / Proizvodnja / Specifikacije. Sav materijal korišćen za zadatak sa linijom 20 je dodeljen od 0 do 20.
Preporučuje se da se dobije korak linije 20.
|
Zadatak |
ID zadatka. |
Ime |
Ime zadatka.
Desni klik "Dupliraj zadatak": duplira zadatak na poslednjoj poziciji sa istim podacima o zadatku, ako je dodeljen pojedinačni resurs, unutar dupliranog zadatka se samo kopira tip resursa. Omogućeno za Aktivni status.

|
Datum zadatka |
Datum kada se očekuje da zadatak bude realizovan. |
Kašnjenje u danima |
Procena trajanja EM od početka do odabranog zadatka. |
Potrebno vreme (ha) |
Vreme potrebno za izvršenje zadatka po hektaru. |
J/M |
Jedinica mere za potrebno vreme za zadatak. Podrazumevano kao sat. |
Gorivo (l) |
Potrošnja goriva za zadatak po jednom hektaru. Ovi podaci nisu obavezni. Kopira se na sve Samohodne u hijerarhiji resursa. |
Fazna fenologija |
Optimalna faza fenologije za izvršavanje određenog zadatka. Ovi podaci nisu obavezni. |
Razlog |
Razlog za realizaciju zadatka može biti unet. Dobar primer je "sprečiti bolest / štetočinu" ili "širenje korova". |
Tip đubriva |
Tip đubriva za korišćenje u planu ishrane |
Napomena |
Napomena |
Ovde na tabu Zadaci možemo takođe obrisati zadatak kombinacijom tastera "Ctrl+Delete" ili uneti novi pomoću tastera "Insert" ili jednostavno otići na poslednji zapis i uneti taster za "Strelicu dole".
2. Fenologija
Ovaj tab se automatski popunjava ako su faze fenologije za usev prethodno uvezene u bazu podataka. To se može uraditi putem Podešavanja - Administrativni panel - Podešavanja - Poljoprivreda - Agronomija - Fenologija.
Podešavanje ishrane u fenologiji
Ishrana se može upravljati kao opšta za ceo proizvodni proces. U tom slučaju pretpostavljamo uklanjanje hranljivih materija za određeni hranljivi materijal koji će biti izvučen iz tla sa prinosom. To je u velikoj meri zavisno od biljke (Stavka) i količine prinosa.
Druga opcija je da se definiše ova kumulativna potreba za hranljivim materijama za proizvodnju unutar faza fenologije. Zašto je to važno? Za normalan prinos jabuka od 40 tona po hektaru, moramo dodati u proizvodnju oko 60 kg čistog azota. Nije samo kumulativna količina važna, još je važnije kada se ovaj azot treba dodati. Gotovo cela količina azota treba da se doda do kraja postavljanja plodova! S druge strane, fosfor treba dodati u mnogim različitim fazama fenologije i najvažnije je kada dodajemo fosfor, posebno ako ga dodajemo putem fertigacije ili folijarno, ako želimo da maksimizujemo prinos. Ovo je posao stručnjaka za ishranu.

Unutar taba Fenologija postoje određeni delovi UI.
a) Mreža bilansa hranljivih materija
Za tri makro hranljive materije (N, P, K) zabeleženi su dodaci hranljivih materija, uklanjanje useva i bilans hranljivih materija.
Dodavanje hranljivih materija
U slučaju taba Fenologija, dodavanje hranljivih materija je zbir svih količina za određeni hranljivi materijal dodatih za svaku fazu fenologije u kg/ha. Napomena: u tabu Ishrana, dodavanje hranljivih materija je zbir hranljivih materija koje su zapravo dodate đubrivima!
Uklanjanje useva
To je količina hranljivih materija za određeni hranljivi materijal definisana u kg/ha koja se pretpostavlja da će biti izvučena iz polja sa prinosom. To je množenje količine prinosa po hektaru i procenta svake hranljive materije koja se izdvaja sa prinosom.
Bilans hranljivih materija
Bilans hranljivih materija je razlika između dodavanja hranljivih materija i uklanjanja useva. Pokazuje u slučaju taba Fenologija da li smo dobro raspodelili količine hranljivih materija po fazama fenologije. Ako je vrednost za hranljivu materiju u bilansu hranljivih materija negativna, to znači da nismo dodali dovoljno hranljive materije unutar faza fenologije. Optimalno je kada je bilans hranljivih materija oko 0 ili malo veći od 0. U tom slučaju imamo optimalnu ishranu u vezi sa očekivanim prinosom za Ekspert model.
b) Mreža fenologije
Unutar ove mreže raspodeljujemo kako su određene hranljive materije potrebne za razvoj biljaka unutar proizvodnog procesa. Poznato je da biljka treba određenu količinu određenog hranljivog materijala u vezi sa očekivanim prinosom. Ali je još važnije kako su ove hranljive materije raspodeljene po fazama fenologije. Ovde korisnik treba da doda preporučene količine hranljivih materija u kg/ha za N, P i K. Podstičemo naše korisnike da dobiju ove podatke od proizvođača biljnog materijala (seme, biljke, drveće, ...). Treba ih dodati u prva 3 kolone. Kada se ovo doda, tada se može izračunati bilans fenologije. Bilans fenologije je bilans hranljivih materija do određene faze fenologije. Znači, kakav je bilans hranljivih materija između akumuliranih hranljivih materija dodatih putem planiranih zadataka i planiranog dodavanja hranljivih materija putem fenologije. Ako je bilans fenologije negativan, planirane hranljive materije do određene faze fenologije su veće od dodavanja hranljivih materija putem planiranog đubrenja.
3. Ishrana
Tab Ishrana sumira unutar mreže sve zadatke koji imaju đubriva kao dodatni materijal. Ako određeni zadatak ima 2 đubriva, biće prikazan kao 2 reda unutar mreže: jedan za svako đubrivo. Potrebno je postaviti fazu fenologije za svaki zadatak koji ima đubriva! Inače nećemo imati pravilnu povezanost između taba Ishrana i taba Zadaci.
Postoje 3 dela UI za Ishranu:
1. Tabela bilansa ishrane
2. Mreža sa đubrivima
3. Kontrolna tabla
1. Tabela bilansa ishrane
Tabla bilansa ishrane prikazuje bilans hranljivih materija, uklanjanje useva i dodavanje hranljivih materija.
Dodavanje hranljivih materija je zbir svih dodatih hranljivih materija putem planiranih đubriva u kg/ha. Uklanjanje useva se izračunava kao uklanjanje hranljivih materija za planirani prinos (očekivana srednja vrednost) i bilans hranljivih materija je razlika između ove dve vrednosti. Pozitivna vrednost znači da je dodavanje hranljivih materija veće od uklanjanja useva, što znači da ćemo u ovom slučaju dodati više hranljivih materija nego što ćemo uzeti sa usevom.
2. Mreža sa đubrivima
Ovde korisnik može pronaći sve planirane zadatke iz taba Zadaci koji imaju đubriva kao dodatni materijal. Jedan red predstavlja samo jedno đubrivo, tako da ako je zadatak imao više od jednog dodatog đubriva, biće predstavljen sa više od jednog reda.
Za svako đubrivo se izračunava koliko hranljivih materija je dodato putem određenog đubriva (kolona Hranljive materije i kolone N, P, K). Da bi to bilo moguće, J/M svake đubriva mora biti izražena. Inače, izračunavanja nisu moguća. Preporučuje se da se za đubriva koriste J/M mase.
Ako J/M za đubrivo nije kg već druga masa J/M, u tom slučaju konverzija mora biti postavljena unutar konverzija J/M (na UI stavke, dvostruki klik na J/M, a zatim dvostruki klik na ISO jedinicu)

Kada se ovo postavi, Poljoprivreda zna kako pravilno izračunati količinu hranljivih materija unutar dodatih đubriva ako đubriva nisu postavljena po kg kao masa J/M.
Određena đubriva kao što su stajnjak, često se izražavaju po volumenskim J/M, kao što su m3. U tom slučaju Poljoprivreda treba da ima izraženo đubrivo putem mase J/M. Inače neće biti moguće izračunati količinu hranljivih materija. U tom slučaju, kada su đubriva postavljena sa volumenskim primarnim J/M, masa J/M treba da se doda kao sekundarni J/M.

U gornjem slučaju, 1 m3 svinjskog stajnjaka ima 500 kg. Dakle, kada smo dodali 1 m3 svinjskog stajnjaka putem đubrenja, zapravo smo dodali 500 kg svinjskog stajnjaka. Ako je postavljeno 1% azota (N), to znači da smo dodali 5 kg azota. Sekundarni J/M može biti druga masa J/M, ali u isto vreme mora biti postavljena i konverzija mase J/M.
Moguće je menjati đubriva i količine đubriva koje poboljšavaju funkcionalnost sistema. Ako primetimo da bilans hranljivih materija u određenim fazama fenologije nije dobro izbalansiran, možemo promeniti đubriva i količine takođe i direktno uticati na upravljanje hranljivim materijama za Ekspert model.
3. Kontrolna tabla
Kontrolna tabla vizuelno predstavlja bilans hranljivih materija tokom celog Ekspert modela. Lako je pratiti krivu i primetiti koliko je izbalansirana ishrana za svake od tri hranljive materije. Bilans hranljivih materija po fazama fenologije je prikazan tako da možemo pratiti krajnje rezultate našeg upravljanja ishranom. Različite hranljive materije su predstavljene u tri boje:
- zelena: (N)
- žuta: (P)
- plava: (K)
Ideja je imati mirne krive, bez jakih vrhova koji predstavljaju jake deficite (u slučaju nižeg vrha) ili viškove (u slučaju višeg vrha) i oboje je veoma loše sa finansijskog i agronomskog stanovišta. Dobro izbalansirana ishrana je ključ efikasne ishrane.
Izveštaji o ishrani za EM
Klikom na
izveštaj o ishrani se automatski štampa za odabrani EM.

U gornjem delu izveštaja prikazana je lista đubriva i zadataka, zajedno sa količinama hranljivih materija i bilansom hranljivih materija za svaki zadatak/dodavanje đubriva.
Takođe, prikazana je opšta suma dodavanja hranljivih materija, uklanjanja useva i bilansa hranljivih materija
Posle toga postoje 4 grafika:

Bilans hranljivih materija po fenologiji je ista grafika kao na Kontrolnoj tabli na tabu Hranljivih materija.
Ostale tri grafike predstavljaju krive za dodavanje hranljivih materija (definisane dodavanjem đubriva) i uklanjanje hranljivih materija (definisane unutar taba Fenologija) svake od 3 hranljivih materija. Tamnija boja pokazuje potrebu za hranljivim materijama, a svetlija - dodavanje hranljivih materija:

4. Proizvodi
Obično se poljoprivredni proizvodi beru kao jedan glavni proizvod i imaju mogućnost berbe dodatnih i takođe nusproizvoda. Za žitarice glavni proizvod je Ident/Proizvod Ekspert modela i proizvođač želi da ubere većinu ovog proizvoda. Može se desiti da se proizvode i dodatni proizvodi, zabeleženi kao drugačiji kvalitet proizvoda (na primer - Proizvod sa kvalitetom B,C kod žitarica ili Proizvod, ubrano u drugom obliku/jedinici kod proizvodnje trave (seno, sveža trava, silaža, ..). Glavni i dodatni proizvodi doprinose prinosu proizvoda Ekspert modela, dok nusproizvod se beleži sa nezavisnom jedinicom (na primer, slama kod žitarica) jer predstavlja potpuno drugačiji proizvod.

Tip |
Izbor tipa proizvoda:
- A- Dodatni proizvod
- S- Nusproizvodi
|
Stavka |
Izbor svih proizvoda sa primarnom kategorijom USEV (unutar modula USEVI&POVE) ili TRAVA (unutar modula TRAVA). Nije moguće uneti isti proizvod, pojavljuje se obaveštenje:

|
Ime |
Ime stavke |
J/M |
Jedinica mere |
Plan KOL |
Unesite KOL planiranog proizvoda:
- Dodatni proizvod: podrazumevano prikazivanje MAX. planirane KOL glavnih proizvoda; izmenite to
- Nusproizvodi: unesite planiranu KOL očekivanu po hektaru
|
Procenat |
Automatski izračunato nakon čuvanja planirane KOL za dodatni proizvod; polje samo za čitanje. |
Broj zadatka |
Kada je izabran nusproizvod: Izaberite zadatak iz zadatka Ekspert modela, koji su povezani sa proizvodnjom nusproizvoda; obavezno polje.

|
Svi podaci zabeleženi unutar Ekspert modela se kasnije transformišu i preračunavaju zbog veličine površine useva ako se Ekspert model prenese na Plan ili Radni nalog.