Poslovanje z gotovino po novem
Poslovanje z gotovino po novem
Izmene pravilnika o sprovođenju Zakona o poreskom postupku, koje su stupile na snagu 27. decembra 2011, su veoma drastično smanjile dozvoljeni obim gotovinskog poslovanja i gurnule neke preduzetnike još dublje u krizu. Sa povećanim obimom bezgotovinskog poslovanja koristiće pre svega banke, dok će se preduzetnici suočavati sa višim troškovima i dodatnim preprekama u poslovanju. Preduzetnici očekuju da će Ministarstvo finansija čuti njihove opravdane pritužbe i ublažiti izmene.
Kaj je dovoljeno plačevati z gotovino?
Izmena Zakona o poreskom postupku (ZDavP-2) propisuje da poslovanje poslovnih subjekata mora biti uvek bezgotovinsko, osim u slučajevima kada se radi o manjim iznosima (ili ako je na drugi način obezbeđena evidencija o tim plaćanjima). Kada se radi o manjim iznosima preciznije propisuje Pravilnik o sprovođenju Zakona o poreskom postupku (UL 101/12.12.2011).
Sa gotovinom je dozvoljeno izmiriti plaćanje za isporučenu robu ili izvršenu uslugu, koje ne prelazi 50 EUR (pre 420 EUR). Takođe je u iznosu do 50 EUR dozvoljeno platiti dividende i kamate fizičkim osobama, kao i iznos prihoda od poljoprivrednih proizvoda, šumskih plodova i proizvoda domaće radinosti (pre 125 EUR).
Matjaž Hoyer iz http://www.racunovodski-servis-zeus.si/ je rekao da su moguća i gotovinska plaćanja fizičkim osobama u neograničenom iznosu, ukoliko se radi o penzijama i sličnim prihodima (8. tačka 37. člana ZDoh-2), za pomoći i subvencije iz 20. člana ZDoh-2, prihodima iz 32. člana ZDoh-2 (npr. dobitak iz kapitala od otuđenja nekih pokretnina), primicima i uslugama članova izbornih odbora, kao i primicima i uslugama iz 2., 3. i 5. tačke 107. člana ZDoh-2 kao što je npr. učešće na međunarodnoj konferenciji.
Česa po novem ni dovoljeno plačevati z gotovino?
Ukidanje je mogućnosti gotovinskog isplaćivanja prihoda iz radnog odnosa fizičkoj osobi iz 37. člana ZDoh-2 (osim već pomenute 8. tačke člana). To znači da sva isplaćivanja (plata, prihodi po autorskoj, ugovoru o delu, poslovodnom ili drugom ugovoru, nadoknada troškova itd.) moraju obavezno biti uplaćena na transakcijski račun.
Kakšen vpliv bodo imele spremembe v gotovinskem poslovanju na gospodarstvo, bomo priča v tekočem letu. Preduzeća će svakako ponosno držati glavu iz uzburkanih voda i pokušavati da se održe na površini, dok će država zadovoljno sedeti na visokoj steni i budno posmatrati transakcije.