Za osebno dopolnilno delo so obvezne vrednotnice
Za osebno dopolnilno delo so obvezne vrednotnice
S 1. Januarjem 2015 je pričel veljati Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno (Uradni list RS, št. 32/14) , ki uvaja sistem vrednotnic za osebno dopolnilno delo. O osebnem dopolnilnem delu govorimo takrat, ko fizična oseba opravlja delo za svoj račun (in ne za račun pravne osebe).
Na podlagi prvega odstavka 12. člena zakona se kot občasna dela pomoči v gospodinjstvu, njim podobna dela ali druga manjša dela lahko opravljajo:
- občasna pomoč v gospodinjstvu, pomoč pri čiščenju stanovanja ali stanovanjske stavbe, vzdrževanje pripadajočih zunanjih površin;
- občasna pomoč pri kmetijskih delih;
- občasno varstvo otrok, pomoč starejšim, bolnim ali invalidom na domu, spremstvo oseb, ki potrebujejo nego;
- občasne inštrukcije kot pomoč pri izpolnjevanju šolskih ali študijskih obveznosti;
- občasno prevajanje ali lektoriranje;
- občasno izvajanje umetniških oziroma drugih kulturnih vsebin ob zasebnih dogodkih;
- občasna pomoč pri oskrbi hišnih živali na domu lastnika živali.
Na podlagi tretjega odstavka 12. člena zakona posameznik lahko:
- Izdeluje in prodaja izdelke domače in umetnostne obrti v skladu z zakonom, ki ureja obrtno dejavnost in ki niso namenjeni zaužitju;
- izdeluje izdelke, ki niso namenjeni zaužitju in ki jih je možno izdelovati na domu pretežno ročno ali po pretežno tradicionalnih postopkih, jih popravlja in prodaja;
- nabira in prodaja gozdne sadeže in zelišča v njihovi osnovni obliki;
- melje žito, žge apno ali oglje na tradicionalen način in prodaja.
Priglasitev osebnega dopolnilnega dela
Opravljanje ali prenehanje osebnega dopolnilnega dela se priglasi le enkrat na spletni strani www.ajpes.si. Delo lahko posameznik opravlja, v kolikor predhodno pridobi vrednotnico na svoje ime. Vrednotnica je torej dokument, na podlagi katerega se lahko opravlja osebno dopolnilno delo in velja za koledarski mesec.
Pridobitev in veljavnost vrednotnice
Vrednotnico se pridobi na podlagi vložitve zahtevka za pridobitev vrednotnice prek spletnega portala e-uprava ali osebno na upravni enoti, katera za posameznika vloži zahtevek prek spletnega portala e-uprava. Vrednotnico kupi naročnik (če gre za znanega naročnika, npr. pomoč v gospodinjstvu) ali izvajalec osebnega dopolnilnega dela sam (če gre za neznane naročnike, npr. prodaja gozdnih sadežev, pletenin ipd.).
Vrednotnico se kupi le eno za koledarski mesec, ne glede na višino plačila, število ur opravljenega dela in število opravljenih del za istega naročnika. Za vsako vrednotnico je potrebno plačati pavšalni znesek za pokojninsko in zdravstveno zavarovanje (9 EUR: 7 EUR prispevek za PIZ, 2 evra prispevek za ZZ in zavarovanje za poškodbo pri delu in poklicno bolezen), ena vrednotnica pa prinese en dan pokojninske dobe.
Vsi tisti, ki so osebno dopolnilno delo že prijavili do 31.12.2014, lahko do 30. junija 2015 delo opravljajo brez vrednotnice (prehodno obdobje).
Poročanje in zaslužek
Posameznik, ki opravlja osebno dopolnilno delo, mora polletno poročati davčni upravi o doseženem prihodku iz naslova osebnega dopolnilnega dela, najpozneje do desetega dne v mesecu po preteku polletnega obdobja (10.07. za prvo polletje in 10.01. za drugo - na obrazcu, ki je priloga 2 Pravilnika o osebnem dopolnilnem delu).
Prihodek v posameznem polletju koledarskega leta v seštevku ne sme presegati treh povprečnih mesečnih neto plač v Republiki Sloveniji v preteklem koledarskem letu (glede na podatek o neto povprečni plači iz leta 2013 to znaša: 2.974,3 EUR).
Seznam posameznikov, ki opravljajo osebno dopolnilno delo
http://www.racunovodski-servis-zeus.si/aktualne-informacije-in-novice/za-osebno-dopolnilno-delo-so-obvezne-vrednotnice
Pravilnik o osebnem dopolnilnem delu
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=PRAV12251
Dokument s podrobnim opisom osebnega dopolnilnega dela in vrednotnic.
http://www.fu.gov.si/fileadmin/Internet/Davki_in_dajatve/Podrocja/Dohodnina/Dohodek_iz_zaposlitve/Opis/Podrobnejsi_opis_Osebno_dopolnilno_delo_in_vrednotnice.pdf
Ingrid Drozg , RS ZEUS d.o.o.