Servisni nalogi
Servisni nalogi - splošno
Kot smo videli v opisu servisnih prevzemov in izdaj, je njihova osnovna značilnost ta, da so prometi prevzemov in izdaj izravnani. Če ident prejmemo na servisno skladišče, ga moramo tudi izdati. Pri tem imamo na razpolago eno samo skladišče - servisno skladišče.
Modul "Servis" v celoti pokriva posege v zvezi s popravilom ali zamenjavo blaga v garanciji in ugotavljanjem, če je bil ident (posredno ali neposredno) kupljen v našem podjetju in s katerim dokumentom je bil prodan. Če je ident voden po serijskih številkah, imamo seveda povsem natančno sled za gibanjem tega identa v našem podjetju.
Nekoliko drugačen razmislek pa nastopi, kadar v servisni dejavnosti kupcem blago in storitve tudi fakturiramo. Tak primer nastopi npr.:
- kadar garancije ne priznamo zaradi nepravilne uporabe
- kadar v servisirani ident na posebno željo kupca vgradimo nove ali dražje komponente
- kadar nam kupec naroči izvedbo zaračunljivih posegov
- ...
V teh in podobnih primerih želimo:
- preko servisnega skladišča prevzemati in izdajati le tiste idente in storitve, ki niso zaračunljivi,
- idente in storitve, ki pa jih kupcu prodamo oziroma zaračunamo, pa želimo izdajati iz centralnega, privzeto veleprodajnega skladišča. Tako se izognemo prenosom blaga, ki pravzaprav ni servisno blago, na servisno skladišče. Taka izdaja na račun servisa pa je lahko izvršena celo preko iste vrste dokumenta kot redna prodaja.
Še ena možnost uporabe modula servisnih nalogov pa so pavšalne pogodbe o vzdrževanju. S pomočjo servisnega naloga namreč dobimo centralni vpogled v:
- količino porabljenih storitev (servisnih ur ipd), nastalih na podlagi pogodbe o pavšalnem vzdrževanju, na eni strani
- ter količino in vrednostjo izdaje plačljivega blaga in plačljivih storitev na drugi strani
Za nadaljevanje glej: