 | Loading… |
|
|
Januar 2010Uvodnik
Pozdravljeni!
Leto 2010 ne bo lahko. Bolj kot kadarkoli bomo potrebovali zanesljive in hitre podatke, pripravljene brez pretiranega napora. Podjetja smo prisiljena povečati produktivnost, če želimo preživeti. A produktivnosti ne moremo večati na račun več dela ali s slabšanjem delovnih pogojev. Taka časovno omejena udarništva lahko pomagajo preokreniti podjetje, vendar niso dolgoročno vzdržna. Nujno je razmisliti postopke poslovanja in izboljšati orodja.
Vprašanja, zaradi katerih smo leta 1997 ustanovili Datalab, so danes v podjetjih še bolj aktualna. Kaj prodajamo in na čem zaslužimo? Kje je naš denar? Koliko ga potrebujemo? Kako optimalno delujemo? Se recesija pozna na bolniških? Glavno vprašanje za Datalab pa je, kako lahko podjetjem pomagamo? Kje je naša vrednost? Kaj moramo mi delati bolje?
Prvič: smo v razdražljivih časih in vsaka dodatna ovira zmanjšuje motivacijo. Najbolj nerodno je nedelovanje programa. Decembrski build nam je pokazal luknjo v sistemu preverjanja. Zaradi nedodelanih zakonodajnih pravilnikov smo morali spreminjati funcionalnost v popravkih (patchih) po buildu, popravke pa nismo avtotestirali. Takoj smo uvedli »build-master«-ja, ki nadzoruje proces kreiranja novih verzij in koordinira razvojnike in testerje. Če kak avtotest pade, se izid premakne. Kar lahko pomeni, da bomo nove verzije izdali kak dan kasneje, a bodo stabilnejše. 100% zanesljivosti ne bomo mogli zagotavljati (ker ne vemo, kakšne izpise, dodatne programe ipd. ste kreirali) lahko pa se k temu bistveno približamo.
Drugič: Z vzpostavitvijo lastnega ServiceDesk-a in vzdrževanjem servisa gostovanja (hosting) pridobivamo izkušnje uporabnikov in upravljalcev sistemov. S tem smo skrajšali informacijsko povratno zanko ter pridobili poligon za testiranje velikih števil. Dodatno v maju načrtujemo mesec direktne podpore, kjer bomo skupaj z vami obdelali posamezne boleče točke PANTHEON-a. Spremljamo Forume na uporabniškem strežniku. Rezultat je modul za spremljanje kreditov, dodatni »auto-doctoringi« pri inventurah, ki olajšajo odpravljanje vnosnih napak, bilančne kontrole. Po končanem razvoju platforme lahko večino resursov vlagamo v izboljšanje uporabnosti – tja, kjer VI najbolj občutite izboljšano orodje in dvig produktivnosti.
Tretjič: Potrebno je znižati začetne stroške. Ugodna, od leta 2006 nespremenjena cena licenc je samo prvi pogoj. Kaj pa strošek vzpostavitve v podjetju? Prve programske rešitve (npr. čarovnik za instalacijo) so že v uporabi. Februarja izzide Priročnik za uporabo v obliki e-knjige, ki bo brezplačna. Še bomo izboljšali uporabniški strežnik in dopolnili video posnetke. Novi čarovniki za uvoz/izvoz podatkov omogočajo obojestransko izmenjavo z Excelom, podatkovnimi datotekami in podobno.
Četrtič: Znižati je potrebno strošek podpore. Vgraditi še več inteligence v PANTHEON. Čas je za drugo generacijo IRIS. Zdi se mi, da se je precej izboljšalo razmerje cena/kvaliteta podpornih storitev in napredek pri partnerjih je opazen. Od podpore obstoječim procesom se morajo budgeti preusmeriti k uvajanju novih, inovativnih procesov ter dodatne IT podpore (spletna trgovina/arhivski sistem ipd. za vsakogar). Kar me čudi, je počasna rast skupnosti uporabnikov, kjer sem pričakoval več dogajanja. Naloga za letos.
Petič: Tehnologijo velikih je potrebno narediti dostopno in USPEŠNO implementirati v mala in srednja podjetja. E-arhivi, elektronska izmenjava dokumentov, »pogovarjanje« med samimi sistemi ipd. so končno zreli in zaradi ekonomije obsega tudi dovolj poceni za množično uporabo. Sistem gostvanja je uspešno prestal teste in za razliko od nekaterih konkurenčnih sistemov izredno lepo skalira: odzivnost sistema ne pada s prilivom uporabnikov. Odprava stroška strežniške infrastrukture v mikro podjetjih in selitev podjetja v »računalništvo v oblaku« prinaša moderno informatiko v vsako podjetje. Kar je Gmail naredil za komunikacije, bo PANTHEON eRačunovodstvo naredilo za vaše poslovne podatke. Dostopne od povsod in kadarkoli. Podirajoč meje med podjetjem in njegovimi partnerji.
Petinpoltič: Začnite spremljati metriko vašega podjetja!!! V sodelovanju z računovodskimi servisi pripravljamo tipska ZEUS poročila in jih po končanju takoj vključimo v standardni PANTHEON. A to ni dovolj. Vsako podjetje potrebuje svoje tipične poslovne kazalce. Če mi modrozeleni zajčki prinašajo največjo razliko v ceni, kako/kje/komu/za koliko jih prodajam? Poslovni kazalniki so kompas in zemljevid poslovanja. Namesto gledanja poročil in jeze nad politiko kak večer razmislite o merjenju pulza vašega podjetja. Bo čas bolje investiran :)
V naslednjih letih pa pričakujemo še bolj intenzivne spremembe zakonodaje. Države EU se bodo spopadale s posledicami recesije in kopičenja javnofinančnih primanjkljajev, države jugozahodne Evrope pa s harmonizacijo zakonodaj s pravili EU. To prinaša dodatno obremenitev razvoja.
Če želimo ob tem dvigati kvaliteto našega dela, potrebujemo dodatne resurse. Zanje pa potrebujemo denar, ki nam ga bančni sektor (kot verjetno še mnogim od vas) ne more zagotavljati ali pa ni zanesljiv. Zato bomo izvedli dokapitalizacijo: da se neha likvidnostna agonija in da pridobimo varnostne rezerve. Ste mogoče pomislili, da bi postali naš delničar?
Žal bomo morali po 14 letih nespremenjene cenovne politike s 1.7.2010 za nekaj odstotnih točk podražiti osveževanje in ga približati ceni konkurence. A obljubljamo, da vam bo podražitev za nekaj deset evrov na uporabnika letno prinesla vsaj 100€ prihranka pri vašem poslovanju.
Dragi uporabniki, leto 2010 bo en sam velik izziv. Podjetja se moramo odločiti, ali se bomo razbijali po valovih ali pa bomo veter izkoristili za nepredstavljive premike. Naša ladja ima zaprte luknje, nastavljena jadra in določeno smer. PANTHEON spet pridobiva na hitrosti :)
Andrej Mertelj
Izvršni direktor Datalab-a in zahteven uporabnik PANTHEON-a
Datalab Akademija
Razpisani so novi termini tečajev za posamezne sklope v PANTHEON-u. Vsi tečaji bodo potekali na sedežu podjetja Datalab d.d., Koprska 92, 1000 Ljubljana.

PANTHEON gostovanje za računovodske servise
Predstavljamo vam novo možnost uporabe poslovno-informacijskega sistema PANTHEON, ki je še posebno primerna za računovodske servise. PANTHEON e-računovodstvo (gostovanje oz. hosting) omogoča hkraten dostop računovodskega servisa in stranke do skupne baze in arhiva preko interneta.
Uporabnik gostuje na naših strežnikih in je kot gost deležen posebnih ugodnosti, kot so avtomatsko arhiviranje in osveževanje programa, uporaba podatkovnega strežnika ter izredno varno delovanje.
Za več informacij oz. predstavitev e-računovodstva nam pišite na e-racunovodstvo@datalab.si ali pokličite 01 25 28 926.
Pojasnila glede osveževanja
Zaradi vse pogostejših vprašanj glede osveževanja programa prilagamo povezavo, kjer si lahko preberete razlago nekaterih pojmov kot npr. kaj je osveževalna pogodba, kaj zajema, kaj je historična vrednost.
Več informacij:
http://www.datalab.si/pantheon/cene_in_nakup/osvezevalna_pogodba/
Postopek prenosa licenc
Zaradi pogostih vprašanj glede prenosa licenc vam sporočamo nekaj ključnih informacij.
1.
|
Preverite, če so bile licence kupljene pred 1. oktobrom 2006. Če so bile kupljene pred oktobrom, je možen prenos tudi, če lastniki starega in novega podjetja niso isti. Če so licence bile kupljene po tem datumu, je možen prenos samo med podjetji, ki imajo iste lastnike oziroma se gre za ožje sorodstvo, pri katerih so isti priimki.
|
2.
|
Obrnite se na svojega podpornika, ki vam bo poslal izjavo o prenosu licenc, ki mora biti podpisana in potrjena s strani starega, novega in partnerskega podjetja. Brez izjave, podpisov in žigov prenos ni mogoč. Vsaka izjava naj, če je le možno, vsebuje tudi datum aktivacije (lahko ročno nekam pripišete).
|
3.
|
Po prenosu licenc morate skleniti tudi osveževanje za najmanj 3 mesece. Poračuna se tudi morebitna historika iz nesklenjenega osveževanja na podjetju, iz katerega se prenašajo licence. Znesek se faktorira podjetju, na katerega se prenaša licence.
|
4.
|
Aktivno osveževanje se prav tako prenese skupaj z licencami.
|
Dodatne informacije:
1.
|
Bonusi za osveževanje se ne prenašajo skupaj z licencami in osveževanjem. Vezani so na določeno pravno osebo in zgodovino osveževanj.
|
2.
|
Če imate licence v zakupu, morate najprej narediti terminacijo zakupne pogodbe teh licenc, da preidejo v vašo last. Šele potem je možen prenos.
|
3.
|
Če se zamenja davčna številka podjetja, je potrebno narediti prenos licenc. Drugače se lahko zamenja samo ime podjetja in prenos licenc ni potreben.
|
4.
|
Po prenosu boste dobili račun za licence in dobropis. V dobropisu se licence poberejo s prvega podjetja, z računom pa se nato dodelijo drugemu podjetju. Če dobropisa ne potrdite in vrnete nazaj po pošti, se prenos razveljavi in licence se vrnejo na prejšnje podjetje.
|
5.
|
Če imate sklenjeno letno osveževanje na obroke, morate najprej plačati celotno fakturo z vsemi obroki. Šele potem je možno prenesti licence. Osveževanje se nato tudi prenese na novo podjetje.
|
Za dodatne informacije se obrni na svojega podpornika ali na prodaja@datalab.si.
DAVČNI OBRAČUN 2009 – I. del
Pred nami je zopet pester čas zaključevanja letnih bilanc. V nadaljevanju bomo na kratko predstavili najpomembnejša pravila, ki vplivajo na pripravo davčnega obračuna.
Kot je določeno v 12. členu ZDDPO-2, se dobiček ugotavlja kot presežek prihodkov nad odhodki in je izkazan v poslovnem izidu v skladu z računovodskimi standardi. V 13. členu je odpravljena dvojna obdavčitev, kar pomeni, da se prihodki in odhodki lahko samo enkrat vključujejo v davčno osnovo (upoštevamo npr. pri oblikovanih popravkih terjatev ter kasnejših plačilih s strani kupca ali pri oblikovanju rezervacij).
Pri spremembah računovodskih usmeritev in popravkih napak, zaradi katerih se preračunajo preneseni čisti poslovni izid ali druge sestavine kapitala, se le-te vključijo v davčno osnovo v obdobju te spremembe oz. popravka napake (npr. če v letu 2009 ugotovimo, da iz registra osnovnih sredstev ni bilo izločeno tovorno vozilo, prodano v letu 2008, bomo le-to upoštevali pri pripravi obračuna za leto 2009).
Na dejansko višino davčne osnove tako vplivajo predvsem:
• davčno priznani odhodki,
• prihodki (brez izvzetih prihodkov),
• olajšave,
• davčne izgube iz preteklih let in
• poslovanje s povezanimi osebami.
V nadaljevanju se bomo najprej posvetili davčno priznanim odhodkom. Splošna opredelitev se nahaja v 29. členu ZDDPO-2, kjer je navedeno, da so davčno nepriznani odhodki tisti, ki niso neposreden pogoj za opravljanje dejavnosti in niso posledica opravljanja dejavnosti; imajo značaj privatnosti in niso skladni z običajno poslovno prakso.
Posebna pravila o davčno priznanih odhodkih najdemo pri naslednjih kategorijah:
• obrestih (pri prejetju posojil od povezanih oseb se upoštevajo obračunane obresti največ do višine zadnje objavljene, ob času odobritve posojila znane priznane obrestne mere. Pri prejemu posojila s strani kvalificiranega delničarja oz. družbenika je potrebno upoštevati tudi pravilo tanke kapitalizacije – šestkratnik v letu 2009);
• terjatvah (odhodki zaradi prevrednotenja terjatev - oblikovani popravki terjatev – se priznajo v znesku, ki ne sme biti višji od nižjega od naslednjih dveh zneskov: zneska, ki je enak aritmetični sredini v preteklih treh letih dejansko odpisanih terjatev oz. od zneska, ki predstavlja 1% obdavčljivih prihodkov davčnega obdobja);
• finančnih naložbah (odhodki kot posledica oslabitve kratkoročnih in dolgoročnih finančnih naložb oz. finančnih instrumentov se ne priznajo, razen če gre za naložbe oz. instrumente izmerjene po pošteni vrednosti preko poslovnega izida);
• dobremu imenu (odhodki iz prevrednotenja zaradi oslabitve dobrega imena se priznajo v obračunanem znesku, vendar največ do 20% začetno izkazane vrednosti dobrega imena; odhodi, ki niso bili priznani, se lahko prenašajo v naslednja leta);
• plačah in drugih izplačilih v zvezi z zaposlitvijo (plače, druga izplačila ter nadomestila se priznajo kot odhodek v obračunanem znesku),
• amortizaciji (davčno priznana je amortizacija po metodi enakomernega časovnega amortiziranja po najvišjih amortizacijskih stopnjah, določenih v 33. členu ZDDPO-2),
• rezervacijah (rezervacije se priznajo kot odhodek v višini 50% oblikovanih rezervacij in sicer za rezervacije za dana jamstva ob prodaji proizvodov in opravi storitev, rezervacije za reorganizacijo, za pričakovane izgube iz kočljivih pogodb, rezervacije za pokojnine, za jubilejne nagrade ter za odpravnine ob upokojitvi),
• reprezentanci (stroški reprezentance se priznajo v višini 50%, med stroške reprezentance se štejejo stroški za pogostitev, zabavo ter darila poslovnim partnerjem – med darila se štejejo darila z logotipom ali brez),
• stroških nadzornega sveta (stroški nadzornega sveta oz. drugega organa, ki opravlja samo funkcijo nadzora, so davčno priznani v višini 50%).
Dohodki, ki v celoti niso davčno priznani, pa so: dohodki podobni dividendam, odhodki za pokrivanje izgub iz preteklih let, stroški, ki se nanašajo na privatno življenje, izterjave davkov in drugih dajatev, kaznih, obrestih od neplačanih davkov, donacij in podkupnin.
V nadaljevanju bomo predstavili še davčne olajšave, izvzemanje prihodkov, poslovanje s povezanimi osebami in pokrivanje davčnih izgub.
Do takrat pa lep pozdrav.
Klara Koželj, davčna svetovalka
Ateconia Davčna hiša d.o.o.
Spletna stran: www.ateconia.si
Odgovorna oseba: Klara Koželj
Telefon: 080 88 16
Ne pozabite oddati do 1.2.2010 podatkov za dohodnino
Podatki za dohodnino
Podatke za dohodnino (izplačila fiz. osebam) oddate preko portala e-davki. Če imate računovodski servis, bo le ta to storil za vas. V kolikor pa knjige vodite sami, morate to postoriti vi. Da bi lahko to naredili sami, potrebujete digitalni podpis. Kako do digitalnega potrdila preberite tukaj.
Kdo oddaja podatke za dohodnino?
Vsa podjetja (tudi s.p.), ki so v letu 2009 izplačevala kakršne koli dohodke (plače, podjemne pogobe, avtorske honoraje, dohodke po študentski napotnici ipd.). Ta informacija se smiselno dopolnjuje z obraci REK, o katerih smo pisali tukaj.
DDV za obdobje okt-dec
Do 31.3.2010 boste morali oddati zaključna poročila na AJPES in DURS (bilanco stanja, izkaz uspeha) za leto 2009. V kolikor nimate računovodskega servisa, morate poročila oddati sami. Samostojni podjetniki se lahko priprave letnega poročila naučite na naši 5-urni delavnici: Kako pripraviti bilanco za leto 2009.
Data d.o.o.
Dunajska cesta 136
1000 Ljubljana
Točka VEM
www.data.si
V uspešnih podjetjih delajo skupinsko?
Seveda. Vendar zakaj? In kako?
Odgovor na zakaj sem v svojem razmišljanju podal prejšnji mesec. Odgovor na "kako" pa boste lahko prebrali v tem in naslednjih člankih o skupinskem delu.
Sodelovanje v podjetju
Najprej pomislimo, kako poteka naše delo v podjetju?
Postalo je običajno, da ogromno sodelujemo s svojimi sodelavci pri izvajanju vseh mogočih opravil. Da vsi pripravljamo različne dokumente in dnevno sodelujemo na skupnih projektih. In da smo skoraj vsi neprestano v stiku s strankami.
Težave pri sodelovanju
Kljub našim dobrim namenom in trudu, ki ga vsi vlagamo, pa prihaja pri tem do neusklajenosti s sodelavci.
Recimo, ne najdemo dokumenta, ki ga je včeraj pripravil sodelavec. Stranka pokliče in ne vemo, kaj se je sodelavec predvčerajšnjim z njo dogovoril.
Težave pri sodelovanju
Kljub našim dobrim namenom in trudu, ki ga vsi vlagamo, pa prihaja pri tem do neusklajenosti s sodelavci.
Recimo, ne najdemo dokumenta, ki ga je včeraj pripravil sodelavec. Stranka pokliče in ne vemo, kaj se je sodelavec predvčerajšnjim z njo dogovoril.
Direktor sprašuje, kako daleč je projekt, mi pa ne vemo, kaj so sodelavci že uspeli opraviti in kdaj imajo namen opraviti še preostale stvari.
Sodobna orodja za skupinsko delo
In kako so se lotili reševanja teh težav v uspešnih podjetjih?
Vestnik DDV v poslovni praksi
Pravica do odbitka DDV
Aleksandra Heinzer, 01/10
http://www.onnddv.dashofer.si/onn/?cid=15197, 5.1.2010
Primer:
Zavezanec za DDV kupi v trgovini material in plača v gotovini. Trgovec nima na gotovinskem računu podatka o datumu odpreme blaga, ker mu je samoumevno, da kupec blago plača in odnese iz trgovine. Ali ima kupec - zavezanec za DDV pravico do odbitka DDV, ker na računu ni zapisanega podatka kdaj je bilo blago odpremljeno?
Skladno z 62. členom ZDDV-1 pravica do odbitka DDV nastane v trenutku, ko nastane obveznost obračuna DDV. 6. odstavek 67. člena ZDDV-1 v nadaljevanju določa, da ne sme davčni zavezanec odbiti DDV prej kot v davčnem obdobju, v katerem je prejel račune za njemu opravljeno dobavo blaga ali storitev oziroma carinske deklaracije za uvoženo blago. Da lahko davčni zavezanec uveljavlja pravico do odbitka vstopnega DDV pri nakupu določenega blaga, morata biti torej kumulativno izpolnjena vsaj dva pogoja, in sicer da:
• je obveznost obračuna DDV že nastala in
• je davčni zavezanec prejel račun za to blago.
Obseg pravice do odbitka tega DDV je odvisen od tega, kakšna je bila vsebina transakcije. Ob predpostavki, da gre v zadevnem primeru za DDV, ki ga je davčni zavezanec dolžan plačati ali ga je plačal v Sloveniji za blago, ki mu ga je ali mu ga bo dobavil drug davčni zavezanec, je treba nadalje upoštevati a. točko prvega odstavka 63. člena ZDDV- 1. Slednja določa, da ima davčni zavezanec v tem primeru pravico, da od DDV, ki ga je dolžan plačati, odbije DDV, ki ga je dolžan plačati ali ga je plačal pri nabavah blaga, če je to blago uporabil oziroma ga bo uporabil za namene svojih obdavčenih transakcij.
Ne glede na navedeno obstajajo v zvezi z uveljavljanjem pravice do odbitka vstopnega DDV določene omejitve, ki jih zajema 66. člen ZDDV-1. Davčni zavezanec tako v nobenem primeru ne sme odbiti vstopnega DDV od:
•
|
jaht in čolnov, namenjenih za šport in razvedrilo, goriv in maziv ter nadomestnih delov ter storitev, tesno povezanih s tem, razen od plovil, ki se uporabljajo za opravljanje dejavnosti prevoza potnikov in blaga, dajanje v najem in zakup ter za nadaljnjo prodajo;
|
•
|
zrakoplovov, goriv in maziv ter nadomestnih delov ter storitev, tesno povezanih s tem, razen od zrakoplovov, ki se uporabljajo za opravljanje dejavnosti prevoza potnikov in blaga, dajanje v najem in zakup ter za nadaljnjo prodajo;
|
•
|
osebnih avtomobilov ter motornih koles, goriv in maziv ter nadomestnih delov ter storitev tesno povezanih s tem, razen od vozil, ki se uporabljajo za opravljanje dejavnosti prevoza potnikov in blaga, dajanje v najem in zakup ter za nadaljnjo prodajo, vozil, ki se uporabljajo v avtošolah za izvajanje programa usposabljanja iz vožnje v skladu z veljavnimi predpisi, kombiniranih vozil za opravljanje dejavnosti javnega linijskega in posebnega linijskega prevoza ter osebnih specialnih vozil, prilagojenih izključno za prevoz pokojnikov;
|
•
|
stroškov reprezentance (pri čemer se kot stroški reprezentance štejejo zgolj stroški pogostitve in zabave ob poslovnih in družabnih stikih);
|
•
|
stroškov prehrane (vključno s pijačo) in stroškov nastanitve, razen stroškov, ki so davčnemu zavezancu nastali pri teh dobavah v okviru opravljanja njegove dejavnosti.
|
Način uveljavljanja pravice do odbitka določa 67. člen ZDDV-1, ki opredeljuje pogoje za odbitek DDV. Skladno z a. točko prvega odstavka 67. člena ZDDV-1 mora tako davčni zavezanec v opisanem primeru v zvezi z dobavo blaga imeti račun, izdan v skladu z 81. do 84. členom ZDDV-1. Prav tako je pomembno, da davčni zavezanec nima pravice do odbitka vstopnega DDV, ki mu ga je obračunala oseba, ki DDV ne sme izkazovati na računih oziroma je bil na računu izkazan višji znesek DDV, kot bi po zakonu moral biti.
Davčni zavezanec, ki je dobavo blaga opravil drugemu davčnemu zavezancu, mora na tem računu navesti vse elemente, ki jih opredeljuje 82. člen ZDDV-1. V skladu s 7. točko 82. člena ZDDV-1 mora takšen račun med drugim vsebovati tudi datum, ko je bila opravljena dobava blaga, če se ta datum lahko določi in je različen od datuma izdaje računa. Skladno z navedenim je torej davčni zavezanec datum dobave blaga na računu dolžan navesti le, če sta kumulativno izpolnjena dva pogoja:
• datum dobave se lahko določi in
• ta datum je različen od datuma računa.
V primerih, ko gre za prodajo blaga v trgovini in davčni zavezanec blago in račun prejme istočasno - takoj, po mojem mnenju datum dobave blaga ni smiseln, saj se predpostavlja, da je slednji enak datumu izdaje računa. Menim, da davčni zavezanec, prejemnik tega računa, ki ne vsebuje datuma dobave blaga, še ne izgubi pravice do odbitka vstopnega DDV, ob predpostavki, da so vsi ostali zgoraj navedeni pogoji za odbitek vstopnega DDV izpolnjeni.
Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka, Pakta svetovanje d.o.o.
ONLINE vestnik DDV V POSLOVNI PRAKSI,
založba Verlag Dashöfer www.dashofer.si
Nova predpripravljena računovodska poročila
Za build 554601, ki izide 23.2.2010, smo med drugim prediveli izid novih predpripravljenih računovodskih poročil nadzorne plošče, ki jih razvijamo v sodelovanju s podjetjem APO Vizija. Gre za predpripravljena poročila, sestavljena iz gradnikov nadzorne plošče (grafov, tabel, števcev...) ter klasičnih PA izpisov. To bodo poročila, ki jih bodo lahko računovodski servisi (ali uporabniki sami) opremili z dodatnimi razlagami in komentarji ter nastavili (lahko avtomatično) pošiljanje ciljnim osebam v različnih formatih (word, .pdf, html). V tem dokumentu si lahko ogledate predvideno vsebino prihajajočih poročil. Pridržujemo si pravico do sprememb.
Simboli
Simbolični prikaz urejanja ter samega predpripravljenega poroč ila nadzorne plošče
borut.puklavec@datalab.si
Polna funkcionalnost ZEUS-a tudi
v PANTHEON-u na Oracle-ovi podatkovni bazi
Od različice 554501 naprej je tudi v PANTHEON-u, ki uporablja Oracle relacijsko bazo podatkov, omogočena celotna funkcionalnost ZEUS-a. Tako kot pri uporabi Microsoftove relacijske baze, je tudi v primeru Oracle relacijske baze uporabljen Microsoftov Analasis Services 2005/8 (OLAP).
Za polno delovanje ZEUS-a je zato potrebno namestiti OLAP strežnik Microsoft Analasis Services 2005 ali 2008 ter nekaj orodij (namestitev je podrobno opisana v naših navodilih: http://help.datalab.si/p55/default.asp?URL=008778.html).
Pri tem naj poudarimo, da za delovanje Nadzorne plošče, Poročil nadzorne plošče ter Načrtovanje OLAP strežnik ni potreben. Ta področja tudi v PANTHEON-u na Oracle-u delujejo že dalj časa.
Pri Microsoftu smo se pozanimali tudi o licenčnih možnostih, ki jih povzemamo takole (Opozarjamo, da so informacije zgolj informativne narave in zanje ne prevzemamo nobene odgovornosti. Za zanesljive informacije se obrnite na Microsoft.):
• Analysis Services (OLAP strežnik) je mogoče kupiti le v paketu z SQL strežnikom, saj kot samostojni produkt ni na voljo;
• če gre za manjše podjetje (do ca. 30 uporabnikov), je priporočen nakup strežniške licence (Server License) in CAL-ov per user (ali per device), kar stane ca. 1000 EUR + DDV za licenco in ca. 200 EUR + DDV za posamezen CAL;
• če gre za večje podjetje (nad ca. 30 uporabnikov), je priporočen nakup procesorske licence (Per Processor License), ki stane ca. 7000 EUR + DDV;
• v obeh primerih gre za Standard edicijo.
Podrobnejša razlaga s strani Microsofta:
Analysis Services je ena izmed komponent strežnika SQL in kot samostojni produkt ni na voljo. Prav tako omenjeno komponento vsebujeta le ediciji Standard in Enterprise strežnika SQL, vendar SQL Standard Analysis Services ne vsebuje vseh funkcionalnosti, ki jih vsebuje edicija Enterprise (2000, 2005, 2008).
Na spodnjih povezavah si lahko ogledate več o tem:
SQL Server 2005 Features Comparison:
http://www.microsoft.com/sqlserver/2005/en/us/compare-features.aspx
SQL Server 2008 compare editions:
http://www.microsoft.com/sqlserver/2008/en/us/editions-compare.aspx
V primeru manjšega podjetja oz. v primeru, da gre za manjše število uporabnikov, ki bodo dostopali do komponente Analysis Services znotraj strežnika SQL – torej do 30 uporabnikov, je s finančnega vidika ugodnejša rešitev nakup strežniške licence (Server License) ter prav toliko odjemalcev za dostop, kolikor jih posamezno podjetje potrebuje. Na voljo sta dve vrsti licenc CAL:
• Licenca CAL za napravo (Per Device CAL) - Licencira napravo za uporabo s strani katerega koli uporabnika, ki dostopa do primerkov strežniške programske opreme.
• Licenca CAL za uporabnika (Per User CAL) - Licencira enega uporabnika za uporabo katere koli naprave, ki dostopa do primerkov strežniške programske opreme.
V kolikor je uporabnikov, ki bodo dostopali do strežnika oz. njegove komponente več kot 30 pa je priporočljiva procesorska licenca (Per Processor License).
Več o licencah si lahko ogledate v dokumentu SQL 2008 Licensing Overview.
Ne glede na SQL komponento, ki jo želite namestiti in do katere želite dostopati boste potrebovali licenciranje ali strežniška licenca + potrebovani CAL ali procesorska licenca.
Citirano iz zgornjega dokumenta:
Server License. A Server license (for Workgroup, Standard, or Enterprise editions) is required for every operating system environment on which that edition of SQL Server software or any of its components (for example, Analysis Services) is running.
Processor License. A Processor License is required for each processor installed on each operating system environment running SQL Server or any of its components (for example, Analysis Services). It includes access for an unlimited number of users or devices to connect from either inside or outside the firewall. Customers do not need to purchase additional client access licenses (CALs) when licensed under the per processor model. Processor licenses are available in Enterprise, Standard, Web and Workgroup editions and offer more simplicity for certain scenarios.
borut.puklavec@datalab.si
Maj 2010: mesec direktne podpore
Mesec direktne podpore bo namenjen izboljševanju razumevanja potreb končnih strank in približevanja Pantheona tem zahtevam. Razvijalske ekipe bodo v tem mesecu stopile v direkten kontakt s končnimi uporabniki (zaželjena je tudi prisotnost podpornika iz DL partnerskega podjetja), da se bodo v praksi seznanile s problemi in predlogi s terena. Problemi se bodo skušali rešiti v tem mesecu, seveda v kolikor bo to izvedljivo. V nasprotnem primeru se bodo napisale opombe z določenim rokom za izvedbo.
Za prisotnost na terenu si bodo razvojne ekipe posameznih modulov rezervirale 5 delovnih dni, v katerih naj bi vsaka ekipa obiskala 5 različnih strank. Ostali čas tega meseca se nameni sami realizaciji predlogov.
Vse uporabnike, ki bi želeli sodelovati v tem projektu, prosimo, da se javijo na ustrezni spodnji e-poštni naslov.
DL partnerje naprošamo, da predlagajo uporabnike, ki so po njihovem mnenju referenčni za predstavitev praktičnega dela s Pantheonom. Prav tako vabimo podpornike, da se nam na terenu pridružijo.
V primeru preveč prijav si pridržujemo pravico do zavrnitve nekaterih prijav.
Prijave sporočite na info@datalab.si
Osveževanje zakonodaje in funkcionalnosti v PANTHEON-u
Če želimo uporabljati zadnjo verzijo PANTHEON-a, je potrebno imeti za sklenjeno osveževalno pogodbo, ki nam omogoči nadgradnjo na najnovejšo verzijo programa. Če niste prepričani, ali imate osveževalno pogodbo sklenjeno, to lahko preverite sami v Administratorski konzoli programa v meniju Verzije | Osveževanje/Instalacija programa. Kodo osvežite tako, da kliknite na gumb ob napisu Instalacija: . V polju Osvež. pogodba do vidite, do kdaj je vaša pogodba sklenjena: .
Če nimate sklenjene osveževalne pogodbe za tekoče obdobje, se vam ob osvežitvi pokaže sporočilo, da osveževalna pogodba ni sklenjena. V tem primeru se obrnite na vašega podpornika ali na Datalab d.d. (prodaja@datalab.si) ter zahtevajte sklenitev oz. podaljšanje osveževalne pogodbe.
Ko imate osveževalno pogodbo sklenjeno in kode osvežene, lahko pristopite k nadgradnji programa. Nadgradnjo lahko naredite v Administratorski konzoli | Verzije/osveževanje | Nadgradnja. Izberite Enostavna nadgradnja ter kliknite gumb Nadgradi.
->
matjaz.hozjan@datalab.si
 | Loading… |
 | Loading… |
|
|
|