Mediacija - poslovno znanje bodočnosti
Mediacija – Poslovno znanje bodočnosti
Konflikti so povsod neizogibno prisotni. Od tega, kako se nanje odzivamo, je odvisno, kakšne bodo posledice. Neobvladani konflikti so lahko vir nasilja ter poslabšanja ali prekinitve odnosov. Notranje napetosti, ki jih ob nerazrešenih konfliktih doživlja posameznik, lahko prispevajo k duševnim ali psihosomatskim motnjam. Po drugi strani pa lahko, če se zavedamo prisotnosti konfliktov in če poznamo konstruktivne načine za soočanje z njimi, konflikte uporabimo kot vir osebne rasti ter izboljšanja situacije in odnosov - tako v osebnem kot v poslovnem življenju.

Mediacija je še posebej primerna in uporabna metoda za reševanje sporov v podjetjih, saj omogoča razreševanje sporov v sodelovanju med sprtima stranema, ki sta zaposleni v istem delovnem okolju. Ob koncu mediacije sta z izidom obe strani praviloma zadovoljni, saj spor razrešita na sporazumen način. Po drugi strani pa nerazrešeni spori med zaposlenimi negativno vplivajo tako na tiste, ki so v spor vpleteni, kot tudi na njihove sodelavce in podjetje kot celoto.

Pogosta posledica nerazrešenih konfliktov med zaposlenimi je stres na delovnem mestu in odsotnost od dela zaradi obolenj, ki so posledice stresa. Poleg tega nerazrešeni konflikti prispevajo k slabšemu razpoloženju, zmanjšani motivaciji in nižji produktivnosti. Razrešeni konflikti pa po drugi strani prispevajo k boljši delovni klimi in boljšim odnosom med sodelavci, posledično pa tudi k zmanjšanju stresa na delovnem mestu in izostankov zaposlenih, povečanju delovne motivacije, bolj spodbudnemu delovnemu okolju in nasploh k boljšemu delovanju podjetja. Mediacija se lahko uporabi tudi kot preventivno orodje, in sicer takrat, ko se kažejo šele zametki nastajajočega spora.
Ker govorimo o mediacji, si najprej poglejno definicijo, kaj pravzaprav mediacija je. Mediacija ali posredovanje v sporu je proces, ki ga usmerja mediator in v katerega se sprti strani ali strani, ki imata določeno sporno področje ali vprašanje, vključita prostovoljno z namenom iskanja rešitve, ki bi bila sprejemljiva za obe. Prednost mediacije je v učinkovitosti, nizkih stroških, visoki stopnji uspešnosti in obojestranski sprejemljivosti rešitve. Poleg formalne je zelo koristna tudi neformalna mediacija, ki je uporabna tako v osebnih odnosih kot tudi na delovnem mestu.
Mediacijo lahko s pridom uporabimo pri reševanju konfliktov v katerem koli podjetju ne glede na področje delovanja ali panogo, v kateri podjetje deluje prav tako pa je mediacija uporabna tudi v drugih okoljih, na primer za reševanje sporov med družinskimi člani (družinska mediacija), v šoli (šolska mediacija), v lokalnem okolju (mediacija v skupnosti) idr.

Delo mediatorja je zahtevno, zato se je potrebno primerno usposobiti. Izobraževanje poteka na seminarjih, kjer se teorija prepleta s primeri iz prakse in kjer udeleženci usposabjanja sodelujejo v različnih vlogah pri konfliktih, ki se pojavljajo v realnem življenju. Po zaključenem osnovnem usposabljanju lahko tisti, ki to želijo, usposabljanje nadaljujejo z vključitvijo v nadaljevalni program usposabljanja (na primer Usposabljanje za mediatorje v podjetjih) s čemer svoje mediacijske veščine še poglobijo in utrdijo in se seznanijo s specifikami uporabe mediacije na zadevnem področju.
Svoja znanja s področja reševanja konfliktov in mediacije lahko s pridom uporabljamo na vsakem delovnem mestu in v vsakem delovnem okolju. Mediator v svojem okolju deluje pozitivno in konstruktivno in tega se zavedajo tudi strokovnjaki s področja kadrovskega manageneta, zato poznamo vedno več primerov, ko imajo kandidati z znanjem mediacije prednost pri izbiri za določeno delovno mesto. Ker pa danes veliko stvari vrednotimo tudi s finančne plati, lahko rečemo, da je investicija v umetnost obvladovanja konfliktov investicija, ki bo izplačevala dividende celo življenje.

RAKMO,
Zavod za razvoj kulture medosebnih odnosov, obvladovanje konfliktov, izobraževanje,
svetovanje, raziskovanje in založništvo
Kuzmičeva ulica 2
1000 Ljubljana
Tel.: 01 436 41 17, 064 112 577, 040 731 431
E-mail: info@rakmo.si
Spletna stran: www.rakmo.si