Sladoled kot poslovna priložnost
Sladoled kot poslovna priložnost
V teh vročih dneh se nam prileže sladoled. Povpraševanje po njem je poleti na višku, zato se marsikateri podjetnik – gostinec odloči in ga uvrsti v svojo ponudbo. Seveda, če ni že del stalne ponudbe.
Pa lahko vsak podjetnik, ki je registriran za gostinsko dejavnost, proizvaja in prodaja lasten sladoled?
Pravilnik o minimalnih tehničnih pogojih in minimalnem obsegu storitev za opravljanje gostinske dejavnosti , določa minimalne tehnične pogoje in minimalen obseg storitev za prehrambene gostinske obrate, ki gostom nudijo tople in/ali hladne prigrizke, tople in hladne jedi, sladice in slaščice. Za pripravo le-teh morajo imeti kuhinjo ali ustrezen prostor za pripravo jedi.
Strežba sladoleda v okrepčevalnicah in drugih vrstah prehrambenih obratov
Podjetnik, ki ima registrirano gostinsko dejavnost in, ki izpolnjuje minimalne pogoje za gostinski obrat vrste okrepčevalnica (in za druge vrste prehrambenih obratov, razen bara), lahko v tem obratu izdeluje tudi lasten sladoled, ki ga nato prodaja gostom po kepicah oziroma porcijah (sladoledne kupe). Predpogoj, da podjetnik v svojem obratu lahko proizvaja sladoled, je ustrezna registracija (po SKD dejavnosti 10.520 – Proizvodnja sladoleda) in vpis v obrtni register (če dejavnost opravlja samostojni podjetnik v gostinskem obratu penzion, restavracija, gostilna, okrepčevalnica, kavarna in slaščičarna), ki ga po uradni dolžnosti opravi Obrtna zbornica Slovenije. Nosilec, ki proizvaja sladoled, mora obrat registrirati tudi na Zdravstvenem inšpektoratu RS, ki nato nadzira izpolnjevanje pogojev po zdravstvenih predpisih.
Strežba sladoleda v barih
Bar lahko nudi “v naprej pripravljene tople in hladne prigrizke, ki se konzumirajo brez jedilnega pribora ter v naprej pripravljen sladoled” (51. člen Pravilnika). Kot v naprej pripravljen sladoled se smatra sladoled, ki ga je izdelal v ta namen registriran živilski obrat (npr. Ljubljanske mlekarne) in ima na embalaži tudi deklaracijo, običajno pa je pakiran v večjo embalažo (banjico) ali pakirano po kosu (lučke, korneti…).
V barih je torej možna le strežba vnaprej pripravljenega sladoleda (ko gostinec nudi gostu sladoled na kepice ali kot sladoledne kupe), ne pa tudi proizvodnja sladoleda, saj bar tudi nima kuhinje ali prostora za pripravo jedi.
Strežba sladoleda v začasnih gostinskih obratih
V poletnih mesecih je možna strežba sladoleda tudi v začasnih gostinskih obratih. Gostinec, ki nudi sladoled v takšnih obratih, mora biti registriran po SKD za dejavnosti 56.104 – Začasni gostinski obrat (nudenje sladoleda mimoidočim po porcijah ali iz avtomatov) in izpolnjevati vse pogoje iz 29. člena zgoraj omenjenega pravilnika (oprema in ponudba premičnega obrata). Sladoled mora biti v naprej izdelan s strani registriranega živilskega obrata.
Pod dejavnost 56.104 pa ne spada prodaja industrijsko izdelanega pakiranega sladoleda zunaj prodajaln, ampak gre v tem primeru za dejavnost 47.810 – Trgovina na drobno na stojnicah in tržnicah z živili, pijačami in tobačnimi izdelki.
Dolgoletni ljubitelji sladoleda se bodo spomnili, da so včasih ponujali sladoled na lepo krašenem vozičku, ki ga je nasmejani sladoledar rinil po mestu in z zvoncem opozarjal na svojo prisotnost. Priznamo, da pogrešamo tak način ponudbe hladnega krepčila v mestih in morda je to zanimiva ideja za nekoga, ki razmišlja o lastni podjetniški poti in je seveda v prvi vrsti velik ljubitelj in poznavalec vseh vrst sladoledov. Kepica sladoleda v centru Ljubljane danes stane med 1,00 EUR do 1,50 EUR.
Glede na vroče poletje, ki je pred nami bo povpraševanje po tej sladki, hladni in osvežilni dobroti samo še raslo.
Vsem, ki se jim zdi prodaja in morda celo proizvodnja lastnega sladoleda dobra podjetniška ideja, nudimo v podjetju DATA d.o.o. in na naši VEM točki, podporo pri začetku poslovanja in jim brezplačno registriramo s.p. ali d.o.o.. Več informacij o postopkih registracije podjetja, si lahko preberete na naši spletni strani www.data.si.
Pripravila: Bogdana Rejc, Data d.o.o.
Data d.o.o.

www.data.si

