Hranjenje živali
Hranjenje živali
Modul za hranjenje živali se uporablja za pripravo obrokov za živali in za distribucijo teh obrokov iz zaloge posameznim živalim. V modulu za hranjenje lahko uporabnik doda tudi dodatne informacije, kot so delavec, uporabljene ure in uporabljena naprava. Hranjenje je sestavljeno iz treh ločenih funkcionalnosti, ki jih je treba uporabiti v tem vrstnem redu:
- Analiza krme: podrobnosti o kakovosti posamezne krme se vnesejo v administrativno ploščo. Te informacije se uporabljajo pri hranjenju za določitev potrebnega razmerja mešanice krme.
- Mešanje obrokov: ta modul se uporablja za pripravo pravilne mešanice krme.
- Hranjenje: modul se uporablja za distribucijo pripravljenih mešanic obrokov posameznim živalim.
Koraki za pripravo obroka
1. Krma mora biti vnesena v predmete in analiza krme v administrativni plošči (glejte spodaj za podrobnosti).
2. Obrok mora biti pomešan.
- Uporabnik vnese ID obroka, opis obroka in namen obroka.
- Za mleko mora uporabnik vnesti težo živali in količino mleka. Po tem samo doda vrsto krme in količino v mrežo. Glavni parameter, ki ga mora upoštevati, je donos mleka iz obroka. Druge vrednosti mu samo pokažejo, ali je obrok uravnotežen (glejte podrobnosti spodaj).
- Za meso uporabnik izbere rast iz spustnega seznama. Za govedo se izbrana vrednost preračuna na življenjsko dobo, zato se uporablja drugačna številka. Parametri, ki jih mora upoštevati, so razlika v zahtevah po ME in zahtevah po CP. Druge vrednosti mu samo pokažejo, ali je obrok uravnotežen (glejte podrobnosti spodaj).
3. Uporabnik ima možnost hraniti živali po lokacijah ali po skupinah hranjenja. Ta parameter mora nastaviti v Uredljivih predmetih in vrstah dokumentov (glejte podrobnosti spodaj). Ko ustvarja skupine hranjenja, lahko tudi dodeli ustvarjen obrok posameznemu obroku, kar pomeni, da bodo živali samodejno izbrane pri hranjenju (kliknite tukaj za več podrobnosti o skupinah hranjenja).
4. Pri hranjenju uporabnik distribuira krmo živalim. Vnese datum začetka in datum konca. Če sta datuma različna, to pomeni, da se podatki beležijo za daljše obdobje. Zapis naloge beleži opravljeno nalogo (mora biti vnesena v predmete). Obroki na dan se prav tako uporabljajo za določitev časov hranjenja na dan (če je izbrano 2, to pomnoži količino obroka z 2). Obrok je izbran v ID-ju obroka. Kosi se izračunajo samodejno na podlagi datuma začetka, datuma konca, obrokov na dan in števila izbranih živali. V razdelku živali uporabnik izbere živali, ki jih želi nahraniti. Če je uporabnik dodal obrok v skupine hranjenja, so živali samodejno izbrane. Po tem mora uporabnik izbrati delavce (posamezen delavec z uporabo časa) in po želji izbrati vire (uporabljena mehanizacija).
Podrobnosti o pripravi in distribuciji obrokov
Pantheon Farming omogoča pripravo dveh različnih vrst obrokov: uporabnik lahko pripravi obroke za mlečne živali (govedo in ovce) in za živali z mesno proizvodnjo (govedo, ovce, svinje). Glavna razlika med obema je v koraku 2.
Za pripravo in distribucijo obroka mora uporabnik slediti korakom v istem vrstnem redu kot zgoraj.
1. Analiza krme
Uporabnik najprej vnese analitične informacije o posamezni krmi. Te informacije se vnesejo v administrativno ploščo za vsako posamezno krmo. Vsaka krma mora biti vnesena v predmete. Krme so razdeljene na koncentrate in krmne surovine. Te informacije so pomembne v koraku 2, še posebej za prežvekovalce (govedo, ovce). Prežvekovalci morajo zaužiti zadostno količino krmnih surovin, ker imajo specifičen prebavni sistem.
Najpomembnejše vrednosti v kakovosti krme so prikazane spodaj. NEL in DCP sta potrebna le za proizvodnjo mleka, ME le za proizvodnjo mesa.
- za mleko: DM (suha snov), CF (surova vlaknina), NEL (neto energija za laktacijo), DCP (prebavljivi surovi protein), CP (surovi protein).
- za meso: DM (suha snov), CF (surova vlaknina), ME (metabolizabilna energija), CP (surovi protein).
- za meso svinj: DM (suha snov), ME (metabolizabilna energija), CP (surovi protein), Lys (lizin), Met (metionin), Cys (cistein), Thr (treonin), Trp (triptofan).
Uporabnik lahko uvozi nekatere krme iz spletne storitve za vsako državo. Prav tako lahko uvozi podrobnosti o krmi iz Excelove datoteke ali izvozi obstoječe podatke v Excel, spremeni nekatere vrednosti in to datoteko ponovno uvozi. To je še posebej koristno pri domačih krmah, kjer se vrednosti lahko pogosto spreminjajo.
2. Mešanje obrokov
Mešanje obrokov je najpomembnejši del modula za hranjenje. V tem razdelku uporabnik pripravi optimalno mešanico obroka na podlagi zahtev posamezne živali in podrobnosti razpoložljivih krm. Obrok je vedno mešan za eno žival v izbrani skupini.
Proizvodnja mleka (govedo, ovce)
Glavni dejavniki proizvodnje mleka so povprečna teža ene živali v skupini in želeni donos mleka. Prva informacija nam pomaga pri izračunu kapacitete vnosa živali in potrebne krme za vzdrževanje posamezne živali. Druga informacija se uporablja za izračun potrebne krme za dosego tega donosa mleka. Varianca med pričakovanim in dejanskim donosom mleka se prav tako izračuna in je obarvana rdeče, če je negativna.

Podrobnosti obroka nam povedo specifike o sestavljeni mešanici krme.

Kapaciteta vnosa |
Potrebna kapaciteta vnosa, potrebna za to mešanico obrokov (Dejansko) in največja kapaciteta vnosa živali z vneseno povprečno težo (MAX). |
Zahteve po surovih vlakninah |
Dosežena kapaciteta vnosa surovih vlaknin s pripravljenim obrokom. |
Kapaciteta vnosa krmnih surovin |
Kapaciteta vnosa krmnih surovin v mešanici obrokov. |
Razmerje Ca:P |
Informativne informacije ali razmerje med kalcijem in fosforjem. |
Količina Na |
Količina vnosa natrija. |
Proizvodnja mleka prikazuje informacije o proizvedenem mleku z izbrano mešanico krme. Te informacije so pomembne, saj nam kažejo, koliko mleka je proizvedenega iz energijskih komponent krme (NEL) in koliko iz beljakovinskih komponent (DCP). Prav tako prikazuje, koliko mleka je proizvedenega iz krmnih surovin in iz skupne krme. Razlike med razmerji morajo biti čim manjše, ker beljakovine predstavljajo dodatne stroške, krmne surovine pa ne morejo doseči zelo visoke proizvodnje mleka.

Mleko (L) s krmnimi surovinami |
Koliko mleka je proizvedenega iz krmnih surovin. |
Mleko (L) s skupno krmo |
Koliko mleka je proizvedenega iz skupne krme. Razlika med to in zgoraj navedeno vrednostjo prikazuje, koliko mleka je proizvedenega iz koncentratov (ponavadi kupljenih). |
Zahteve za vzdrževanje |
Koliko NEL in DCP je potrebnega za žival z vneseno težo, da preživi. |
Zahteve na liter mleka |
koliko NEL in DCP je potrebnega za proizvodnjo enega litra mleka. Vnesene vrednosti so standardi, vendar jih lahko uporabnik spremeni. |
Ko uporabnik želi pripraviti obrok za mlečne živali, vnese nov obrok. Določiti mora namen obroka (v tem primeru mleko), vnesti povprečno težo živali (na žival v skupini, ki bo prejela ta obrok) in vnesti donos mleka/miljenje na dan (v litrih, lahko je na dve decimalni mesti). Po tem uporabnik izbere posamezne krme (morajo biti vnesene v predmete in administrativno ploščo s podrobnostmi o kakovosti) in nastavi pričakovano količino. Vse zgoraj opisane vrednosti se izračunajo samodejno, uporabnik jih samo mora spremljati in prilagajati z izbiro različne krme ali prilagajanjem količine krme. Ta obrok je prav tako vnesen v predmete.
Ta modul se uporablja tudi za suhe živali. V primeru suhih živali bi morala biti količina mleka med 4 - 8 litri (normativne vrednosti).
Proizvodnja mesa (govedo, ovce)
Glavni dejavniki proizvodnje mesa so povprečna teža ene živali v skupini in želeni dnevni prirastek. Prva informacija nam pomaga pri izračunu sposobnosti porabe živali. Druga informacija se uporablja za določitev potrebne krme za dosego želenega dnevnega prirastka.

Ko uporabnik izbere pričakovani prirastek (prvi stolpec), se dejansko uporablja izračunani pričakovani prirastek. Pričakovani prirastek, izbran s strani uporabnika, je prirastek za celotno obdobje, vendar se vrednosti preračunajo na trenutni prirastek živali. Ta vrednost vključuje trenutno težo živali in druge normativne vrednosti. Pričakovani prirastek nam prav tako daje pričakovano vrednost surovih beljakovin, metabolizabilne energije in morebitne kapacitete vnosa.

Kapaciteta vnosa |
Potrebna kapaciteta vnosa, potrebna za to mešanico obrokov (Dejansko). MIN vrednost je določena na podlagi izbranega prirastka in MAX na podlagi povprečne teže živali. |
Zahteve po surovih vlakninah |
Dejanske vrednosti surovih vlaknin z MIN in MAX, ki jih določi uporabnik. |
Proizvodnja mesa nam daje informacije o doseženih vrednostih iz izbrane mešanice krme. V tem razdelku so surovi proteini in metabolizabilna energija najpomembnejše vrednosti. Zahteve pomenijo vrednosti, ki so potrebne za dosego izbranih dnevnih prirastkov. Dejanske vrednosti so vrednosti, dosežene z vneseno mešanico obrokov. Razlike (Diff.) morajo biti minimalne.

Ko uporabnik želi pripraviti obrok za mlečne živali, vnese nov obrok. Določiti mora namen obroka (v tem primeru meso), vnesti povprečno težo živali (na žival v skupini, ki bo prejela ta obrok) in izbrati pričakovani dnevni prirastek. Po tem uporabnik izbere posamezne krme (morajo biti vnesene v predmete in administrativno ploščo s podrobnostmi o kakovosti) in nastavi pričakovano količino. Vse zgoraj opisane vrednosti se izračunajo samodejno, uporabnik jih samo mora spremljati in prilagajati z izbiro različne krme ali prilagajanjem količine krme. Ta obrok je prav tako vnesen v predmete.
Proizvodnja mesa (svinje)
Za svinje je mešanje obrokov zelo podobno kot za meso goveda. Glavni dejavniki so prav tako povprečna teža živali in dnevni prirastek (s preračunanim dnevnim prirastkom). Druge izračune so nekoliko drugačne.

Kapaciteta vnosa |
Potrebna kapaciteta vnosa, potrebna za to mešanico obrokov (Dejansko). MIN vrednost je določena na podlagi izbrane rasti in MAX na podlagi povprečne teže živali. |
Zahteve po ME |
Potrebne zahteve po metabolizabilni energiji. MIN vrednost je določena iz povprečne teže živali. |
Zahteve po CP |
Potrebne zahteve po surovih beljakovinah. MIN vrednost je določena iz povprečne teže živali. |
Zahteve po Lys (g) |
Potrebne zahteve po lizin. MIN vrednost je določena iz povprečne teže živali. |
Vrednosti v proizvodnji mesa so razlike med zahtevami in vrednostmi, doseženimi s sestavljenim obrokom. Ta razdelek vključuje najpomembnejše

3. Hranjenje
Modul za hranjenje se uporablja po tem, ko je bila mešanica krme pripravljena. Omogoča distribucijo obroka posameznim živalim. Živali pri hranjenju lahko razvrstimo na dva načina:
- Po lokaciji: to prikazuje živali po njihovi lokaciji (skupini), v kateri so nameščene.

- Po skupini hranjenja: to prikazuje živali po skupini hranjenja, v kateri so.

Kako so živali prikazane, je odvisno od nastavitev v administrativni plošči (Uredljivi predmeti in vrste dokumentov).

Kliknite tukaj, da preberete več o ustvarjanju skupin hranjenja.
Ko uporabnik vnese novo hranjenje, nastavi nalogo, datum začetka in lahko tudi nastavi datum konca. Če sta ti dve datumi različni, se podatki vnesejo za celotno obdobje med njima. Da bi to dosegli, mora prav tako določiti vrednost obrokov na dan. Datumi med 1.12.2016 in 5.12.2016 z 2 obrokoma na dan pomenijo, da bo programska oprema distribuirala 10 obrokov na izbrano žival. To prav tako vpliva na zalogo, zato mora uporabnik imeti dovolj krme na zalogi, da vnese starejše podatke.
V razdelku za obroke uporabnik izbere obrok , ki je bil pripravljen. Potrebni kosi se izračunajo samodejno iz zgoraj navedenih vrednosti in števila izbranih živali. Mešanica krme je vidna spodaj. Ta razdelek prav tako prikazuje skladišče, zalogo in razliko. Uporabnik lahko v tem razdelku spremeni skladišče, vendar mora imeti dovolj zaloge v novem skladišču.

V razdelku za živali lahko uporabnik izbere živali , ki so bile nahranjene s tem obrokom (v načinu po skupini hranjenja se lahko živali samodejno izberejo). Informacije o hranjenju bodo prav tako dodane v evidenco živali (več o hranjenju v evidenci živali). Kako so živali prikazane, je odvisno od zgoraj opisanih nastavitev (Po lokaciji / Po skupini hranjenja).
V dodatnih razdelkih uporabnik izbere delavce in vire , uporabljene v tem procesu hranjenja. Ko uporabnik shrani te informacije, se v ozadju ustvarita dva tipa dokumentov:
Naročilo za delo: ta dokument ustvari obrok iz krme na podlagi mešanice obrokov. Prav tako izračuna lastno ceno obroka, če so stroški nastavljeni na posamezno krmo.
Notranji dokument: ta dokument distribuira ustvarjen obrok posameznim živalim. Dokument bo imel enako število položajev, kot je število izbranih živali, in dodatni položaj za hranjenje. Število obrokov je odvisno od časovnega obdobja in števila obrokov na dan.
Kako dodati pašo v mešanico krme ali slediti krmi brez zaloge
Uporabnik lahko prav tako doda krme brez sledenja zalogi ali nastavi skladišče z negativnim sledenjem zalogi. Prva možnost je še posebej koristna v primeru, da bi uporabnik želel dodati pašo v mešanico krme. Da bi to lahko storil, mora uporabnik nastaviti različne vrste dokumentov za predmete paše, dodati ta predmet za vrsto dokumenta proizvodnje, nastaviti različna skladišča za ta predmet in nastaviti to skladišče kot skladišče brez sledenja zalogi.
Kliknite tukaj za več informacij o nastavitvah vrst dokumentov.