Poročanje o embalaži na DROE









Vlada Republike Slovenije je 8. aprila 2021 sprejela Uredbo o embalaži in odpadni embalaži, s katero se ukinja količinski prag 15 ton dane embalaže letno na trg v Sloveniji. Navedeno pomeni, da so po novem zavezanci za plačevanje stroškov ravnanja z nastalo odpadno embalažo (t. i. embalažnine) vsa podjetja in samostojni podjetniki, ki prvič dajejo na trg RS embalirano blago, brez izjem.
Za sistem ravnanja z odpadno embalažo v Sloveniji velja proizvajalčeva razširjena odgovornost. To pomeni, da je tisti, ki daje proizvod na trg, odgovoren za ta proizvod tudi potem, ko ga potrošnik zavrže. Z namenom zagotavljanja celovitega ravnanja z odpadno embalažo na območju Republike Slovenije je tako nova embalažna uredba ukinila dosedaj določene izjeme in predpisala obveznost vsem podjetjem, ki uvažajo ali ki na slovenski trg dajejo embalirano blago, da se vključijo v embalažno shemo in obveznost, da za embalažo dano na trg plačajo embalažnino.
Uredba velja od 24. aprila 2021, pri čemer je v uredbi določeno, da so se morali zavezanci (tj. podjetja in samostojni podjetniki, ki na trg RS dajejo embalirano blago) v roku 30 dni – torej do 24. maja 2021 vključiti v sistem ravnanja z odpadno embalažo oz. v skupni sistem pri eni od družb za ravnanje z odpadno embalažo (DROE). S tem je podjetjem omogočeno, da zanje izbrana DROE izpolnjuje zakonsko obveznost ravnanja z njihovo embalažo.
V kolikor podjetje ne bi izpolnjevalo zahtev, ki jih predpisuje uredba so predvidene sankcije. Kazni se gibljejo od 1.200 do 4.000 €.
 |
OPOZORILO
Uredba o embalaži in odpadni embalaži določa novosti tudi za tiste subjekte, ki so se bili sicer že po prej veljavni uredbi dolžni vključiti v DROE in plačevati embalažnino. Zanje zadnje na novo uredba predpisuje obveznost prijave tudi v evidenco ARSO in določa spremenjen način vodenja evidence o embalaži dani na trg, ki se razlikuje od evidence, ki so jo vodili prej.
|
Vsi podatki za poročanje embalaže so vezani na posamezni ident oz. material (blago). V programu PANTHEON je za potrebe poročanja na DROE urediti naslednje nastavitve.
V šifrantu identov na zavihku »embalaža« s kljukico »Je Embalaža «označimo, da ident vsebuje embalažo.

Določimo tip embalaže za poročanje ter težo embalaže (v gramih), ki jo ident vsebuje.

V šifrantu embalaže na posameznem tipu embalaže določimo material.

Šifrant embalaže lahko na ident uvozimo tudi preko Excel datoteke. V stolpec A vpišemo šifro Identa, v stolpec B šifro embalaže in v stolpec C težo embalaže v gramih.

Za vodenje in poročanje sekundarne in tercialne embalaže kreiramo nov vrsto dokumenta prevzema in izdaje. Vrtso dokumenta označimo kot Evidenčni:


Na ta dva dokumenta se določeno embalažo lahko vnaša ročno. S temi dvemi dokumenti je narejena povezava na samih dokumentih tako, da je vnos hitrejši. Spodaj je slikovni primer, kje na dokumentu se nahaja zavihek embalaža. Enako kot na izdajnih dokumentij je ta možnost vnosa tudi na prejemnih dokumentih.
Na dokumentu prejema (npr. 190 prejem EU) naredimo prejem za Idente, ki vsebujejo tudi embalažo.

Na zavihku Embalaža določimo dokument, kamor bomo navedli sekundarno in/ali tercialno embalažo. S klikom na kreiraj dokument se nam odpre opcija kamor vnašamo sekundarno in/ali tercialno embalažo.

Isti postopek je na strani Izdaje - prodaje na slovenski trg.
Poročilo o embalaži na DROE oddajamo kvartalno. Pred oddajo pa je potrebno narediti inventuro. Za ta namen kreiramo novo vrsto dokumenta za inventure in ga označimo kot evidenčnega in pod parametri označimo, da gre za Inventuro za embalažo.
Pred poročanjem embalaže moramo imeti narejeni dve inventuri in sicer na prvi dan poročanja in na zadnji dan poročanja.


Pri kreiranju izpisa Poročanje o embalaži na DROE izberemo datumsko obdobje za katerega poročamo, vrste dokumentov in opcijo poročanja Po inventuri

