Primer sestavljene serijske številke za saržo (tip O)
Primer sestavljene serijske številke za saržo (tip O)
Podobno kot smo v prejšnjem primeru sestavljali enoznačno serijsko številko tako, da ima posamezen del le-te posebej izbrani pomen, lahko serijsko serijsko številko oblikujemo tudi za saržo.
Uporabimo tako sestavi serijske številke kot v prejšnjem primeru: prva 3 mesta naj vsebujejo kodo za oznako barve identa naslednje 1 mesto naj vsebuje šifro klasifikacije iz šifranta identov naslednjih 10 mest naj vsebuje specifično kodo identa, ki je vpisan v podatkovno bazo v alfanumeričnem poljubnem polju B. Če zapis v tem polju ne obstaja, to oznako dodamo ročno in ponovno uporabljamo torej nastavitve vnosa serijskih številk, kakršne prikazujemo v primeru iz poglavja Šifrant predlog serijskih številk, le da bomo tokrat serializirali proizvodne sarže in ne posameznih kosov.
1. Prevzem
Pri prevzemu identa s tako strukturirano serijsko številko nam program odpre vnosno okno, kjer so posamezni deli serijske številke prikazani v kolonah, kot so definirane v šifrantu za vnos serijskih številk:

Podatke za serijsko številko lahko:
- direktno vtipkamo
- izberemo iz izbirne tabele, če je definiran SQL stavek tipa S - Select stavek
- program ponudi privzeto vrednost za posamezen del vnosa serijske številke, če je definiran SQL stavek tipa P - Privzeta vrednost
Čeprav je vnos strukturiran po posameznih kolonah z izbranim pripisanim pomenom, se serijska številka v bazo podatkov zapiše kot enoten zapis.
V skrajno desno kolono vnesemo še prevzeto količino.
2. Izdaja
Pri vnosu izdaje nam program potem, ko vnesemo izdano količino, odpre okno za ogled in izbiro serijskih številk za izdajo. V desni polovici panela vidimo proste serijske številke, v levi polovici pa serijske številke, ki smo jih povezali z izdajnim dokumentom. Serijsko številko izberemo za izdajo tako, da dvakrat kliknemo prosto serijsko številko, ali pa jo vtipkamo v polje za izbiro proste serijske številke. Če isto saržno serijsko številko vnesemo večkrat, se izdane kolićčine iste saržne serijske številke v desnem stolpcu seštevajo.
Pri izdelavi izdajnega dokumenta nam program potem, ko vnesemo izdano količino, ponudi seznam serijskih številk na zalogi. V desni polovici panela vidimo proste serijske številke, v levi polovici pa serijske številke, ki smo jih povezali z izdajo.Za razliko od enoznačnih serijskih številk, kjer je izdana količina posamezne serijske številke vedno enaka 1, pa pri saržnih serijskih številkah ni tako. Zato moramo poleg serijske številke identa vnesti še izdano količino te serijske številke (sarže, lota).

Ko izberemo za izdajo potrebno število serijskih številk, se pojavi obvestilo:

Lahko pa serijsko številko tudi vtipkamo v polje za vnos serijske številke v desnem delu panela. Če tako vnešene serijske številke nimamo na zalogi, program javi napako:

V šifrantu identov si lahko kadarkoli ogledamo zalogo identa po serijskih številkah in preverjamo, če je serijska številka še prosta.
 |
V oknu za vnos serijske številke posamezen zapis (serijsko številko) brišemo s pomočjo tipk . |
 |
Če v vrsti dokumenta izdaje izberemo avtomatsko dodeljevanje serijskih številk, program po vnosu količine avtomatsko izda serijske številke po naraščajočem vrstnem redu (od najmanjše proti največji). |
 |
Produktne variante nam omogočajo nekaj specifičnih vrst poročil. Več o njih si preberite v poglavju Produktne variante.
|