Automatska izrada sigurnosnih kopija u oblaku
Automatska izrada sigurnosnih kopija u oblaku
Nakon što se ispune svi uslovi za ručno pravljenje sigurnosnih kopija, takođe možemo podesiti automatizaciju koja će u određeno vreme preneti bazu podataka na Telekomov server.
Automatska izrada sigurnosnih kopija u oblaku sada se podešava preko aplikacije Windows Task Scheduler i uz pravilno konfigurisanje parametra na prečicama, kako bi se pokrenuo proces sigurnose kopije u oblaku.
Pre postavljanja parameta na prečici, pripremimo potrebne podatke koji će se koristiti za definisanje parametara. Potrebno je:
- korisnik i lozinka, koji ima dovoljne autorizacije za izradu sigurnosne kopije u oblaku,
- tačne nazive (imena) baza, koje želite da pošaljete u oblak,
- potpuni pristup do servera, jer preko PANTHEON klijenta (odnosno klijenta koji nije na serveru) ne možemo automatski pokrenuti/izvesti.
Parametri, koje moramo uzeti u obzir za automatsko izvršenje su:
parameter, koji definiše automatsku prijavu korisnika sa autorizacijama za automatsku izradu sigurnosnih koija
parameter, kojim definišemo tačan naziv baze, koje želimo prenesti u oblak (u slučaju da imamo više baza razdvojimo ih znakom "tačka-zarez" ' ; ')
parameter koji omogućuje potpunu izradu sigurnosnih kopija
parameter koji određuje gde treba premestiti rezervnu kopiju - u slučaju da nije navedeno, sigurnosna kopija će se preneti na disk
parameter koji određuje šifriranje arhive
Parametre za automatsku izradu sigurnosnih kopija postavljamo tako što kreiramo prečicu do izvorne Pantheon.exe datoteke. Pantheon.exe izvorna datoteka se nalazi u direktorijumu gde je instaliran program PANTHEON, obično u direktorijumu direktoriju "C:/Datalab/Pantheon".
Do Pantheon direktorijuma takođe možete pristupiti i preko prečice na na desktopu tako što ćete desnim klikom miša izabrati 'Properties' i zatm klinemo na 'Open file location' / 'Target'.

Slika 1: Desnim klikom miša na Pantheon prečicu, u meniju koji nudi Windows sistem izberemo 'Properties'.

Slika 2: Otvorimo direktorijum u kom je instalirana izvorna 'Pantheon.exe' datoteka klikom na 'Open File Location', ili se preko File Explorer postavimo na putanju, koja je navedena u okviru 'Target' / 'Putanje'.
U direktoriju, gde je instaliran PANTHEON, pronađite datoteku Pantheon.exe i iz nje napravite novu prečicu. Kreiranje nove prečice izvorne datoteke napravimo tako što desnim klikom miša u Windows meniju na Pantheon.exe izberemo 'Create Shortcut/'Kreiraj prečicu'. Kada napravimo novu prečicu, na nju kliknemo levim tasterom miša, in izberemo 'Properties' / 'Svojstva'. Otvara nam se novi prozor, koji opisuje detalje prečice.

Slika 3: Primer direktorijuma u kom je instaliran PANTHEON. Klikom na 'Create shortcut' / 'Kreiraj prečicu' kriraće se nova prečica u ovom direktorijumu kako bi ste postavili prethodno spomenute parametre. Podrazumevano se ova prečica zove 'Pantheon.exe - Shortcut' / 'Prečica do Pantheon.exe'. Prečica se može preimenovati po želji. Takođe, preporučujemo da prečicu sačuvate i onemogućite pristup drugim korsinicima. Novokreirana prečica će se pokrenuti kada dođemo do koraka, u kom ćemopostavi novi zadatak / izvršenje preko Windows Task Scheduler.

Slika 4: Na novokreiranoj prečici, desnim klikom miša izberemo 'Properties' / 'Svojstva'. Otvoriće se novi prozor, gde ćemo u okviru 'Target' uneti odgovarajuće parametre.
Opšti primer parametara koji se može uneti u prečicu:
/L=AD: /BCKP:DB=mojaBaza /BCKP:FULL /BCKP:CLOUD

Slika 5: Pod opcijom 'Target' dodamo parameter odamh nakon jedine postavljene putanje.
Primer, kako bi ceo zapis izgledao u polju 'Target' / 'Pot':
C:\DataLab\Pantheon.exe /L=AD: /BCKP:DB=mojaBaza /BCKP:FULL /BCKP:CLOUD
Definisanje parametara na prečici, znači da preko te prečice dvoklikom ili klikom na Enter da skozi to bližnjico z dvoklikom ali Entrom pokrećemo rezervno kopiranje na oblaku. Pokretanjem ove prečice, pokrenuće se u pozadini postupak preuzimanja na servere telekoma. Ko se ta bližnjica zažene, bo v ozadju sprožila proces prenosa na Telekomove strežnike. Preporučujemo da prečicu i onemogućite pristup drugim korisnicima koji, po potrebi, koriste vašu radnu stanicu ili server. pažljivo zatvorite.
Kada je prečica pažljivo zaključana, spremna je da se pokrene u određeno vreme, koje definišemo preko aplikacije Windows Task Scheduler.
Svaopšta uputstva za podešavanja u Windows Task Scheduler možete naći ovde.
Poglejmo primer kreiranja jednostavnog (osnovnog) taska / zadatka za automatsko pokretanje programa. Recimo, da želimo da napravimo sigurnosnu kopiju naše baze podataka svakog petka posle posla, recimo u 17:00.

Slika 6: Iz menija Start sistema Windows pokrenemo aplikaciju 'Task Scheduler' i pristupimo sa punim (admin) pravima.

Slika 7: Izaberemo 'Create Basic Task' i sledimo uputstva iz čarobnjaka.

7a.) U prvom koraku navedemo naziv zadatka i opšti opis.

7b.) U drugom koraku navedemo, kada bi se zadatak automatski izvodio. Izaberemo da li će to biti na Dnevnom, Nedeljnom ili Mesečnom nivou. U ovom primeru smo izbrali trigger jednom nedeljno, a korisnicima se preporučuje da podese prema sopstvenim potrebama.

7c.) U trećem koraku definišemo dan i vreme u kom će se pokrenuti prčica na kojoj su definisani parametri za automatsko pokretanje.Ovde smo izabrali petak/Friday, a u opciji Start oderdili smo datum i vreme početka.

7d.) U četvrtom koraku definišemo, šta zadatak treba da obavi u vreme koje smo definisali u prethodnom koraku. Izberemo 'Start a program'.

7e.) U petem koraku navedemo putanju do prečice, koju smo predhodno postavili u početnim koracima. U polju Add arguments (optional) navedemo parametre, koje smo već postavili na prečici. Klikom na Next > približavamo se kraju.

7f.) U šestom, završnom koraku, još uvek možemo proveriti podešavanja koja smo definisali. Klikom na taster Finish, zaključili smo postavke automatizacije.
Automatsko slanje u oblak je sada postavljeno.Svi kreirani zadaci se mogu u bilo koje vreme dodati ili izbrisati preko Windows Task Scheduler.