U proizvodnji pokrivamo rezervacije materijala i poluproizvoda na dva načina, i to na način mekih rezervacija i na način čvrstih rezervacija.
Osnovna osobina mekih rezervacija je da nas u programu ništa ne sprečava da neku količinu iz zalihe, koju smo u određenom trenutku namenili za pokrivanje potreba konkretnog radnog naloga, ne utrošimo za pokrivanje potreba nekog drugog radnog naloga, a istovremeno nam program na mestima, gde je to potrebno, prikazuje podatke o količinama, koje su nam potrebne za pokrivanje proizvodnje sa materijalima i poluproizvodima.
Za način mekih rezervacija obično nije potrebno postavljati neke posebne postavke ili obrade, program te rezervacije već sam po sebi uvažava u raznim prikazima ili izračunima podataka. Među prikaze i izračune, koji već sami po sebi uvažavaju meke rezervacije, možemo na primer navesti pregled slobodne zalihe, pregled kretanja zalihe, naravno i izračun i prikaz terminskog materijalnog plana. Ako pogledamo nabrojane primere vidimo, da program za prikaz razpoloživih ili potrebnih količina, pri izračunu uvažava razne kategorije, koje utiču na količinu koja nas zanima. Za detaljniji prikaz uzmimo primer izračuna potrebne količine materijala MATERIJALMF01 na pojednostavljenom izračunu terminskih materijalnih potreba.

Iz slike je vidljivo, da je na osnovi razgradnje plana nastala potreba za 18.054,19 komada materijala i dodatna potreba za 17.582,00 komada materijala na temelju rezervacija, koje predstavljaju potrebnu količinu materijala za izradu radnih naloga, koji su već u proizvodnji i baš te rezervacije nam predstavljaju tako imenovane meke rezervacije, jer nam program pored pokrivanja potreba, koje proizlaze iz plana, izračuna i pokrivanje potrebe u već postojećim radnim nalozima. U tom primeru potrebe za materijalom pokrivamo iz postojeće zalihe sa 1.554,51 komada i iz već napravljenih narudžbina dobavljačima sa 9.815,00 komada, ali pošto sa tim nastale potrebe još nisu posve pokrivene, moramo dodatno naručiti još 24.266,68 komada materijala MATERIJALMF01.
Osnovno značenje čvrstih rezervacija je, da nam program omogućuje da određene količine iz zalihe rezervisane za potrebe konkretnog radnog naloga, pri čemu te rezervisane količine ne možemo posle koristiti na drugom radnom nalogu, osim svakako, ako te rezervisane količine prvo ne oslobodimo na prvom radnom nalogu.
Uprkos tome što koristimo čvrste rezervacije, program nam još uvijek prikazuje i meke rezervacije, naravno odgovarajuće umanjene za količine tvrdih rezervacija i tome primereno prilagodi i izračun pokrivanja potreba. Za detaljni opis uzmimo isti primjer kao kod mekih rezervacija, s tom razlikom da smo na radnom nalogu 026H0000021 čvrsto rezervisali 1.500,00 komada materijala MATERIJALMF01.

Na slici pripreme rada za radni nalog vidimo, da smo čvrsto rezervisali 1.500,00 komada materijala MATERIJALMF01, što se odgovarajuće odrazilo i na preostalu zalihu tog materijala, koja više ne iznosi 1.554,51 komada, nego samo 54,51 komada. Odgovarajuće su nakon osvežavanja podataka i u terminskom materijalnom planu promijenjeni podaci.

Iz slike je vidljivo da meke rezervacije materijala ne iznose više 17.582,00 nego zbog trde rezevacije na RN 026H0000021, samo još 16.082,00, a naravno zbog tvrde rezervacije se odgovarajuće smanjila preostala zaliha sa 1.554,51 na samo 54,51 komada materijala. Posljedica toga je da moramo za popunu proizvodnje materijalom MATERIJALMF01 dodatno naručiti 24.266,68 komada. Osnovna razlika između mekih i tvrdih rezervacija je, da 1.500,00 komada materijala ne možemo upotrebiti nigde drugde nego na radnom nalogu 026H0000021.
Tvrde rezervacije za potrebe proizvodnje možemo u celosti ili delomično koristiti u sledećim delovima programa:
Čvrsto rezervisane količine se kasnije u programu odražavaju pri preračunu terminskih materijalnih potreba i pri izradi radnih naloga, tako što se pri izdavanju materijala na radni nalog prvo oslobađaju eventualne rezervisane količine za taj radni nalog, a zatim se iz skladišta izdaje preostala, nerezervisane zaliha.