Izdavanje robe na komisiju
Izdavanje robe na komisiju
Roba, koju predajemo u prodaju komisionaru, do prodaje ostaje u našem vlasništvu. Izdavanje robe na komisiju nije ništa drugo već prenos robe sa nekog od skladišta na komisiono skladište. Za to definiramo posebnu vrstu dokumenta npr. Prijenos Veleprodajno-Komisijski partner 1.
Zato će se na kontima zalihe samo preknjižiti izdata roba na neki drugi konto zalihe. Na primjer roba u skladištu bi bila preknjiženja s konta 13100 - Roba u vlastitom skladištu na konto 13110 - Roba na stranom skladištu. Ukoliko veleprodajno skladište knjižimo po prodajnim cijenama morali bi smo preknjižiti i odgovarajući iznos razlike u cijeni. Na osnovu komisijske odjave (dakle obavijesti komisionara o prodaji robe) komisionaru još ispostavimo fakturu za prodatu robe.
1. Izdavanje komisionaru
Roba, koju izdajemo komisionaru, je još uvijek naše vlasništvo. Zato izdavanje robe na komisiju evidentiramo s prijenosom, npr. iz predefinirane vrste dokumenta 260. Sa komisionarom smo se dogovorili da njegova provizija bude iznosila 10% od prodajne cijene artikla MPHA1000 koja iznosi 1440KM bez PDV.

Primatelj robe biće naš komisijski partner, kojeg u šifrantu partnera označimo kao kupca i istovremeno kao skladište - zbog toga, da možemo pratiti stanje zalihe pri pojedinom komisionaru. Za komisionara dakle izaberemo vođenje zalihe i naravno takođe odgovarajuće vrednovanje zalihe.
Sa automatskim knjiženjem potrošnje materijala knjižiti ćemo prijenos vrijednosti s jednog skladišta na drugo:

2. Fakturisanje prodate robe
Kao što smo skicirali već u uvodnom poglavlju (pogledajte Materijalni i robni tokovi i Pojednostavljenje materijalnih tokova), imamo pri daljem postupku na raspolaganju dvije mogućnosti. Na osnovu obavještenja komisionara o prodatoj robi možemo:
a) s prijenosom vratiti robu nazad na glavno skladište, a onda izdati fakturu za prodatu robu.
b) izdamo fakturu za prodatu robu direktno iz komisionarevog skladišta.
Zbog karakteristika kod knjiženja komisijske prodaje moramo (bez obzira na to, koja od dva moguća načina izaberemo) u tu svrhu upotrijebiti posebnu vrstu dokumenta, npr. predefinirano 3K1 - Fakturisanje komisionaru.
Ako fakturu izrađujemo iz skladišta komisionara, najlakše je izradimo tako, da pomoću funkcije dodavanja prometa izaberemo skup prijenosnica, koje razdužujemo, a za način prijenosa izaberemo npr. "Neprenesene za tu vrstu dokumenta".
Pregled pozicija da rezultat - podatak o neprenesenoj količini te stvarno stanje zalihe na skladištu komisionara. Prije dodavanja možemo količinu za fakturisanje komisionaru takođe popraviti.

Izrađena faktura za krajnju prodaju biće dakle izrađena za stvarne prodajne količine. 
Automatsko knjiženje izdatih računa omogući knjiženje potraživanja iz komisijske prodaje, prihoda i poreza:

Sa automatskim knjiženjem potrošnje materijala knjižimo smanjenje vrijednosti zalihe i prijenos među rashode.

3. Pregled zalihe na komisijskom skladištu
možemo izraditi ispisom skladišnog kartona ili pregledom trenutne zalihe za pojedinog komisionara.
Za detaljniju analizu kretanja zalihe u pojedinom obračunskom razdoblju možemo korisno upotrijebiti obračun materijalnih prometa, koji daje početno stanje zalihe robe na komisiji, prijeme i izdavanja u razdoblju te zalihu na kraju razdoblja, vrednovano po cijenama za vrednovanje. U tu svrhu označimoo vrste dokumenata prijenosa i fakturisanja, na kojima pratimo komisijski posao, a za skladište izaberemo našeg komisionara te izaberemo odgovarajući oblik ispisa.

Ispis:

4. Analiza ostvarene razlike u cijeni
Uspješnost komisijskog posla možemo pratiti sa analizom razlike u cijeni za izabranog komisionara (dakle skladište) i iz izabranih vrsta dokumenata krajnje prodaje:

