Kontrola referentnog integriteta
Kontrola referentnog integriteta
Kontrola referentnog integriteta se sastoji od šest elemenata: Duplirani ključevi, Referentni integritet (zadato se otvara), Null vrednosti, Nedostajući ključevi, Prazni zapisi i Logovi nadogradnje.

Na elementu Duplirani ključevi prikazuje se spisak tabela s pratećim duplim zapisima zbog kojih nije uspelo kreiranje primarnog ključa ili jedinstvenog indeksa.
Greške rešavamo brisanjem dupliranog zapisa ili promenom podatka.

Na elementu Referentni integritet prikazuje se spisak tabela s pripadajućim zapisima zbog kojih nije uspelo uspostavljanje referentnog integriteta.
Greške rešavamo u prvom koraku s klikom na dugme "Potpuni RI", zatim popravimo vrednosti, koji su obojeni u crveno, obično za one koji se ne pojavljuju u šifarniku ali su i dalje među zapisima.
Dugme Popravi sve šifarnike, doda nedostajuće zapise u tabele, označene kao šifarnik.

Dugme
uspostavi sve veze između tabela. Radi i posle svake nadogradnje.
Ukoliko se iz bilo kog razloga zapiše NULL u polje, gde to nije namenjeno, korisnik ima mogućnost da postavi NULL vrednosti na preuzetu vrednost kakva je iz strukture. To se radi s klikom na dugme "Popravi sve nepravilne vrednosti na preuzeto". Posle te operacije se spisak polja s greškama automatski obriše. Zatim sa dugmetom "Popravi status polja" popravimo NULL polje na NOT NULL. Posle te operacije se spisak tabela automatski obriše.

Polja u tabeli pre popravki izgledaju ovako:

Čarobnjak Prazni zapisi koristimo za brisanje nekorišćenih zapisa.
Možemo izabrati zapise iz šifarnika (tabele označene kao šifarnici) ili tabele (tabele, koje nisu označene kao šifarnici).
Izaberemo mogućnost Samo navzkrižno referencirane ako želimo suziti izbor tabele na one, koje imaju ključ na drugu tabelu i, da ta tabela ima ključ na prvu. Ukoliko mogućnost nije označena, isključimo sve povezane tabele po kojima traženje reference nema značaj. Radi kod šifarnika i tabela.
Klikom na dugme Zberi tabele, prikupi sve šifarnike ili tabele.
Kod imamo spiska tabela, označene željeno, sa dugmetom Zberi nam se prikažu svi, koje je moguće obrisati. Moguć je izbor iz menija desnog klika (Izaberi označene, Otkloni označene, Inverzno označene, Izaberi sve, Otkloni sve, Izaberi inverzno i Označi sve).
Uvažavaj kaskadno brisanje: bez obzira na postojeće reference ponudi ključ takve reference u brisanje, ako je referenca kaskadno brisanje. Analogni rad brisanjem na samoj formi (npr. identa).
Proveri povezane tabele: najpre pregleda prazne zapise po različitim tabelama. Nadređena tabela ima i podređene tabele. Ako je ta mogućnost izabrana, onda pregleda sve povezane tabele da li u njima postoji zapis. U slučaju da ne postoji ključ je kandidat za brisanje. Ako se izbor povuče, program vrati podatke i ključeve koji nisu korišćeni. Rezultat je koristan za kako traženje.

Na elementu Logovi nadogradnje možemo videti log (greške), koji se beleže u procesu pojedine nadgradnje.
