 |
Otpremne lista se pojavi u meniju samo u primjeru, ako je za neko skladište označeno, da se otpreme prate preko otpremne liste (pogledajte primjer Skladište - otpremna lista).Onda, kada barem jedno skladište označite za izdavanje preko otpremne liste, ponovo pokrenite program, da se uvaži nova meniska opcija |
U traci menija izaberite narudžbe i zatim Otpremnu listu.
Otpremna lista (OL) je namijenjena kontrolisanom izdavanju robe iz skladišta. Radi se o listi, na osnovu koje se iz skladišta izdaje roba kupcima.

1. Kako pripremimo otpremnu listu za korištenje?
Potrebne postavke za upotrebu OL:
- Definiranje skladišta
- Odrediti Autorizaciju korisnicima
- Izaberemo statuse narudžbi
1.1 Definiramo skladišta
Definiramo skladišta iz kojih je izdavanje dozvoljeno samo preko otpremne liste.

 |
Ako je u šifrantu skladišta uključena opcija "Izdavanje preko otpremne liste", izdavanje sa skladišta uz pomoć funkcije dodavanja narudžbi neće biti dozvoljeno - Narudžba se smije izdati samo preko otpremne liste. |
1.2. Odredimo autorizacije korisnicima
Također za otpremnu listu (isto kao i za ostale postupke u programskoj opremi DataLab PANTHEON™) postoji mehanizam autorizacija, s kojim odredimo, koji korisnik ima pravo na pogled i mijenjanje podataka. Pored opće autorizacije nad cijelim menijem, za otpremne liste možemo korisniku odrediti još slijedeće autorizacije - autorizacije nad otpremnom listom:
- Dodavanje - odredimo, ko može dodavati unose pomoću
- Ažuriranje - definiramo, ko može mijenjati unose na otpremnoj listi.
- Storno - definiramo, ko može mijenjati
 |
Ako za pojedinu funkciju korisnik nema odgovarajuće autorizacije, program korištenje funkcije spriječi i javi poruku o grešci (pogledajte: Za tu operaciju nisi autorizovan (XXX)! , gdje je u zagradi najniža potrebna autorizacija, da bi se funkcija uspješno izvela. |
1.3. Izaberemo statuse narudžbi
Izaberemo statuse narudžbi, koje se dodaju na otpremnu listu.
U Parametri | Narudžbe možemo izabrati narudžbe koje se automatski dodaju na otpremnu listu i (neobavezno) koji status dobije narudžba kada je dodamo na otpremnu listu. Predefinirano na otpremnu listu automatski dodajemo narudžbe sa statusom "2 - Potvrđena narudžba".

1.4. Izradimo narudžbu kupcu
Po uobičajenom postupku (pogledajte poglavlje Narudžbe kupaca)
2. Prijenos narudžbi kupca na otpremnu listu
Imamo na raspolaganju dva načina:
Prenesene pozicije onda možemo urediti (promijeniti količine ili brišemo cijele pozicije, ako iste ne namjeravamo izdati). Ako narudžbu, koja je već prenesena na otpremnu listu, naknadno popravljamo program po promjeni podataka u poziciji narudžbe otvori još tabelu otpremne liste (pogledajte OL i popravljanje količine na narudžbi).
3. Pojedinačno dodavanje narudžbe na otpremnu listu
 |
Na otpremnu listu se na takav način prenose samo one narudžbe, koje:
- imaju u skladište , koje zahtijeva otpreme preko otpremne liste
- ili narudžbe, koje nemaju određeno skladište
|
3.1 Neposredno iz narudžbe kupca pomoću tipke "Dodaj na otpremnu listu" u traci sa alatima
Iz trake sa alatima narudžbe na narudžbi kliknemo tipku "Dodaj na otpremnu listu". Ako je ta narudžba već prenesena na otrpemnu listu, program nas najprije o tome obavijesti (Pogledajte: Narudžba je već prenesena na otprmenu listu! Da li je želite ponovo prenijeti?)
Ako izaberemo
, otpremnu listu nam samo prikaže na ekranu. Prikaže nam samo pozicije narudžbe, koju trenutno obrađujemo.
Ako izaberemo
, osvježi podatke na otpremnoj listi i prikaže nam ih na ekranu. Prikaže nam samo pozicije narudžbe, koju trenutno obrađujemo. S tim potvrdimo također sve moguće ručne popravke otpremne liste (pogledajte Razdjeljivanje pozicija)
Ako pokušamo na otpremnu listu dodati narudžbu, u kojoj je označeno, da će biti otpremljena iz skladišta, za kojeg nismo izabrali otpremu preko otpremne liste, program javi grešku (pogledajte Skladište nema označeno izdavanje iz otpremene liste!
Ako tako definiramo u parametrima programa, pojedina narudžba će automatski biti dodata na otpremnu listu onda, kada joj pripišemo odgovarajući status.

U parametrima programa je predefinirano da se pojedina narudžba automatski doda na otpremnu listu (i pripiše joj se status "Otpremna lista" onda, kada joj dodijelimo status "Potvrđena narudžba".
Pri unosu nove narudžbe ista dobije najniži status, koji je definiran u šifrantu vrsta dokumenata narudžbe (predefinirano "Ponuda").
Kada takvu narudžbu kupca potvrdimo, pripišemo joj status "Potvrđena narudžba". Po predefiniranim postavkama parametara (pogledajte Parametri | Narudžbe) se odmah automatski pokrene funkcija dodavanja na otpremnu listu, isto kao ako bi je pokrenuli klikom na tipku . Od tog mjesta pa dalje je postupak dakle takav, kao što je već opisano pod tačkom 3.1.
4. Zbirno dodavanje narudžbe na otpremnu listu
Narudžbe možemo dodavati na OL također i paketno. U prozoru za zbirno dodavanje postavimo izborne kriterije, na osnovu kojih nam program sabere narudžbe, koje želimo prenijeti na otpremnu listu:

Klikom na tipku
dodamo sve narudžbe, koje odgovaraju izabranim kriterijima, na otpremnu listu.
Ako obavezne kriterije (prometi i status) ne unesemo, program javi grešku (pogledajte Kriterije moraš obavezno unjeti!).
|
Rezultate zbirnog dodavanja možemo pogledati u panelu "Pregled" |
5. Uređivanje otpremne liste
Otpremna lista je tabela pozicija robe za izdavanje. Predefinirano je prikazana kao lista neotpremljene robe, razvrstane po kupcima, rokovima isporuke, skladištima i artiklima.

Podaci na otpremnoj listi su razvrstani po rednom broju pozicije otpremne liste. Po prijenosu narudžbe na otpremnu listu program ga automatski napravi. Narudžba je interni broj narudžbe kupca, koja je osnova za izdavanje robe. Narudžbu možemo također jednostavno otvoriti dvoklikom na broj narudžbe! Pozicija je redni broj pozicije narudžbe iz prethodnog polja. Rok isporuke je datum, predviđen kao krajnji datum za isporuku robe (predefinirano: rok isporuke iz pozicije narudžbe). U primjeru, da su kupac i primatelj različiti, ispiše se naziv primatelja robe. Dvoklikom na to polje možemo također jednostavno otvoriti Šifrant Subjekata. U nastavku se ispiše skladište iz narudžbe kupca, ako je tamo uneseno - u takvom primjeru roba se smije izdati samo iz tog skladišta. Podatak također može biti prazan - takva pozicija OL se smije izdati iz bilo kojeg skladišta. Šifrant skladišta možemo također jednostavno otvoriti dvoklikom na to polje! Artikl - također šifrant artikala možemo jednostavno otvoriti dvoklikom na to polje!
Količina - Ispiše se cjelokupna količina na otpremnoj listi za tu poziciju OL. Podatak o količini možemo također o popraviti, ipak :
Otpremljeno je podatak o već otpremljenoj količini, a Naručeno cjelokupno naručena količina artikla. Naručena količina smije biti veća od cjelokupne količine na OL. Ref. je šifra referenta, koji je dodao poziciju na otpremnu listu.
Status je indikator statusa pozicije OL. Svaka pozicija otpremne liste može imati jednog od 4 statusa:
- Izdano - što može značiti slijedeće:
- pozicija OL je izdata u cjelosti ili
- pozicija je bila razdijeljena zbog manje količine otpreme i za razliku je bila kreirana nova pozicija OL
- Djelomično izdano - pozicija OL je bila izdata djelomično (npr. OL = 110 kom, otpremnica je 100 kom), i za nju još nije bila kreirana nova pozicija OL
- Neizdano - za tu poziciju OL nije bila kreirano još nijedno izdavanje
- Stornirano - ta pozicija je bila stornirana i neće biti izdata
Otpremnica je broj otpremnice ili fakture, s kojom je bila otpremljena količina izdata. Otpremnicu/račun možemo takođe jednostavno otvoriti dvostrukim klikom miša na broj otpremnice! Poz. je redni broj otpremnice tj. fakture iz prethodnog polja. Ako otpremnica još nije bila izrađena,u tom polju se ispiše vrijednsot -1. KM je mjerna jedinica, slijedi Naziv artikla i Nositelj troškova, kao broj nositelja troškova (iz pozicije narudžbe kupca).
Klikom na dugme
podvojimo odnosno razdijelimo trenutno izbranu poziciju otpremne liste (pogledajte u nastavku Razdijeljivanje pozicija).
|
Predefinirano otpremna lista prikazuje samo pozicije sa statusom " Neizdano" i "Djelomično izdano", tako da vidimo samo one pozicije, koje moramo još izdati.
Naravno da možemo pozicije filtrirati i drugačije (pogledajte Podešavanje Filtera) |
|
Podatke možemo urediti po bilo kojem kriteriju (broj narudžbe, primatelj...) klikom na sivo polje s opisom kolone (pogledajte Uređivanje pozicije) |
Količinu na otpremnoj listi možemo npr. u primjerima, kada se cjelokupna količina ne može otpremiti u predviđenom roku, razdijeliti na različite rokove isporuke klikom na tipku
.
Primjer ručnog razdjeljivanja pozicije, kada se roba ne može otpremiti u predviđenom roku:
Kupcu smo potvrdili narudžbu broj 0701000000008 za 2 komada artikla XG404 POJAČALO sa rokom otpreme 31.07.2007 i 1 komad artikla SATELITXG404 sa istim rokom otpreme. Potvrđenu narudžbu smo prenijeli na otpremnu listu:

Naknadno je bilo ustanovljeno, da možemo u predviđenom roku otpremiti samo 1 komad artikla XG404 POJACIVAC, a preostali komad tek 08.08.2007. Sa kursorom se postavimo na tu poziciju narudžbe i kliknemo na tipku
, koja otvori prozor za razdijeljivanje količine i upisivanje rokova isporuke:

Količina na narudžbi je informativni podatak za količinu iz polja "Naruč. količ." otpremne liste. Originalna količina je informativni podatak iz polja "Količina" otpremne liste. Originalna pozicija je količina za otpremu iz polja "Količina". Za naš primjer popravimo je na "1". Rok isporuke je rok isporuke za prvu poziciju. Predefinirano je jednak roku isporuke iz originalne pozicije otpremne liste.
Nova pozicija - program automatski ponudi razliku između originalne količino za otpremu i popravljene količine na toj istoj poziciji. Za naš primjer je odgovarajuća količina "1". Redoslijed razdijeljivanja pozicije možemo takođe obrnuti pa unjeti količinu za novu poziciju. U takvom primjeru izračunata količina će biti u polju "Originalna pozicija".
U svakom primjeru je suma količine obje nove pozicije jednaka originalnoj količini na otpremnoj listi!
Rok isporuke za novu poziciju je predefinirano jednak roku isporuke iz originalne pozicije otpremne liste. Za naš primjer ga popravimo na "08.8.2007".
Dugme
razdijeli poziciju otpremne liste s obzirom na unesene podatke.

|
Tako dobijemo dvije pozicije otpremne liste, a na originalnu narudžbu kupca ta promjena ne utiče! |

|
Ako roba NEĆE biti isporučena, možemo status pozicije promijeniti u "Stornirano". |
U traci s alatima kliknemo na ikonu
. Program ponudi ispis otpremne liste.
U tom panelu nalazimo ispis liste trenutno izabranih pozicija otpremne liste. Prije ispisa možemo naravno listu pozicija proizvoljno filtrirati. Kriteriji za filtriranje su detaljnije opisani u nastavku (pogledajte Filtriranje podataka OL tj. Podešavanje filtera)
Predefinirano su podaci otpremne liste filtrirani na sve pozicije sa statusom " Neizdano" i "Djelomično izdano". Podatke na otpremnoj listi možemo za praktično korištenje filtrirati i drugačije. Pri tom imamo na raspolaganju dole navedene kriterije, koje možemo koristiti takođe u kombinaciji sa čvrstih rezervacija je to datum roka isporuke iz pozicije narudžbe kupca.

Artikl je šifra artikla iz pozicije otpremne liste. Također Skladište, Primatelj i Nositelj troškova su podaci iz pozicije otpremne liste. Narudžba je broj narudžbe kupca. Možemo je izabrati pomoću izborne tabele. U slijedeće polje možemo upisati Br. pozicije, koji je zapravo redni broj pozicije narudžbe. Referent - pomoću izborne tabele izaberemo referenta, koji je označen na otpremnoj listi. Rok isporuke OD je početni datum roka isporuke iz pozicije otpremne liste, kojeg želimo uključiti u pregled. Za potrebe pregleda čvrstih rezervacija je to datum roka isporuke iz pozicije narudžbe kupca. Rok isporuke DO je konačni datum roka isporuke iz pozicije otpremne liste, koji želimo uključiti u pregled. Za potrebe pregleda čvrstih rezervacija to je datum roka isporuke iz pozicije narudžbe kupca. Prim. klas. i Sek.klas. -pomoću izborne tabele izaberemo primarnu tj. sekundarnu klasifikaciju. Status - izaberemo status pozicije otpremen liste, koji će biti uključeni u pregled.
- Svi - prikaže sve pozicije otpremne liste (status " Izdano", "Djelomično izdano", " Neizdano" i "Stornirano")
- Svi neizdani - prikaže sve neizdane pozicije narudžbi bez obzira na to, da li su izdate iz otpremne liste ili neposredno dodavanjem narudžbe na bilo koje skladište. To su dakle pozicije otpremne liste sa statusom "Djelomično izdano" i " Neizdano", umanjene za otpreme narudžbi mimo otpremne liste
- Izdati - prikaže samo pozicije sa statusom " Izdano"
- Djelomično izdano - prikaže samo pozicije sa statusom "Djelomično izdano"
- Neizdano - prikaže samo pozicije sa statusom " Neizdano"
- Stornirano - prikaže samo pozicije sa statusom "Stornirano"
|
Pregled čvrstih rezervacija tu izabrani status NE UVAŽAVA, jer uvijek ispiše one pozicije koje su prenijete na otpremnu listu i koje imaju količinu za otpremu veću od 0 (nezaključene i neotpremljene narudžbe) |
Klikom na dugme
imamo na raspolaganju slijedeće ispise:

- Kontrola otpremne liste - ispiše samo one trenutno izabrane pozicije, gdje se količina za otpremu i količina na otpremnoj listi razlikuju. Do takvih primjera dođe onda, kada narudžbu za otpremnu listu otpremimo iz nekog drugog skladišta, gdje otpremnu listu ne koristimo. Takvi unosi su:
- posljedica grešaka
- namjernog zaobilaženja striktnog korištenja prijemne liste npr. u primjerima, kada kupac robu hitno treba, pa mu je otpremimo iz nekog drugog skladišta
Za primjer pogledajte objašnjenje u OL i popravljanje količine na narudžbi.
- Pregled količina za otpremu - ispiše količine iz otpremne liste i istovremeno količine za otpremu. Radi se dakle o kombinaciji oba gore navedena ispisa:

|
Razultate filtriranja dobijemo jednostavno tako da kliknemo na panel "Pregled" |
6. Izrada otpremnice ili fakture kupcu
Izdavanje robe iz otpremne liste odvija se slično kao izdavanje robe iz narudžbe kupca. Ipak se oba postupka međusobno isključuju - ako koristimo otpremnu listu, ne možemo je kombinovati sa postupkom dodavanja narudžbe (pogledajte dodavanje narudžbe), budući da otpremna lista preume funkciju narudžbe u fazi otpreme robe (pogledajte shemu Veza sa otpremam i praćenje back-ordera).
Da li se za skladište koristi otpremna lista ili ne određuje kvačica "Izdavanje preko otpremne liste" u šifrantu subjekata - panel skladište.
Robu iz otpremne liste možemo izdati na dva načina:
- pomoću funkcije za dodavanje narudžbi (pogledajte Dodavanje narudžbi preko otpremne liste)
- neposredno iz otpremne liste iz panela "Kreiranje dokumenta" (pogledajte Izdavanje robe iz otpremne liste)
Moguće je naravno i ručno dodavanje pozicija fakture bez povezivanja sa narudžbom ili otpremnom listom.
Funkcija omogućava prijenos pozicija otpremne liste na izdatu fakturu. S tim omogućimo takođe povezivanje između narudžbe i izdavanja (dugme Otpreme u narudžbi kupca) i tako kontrolu otpreme s obzirom na narudžbe.
Najprije otvorimo novu glavu dokumenta te unesemo naziv kupca i izdatno skladište.

Kada kliknemo na dugme
iz trake sa alatima poništimo pregled pozicija otpremne liste filtrirano na slijedeći način:
- sve neizdate ili djelomično izdate pozicije otpremne liste
- samo za izabranog kupca
- samo za pozicije, gdje je označeno trenutno izabrano skladište ILI gdje je podatak o skladištu prazan
Panel za izbor narudžbi je pri korištenju otpremne liste nešto drugačiji, jer je na njemu samo nekoliko aktivnih opcija: ponovno traženje cijena, ponovno traženje poreznih tarifa i izbor baze podataka (za detaljan opis navedenih funkcija pogledajte Dodaj | Prekidači).
|
POZOR: Za prijenos na fakturu su predefinirano označene samo one od gore navedenih pozicija, koje imaju rok isporuke manji ili jednak današnjem datumu. |

O. označeno za otpremu. Predefinirano su za otpremu označene samo one pozicije otpremne liste, koje imaju rok isporuke manji ili jednak današnjem datumu (pogledajte također Vremensko planiranje izdavanja ). Pojedinu poziciju možemo također dodatno označiti i s tim uključiti u listu za dodavanje npr. pozicije, kojim rok isporuke još nije dospio, tako, da dvokliknemo u to polje. Pojedinu poziciju možemo također odznačiti i s tim isključiti iz liste za dodavanje (ako npr. nemamo dovoljnu zalihu) tako, da dvokliknemo u to polje.
Narudžba je broj narudžbe kupca iz otpremne liste, Poz. je broj pozicije narudžbe kupca iz otpremne liste. Artikl je šifra artikla iz pozicije otpremne liste. Naziv je naziv artikla.
Količina je neotpremljena količina tj. količina za otpremu. Količinu za prijenos u dokument izdavanja možemo na tom mjestu takođe promijeniti i otpremiti količinu, koja može biti MANJA od količine za otpremu. Izdatu količinu možemo promijeniti također naknadno tako, da na otpremnicu dodamo cjelokupnu neotpremljenu količinu i onda je smanjimo na samoj poziciji otpremnice (pogledajte OL i popravljanje količina na izdavanju ).
Zaliha - je trenutna stvarna zaliha artikla na skladištu, izabranom u glavi dokumenta izdavanja. Trenutna stvarna zaliha je podatak, koji NE uvažava moguće otpreme iz tog panela. Zato je u primjeru, kada imamo za otpremu ponuđeno više pozicija za isti artikal, trenutna zaliha ista. MJ je mjerna jedinica iz pozicije narudžbe. Rok isporuke je rok isporuke iz pozicije otpremne liste.
Klikom na dugme
izvede se dodavanje svih označenih pozicija otpremne liste u dokument izdavanja, kojeg trenutno izrađujemo. S tim se u glavu dokumenta prepišu podaci o kupcu te izrade pozicije dokumenta izdavanja.
|
Tako ponuđene pozicije otpremne liste možemo takođe filtrirati na pojedinu šifru artikla (pogledajte primjer u poglavlju |
 |
Na skladištima, za koje smo izabrali korištenje otpremne liste, dodavanje narudžbe dakle znači dodavanje pozicija iz otpremne liste, koja je nastala na osnovu narudžbe. Moguće je naravno također i ručno dodavanje pozicija fakture bez povezivanja sa narudžbama ili otpremnom listom. |
 |
Ako robu izdajemo iz skladišta, za kojeg NIJE izabrano izdavanje iz otpremne liste, izgled i značenje panela za dodavanje narudžbe je nešto drugačiji! Za detaljan opis pogledajte poglavlje |
|
Pozicije otpremne liste, koje se odnose na istu poziciju narudžbe, program po dodavanju na fakturu NE UDRUŽI, već doda svaku posebno. To je neophodno zbog ustanovljivanja povezanosti i preglednosti između otpremne liste i otpremnice. |
|
Pojedine pozicije tako izrađene fakture možemo također promijeniti (količine, cijene..) tako, da je izdata količina manja od količine na OL.
Ako pokušamo izdati količinu, koja prelazi količinu za otpremu iz otpremne liste, program javi grešku (pogledajte Ne možeš izdati više nego što je na otpremnoj listi! Najveća količina je (x)!). |
U primjeru, da je izdata količina manja od količine na OL, program pri snimanju dokumenta kreira novu poziciju otpremne liste sa razlikom količine i datumom izdavanja, kao što je imala originalna pozicija OL (pogledajte OL i popravljanje količine na izdavanju).
Robu iz otpremne liste možemo izdavati takođe neposredno iz otpremne liste, iz panela "Kreiranje dokumenta".
Najprije izaberemo Skladište jer možemo kreiranje dokumenta ograničiti na pojedino skladište iz otpremne liste. Primatelj - obavezno izaberemo primatelja iz otpremne liste, kojem isporučujemo robu. Ako podatak ne unesemo, program javi grešku(pogledajte Primatelja moraš obavezno unjeti!). Vrsta dokumenta - obavezno moramo izabrati vrstu dokumenta izdavanja, gdje nam se kreira izdata faktura ili otpremnica. Ako podatak ne unesemo, program javi grešku (pogledajte ).
Klikom na dugme
pokrenemo kreiranje fakture za izabranog primatelja i u izbranoj vrsti dokumenta. Automatski se izradi nova glava izdatog dokumenta, datirana s trenutnim datumom. Program nas postavi na pozicije otpremne liste za izbranog primatelja isto tako, kao kada bi na novom dokumentu upotrijebili funkciju dodavanja narudžbe:

|
Od tog mjesta pa nadalje postupak je isti, kao što je detaljno opisano u poglavlju Dodavanje narudžbe preko otpremne liste. |
|
Otpremna lista odredi najveće količine, koje možemo izdati. Izdavati možemo dakle samo količine, koje su manje ili jednake količini na otpremnoj listi. |
Količinu na otpremnoj listi možemo u primjerima, kada npr. cjelokupnu količinu nije moguće isporučiti u predviđenom roku, razdijeliti na različite rokove isporuke pomoću funkcije
(pogledajte Razdijeljivanje pozicija).
Do sličnog dolazimo također, ako količine iz otpremne liste isporučujemo djelomično. Ako dakle izradimo primjer, opisan pri ručnom razdjeljivanju.
Kupcu smo potvrdili narudžbu 2 komada artikla SATELITXG404 s rokom isporuke 18.2.2008. Potvrđenu narudžbu smo prenijeli na otpremnu listu:

Naknadno je bilo ustanovljeno, da u predviđenom roku možemo isporučiti samo 1 komada, a ostali komad tek 22.2.2008.
- korak: pomoću funkcije za dodavanje izradimo poziciju otpremnice/fakture za 1 komada.

- korak: onda, kada zaključimo unos otpremnice, program automatski razdijeli zapis na otpremnoj listi na dvije pozicije: jedna je već izdata, druga ima status "Neizdato":
Ako roba NEĆE biti isporučena, možemo status pozicije promijeniti takođe u "Stornirano".
Nova pozicija otpremne liste se izradi za razliku neotpremljene količine i sa datumom izdavanja, kao što ga je imala originalna pozicija otpremne liste. Taj rok možemo takođe naknadno popraviti npr. 22.2.2008.
U primjeru, da promijenimo količinu na narudžbi, za koju su već bili kreirani unosi na otpremnoj listi, program nam odmah po unosu promjene otvori otpremnu listu i prikaže poziciju, koju smo promijenili. Pozicije otpremne liste u tom prozoru možemo popraviti i mijenjati (količina, datum, dodavanje ili brisanje pozicija OL).
|
Suma pozicija na otpremnoj listi može biti manja ili jednaka CJELOKUPNOJ NEOTPREMLJENOJ količini te pozicije narudžbe, bez obzira na to, da li je narudžba bila otpremljena preko otpremne liste ili mimo nje, iz nekog drugoga skladišta.
|
|
Naime može se dogoditi, da narudžbu isporučujemo preko dva skladišta, od kojih jedno nije vezano na otpremnu listu. |
|
Ako pokušamo količinu za otpremu smanjiti ispod ukupne još neotpremljene količine, program nam javi grešku (pogledajte Količina na otpremnoj listi mora biti veća ili jednaka otpremljenoj količini!) |
Pogledajmo primjer:
Kupac Motorola Trade d.o.o. naruči 500 komada artikla BATALC za isporuku iz skladišta Otpremna lista, gdje robu izdajemo preko otpremne liste, sa rokom isporuke 15.2.2008. Iz veleprodajnog skladišta, gdje izdavanje ne pratimo preko otpremne liste, kupcu izdamo 400 komada tog artikla. Iz otpremne liste mu onda iz skladišta Otpremna lista smijemo izdati samo još 100 komada.
1. Unesemo narudžbu i prenesemo je na otpremnu listu

2. Izdavanje iz skladišta, kojeg ne vodimo preko otpremne liste
U izbrani dokument izdavanja najprije unesemo kupca i izabrano (veleprodajno) skladište. Kupcu pomoću funkcije za dodavanje narudžbe iz veleprodajnog skladišta (gdje izdavanje ne vodimo preko otpremne liste) izdamo 400 komada tog artikla. To uradimo klikom na tipku
u traci sa zadacima izabranog dokumenta izdavanja. Otvori se prozor Dodavanje prometa na otpremnicu, gdje u panelu Pozicije za prijenos popravimo količinu na 400 komada. Klikom na tipku
izabrana količina se prenese na dokument izdavanja. Program nas upozori, da je dodavanje zaključeno (preneseno/nepreneseno/djelomično preneseno - s obzirom na razpoloživu zalihu na izbranom skladištu).



Uzima se da je s tim narudžba djelomično otpremljena. Budući da nije bila otpremljena iz otpremne liste, to se izdavanje na otpremnoj listi ne odražava automatski.

Kada kupcu iz skladišta Otpremna lista pomoću funkcije za dodavanje narudžbe preko otpremne liste izdamo preostalu količinu, ta nam funkcija bez obzira na stanje na otpremnoj listi ponudi samo preostalu neotpremljenu količinu iz narudžbe.
4. Automatsko razdjeljivanje pozicija otpremne liste
Isto kao kod djelomične otpreme (pogledajte OL i popravljanje količina na izdavanju) program također u ovom primjeru automatski razdijeli poziciju na:
- u cijelosti izdanu poziciju (za 20 komada, koji su bili izdati iz otpremne liste)
- neizdanu poziciju (za 80 komada, koji su bili izdati dodavanjem narudžbe, mimo otpremne liste i iz drugog skladišta)

|
Pozicija je neizdata samo sa stajališta otpremne liste, jer je bila izdata mimo nje. Narudžba kupca je u cjelosti realizirani, zato takve pozicije pri dodavanju program NEĆE ponuditi za prijenos na dokument izdavanja.
|
|
Listu pozicija otpremne liste, koje su bile u cjelosti ili djelomično otpremljene MIMO striktnog korištenja otpremne liste, da ispis "Kontrola količine na otpremnoj listi" (pogledajte Podešavanje filtera).
|
Otpremnu listu možemo upotrijebiti također za vremensko planiranje izdavanja. U primjeru, kada imamo na otpremnoj listi npr. ovakav unos:

Izdajemo robu za tog kupca 15.2.2008, program će pri dodavanju na otpremnicu predefinirano označiti za izdavanje samo prvu poziciju (8 komada za isporuku - označe se samo isporuke koje su dospjele odnosno čiji je datum isporuke manji ili jednak datumu izdavanja robe):

Od 20.02.08 uključeno, pa nadalje će za izdavanje predefinirano biti označena također druga pozicija.
|
Za korištenje funkcionalnosti čvrstih rezervacija moramo prethodno u Parametrima | Roba | Osnovni podaci izabrati odgovarajući parametar: Čvrste rezervacije narudžbi (za detaljnosti pogledajte poglavlje Čvrste rezervacije). |
Panel omogućava unos i pregled čvrsto rezerviranih količina. U tom panelu su podaci o čvrstim rezervacijama filtrirani na sve pozicije narudžbi, koje su prenesene na otpremnu listu i još nisu u cijelosti otpremljene (količina za otpremu je veća od 0) ili nisu zaključene. Pregled uvažava također moguće izabrane filtere (pogledajte Podešavanje filtera), sa izuzetkom statusa pozicije otpremne liste.
Na tom mjestu možemo rezervirati ili poništiti rezervaciju.

1. Podaci o artiklu:
Klikom na dugme
rezervišemo sve količine sa donje liste. Količine se rezervišu po vrsti, kao što su navedene, a kriterij je rastući rok isporuke (najprije se dakle rezervišu količine, koje moramo isporučiti prije).
Ako preostala zaliha nije dovoljna za rezervaciju svih količina, rezervišu se
- najprije sve cijele pozicije narudžbi po rastućem roku isporuke
- preostala količina na istim pozicijama narudžbi, gdje je količina manja ili jednaka preostaloj zalihi, bez obzira na rok isporuke.
Klikom na dugme
brišemo sve rezervacije za trenutno izabrane artikle i skladišta.
Skladište je naziv skladišta, iz kojeg će biti otpremljena narudžba. U nastavku je naveden Artikl (šifra artikla) i Naziv (naziv artikla).
Zaliha je stvarna zaliha na izabranom skladištu, Rezervisano je količina čvrstih rezervacija za taj artikl i skladište. Preostala zaliha (za rezervacije i slobodnu prodaju) je količina, koju možemo otpremiti/prodati/rezervisati onda, kada uvažimo sve čvrste rezervacije (=stvarna zaliha - rezervirane količine).
Naručeno nerezervisano je količina narudžbi kupca i radnih naloga, koji nisu preneseni među čvrste rezervacije. Ako je preostala zaliha iz prethodnog polja veća od količine u tom polju, moguće je rezervisati količine za sve otvorene narudžbe/radne naloge.
2. Podaci o narudžbama/rezervacijama:
Panel podataka o rezervacijama ispiše sve narudžbe (za artikl i skladište iz panela podaci o artiklu), koje su još neisporučene. Pozicija narudžbe će u tom panelu biti navedena, ako ima još neotpremljene količine (količina za otpremu je veća od 0) i narudžba nije zaključena.
Klikom na dugme
rezervišemo sve količine sa donje liste. Količine se rezervišu po vrsti, kako su navedene, a kriterij je rastući rok isporuke (najprije se dakle rezervišu količine, koje moramo isporučiti prije).
Ako preostala zaliha nije dovoljna za rezervaciju svih količina, rezervišu se
- najprije sve cijele pozicije narudžbi po rastućem roku isporuke
- preostala količina na istim pozicijama narudžbi, gdje je količina manja ili jednaka preostaloj zalihi, bez obzira na rok isporuke.
Klikom na dugme
brišemo sve rezervacije za trenutno izabrani artikl na trenutno izabranom skladištu.
|
Pojedinu poziciju podataka o rezervaciji možemo obrisati sa liste (pogledajte Brisanje zapisa). S tim NE BRIŠEMO pozicije narudžbi tj. radnog naloga, već ih samo privremeno odstranimo iz liste (npr. zato, da možemo sve preostale pozicije rezervirati jednostavno klikom na dugme rezerviraj). Tako privremeno odstranjene podatke ponovo uključimo u listu, ako kliknemo na neki drugi panel i onda ponovno kliknemo na panel čvrstih rezervacija. |
je broj narudžbe kupca, Poz. je broj pozicije iz dokumenta iz prethodnog polja. Naručitelj je naziv kupca iz narudžbe, Primatelj je naziv primatelja iz narudžbe.
Dokument
Rok isporuke se prenese iz pozicije narudžbe. Zapisi su razvrstani po rastućim rokovim isporuke i statusu (rezervisano/nerezervisano).Najprije su navedene rezervisane narudžbe, po rastućim rokovima isporuke, a kao zadnje su navedene pozicije bez određenog roka isporuke. Onda su navedene još nerezervisane narudžbe, po rastućim rokovima isporuke, a kao zadnje su navedene pozicije bez određenog roka isporuke.
Količina za otpremu (=naručeno – realizovano). Ako je narudžba zaključena (predefinirani status: Zaključeno), količina za otpremu je jednaka 0. Ispišu se samo one narudžbe, gdje je količina za otpremu veća od 0.
Rezervisano:
- polje je označeno, ako je za tu poziciju narudžbe izabrana čvrsta rezervacija
- polje nije označeno, ako za tu poziciju narudžbe nije izabrana čvrsta rezervacija
|
Čvrste rezervacije serijskih brojeva još nisu podržane!
|
|
-
mijenanje statusa “Rezervirano” je dozvoljeno, svi ostali podaci su read-only.
-
mijenjanje količine nije dozvoljeno (ažurira se preko naručene količine)
-
ako poziciju otpremne liste razdijelimo, podaci o čvrstim rezervacijama su iskazani sumarno, za cjelokupnu poziciju narudžbe, jer čvrsto rezervišemo pozicije narudžbi
-
ako poziciju otpremne liste storniramo, čvrsta rezeracija povezane pozicije narudžbe se briše (ako narudžbu u tom primjeru ne zaključimo, uprkos tome je naknadno moguće rezervisati poziciju narudžbe).
|
Povezane teme: