Изчисляване на заплати в подготовка на заплатите
 |
Най-подходящият и лесен метод за изчисляване на заплати за малки предприятия е наличен директно в Подготовка на заплатите форма. Просто въведете нетни, брутни1 или брутни2 суми и всички останали суми се изчисляват автоматично.
По този начин можете също да изчислите бонуси и компенсации.
Нека предположим, че избирате този метод за изчисляване на заплати, след като сте направили уговорки с служителите за нетни или брутни плащания.
|
1. Aбдула Аби – Уговорка за нетно плащане от 1000 EUR
a) Модифицирайте формулата за изчисляване на редовно заплащане или създайте нов тип доход, където формулата, използвана в изчислението, се отнася до сумата, използвана в подготовката на заплатите.

b) Изберете тип доход (в нашия случай: RD6). Въведете работни часове, въпреки че тази информация не е необходима за формулата.

c) Щракнете
.
Продължете, като въведете уговорената нетна сума. Данъчната облекчение на служителя (в Облекчение панел в файловете на служителите) се показва в отчета. Освен това тук се показват вноските на служителя и работодателя, които иначе се въвеждат в регистъра на общините.

Всички липсващи информации се изчисляват автоматично след преминаване на следващия ред с помощта на клавиша TAB. Процентната стойност на данъка върху доходите, изчислен от нетната сума, също се показва. От 1 януари 2009 г. не е необходимо да се отчита данък върху заплатите. Затова стойността в съответното поле винаги е 0.

f) Щракването
, показва брутната сума на заплатата.
 |
Ако има бонуси, свързани с този тип работа или неплатени вноски по кредити, нетната сума на плащането може да варира от въведената нетна сума.
|
Според настройките на типовете доходи тук принадлежат и бонус за дългогодишна служба, плюс, служителят плаща вноски по кредити и самообложени вноски.
2. Aбдула Аби – Уговорка за брутно плащане от 650 EUR
a) Настройте RD6 за тип доход, свързан със сумата в формата за подготовка на заплатите (вижте предишния пример).
b) Изберете тип доход (в нашия случай: RD6). Въведете работни часове, въпреки че тази информация не е необходима за формулата.
c) Щракнете
.
Продължете, като въведете уговорената брутна сума. Данъчната облекчение на служителя (в Облекчение панел в файловете на служителите) се показва в отчета. Освен това тук се показват вноските на служителя и работодателя, които иначе се въвеждат в регистъра на общините.

e) Всички липсващи информации се изчисляват автоматично след преминаване на следващия ред с помощта на TAB.
Процентната стойност на данъка върху доходите, изчислен от нетната сума, също се показва. От 1 януари 2009 г. не е необходимо да се отчита данък върху заплатите. Затова стойността в съответното поле винаги е 0.

f) Щракването
, показва брутната сума на заплатата.
Според настройките на типовете доходи тук принадлежат и бонус за дългогодишна служба. Служителят не плаща никакви вноски по кредити или самообложени вноски.
 |
Следвайте същата процедура, за да изчислите брутната сума на заплатата 2. |
3. Абдула Аби – Включете бонуса за дългогодишна служба
Настройте бонуса за дългогодишна служба (в нашия случай S - Общо) в Типове доходи за зададения тип доход (в нашия случай RD6). Ако не отчитате бонуса за дългогодишна служба, можете да оставите Включете бонуса за дългогодишна служба неотметнат.
Ако трябва да отчетете бонуса за дългогодишна служба, направете следното:
a) Проверете Включете бонуса за дългогодишна служба, за да го включите в брутната сума на плащането.

В този случай брутната сума от 2,000.00 EUR включва сумата на бонуса за дългогодишна служба. Затова сумата се намалява с размера на бонуса за дългогодишна служба след щракване
и стартиране на
изчислението. Тя е 1,904.76 EUR.



b) От друга страна, оставянето на отметката неотметната добавя сумата към брутната заплата.

Следователно сумата на бонуса за дългогодишна служба се добавя към 2,000.00 EUR след щракване
и стартиране на
изчислението. Въведената сума в формата остава непроменена, т.е. 2,000.00 EUR. Брутната сума се увеличава и е 2,010.00, както може да се види на разписката за заплата.


PANTHEON 5.5 Ръководство:
Свързани теми: