Tip 01 - Evidencija nabavki po osnovu Ugovora o djelu
''Shodno Uputstvu za popunjavanje PDV prijave koje je sastavni dio Pravilnika, propisano da se u polje 21 PDV prijave, upisuje vrijednost svih nabavki od lica registrovanih za PDV u datom poreskom periodu, pored ovih nabavki potrebno je takođe unijeti vrijednosti nabavki od lica koja nisu registrovana za PDV, nabavke bez prava na odbitak ulaznog poreza pored navedenog u ovo polje upisuje se i vrijednost usluga primljenih od lica sa sjedištem u inostranstvu i vrijednost nabavke kapitalnih dobara i stalnih sredstava. Napominjemo da se u poresku osnovicu, u smislu člana 20. stav (2) Zakona o porezu na dodatu vrijednost („Službeni glasnik BiH“, br. 9/05, 35/05, 100/08, 33/17 I 46/23), uračunavaju i:
1. akciza, carina i druge uvozne dažbine, kao i ostali javni prihodi, osim PDV-a;
2. svi sporedni troškovi koje obveznik obračunava primaocu dobara i usluga (provizije, troškovi pakiranja, prijevoza, osiguranja i drugi vanredni troškovi koje isporučilac obračunava kupcu);
3. bilo koji iznosi koji se obračunavaju na povratnu ambalažu;
4. bilo koji troškovi priključivanja, naknade za ugradnju i drugi iznosi koji se obračunavaju kupcu od strane isporučioca dobara ili davaoca usluga kao uslov da se izvrši promet dobara i usluga.
Dakle, u osnovicu ulaze svi javni prihodi, osim PDV-a. S tim u vezi, ukoliko su na primljenoj fakturi (ugovoru) iskazani doprinosi, isti ulaze u osnovicu. Nadalje, imajući u vidu da su knjige ulaznih i izlaznih faktura osnov za popunjavanje poreske prijave, te da se vrijednost svih nabavki (uključujući i nabavke od neobveznika) unosi u polje 21 PDV prijave, shodno Uputstvu za popunjavanje PDV prijave, to se i predmetne nabavke po ugovoru o djelu unose u knjigu ulaznih faktura (KUF) na način propisan članom 123. Pravilnika. Ukoliko se radi o nabavci po ugovoru o djelu od lica koja nisu registrovani obveznici po osnovu PDV-a, dakle lica koja nemaju PDV broj, u Datoteci nabavki (e-KUF), u skladu sa Tehničkim uputstvom, u polje red. br. 10. PDV broj dobavljača za neobveznika ostaje prazno, a polje red br. 11. JIB dobavljača, unosi se JIB broj dodjeljen od poreske uprave entiteta, a ako dobavljač nema JIB polje ostaje prazno. Ako je nabavka od bh. građanina koji nije registrovan kao PDV obveznik JMB se ne smije unijeti. Tip dokumenta je 01 jer je ovo nabavka u zemlji. U polje red. br. 12.-Iznos fakture ili dokumenta bez PDV-a unosi se vrijednost isporuke bez PDV-a, a ista vrijednost se unosi i u polje red. br. 13.-Iznos fakture ili dokumenta sa PDV-om. Budući da je nabavka izvršena od neobveznika tada polja red. br. od 14-20 ostaju prazna. Ulaznog poreza nema pa se u te kolone ne treba ništa ni unositi. '' (izvor: UINO; datum: 27.11.2023.g.)
 |
PRIMJER
Pogledajmo primjer evidencije nabavke usluga od fizičkog lica po osnovu Ugovora o djelu
- Evidentiranje nabavke
- Pregled knjige ulaznih faktura
- Pregled PDV prijave
- Pregled CSV dokumenta
|
1. Evidencija nabavke
Evidenciju nabavke za primljene usluge evidentiramo u modulu Roba | Prijem | Dokument. Unosimo podatke o subjektu i iznos nabavke.
 |
SAVJET
Otvoriti novog subjekta u Šifrantu subjekata sa nazivom Razni neobveznici ili Domaći neobveznici, sa načinom nabave Domaći- dr.osobe.
|

 |
VAŽNO
Ova nabavka ne mora navoditi samostalno, nego se može iskazati u jednoj stavci zajedno sa svim drugim nabavkama od domaćih lica – neobveznika (npr. dnevno, sedmično ili mjesečno). Dozvoljeno je da se nabavke od neobveznika u evidenciji eNabavke iskazuju kao jedna zbirna stavka. Tip dokumenta je 01 (ukoliko se radi o nabavkama u zemlji), kao naziv dobavljača se unosi nešto opisno (npr. razni neobveznici, razni dobavljači i sl.), dok se polja o sjedištu, PDV i ID broju ostavljaju prazna. S obzirom na to da nema ulaznog poreza, zbirna vrijednost nabavki se unosi i u 12. i u 13. kolonu. Ove nabavke su izvršene uz prijem većeg broja ulaznih dokumenata pa se u 5. kolonu unosi broj internog dokumenta na osnovu kojeg je izvršeno sumiranje.
|
2. Pregled Knjige ulaznih faktura
Knjiga ulaznih faktura prikazuje broj fakture od dobavljača ili interni broj, u zavisnosti šta smo odabrali na tabu Knjiga računa, Naziv dobavljača i iznos fakture u kolonama 6-Iznos bez PDV i 7-Iznos s PDV.

3. Pregled PDV prijave
U PDV prijavi popunjava nam se polje 21 - Sve nabavke osim onih u poljima 22 i 23 :

4. Pregled CSV dokumenta
U CSV dokumentu popunjavaju nam se podaci o dabavljaču, broju fakture, datumu fakture i prijema, te iznos fakture. U kolonu iznos fakture sa PDV-om i iznos fakture bez PDV-a u ovom primjeru se popunjava isti iznos, a to je iznos fakture, jer je ova usluga oslobođena PDV-a. Osim toga u kolonu tip dokumenta popunjava se tip 01:
