DAvčno priznavanje amortizacije
Davčno priznavanje amortizacije
Vprašanje:
Lastnik (100%) in direktor d. o. o. je nabavil rabljen osebni avto - leto izdelave 2006. Nabavljen je v podjetju, in sicer na lizing. Uporablja se za službeni in zasebni namen. Vsi stroški vz vezi s tem avtom (gorivo, registracije, popravila, gume ipd.) se plačujejo iz podjetja in vodi se evidenca o službenih potrebah/km in zasebnih potrebah/km.
Račun = 31.694,40 EUR
Polog = 4.617,60 EUR
DDV = 782,00 EUR
Manipul. stroški = 324,00 EUR
Prvi obrok = 438,24 EUR
Skupaj = 6.161,24 EUR plačanega ob sklenitvi lizinga.
Koliko let lahko obračunavamo amortizacijo, da je davčno priznana in od katere vrednosti? Kam knjižiti obresti od lizinga? Od katerega zneska računati boniteto? Ali se vrednost pri obračunu bonitete že zmanjša za procente glede na to, da je avto star tri leta? Ali računamo od nabavne vrednosti? Kako razmejiti davčno priznane odhodke in davčno nepriznane odhodke iz tega naslova na koncu leta glede na to, da je lastnik zaposlen pod oznako - podlaga zavarovanja 040?
Odgovor:
Finančni ali operativni najem
V vašem primeru je treba najprej ugotoviti, ali je bilo vozilo vzeto na finančni ali na operativni najem. Če gre za finančni najem, bo najemodajalec obračunal DDV na celotno vrednost najema (praviloma na vrednost celotne glavnice) - finančni najem se z vidika DDV šteje kot dobava blaga, pri operativnem najemu pa je osnova za DDV posamezni obrok - operativni najem se šteje kot opravljena storitev.
O tem, da v vašem primeru ne gre za finančni najem, sem podvomil zaradi nizkega zneska DDV. Ker se knjigovodske implikacije bistveno razlikujejo, predlagam, da glede na pogoje najema in zapisano v pogodbi preverite, za kakšne vrste najem gre.
Amortizacija, obresti, najemnina
Le v primeru, da gre za finančni najem, boste vozilo izkazali v knjigah najemnika ter obračunavali amortizacijo (z davčnega vidika je priznana največ 20% amortizacijska stopnja) ter obresti kot odhodke financiranja. V primeru operativnega najema predstavljajo vaš strošek med letom plačane najemnine. Opozoril bi vas le glede pologa, ki ga boste praviloma razmejili na obdobje trajanja operativnega najema in v sorazmernem delu pripoznavali med stroški.
Kaj je osnova za obračun bonitete?
Osnovo za obračun bonitete predstavlja nabavna vrednost vozila (njegova tržna cena v času, ko ste kupili vozilo) - torej cena, po kateri bi lahko isto vozilo kupili, če ga ne bi vzeli v leasing. V primeru finančnega najema je ta vrednost praviloma znana, saj se pogosto najprej dogovorite za ceno vozila, potem pa še za pogoje financiranja. V primeru operativnega najema pa predlagam, da ta podatek pridobite s strani leasingodajalca.
V prvem letu po nakupu boniteto obračunavate od celotne nabavne vrednosti vozila ne glede na to, da je vozilo staro že tri leta - saj je v primeru nakupa starega vozila tudi njegova nabavna vrednost ustrezno nižja.
Naj predstavim še primer izračuna višine bonitete v primeru, da bi bila nabavna vrednost vozila 30.000 EUR. Pomembno je namreč da poznate tako različne kriterije, ki vplivajo na višino bonitete, kot tudi spreminjanje osnove za obračun bonitete skozi čas.
Izhodišča (pomembni so spodnji štirje podatki):

Višina davčne osnove je prikazana v spodnji tabeli (v tabeli smo prikazal samo nekatere mesece, da bi ponazoril zmanjševanje davčne osnove z vidika časa uporabe vozila):

Davčno priznavanje stroškov
Tudi v zvezi s tem vprašanjem je mogoča izbira, ki je odvisna od konkretne situacije. Če se bo vozilo uporabljajo tudi v zasebne namene, je namreč treba presoditi, ali gre pri boniteti za dohodek iz delovnega razmerja (obdavčen z akontacijo dohodnine in prispevki za socialno varnost) ali za prikrito izplačilo dobička (torej za dohodek iz kapitala). Če namreč družbeniku ta ugodnost pripada na podlagi sklenjene pogodbe o zaposlitvi, potem gre nedvomno za boniteto iz delovnega razmerja, sicer pa bi predlagal, da presodite, kako boste to ugodnost obravnavali. Z vidika osebne obdavčitve je namreč 20% stopnja dohodnine v primeru opredelitve dohodka kot prikrito izplačilo dohodka ugodnejša.
Predhodna opredelitev je pomembna tudi z vidika davčnega priznavanja stroškov. Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb od leta 2007 namreč določa, da se tudi stroški bonitet iz delovnega razmerja priznavajo kot davčno priznani odhodki - opozarjam, da je pri poslovodnih delavcih pogoj ta, da mora pravica do te ugodnosti izhajati iz njihove pogodbe o zaposlitvi. V tem primeru je tako tudi pomembno, da direktor za davčno priznavanje stroškov ne bo dolžan voditi evidence o uporabi vozila za službene namene (tudi če bi vozilo uporabljal izključno za zasebne namene, bi bili vsi stroški davčno priznani). V primeru, da se boste odločili, da gre z vidika zasebne uporabe vozila za prikrito izplačilo dobička, pa je treba upoštevati, da stroški zasebne uporabe vozila ne bodo davčno priznani odhodki - v tem primeru boste tako na podlagi podatka o obsegu službene uporabe vozila (potni nalogi) davčno priznali samo sorazmerni del stroškov povezanih z vozilom.
Avtor: Verlag Dashöfer, d.o.o.
Viri: Računovodski in davčni nasvet, Verlag Dashöfer, d.o.o.