Medijacija - poslovno znanje bodućnosti
Medijacija – Poslovna znanja budućnosti
Konflikti su svuda neminovno prisutni. O tome, kako na njih odgovoriti, zavisi od posledica. Nekontrolisani konflikt može biti izvor nasilja, pogoršanja ili prekid odnosa. Unutrašnja napetost, koju pojedinac doživljava kao nerazrešeni konflikt, može doprineti mentalne i psihosomatske poremećaje. Sa duge strane, ako smo svesni prisutnosti konflikta i ukoliko poznajemo konstruktivne načine da se suočimo sa njima, konflikte koristimo kao izvor ličnog rasta i poboljšanja situacije i odnosa - kako u ličnom tako i u poslovnom životu.

Medijacija je još posebno prikladna i korisna metoda za rešavanje sporova u preduzećima, jer omogućava rešavanje sukoba u saradnji između dve strane, koje su u istom radnom okruženju. Na kraju medijacije obe strane su uglavnom zadovoljne, jer se spor rešava na sporazuman način. Sa druge strane, nerazrešeni sukobi među zaposlenima negativno utiču i na one, koji su uključeni u spor, kao i na njihove saradnike i samo preduzeće.

Česta posledica nerazrešenih konflikata među zaposlenima je stres na radnom mestu i odsutnost sa rada zbog bolesti, koje prouzrokuje stres. Pored toga nerazrešeni konflikti donose loše raspoloženje, lošu motivaciju... Razrešeni konflikti sa druge strane, donose bolju radnu klimu i bolji odnos među kolegama, a samim tim smanjuje stres na radnom mestu i izostanke zaposlenih, povećava radnu motivaciju, stimulira radno okruženje i svakako bolji rad preduzeća.
Kad govorimo o medijaciji, prvo pogledajmo definiciju, šta znači tačno medijacija. Medijacija je pregovaranje suprotstavljenih strana uz prisustvo posrednika, treće neutralne i nepristrasne osobe, koja nema autoritativnu moć donošenja odluka, već pomaže stranama u sukobu da same dođu do prihvatljivih rešenja.
Cilj medijacije je da sukobljene strane dođu do komunikacije i pregovaranja, a potom i do rešenja konflikta.

Rad medijatora je zahtevan, što znači da mora biti primerno osposobljen ili pravilno obučen za tu vrstu posla. Obrazovanje se stiče na seminarima, na kojima se kombinuje teorija sa primerima iz prakse i gde učesnici učestvuju u različitim ulogama u konfliktima iliti sukobima koji se javljaju u realnom životu. Posle završene osnovne obuke za one koji žele da nastave napredniji program edukacije (na primer, Obuka za medijatore u preduzećima) sa svojim medijacijskim veštinama još ojačaju, produbljuju i nauče specifičan rečnik medijacije na terenu.
Svoja znanja s područja rešavanja konflikata i medijacije možemo koristiti na svakom radnom mestu i u svakom radnom okruženju. Medijator u svom okruženju deluje pozitivno i konstruktivno i to su svesni stručnjaci iz oblasti kadrovskog manadžmenta, zato postoji mnogo primera, gde kandidati imaju znanje o posredovanju prioriteta pri izboru posla.
RAKMO
izvor: Poslovni saveti