 | Loading… |
|
|
December 2006Nova uprava družbe Datalab
PANTHEON™ konferenca 2006 je za nami. Do zdaj najštevilčnejša udeležba, največ predavanj, veliko zanimivih tem, predstavitev našega novega PANTHEON™-a 5.5, sproščeno druženje ob večernih dogodkih so mi kot očetu PANTHEON™ konference v ponos in navdih za nadaljnje delo. Hvala vsem, ki ste se je udeležili. Iz vaših ocenjevanj je bilo razbrati podobne pozitivne občutke. To pomeni, da delamo v pravi smeri in z veseljem bomo ta, zdaj že tradicionalni dogodek tudi nadaljevali.
Pred nami pa je PANTHEON™ 5.5. Prvič smo ga pokazali na konferenci, članek o njem pa sledi temu uvodniku. Nova platforma je za Datalab izjemno pomembna, saj bo enostavnejša za uporabo in programiranje. Pa še lepša je. Zato verjamemo, da bo našla še več zadovoljnih uporabnikov.
Neutrudljivo raste tudi Datalab. Smo pred največjo širitvijo v zgodovini podjetja, saj se nam bo v naslednjih dveh mesecih priključilo kar enajst novih sodelavcev v Ljubljani. Rastemo in odpiramo nove trge. Novi programerji, podporniki partnerjev v novoustanovljeni enoti PSS in ne nazadnje bistvena izpopolnitev uprave. Ker se nam je na skupščini 16. 11. 2006 zamenjal tudi nadzorni svet, je najbolje, da nas na kratko predstavim:

Andrej Mertelj, CEO
Z mesta predsednika nadzornega sveta se je na mesto predsednika uprave preselil Andrej Mertelj. Andreja ni treba posebej predstavljati.

Moreno Rodman, COO
Moje novo mesto je direktor operacij in sem zadolžen za delovanje Datalaba in vseh njegovih hčerinskih podjetij. Posebej se bom posvečal procesom, vzpostavitvi Akademije Datalab in vzpostavitvi novega oddelka Product Support Services (PSS).

Rok Perkovič, CFO
Rok Perkovič je k nam prišel iz Delloite-Touchea in je mesto revizorja zamenjal za mesto finančnega direktorja. Njegova naloga bo skrbeti za zgledno finančno poslovanje in komunikacijo s finančnimi javnostmi (delničarji, revizorji ...).

Tomaž Teyrovsky, CDO
Tomaž Teyrovsky je že nekaj časa delal kot glavni programer in je pravi oče PANTHEON™-a, saj ga je gradil od začetka. Tomaž prevzema mesto direktorja razvoja.

Zvone Arzenšek, CSO
Zvone Arzenšek, ki se nam je z mesta direktorja Adriatica, partnerskega kanala pri Oraclu, pridružil že junija, ostaja na mestu direktorja prodaje.

Matjaž Viher, CMO
Matjaž Viher je bil do pred kratkim vodja trženja korporativnim strankam pri Si.mobil - Vodafone. K nam je prišel na mesto vodje trženja in bo odgovoren za marketing v vseh državah, novice, spletne strani in trženje.

Matjaž Fortič, predsednik NS
Nadzorni svet po novem vodi Matjaž Fortič. Matjaž ima dolgoletne izkušnje v tehnoloških podjetjih in mednarodnih korporacijah, zdaj pa kot direktor vodi podjetje Iskrateling v Kranju. Poleg vodenja nadzornega sveta bo Matjaž posebno pozorno spremljal prodajo in partnerski kanal.

Janez Bregar, član NS
Novi član je eden najuspešnejših slovenskih direktorjev IT – Janez Bregar. Po izkušnjah v Altechu je vzpostavil in vodi podjetje DISS, ki po slabih osmih letih od ustanovitve beleži 50 milijonov evrov prometa. Janez bo v nadzornem svetu največ pozornosti namenil finančnim kazalnikom in strategiji.

Džangir Kolar, član NS
Džangir Kolar je predstavnik zaposlenih v nadzornem svetu. Po delovnem stažu v Datalabu je med starejšimi in se je s kadrovskimi zadevami srečeval že kot produktni vodja za Hero. V nadzornem svetu bo skrbel prav za vprašanja, povezana z deležniki.
Na koncu bi kot idejni vodja PANTHEON™ NOVIC rad poudaril, da smo kljub do zdaj omejenim človeškim, časovnim in finančnim resursom tudi ta projekt uspešno pripeljali do tradicije. Tudi PANTHEON™ NOVICE bodo v prihodnje morda nekoliko drugačne, saj je to zame zadnji uvodnik, za Andreja pa zadnje urejanje le-teh. Za naslednjo izdajo bo skrbel že zgoraj omenjeni Matjaž Viher v vlogi direktorja trženja.
Vsem, ki sem vas med delom, skozi projekte, težave in uspehe na poslovnem ter zasebnem področju imel priložnost spoznati, se zahvaljujem za izkazano zaupanje. Lepo je bilo sodelovati z vami in prepričan sem, da bo tako tudi novemu predsedniku uprave Andreju Mertelju, ki prevzema to odgovorno nalogo. Srečno, Andrej!
VSEKAKOR JE BILO LEPO PISATI UVODNIKE, SAJ SE V DRUŽINI DATALAB STVARI DOGAJAJO Z VRTOGLAVO HITROSTJO, NA VELIKO RAZLIČNIH PODROČJIH IN TEM NIKAKOR NI PRIMANJKOVALO.
Moreno Rodman
predsednik uprave Datalab, d. d.

3. PANTHEON™ konferenca 2006
Vse o smernicah podjetniške informatike
Od 19. do 21. oktobra 2006 je v Portorožu potekala tretja PANTHEON™ konferenca, na kateri so bile tako kot vsako leto doslej predstavljene smernice podjetniške informatike za naslednje leto. Letošnja konferenca je bila v znamenju treh velikih dogodkov: predstavitve nove platforme PANTHEON™ 5.5, prehoda poslovanja na evro ter vse bolj aktualnega elektronskega poslovanja.
Da konferenca dobiva mednarodne razsežnosti, potrjuje tudi dejstvo, da kar četrtina udeležencev prihaja iz tujine. Med udeleženci je poleg Datalabovih partnerjev in sistemskih integratorjev iz t. i. Adriatic področja vse več PANTHEON™ končnih uporabnikov – podjetnikov, ki enako kot Datalab vidijo svojo priložnost na hitro rastočih trgih vzhodne in južne Evrope. PANTHEON™ konferenca tako postaja osrednji B2B dogodek za majhna in srednje velika podjetja na tem področju. 250 udeležencev je Grand Hotel Metropol napolnilo do zadnjega kotička.

Andrej Mertelj je skupaj s svojo ekipo predstavil PANTHEON™ 5.5
Seveda pa je bil dogodek tudi družabno obarvan. Pričujoče fotografije prikazujejo le par utrinkov iz Disco Fever večera, kubanskih ritmov z obvezno salso in zaključne karting dirke.
Vseh nekaj čez 100 predavanj je bilo posnetih, tako da si videoposnetke in originalne prezentacije predavateljev lahko ogledate na Datalabovi spletni strani.
Videoposnetke s predavanj
3. konference si lahko ogledate na:
Vidimo, da so obrazci predelani, zato so informacije
www.datalab.si/PantheonTV/
Nova različica bo izdana 31. marca 2007
Prvi pogled na PANTHEON™ 5.5
Cilj PANTHEON™-a 5.5 ni revolucija – spremeniti način poslovanja in na glavo postaviti procese, ki jih uporabniki poznamo ter so se pokazali kot dobri. PANTHEON™ 5.5 je evolucija, s katero smo želeli popraviti tiste zadeve, ki so vas in nas najbolj motile.
Lep dizajn je uporaben in uporabne reči so običajno lepo dizajnirane. Zato je uporabniški vmesnik kar hlepel po poravnavi in preglednosti. Hkrati se nam je vložek v dizajn pokazal kot vložek v produktivnost orodja in preprostost učenja obvladovanja. Nismo spreminjali le zunanje podobe, ampak sta popolnoma prenovljena tudi podatkovna struktura in sam koncept programske kode. S tem smo odpravili nekatere pomanjkljivosti, ki so se vlekle z nami od prve različice PANTHEON™-a.

Izgled novega uporabniškega vmesnika
Vidimo, da so obrazci predelani, zato so informacije logično združene. Posebna dopolnitev je samodejno skrivanje in prikazovanje nebistvenih informacij – tako se nam, ko začnemo urejati pozicije dokumenta, prostor za pozicije samodejno razširi, da hkrati vidimo več pozicij na obrazcu.

Precej predelav so bili deležni tudi šifranti. V Opravilna lista je namenjena sodelovanju zaposlenih
šifrantu partnerjev so računi so zdaj združeni in spremljanju opravil. V prihodnosti bo postala centralno
na enem panelu okolje za vzpostavitev procesov.
Šifranti
Precej predelav so bili deležni tudi šifranti. Poglejmo npr. šifrant partnerjev: računi so zdaj združeni na enem panelu, knjigovodski podatki enako. V šifrante smo integrirali tudi analize ZEUS. Tako lahko z enim samim klikom pridemo do ključnih podatkov. Popravljene so tudi banke, ki sledijo načelu Ena banka, vse tečajnice. Nova je tudi tesna integracija z zunanjimi podatkovnimi viri. Tako se prenašajo vsi devizni tečaji vseh slovenskih bank, iz spletnega registra lahko prevzemamo podatke o partnerjih (s tem se izognemo pretipkavanju). Naredili smo celo spletni zemljevid, ki pokaže lokacijo partnerja, in to tako v šifrantih partnerjev kot tudi pri potnih nalogih.
Nadzorna plošča
Prvo, kar opazimo na novem namizju, je nadzorna plošča (angleško dashboard). Na njej so ključni indikatorji, ki so pomembni za naše delovno mesto. Če ste finančnik, vas čakajo finančni podatki, če ste prodajnik, pa podatki o prodaji in na primer zaloge.
Za prav vsako delovno mesto so analize nujne, a prepogosto zanemarjena delovna naloga. Kakšna je dodana vrednost skladiščnika, ki samostojno bdi nad optimalnostjo zaloge in njeno razporeditvijo? To ni več skladiščnik z minimalno plačo, ampak pomemben člen poslovanja podjetja.
Nadzorna plošča je aktivna in integrirana z drugimi funkcijami programske opreme. To ni portal, na katerem bi le pregledovali informacije. Poglejmo analizo. Opazimo podatek, ki nas zanima, in z dvojnim klikom nanj lahko takoj pridemo neposredno do dokumenta.

Kot vidimo, lahko na dashboard vključujemo analize ZEUS in posebne analize, programirane v ARES-u, novem programerskem okolju PANTHEON™-a 5.5. Take gradnike boste našli v knjižnici analiz v uporabniškem strežniku, kjer jih boste lahko tudi kupili.
Predvidevam, da bo ponudba takih butičnih analiz precejšnja, saj bodo partnerska podjetja, računovodje in svetovalci le-te razvijali za posamezne branže in industrijske vertikale.
Opravilna lista
Naslednja velika novost je opravilna lista. Opravilna lista je namenjena sodelovanju zaposlenih in spremljanju opravil.
Vsak dokument, šifrant in izpis v PANTHEON™-u 5.5 ima v meniju za izmenjavo dokumentov funkcijo, s katero ga dodamo na opravilno listo in tako predamo v dopolnitev sodelavcu.
Zadošča dvojni klik, da dokument z opravilne liste odpremo. Vidimo, kako je tudi opravilna lista tesno integrirana z drugimi podatki PANTHEON™-a in tako pomaga programski opremi razmišljati namesto nas – opozarja nas celo, če
smo sodelavcu postavili rok za zaključek v času njegovega dopusta ali praznika.
Ena od malenkosti, ki nas je v starem PANTHEON™-u najbolj motila, je bila okorna podpora za e-Slog in druge elektronske dokumente. Elektronsko pošto z dokumenti smo dobivali v poštni predal in smo jo morali ročno shraniti na disk in nato uvažati v PANTHEON™. Nova opravilna lista hkrati s preverjanjem zadolžitev preveri tudi, ali nas v poštnem strežniku čakajo elektronski dokumenti, in jih uvrsti na opravilno listo. Z dvojnim klikom ga zdaj samodejno in brez težav knjižimo v PANTHEON™.
Opravilna lista bo v prihodnosti postala centralno okolje za vzpostavitev procesov, zato bomo z razvojnimi partnerji z vertikalnimi rešitvami njene funkcionalnosti še nadgrajevali.
ARES – nova generacija SQL-I
SQL-I je mrtev, živel ARES. Končno je programsko okolje dobilo ime po grškem bogu – saj ne gre le za nadgradnjo, ampak za popolnoma nov razvojni svet. Za zagotavljanje prehoda smo napisali samodejni konverter, ki bo predelal dosedanjo kodo SQL-I v ARES.
Namesto postopkov in korakov imamo v ARES-u prave programe in programsko kodo. ARES namreč temelji na zmogljivem prevajalniku objektnega pascala. Je bistveno bolj zmogljiv kot dosedanji SQL-I in podpira standardne ukaze, vključno s celotnimi ukazi vejenja in skokov. Pozna delo z razredi in dedovanje. Ker pa smo želeli res profesionalno funkcionalnost, so vključene tudi rutine za rokovanje z izjemami.
Delo z ARES-om je precej lažje, saj se ne ruši, ni težav pri editorjih in podobno. ARES programski kodi omogoča hitrejše delovanje, saj je compiler in ne interpreter. Dodatna ugodnost je tudi, da omogoča razvijalcem v kompilirani obliki distribucijo njihovih programov tudi brez izvorne kode.
Urejevalnik izvorne kode je zelo pregleden. Koda je obarvana po ključnih besedah, supermožnosti pa so skrivanje delov kode, editor označuje začetek in konec blokov oklepajev ali t. i. begin-end ...

Programsko kodo je mogoče organizirati v več unitov, zato združujemo logične sklope, kar pripomore k preprostejšemu vzdrževanju izvorne kode. Na paleti komponent jih je veliko več kot v starem SQL-I. Ne le to: komponentam PANTHEON™ je namenjen poseben zavihek, na katerem izberemo enake komponente kot Datalab pri razvoju.
V ARES smo vgradili zelo zmogljiv razhroščevalnik. Podpira breakpointe, omogoča delo s funkcijskimi tipkami, trace koraka za korakom. In jasno: namesto prejšnje zelo grobe funkcionalnosti preverjanja stanja imamo zdaj watche, ki nam prikažejo vrednosti spremenljivk in celo lastnosti objektov. Hkrati pa lahko v načinu debug opazovanim spremenljivkam nastavljamo vrednost. In ker se večina procesiranja zdaj odvija na klientu, je razhroščevanje bistveno lažje.
Novi generator izpisov
QuickReport in QuickDesign, ki smo ju uporabljali v PANTHEON™-u 5.0, sta imela precej pomanjkljivosti, ob tem pa sta bila tudi precej »trda za delo«. Zato smo v PANTHEON™-u 5.5 uporabili FastReport, zamenjali pa smo tudi generator in prikazovalnik izpisov.
S tem smo odpravili nekaj hroščev, ki so nas dolgo mučili: izvoz PDF, ki ni podpiral šumnikov, ali na primer izbira in nastavitev tiskalnika ter predala za tiskanje. Prvi vtis, ki smo ga dobili, je, da je FastReport bistveno bolj stabilen. Poleg tega je večja tudi sama preglednost oblike izpisa, saj se shranjuje v formatu XML, zato je iskanje posameznega elementa bistveno lažje. Načeloma bi lahko nekatere oblike izpisov spreminjali tudi programsko.
Ohranili pa smo shranjevanje oblik izpisov v bazo, zato vsa dosedanja filozofija izpisov ostaja nespremenjena. Končan je migracijski čarovnik – konverter izpisov, ki stare izpise samodejno predela v novo obliko.
Novi generator je bistveno bolj pregleden in lažji za uporabo. Vsi podatki, ki jih potrebujemo za oblikovanje, so v enem oknu. Na levi strani imamo lastnosti (properties) in dogodke (events) vsakega objekta v objektnem raziskovalcu. To bistveno poveča produktivnost pri izdelavi prilagojenih izpisov. Nabor podatkov, ki ga preda izpisu PANTHEON™, lahko enako kot prej razširjamo s poizvedbami v podatkovni bazi. SqlExp deluje enako, le da nima več omejitve s 255 znaki, zato lahko pišemo tudi daljše poizvedbe. FastReport omogoča za dodatno fleksibilnost pri programiranju izpisov uporabo lastnega skriptnega jezika.
Neodvisnost od tehnoloških platform
PANTHEON™ 5.5 prinaša neodvisnost od tehnoloških platform. Tako smo podpori za MS Windows in MS SQL dodali možnost uporabe podatkovne baze ORACLE, ki teče v okoljih Linux in Windows. Pred nekaj dnevi (14. 11. 2006) smo PANTHEON™ 5.5 prvič pognali v strežniku ORACLE.
Podjetje Tehning iz Hrvaške je na konferenci pokazalo odjemalca PANTHEON™ 5.0 na delovni postaji Linux. V nekaj minutah, ki smo jih med daljšim odmorom imeli na voljo, smo pognali tudi PANTHEON™ 5.5, v kar smo dvomili tudi sami. A to so lepe strani inženirstva, ki polepšajo programerski vsakdan: včasih kaj priključiš in dela v prvem poskusu. Lepo ...
ISKALNO OKNO
Iskalno okno je centralizirano iskanje podatkov v PANTHEON™-u. V iskalnem oknu v izbirniku izberemo tip iskanja: dokumente, osebe(partnerje ali kontaktne osebe, izdelke in splošno iskanje). V iskanju po dokumentih zadošča, da uporabljamo skrajšano notacijo za dokumente. V tej skrajšani notaciji lahko opuščamo vodeče ničle in tudi celotne sklope – na primer:
300-45 = tekoče leto, dokument 300, številka 45 4-420-117 = leto 2004, temeljnica 420, številka 117. Podobno iskanje smo vključili tudi na same dokumente, zato npr. z vpisom »4—117« v iskalno okno na dokumentu odpremo dokument 117 iz leta 2004 tega tipa. Poleg tega lahko iščemo tudi partnerje in kontaktne osebe. Kolikokrat smo se že spraševali, v katerem podjetju dela Jože Novak? Iskanje informacij je vedno pomembnejše. Dosedanje rešitve v PANTHEON™-u 5.0 niso bile najbolj prijazne (meni, odpri dokument, iskalno okno), zato PANTHEON ™ 5.5 to spreminja.
PANTHEON ™ 5.5 izide 31. marca
2007. Pred tem spremljajte
spletno stran www.datalab.si
kjer boste našli obvestila o beta-različicah.
Želite pogledati, kako smo razvijali PANTHEON ™ 5.5?
mms://media.datalab.si/si/
PantheonTV/pancon06/
Making_of_P55.wmv
Utrinki s 3. PANTHEON™ konference

podpora@datalab.si
Centralna dostopna točka za vse podporne zahtevke
Do sedaj je bila vedno težava sporočati vprašanja o PANTHEON™-u svetovalcem po elektronski pošti. Če je bil svetovalec na dopustu, je sporočilo neodgovorjeno čakalo na njegovo vrnitev, kar pa v današnjem dinamičnem svetu, ki zahteva takojšnje odgovore, ni najbolje. Dodatna težava je bila, da z elektronsko pošto nikoli ne vidimo, katere naloge so bile zaključene, kdaj so bile rešene ...
Zato smo elektronsko pošto združili s sistemom HelpDesk. Elektronska pošta, ki prispe na naslov podpora@, se samodejne prebere in na podlagidatalab.si vašega elektronskega naslova preusmeri na vašega partnerja, ki prijavo sprejme ter obdela. Kljub temu da pošiljate elektronsko pošto na Datalab, vam odgovarjajo svetovalci, ki poznajo vaše podjetje in vam znajo hitro odgovoriti.

Za podporo je dovolj, da pošljete e-sporočilo.
Prvo sporočilo, ki ga boste dobili, je potrditev, da je bil vaš zahtevek sprejet in dodeljen svetovalcu.

Ko svetovalec odgovori na vaše vprašanje, vas sistem znova opozori, da vas odgovor čaka na HelpDesku. S klikom na povezavo (in ob prijavi z vpisanima uporabniškim imenom in geslom) se vam odprejo odgovor ali odgovori (lahko jih je več) na vašo prijavo. Prek sistema HelpDesk lahko podate dodatne informacije, pripnete zaslonsko sliko s težavo ali drugo datoteko.

Vendar, pozor! Ne odgovarjajte na prejeta sporočila z novimi E-poštnimi sporočili, saj je vsako prejeto sporočilo svoj incident. Potem ko je vprašanje enkrat sprejeto, uporabljajte za komunikacijo s svojim podpornikom HelpDesk in ne elektronske pošte.
Vprašanja, ki ste jih posredovali svojim svetovalcem, lahko vsak trenutek pregledate. HelpDesk namreč tvori arhiv vaših vprašanj in odgovorov. Poleg tega omogoča vpogled v čase reševanja in odzivnost (v tem primeru vidimo, da je bilo vprašanje posredovano 15. 11. 2006 ob 3.51 in prvič odgovorjeno istega dne ob 16.24, dodaten odgovor in zaključek podpornega procesa pa sta bila vpisana ob 19.43).

Ker nam je vaše zadovoljstvo s programsko opremo PANTHEON™ zelo pomembno, smo sistem HelpDesk dopolnili z ocenjevanjem odgovorov. Ko je incident zaključen, vas prosimo, da zadovoljstvo z rešitvijo in profesionalnost svetovalca ocenite. Lestvico najboljših svetovalcev bomo občasno objavljali in tako jasno pokazali, kdo v deželi je najboljši podpornik.
Edino, kar je potrebno, da sistem deluje, je vpis vašega elektronskega naslova v uporabniški strežnik. Najenostavneje to naredite tako, da iz PANTHEON™-a iz menija za pomoč kliknete katero koli možnost, ki vas prijavi v uporabniški strežnik. Na njem izberete področje »Moji podatki« in nato »Kontaktni podatki«. Vpišite svoj elektronski naslov, s katerega želite pošiljati svoje zahtevke. Če elektronskega naslova ne vpišete ali pošljete zahtevek z drugega elektronskega naslova, vam sistem odgovori, da vas ne pozna.

Ker ste prijavljeni v strežnik, vpišite v »Moji podatki« / »Osebni podatki« še uporabniško ime in geslo za prijavo neposredno v uporabniški strežnik. Oba določite poljubno, edina omejitev je, da mora biti uporabniško ime izvirno. Ko ste vpisali svoje uporabniško ime, se lahko v uporabniški strežnik prijavite neposredno prek naslova usersite.datalab.si in prijava prek PANTHEON™-a ni več potrebna (čeprav je neposredna prijava prek PANTHEON™-a boljši in hitrejši način, saj vsebuje še podatke o modulu, ki ga trenutno uporabljate, in je tako sporočanje zahtevkov ali iskanje pomoči hitrejše).
Andrej Mertelj
andrejm@datalab.si
Datalab, d. d.
Srečanje razvojnikov
PANTHEON™ DEV konferenca 2006
PANTHEON™ DEVeloper konferenca je namenjena vsem, ki se ukvarjajo z dopolnitvami naše programske opreme. Konferenca bo v Hotelu Mons v Ljubljani, in sicer v torek, 19. decembra 2006.
PANTHEON™ ni le eden najbolj razširjenih ERP-sistemov v regiji Adriatic, ampak tudi izjemno razvojno okolje, pravi Business Operating System. Na njem temelji več kot 700 vertikalnih aplikacij in manjših podpornih programov, ki rešujejo specifične poslovne zahteve.
PANTHEON™ DEVeloper konferenca je nov dogodek, namenjen vsem, ki se ukvarjate z razvojem manjših ali večjih aplikacij, ki dopolnjujejo ali razširjajo funkcionalnost Datalabovega PANTHEON™-a.
Pridružite se nam tudi vi in spoznajte, kako preprosto je razvijati programsko opremo, združljivo s PANTHEON™-om. Ko je vaša aplikacija razvita, izkoristite ogromno instalirano bazo PANTHEON™-a, program skupnega marketinga, lokalizacijska znanja in razvit partnerski kanal za distribucijo poslovnih rešitev.
Na konferenci bo predstavljeno tudi priznanje za najboljšega razvojnega partnerja v koledarskem letu »zlata žarnica«. Zanj se kvalificirajo vsi partnerji, ki so v bazo vpisali vsaj en program DPA ali vertikalno rešitev, nagrada pa bo na Datalabovi zabavi konec leta podeljena glede na kakovost rešitve in zadovoljstvo strank ter partnerjev z rešitvijo. Prenovljena baza DPA-jev in vertikalnih rešitev bo temelj marketinških akcij v prihodnjem letu, s katerimi bomo uporabnikom predstavili dodatne rešitve, ki so primerne zanje. Vsi partnerji, ki svojih dodatnih rešitev še niso vnesli v bazo, to lahko storijo na straneh SIS.

Otvoritev in PANTHEON™ 5.5 Roadmap
Andrej Mertelj, Datalab, d. d.
Po uvodnih besedah bodo na kratko opisane ključne prednosti nove različice PANTHEON™-a in predstavljen časovni načrt razvoja do prihoda različice 5.5.
PANTHEON™ 5.5 in vertikalne
aplikacije, licenciranje
Andrej Mertelj, Datalab, d. d.
PANTHEON™ 5.5 omogoča še hitrejši razvoj novih vertikalnih aplikacij in povezovanje z obstoječimi. Predstavljene bodo prednosti razvoja in licenciranja vertikalnih aplikacij in koristi, ki jih razvojnim partnerjem nudita program skupnega marketinga, lokalizacijskih znanj in razvit partnerski kanal za distribucijo rešitev.
Evolucija razvojnega partnerskega
kanala PANTHEON™
Jan Isakovič, Datalab, d. d.
S hitro rastjo števila namestitev PANTHEON™-a v Sloveniji in tujini postaja trg dodatnih rešitev za podjetja, ki uporabljajo PANTHEON™, vedno bolj zanimiv, razvojni partnerski kanal pa vse pomembnejši. Na predavanju bodo predstavljene spremembe, ki se obetajo v bližnji prihodnosti, in prenovljen portal za razvijalce, ki bo omogočil dostop do večjega števila ažurnejših informacij. Zarisane bodo smernice razvoja v prihodnjih letih, s katerimi želimo doseči večjo preglednostdodatnih rešitev, njihovo lažje ustvarjanje in nakup, preprostejšo podporo dodatnih rešitev za razvijalce in preprostejši dostop do podpore za uporabnike.
Osnove nove podatkovne strukture
Aleš Orel, Datalab, d. d.
PANTHEON™ 5.5. bo vseboval novo podatkovno strukturo, kjer so vsi objekti v angleškem jeziku. Ker smo imeli pri tujih instalacijah probleme z razlago pomena posameznih polj, smo za P55 pripravili podatkovno strukturo v angleščini. Prav tako smo uredili referenčno integriteto in prečistili podatkovno strukturo anomalij in odvečnih polj.
Podatkovna struktura P5.5
Aleš Orel, Datalab, d. d.
Prikazane bodo vse podrobnosti v novem podatkovnem modelu. Razbite tabele, novi viewi, referenčna integriteta in njena uporabnost na praktičnih primerih. Na predavanju bo podrobno predstavljena nova podatkovna struktura, pa tudi kompatibilnost s sedanjo.
Orodje PA55 – SQL Migrate
Aleš Orel, Datalab, d. d.
Opis orodja, ki se bo uporabil ob prehodu na nov podatkovni model. Zaradi uvedbe referenčne integritete obstaja možnost, da bo pri prehodu prihajalo do težav s t. i. orphan zapisi v tabelah parent/child. Prikazane bodo možnosti, ki jih bo ta utility ponujal, in njihova uporaba na posameznih primerih.
FastReport, RepMigrate
Tomaž Teyrovsky, Datalab, d. d.
PANTHEON™ 5.5. bo vseboval nov report generator. Sedanji (QuickReport) je imel pogosto težave pri samem delovanju in pozneje pri tiskanju. Ni podpiral nekaterih novejših gonilnikov. Zato smo se odločili za menjavo report generatorja v FastReport, kjer so te pomanjkljivosti odpravljene. FastReport omogoča precej boljšo kontrolo nad samim reportom in ima tudi že vgrajen skripni jezik, v katerem lahko napišemo svojo logiko posameznega izpisa.
Na predavanju bodo predstavljene tehnične zmožnosti novega report generatorja in njegova uporaba na konkretnih primerih ter razlike med starim in novim report generatorjem. Prav tako bomo predstavili orodje (RepMigrate) za konvertiranje starih reportov v novo obliko.
Predstavitev okolja ARES
Matej Golob, Datalab, d. d.
ARES je nov modul v PANTHEON™-u 5.5. Njegov namen je omogočiti prilagajanje PANTHEON™-a in izdelavo dodatnih rešitev. Predstavlja zmogljivo razvojno orodje in s svojimi zmožnostmi nadomešča SQLi. Predstavili bomo razvojno okolje (IDE) z vsemi možnostmi, ki jih ponuja. Predstavljeno bo še naslednje: prevajalnik z debuggerjem (razhroščevalnikom), form
designer, delo s komponentami ... V predstavitev okolja bo vkjljučena tudi primerjava z obstoječim SQLi-jem po posameznih delih.
Praktikum programiranja
Matej Golob, Datalab, d. d.
Na konkretnih primerih bo prikazano delo z razvojnim okoljem ARES. Primeri bodo sestavljeni tako, da bodo vključevali vsa področja, ki jih ARES pokriva: objektno programiranje v pascalu, delo z SQL-om, delo s komponentami in formami, uvoz/izvoz podatkov ipd. Prikazano bo delo z debuggerjem in izvajanje/klicanje skript ter posameznih korakov.
Orodje PA55 – DPAMigrate
Matej Golob, Datalab, d. d.
Ker je način dela v ARES-u popolnoma drugačen kot v SQLi-ju, obstoječi SQLi-postopki v PANTHEON™-u ne bodo neposredno izvedljivi. Prehod na različico 5.5 bomo olajšali z migracijskim orodjem, ki bo skripte predelalo za izvajanje. Predstavili bomo tudi orodje za migracijo SQLi-postopkov v skripte ARES.
PANTHEON™ 5.5 in Oracle
Igor Kokalj, Datalab, d. d.
Najprej bomo pogledali, kako pridobimo in namestimo brezplačen podatkovni strežnik Oracle Database 10g Express Edition in razvojno oziroma nadzorno orodje SQL Developer ter potrebno dokumentacijo v elektronski obliki. Nadaljevali bomo s predstavitvijo glavnih razlik med SQL in Oracle, ter kako se to odraža na PANTHEON™-u in njegovi podatkovni strukturi. Predstavili bomo, kako smo za potrebe migracije PANTHEON™ razbili na posamezne tehnične in vsebinske sklope ter kako je potekala migracija posameznih delov kode in kako je migracija nadzorovana s strani predstavnikov Oracla. Prvič bomo predstavili Datalab Oracle migrator, ki je namenjen migraciji celotne PANTHEON™-ove podatkovne baze iz SQL na Oracleov podatkovni strežnik. Predavanje bomo zaključili s pregledom delovanja
PANTHEON™-a na Oraclu.
Pridržujemo si pravico do manjših sprememb programa!
Konferenca bo v Hotelu Mons v
Ljubljani v torek, 19. decembra
2006. Prijave sprejemamo na
spletni prijavnici:
http://212.18.48.5/rivendell/
Število mest je omejeno, zato pohitite s prijavo!

Udeležba je brezplačna.
Jan Isakovič
jani@datalab.si
vodja razvojno-partnerskega
kanala
Datalab, d. d.
Program konference
Nič več nepreglednih številk – od danes načrtujemo enostavneje
Vizualno načrtovanje proizvodnje
Vsi se strinjamo, da je v današnjem času ustrezno načrtovanje proizvodnje v podjetjih življenjskega pomena. Kaj je za posamezno podjetje ustrezno načrtovanje, pa je že težje določljiva zadeva, saj je ustreznost načrtovanja odvisna od veliko dejavnikov. Določen način načrtovanja je lahko za neko podjetje povsem ustrezen, v drugem podjetju pa ne prinaša enako pozitivnih učinkov.
Skozi čas se je uveljavilo nekaj bolj ali manj splošno priznanih teorij oziroma bolje rečeno metod načrtovanja proizvodnje. Če se je na Zahodu, še posebej pred nekaj leti, veliko govorilo o računalniško podprtem načrtovanju proizvodnje v skladu z načinom MRP in novejšim načinom MRP II, na Vzhodu, predvsem na Japonskem, pa o sistemih Kanban in oskrbi proizvodnje Just in Time (JIT), pa se danes vse bolj govori o Lean Manufacturing oziroma metodi vitke proizvodnje. Poenostavljena definicija vitke proizvodnje je: Vitka proizvodnja je proizvodnja brez odvečne potrate.

Na stopnji proizvodnje lahko nastopa več različnih potrat, pri čemer so identificirani štirje glavni tipi potrate:
• čezmerna proizvodnja in zaloga,
• čas brez dela,
• nepotrebni premiki materiala in ljudi ter
• odpadki in popravki odpadkov.
Za odpravljanje potrat lahko uporabimo različne metode, med njimi tudi MRP, Kanban, JIT ali celo kombinacijo različnih metod, ki se s kombiniranjem med seboj dopolnjujejo in nadgrajujejo ter s tem odpravljajo slabosti posameznih metod. Lahko torej rečemo, da vitka proizvodnja na neki način vsebuje vse do zdaj znane metode načrtovanja, pri čemer na eni strani od vsake metode poskuša izkoristiti najboljše, po drugi strani pa se poskuša izogniti pomanjkljivostim posamezne metode.
Vizualno načrtovanje
S proizvodnim modulom v PANTHEON™-u poskušamo uporabnikom omogočiti kar najbolj vitko proizvodnjo. S terminskim materialnim planiranjem (TMP) lahko pomagamo pri zmanjševanju čezmerne proizvodnje in s tem zalog izdelkov ter zmanjševanju zaloge materialov, pri zmanjševanju potrate časa brez dela, uporabnikom pomagamo z načrtovanjem kapacitet in razporejanjem delovnih nalogov (DN) po prostih terminih v okviru terminskega načrtovanja in terminiranja DN, v različici PANTHEON™ 5.5 pa uvajamo novost vizualnega pregleda in razporejanja DN po resursih ter terminih.
Zakaj vizualno načrtovanje proizvodnje? Vsi vemo, da običajno ena slika pove več kot tisoč še tako točnih besed oziroma v našem primeru suhoparnih tekstovnih in numeričnih podatkov, in ker se tega v Datalabu zavedamo, smo že nekaj časa iskali primerno rešitev za vizualni prikaz podatkov o delovnih nalogih. V PANTHEON™ 5.5 smo zato vgradili objekt za vizualni prikaz DN, ki namesto sorazmerno nepreglednih podatkov o terminih DN (Slika 1) omogoča precej bolj pregledno sliko terminov DN (Slika 2). Tako ne vidimo samo podatkov o terminih posameznega DN, ampak tudi, kako se termin posameznega DN odraža glede na termine drugih DN.
Načini prikazov
Nov vizualni prikazovalnik nam ne omogoča samo prikaza DN, ampak lahko na njem z miško hitro in preprosto premikamo DN po času znotraj dneva, med različnimi dnevi, podaljšujemo ali skrajšujemo izvajanje DN, z vsem tem pa tudi spreminjamo začetne in končne termine DN. Poleg spreminjanja terminov DN lahko posamezen DN tudi prestavimo z enega na drugi resurs, v eni od naslednjih različic pa bomo lahko hkrati spremljali, kako ti premiki DN vplivajo na zasedenost kapacitet resursov, opcijsko pa tudi vplivali na samodejno premikanje DN na termine s prostimi kapacitetami.
Prikazovalnik nam prek navigacijskih objektov omogoča še izbiro časovnega obdobja ali različnih oblik prikazov.
Izbiramo lahko med prikazi, kot je gantogram, na voljo pa imamo še dnevni prikaz, tedenski prikaz , mesečni in letni prikaz.
Poleg pregleda in spreminjanja terminov DN nam novi prikazovalnik omogoča tudi pregled in delno spreminjanje bolj podrobnih podatkov o DN, imamo pa tudi možnost nastaviti opomnik za posamezne DN, kar je lahko zelo uporabno, ko želimo, da nas program opozori eno uro pred izvajanjem DN, da moramo preveriti, ali je potrebna delovna dokumentacija za izdelavo DN na dogovorjenem mestu.
Vizualni prikazovalnik in razporejevalnik DN bo prvič na voljo v različici PANTHEON™ 5.5 v licenčni shemi MF, razmišljamo pa tudi o tem, da bi delno vizualno prikazovanje in razporejanje DN omogočili še za razporejanje storitvenih DN pri enostavni proizvodnji v licencah LT/SE/ME ter servisnih nalogih.
Skrb za razvoj
Ob zakjučku tega članka se nam zdi, da bi morali opozoriti na dejstvo, da je PANTHEON™ predvsem sistem ERP in se kot tak običajno ukvarja z dolgoročnimi načrti, zalogami, stroški in transakcijami, medtem ko se s podrobnim terminiranjem oziroma razporejanjem DN in operacij ukvarjajo sistemi za napredno načrtovanje ter razporejanje oziroma Advanced Planning and Scheduling Systems (APS), kot so Preactor, QAD ipd. Z njimi je PANTHEON™ s svojo odprto in dokumentirano podatkovno strukturo hitro in enostavno povezljiv. Bomo pa v Datalabu še naprej skrbeli za razvoj načrtovanja in terminiranja v modulu proizvodnje ter tako sčasoma dosegli tudi zmogljivosti manjših sistemov APS.

Igor Kokalj
igork@datalab.si
PM Hefaist
Datalab, d. d.
Hiter dostop do podatkov
Poslovni portal TrendNet
Količina podatkov, ki se uporabljajo za izvajanje poslovnega procesa, se je v hitrem tempu dela povečala. V podjetjih se vse bolj pojavlja potreba po selektivnosti dostopa do podatkov, urejenosti podatkov in možnosti hitrega iskanja le-teh. Ti podatki so lahko informacija o dogodku, razdeljevanje nalog na eni od ravni poslovanja, dokumentacija o izdelku ali storitvi ali pa podatek, ki se potrebuje v procesu dela (odprte postavke po kupcih, analiza uspešnosti dela po izdelkih …).
Tem podatkom se podjetje ne more izogniti in z njimi po vsej verjetnosti upravlja že danes. Pojavlja pa se vprašanje, koliko časa in energije potrebujemo, da podatek ali dokument najdemo, ko ga potrebujemo.
Poslovni portal TrendNet je nastal za potrebe našega podjetja. V poslovnem procesu TrendNeta je veliko medsebojne dokumentacije, ki jo je treba pregledati in jo imeti urejeno. Seveda je dokumentacija še bolj potrebna za podporo in vzdrževanje projekta. Že urejenost telefonskih številk na enem mestu nam je prinesla prihranek.
Vsebina rešitve
Rešitev Poslovni portal TrendNet združujejo tri rešitve: intranet, dokumentacijski sistem, managment information system (sistem upravljanja s podatki). Vsak segment rešitve lahko deluje samostojno, saj niso odvisni drug od drugega. Sama rešitev je prilagodljiva tako po vsebini kot po videzu in jo v celoti prilagodimo potrebam podjetja.
Poslovni portal TrendNet – intranet
Intranet predstavlja področje internega internet sistema. Zagotavlja spremljanje dogodkov, diskusije, razdeljevanje nalog, komunikacijo v okviru naloge ali dogodka, posredovanje informacij, interni telefonski imenik podjetja, telefonski imenik poslovnih partnerjev podjetja.

Orodje omogoča ustrezen selektivni dostop do podatkov, hitro iskanje informacij in interaktivno urejanje podatkov.
Navedene informacije lahko dopolnimo še s podatki o poslovanju podjetja oz. z bližnjicami do informacij znotraj rešitve ali na celotnem spletu.

Poslovni portal TrendNet - dokumentacijski sistem
Urejenost dokumentov in dokumentacije v okolju informacijske tehnologije je vedno bolj zahtevna. Dokumentov ne tiskamo več, ampak jih pošiljamo po elektronski pošti. Nastajajo na lokalnih računalnikih, pri tem pa posameznik priredi shranjevanje svojih dokumentov svojim idejam in potrebam. Že odsotnost posameznega uporabnika lahko povzroči izgubo
časa ali v najslabšem primeru zastoj v poslovnem procesu.
Rešitev dokumentacijski sistem je orodje, ki dokumente, ki nastajajo skozi zbirko MS Office, zbiramo in združujemo na enem mestu. Način shranjevanja in označevanje dokumentacije prilagodimo potrebam podjetja. Prav tako sistem zagotavlja pošiljanje dokumentacije v pregled in spremljanje različic dokumentacije ter po potrebi diskusijo o dokumentu. Nadgradnja osnovne rešitve omogoča tudi shranjevanje dokumentov, ki nastajajo skozi PANTHEON™.
Poslovni portal TrendNet – managment information system
Področje informiranja za potrebe odločanja poteka tako na operativni kot na strateški ravni. Področje operativnega kontrolinga ni standardizirana rešitev in se prilagaja potrebam uporabnika. Zagotavlja informacije, ki jih potrebuje uporabnik pri tekočem poslovnem procesu v podjetju, in mu olajša odločitve, povezane s procesom (prodaja, nabava, obvladovanje zalog, proizvodnja, izterjava …). Tesno je povezana s proizvodom PANTHEON™ Zeus in podatke črpa neposredno iz podatkovne baze PANTHEON™.
Na področju strateškega odločanja, ki se izvaja v vodstvu podjetja, izvajamo podporo na področjih bilančni kontroling (bilanca uspeha, bilanca stanja, finančni tokovi in kazalniki) in finančni kontroling (terjatve in obveznosti, denarni tok in načrtovanje prilivov). Predstavlja standardno rešitev in je neposredno povezana s PANTHEON™-om na področju bilanc. Zagotavlja, da poročila, ki jih določimo v proizvodu, uporabljamo za pripravo OLAP-kock.
Tehnični pogoji
Za svoje delovanje potrebuje Poslovni portal TrendNET Windows 2003 Server okolje z nameščenim SQL Server 2000, SQL Analysis services in Sharepoint Team Services. Na osnovi naštete programske opreme se namestijo komponente Poslovnega portala TrendNET, ki skrbijo za prikaz že omenjenih poročil.
Našteta programska oprema omogoča, da skrbnik portala lahko definira poročila ter nadzoruje dostop do njih na osnovi domenske prijave (uporabnikov). Uporabniki lahko nato dostopajo do vseh informacij objavljenih na portalu z uporabo spletnega brskalnika ter jih tudi urejajo z uporabo aplikacij, ki so del paketa Office.
Zaključek
Rešitev Poslovni portal TrendNet deluje kot samostojna rešitev. Na PANTHEON™ se navezuje predvsem pri sistemih za podporo odločanja. Učinki uvedbe poslovnega portala TrendNet so:
• večja urejenost in preglednosti nad dokumentacijo,
• možnost enostavnejšega informiranja zaposlenih,
• zmanjšanje časa, potrebnega za komuniciranje v poslovnem procesu,
• predvsem v nadzorovanosti poslovnega procesa in rezultatov podjetja.
Davorin Kelenc
davorin.kelenc@trendnet.si
Marjan Kaligaro
marjan@trendnet.si
TrendNet, d. o. o.
www.trendnet.si
Spletne storitve
Orodje integracije informacijskih sistemov
Spletne storitve ali »web services« so idealno orodje za izmenjavo podatkov med različnimi informacijskimi sistemi. Če je spletna stran namenjene komunikaciji med računalnikom in človekom, so spletne storitve namenjene komunikaciji med informacijskimi sistemi. V podjetju se srečamo z različnimi informacijskimi sistemi, ki so po navadi ločeni in različnih generacij.

Zelo pameten pristop je povezovanje takih »otokov«. V običajnem informacijsko podprtem podjetju so to ERP, CMS, WMS, CRM ... Pisarniške aplikacije so lahko zelo učinkovita orodja za obvladovanje vseh teh podatkov, če je dostop dovolj enostaven in ne obremenjuje običajnega poslovanja podjetja. Ravno to lahko dosežemo s tehnologijo spletnih storitev in poenostavimo načine dostopa do podatkov v različnih sistemih. Naštel bom nekaj primerov uporabe.
Ponudba v MS Excelu?
Izziv je, da pri zahtevnejših ponudbah potrebujemo bolj elastično orodje, kot je izpis v PANTHEON™-u. Ne želimo se odreči PANTHEON™-u in presekati povezave z njim. Vendar pa bi radi pri oblikovanju kalkulacij uporabili vse dobrote, ki nam jih nudita MS Word in MS Excel. Kako to izvesti? Z uporabo spletne storitve, ki nam vrne podatke dokumenta, so podatki ponudb iz PANTHEON™-a vedno dostopni in ažurni. S pravilno konfiguracijo sistema jih lahko uporabljamo kjer koli v podjetju, le če imamo avtorizacijo za dostop. Tako ostanejo številčenje dokumentov in vsi finančni podatki v PANTHEON™-u, kamor tudi spadajo, kalkulacije, sheme, opisi in vsa bogata vsebina ponudbe pa je v drugih dokumentih. Če spremenimo postavko v ponudbi v PANTHEON™-u se ustrezno spremeni dokument v MS Office.

Kako deluje Hydra@Warehouse na terenu
Terenska uporaba pri podpori v logistiki? Vodenje zaloge na skladiščih v tovornjakih? Zajem podatkov kjerkoli? S povezanimi rešitvami iz družine Mobihydra je vse to mogoče. Sistem sestavljajo spletne storitve in aplikacije za mobilne naprave. Možnosti uporabe so zelo velike: zajem podatkov na terenu, delo s črtnimi kodami in RFID. Možen je vpogled v podatke kjerkoli.
Delno je sistem uporabljen v produktu Hydra@Warehause, kjer se podatki med PANTHEON™-om in Hydro@ lahko izmenjujejo tudi na osnovi spletnihWarehouse storitev.

PANTHEON™ v žepu
Imeti celoten PANTHEON™ v telefonu ali na dlančniku je sicer lepa želja, vendar zaradi nekaterih omejitev ni v celoti izvedljiva. Lahko imamo dostop do nekaterih podatkov, ki jih potrebujemo tudi izven pisarne in običajnega delovnega mesta. Kdo si ne bi želel na telefonu ali dlančniku spiska svojih strank s podatkom o zapadlih terjatvah, ki jih lahko diskretno preveri med sestankom? Zaloge v skladišču, ko smo na prodajnem razgovoru?
Vse to je mogoče.
Nekatere omejene podatke je možno uporabljati vedno, kadar smo povezani v omrežje. To je danes že nekaj vsakdanjega. GPRS-, UMTS-omrežja nam omogočajo stalno povezavo s podjetjem in dostop do informacij v ERP. Vendar je pri tem pametno izpolnjevati nekaj pogojev za zagotavljanje varnosti celotnega sistema. Dostop do podatkov in prenos podatkov morata biti varna. Oblika uporabniškega vmesnika mora biti prilagojena majhnim zaslonom, da so rešitve uporabne. Prenos podatkov je kljub vedno večjim hitrostim v praksi še vedno veliko počasnejši kot prenos v lokalnem omrežju. Pametno je, da so temu prilagojene tudi aplikacije.

Kratice in protokoli
Pri delu s spletnimi storitvami in uporabi spletnih storitev se srečamo s številnimi kraticami in protokoli, ki so predvsem tehnologije in standardi, na katerih je zasnovan sistem. Naj navedem samo nekaj najpomembnejših:
XML (Extensible Markup Language) je standard za kreiranje jezika, ki opisuje strukturo podatkov.
WSDL (Web Services Description Language) je XML-dokument za opis spletnih storitev.
SOAP (Simple Object Access Protocol) je standard za izmenjavo XML-sporočil preko omrežja.
UDDI (Universal Description Discovery and Integration) je protokol, ki nam v brskalniku omogoča vpogled v seznam funkcij,
ki jih nudi spletna storitev.
3R.tim in izdelava aplikacij na osnovi WS
Podjetje 3R.Tim se intenzivno ukvarja s tehnologijo spletnih storitev in njihovo uporabo za razvoj lastnih rešitev, ki morajo biti povezane z ERP-sistemi in dostopati do podatkov na terenu. Naše znanje in izkušnje lahko ponudimo za reševanje vaših želja in zamisli.
Dejan Reichmann
dejan.reichmann@3rtim.si
3R.tim, d. o. o.
www.3rtim.si
Lastniki blagovnih znamk:
PANTHEON™: Datalab, d. d.
MS Word, MS Excel, MS Office:
Microsoft Corporation
Hydra@Warehouse, Mobihydra:
3R.TIM, d. o. o.
Sistem za obvladovanje in arhiviranje elektronskih dokumentov Gama System® eDocs
Integracija DMS Gama System®eDocs s PANTHEON™-om
Sistem za obvladovanje in arhiviranje elektronskih dokumentov Gama System® eDocs je inovativna rešitev, zasnovana pa je za obvladovanje elektronskih dokumentov, medtem ko je večina konkurenčnih rešitev zasnovana za obvladovanje »elektroniziranih« (skeniranih) dokumentov.
V središče zanimanja Gama System® eDocs smo postavili dejstvo, da se največ dokumentov ustvari s pisarniškimi orodji, in razvili rešitev, ki obvladuje nastajanje dokumenta že od trenutka odpiranja praznega dokumenta; dokument nato obvladujemo v njegovem celotnem življenjskem ciklu (v elektronski obliki), ne da bi ga za en sam hip izpustili izpod nadzora. To izhodišče nam je omogočilo realizacijo ideje o celovitem obvladovanju elektronskih dokumentov na popolnoma inovativnih, dotlej neznanih principih. Vse druge dokumente, ki so ustvarjeni izven Gama System® eDocs, sistem preprosto
»povleče« ali »spusti« skozi dokumentne ponore – vstopne točke v sistem; nad dokumenti pa se takoj aplicirajo vsa pravila, skladno s konfiguracijo sistema. Eden teh dokumentnih ponorov je seveda optični bralnik (Scaner), tako da rešitev podpira tudi to vrsto dokumentacije, seveda na popolnoma drugih principih.
Rezultat naših prizadevanj je visokozmogljiv sistem za obvladovanje in arhiviranje vseh vrst elektronskih dokumentov, vključno s podporo razvojno-tehnični dokumentaciji (PDM – Product Data Management), kar je med dokumentnimi sistemi izjema. Podpira prav vse dokumente v podjetju, banki, ustanovi … – tiste, ki jih obdelamo znotraj DMS (Word, Excel …), uvožene iz drugih sistemov (PANTHEON™, Lotus Notes, SharePoint, tiskalnik, MS Exchange, ERP …) in vstopajoče iz okolja (datotečni sistem, sheme XML, E-pošta, optični bralnik …).
Za širok krog uporabnikov
Večina konkurenčnih rešitev je bila zasnovana za podporo skeniranim dokumentom. In ta proces večina teh rešitev odlično rešuje, problem pa se pojavi, ko želi uporabnik s tem sistemom podpirati tudi druge vrste dokumentov. Tako se dogaja, da podjetje dobro uporablja tovrstne rešitve za skenirane dokumente in v želji, da bi v podjetju poenotili poslovanje z dokumentacijo, npr. ponudbe pripravljajo v MS Wordu, nato pa jih natisnejo in še skenirajo. Vsekakor je odločitev, da se danes nabavi tako zasnovane DMS, zelo vprašljiva, saj smo v času prehoda na elektronsko poslovanje, lahko bi celo rekli, da so te rešitve ustrezale potrebam, ki so bile, danes se jih še lahko izkorišča, že jutri pa bodo v celoti odpovedale.
Vsebinsko rešitev Gama System® eDocs zadovoljuje potrebe zelo širokega kroga potencialnih kupcev, tako iz proizvodne kot tudi iz storitvene sfere (podjetja, banke, ustanove). Področje uporabe je zelo široko, saj je sistem primeren za vsa področja, kjer imamo opraviti z dokumenti, ki so že v elektronski obliki oziroma se jih da pretvoriti v elektronsko obliko.
Programski paket Gama System® eDocs je zasnovan in izveden za podporo prav vsem vrstam dokumentov,
kot npr.:
• upravljanje s ponudbami in pogodbami,
• upravljanje z vsemi dokumenti sistemov vodenja (ISO 9001:2000, ISO 14001, OHSAS 18001, HACCP, TS 16949 …),
• upravljanje s projektno dokumentacijo,
• upravljanje s spisi,
• upravljanje z izdanimi računi, dobavnicami … iz različnih ERP-sistemov,
• upravljanje s prejetimi računi, skeniranimi ali že v elektronski obliki, in njihovo uvažanje v ERP-sistem (npr. PANTHEON™),
• upravljanje z razvojno-tehnično dokumentacijo (PDM) itn.
Integracija Gama System® eDocs s PANTHEON™-om
Programski paket Gama System® eDocs je sodobna, modularno zasnovana, objektno usmerjena in dogodkovno vodena rešitev. Z realizacijo naštetih principov je zagotovljeno doseganje osnovnega pravila – rešitev je za uporabnika preprosta in uporabniško prijazna, zahtevna opravila pa so prepuščena računalniku. V sistem so vgrajeni principi sistemov vodenja, ki
so osnova uspešnega poslovnega modela, saj omogočajo odličnost v vseh pogledih – udeležencem teh procesov ponudijo informacije, orodja in principe, s katerimi lahko vplivajo na izvajanje svojega delokroga na način, ki je za organizacijo najbolj učinkovit. Izvajanja procesov v organizaciji ali workflow, prepleten z matriko odgovornosti, predstavlja infrastrukturna podsistema udejanjanja definiranih aktivnosti v procesih ob njihovem praktičnem izvajanju in imajo za rezultat različne zapise in/ali dokumente v najrazličnejših tehničnih izvedbah ob strogem spoštovanju postopkov razdelitve in verzioniranja kot temeljema obvladovanja le-teh. Dokumentacija, ki nastaja v teku izvajanja poslovnih procesov, predstavlja stvarno evidenco (zapise) o izvedenih aktivnostih v teh procesih. Prav tako ta dokumentacija vstopa v poslovne procese na najrazličnejše načine, na najrazličnejših točkah in v najrazličnejših oblikah. Gama System® eDocs tako postajajo centralno mesto za obvladovanje dokumentov, nastajajočih oz. izhajajočih iz najrazličnejših procesov, saj rešitev
zagotavlja osnovne cilje, kot so kredibilnost, varnost, zanesljivost, učinkovitost delovanja, celovitost, normaliziranost, nadgradljivost, integrabilnost in skalabilnost.

Neposreden dostop iz PANTHEON™-a
Po drugi strani pa se programski paket Datalab PANTHEON™ tako po zmogljivosti kot tudi po kriteriju razširjenosti uvršča med najbolj uveljavljena in najzmogljivejša orodja za podporo poslovanja podjetij.
In v tej luči je treba iskati bistvo integracije Gama System® eDocs s PANTHEON™-om. Uporabnikom je odslej na voljo resnično zmogljivo orodje – rešitev, ki po eni strani bistveno racionalizira rutinska dela, kar ima za posledico zmanjševanje potrebnega števila zaposlenih za te naloge. Po drugi strani pa rešitev uporabnikom zagotavlja točne, strukturirane, vsebinsko močne in pravočasne informacije o opravilih, povezanih z generiranjem dokumentov, kar povečuje učinkovitost dela posameznikov in tako omogoča povečevanje dodane vrednosti na zaposlenega. Bolj ko je razvejana organizacija naročnika, več ko je dokumentov v obtoku, več ko je različnih procesov, več ko je vključenih uporabnikov v sistem itn., bolj racionalizacija deluje in prinaša višje prihranke. Prav zaradi osnovnega cilja uporabnikov, da imajo dokumente, ki jih potrebujejo pri svojem delu, neposredno pri roki, je realizirana integracija rešitev v osnovi izpolnila prav ta cilj ob hkratnem upoštevanju vseh pravil in definiranih procesov v okviru sistema vodenja kakovosti po enem od izbranih standardov. Iz spodnje slike je razvidno, da je mogoče iz okolja PANTHEON™ neposredno dostopati do izbranih oz. definiranih in/ali določenih vsebin, realiziranih v obliki dokumentov. Tako so vsakemu uporabniku vedno na voljo javni dokumenti in dokumenti, ki so mu neposredno razdeljeni, nad katerimi lahko (mora) izvaja(ti) akcije (naloge iz delovnega toka – workflow), ki so mu določene, ter ob hkratnem upoštevanju pravic uporabnika, ki so mu podeljene.
Z uporabo metapodatkov kot podsistema je izvedena povezljivost v druge sisteme in iz njih ter z ostalimi namenskimi orodji, ki so že nameščeni v obstoječih delovnih okoljih in se uporabljajo pri vsakodnevnem delu (npr. analize FMEA, spletne aplikacije, portali ipd.). Na naslednji sliki je prikazana shema arhitekture povezljivosti sistemov. Sama poslovna logika povezav med sistemi je od primera do primera lahko drugačna in se zato implementira glede na dejanske potrebe procesov.
Rešitev integrira tudi druge aplikacije MS Office, AutoCAD in rešitve po principih dodatkov in komponent s funkcijami API. Rešitev tako dodaja obstoječim informacijskim sistemom popolnoma novo funkcionalnost arhiviranja v te sisteme vstopajočih in iz njih izstopajočih dokumentov, kar je v času prehoda na elektronsko poslovanje izjemnega poslovnega pomena.

Visoka dodana vrednost za uporabnike PANTHEON™-a
Sprejet dogovor med podjetjema Gama System, d. o. o., in Datalab Tehnologije, d. d., o izvedbi popolne integracije Gama System® eDocs z Datalab PANTHEON™ prinaša obstoječim uporabnikom PANTHEON™-a visoko dodano vrednost. Rešitev je dodala obstoječemu poslovnemu informacijskemu sistemu popolnoma nove funkcionalnosti upravljanja in arhiviranja v ta sistem vstopajočih in iz njega izstopajočih elektronskih dokumentov, pri čemer nikakor ne posega v samo delovanje, saj ostaja odločitev o neposrednem dostopu do pripadajočega dokumenta s pomočjo ustreznih klicev API v dokumentni sistem še vedno na strani PANTHEON™-a. Količina dokumentov je praktično neomejena, saj je odvisna le od velikosti diskovnega polja in zmogljivosti počasnih medijev. Za dostop do dokumentov se lahko uporablja spletni ali namizni odjemalec.
Gama System, d. o. o., lahko uporabnikom ponudi rešitve za prav vsa vprašanja, povezana z upravljanjem in arhiviranjem elektronskih dokumentov, saj sedaj lahko trgu ponudimo integriran dokumentni sistem Gama System® eDocs z IBM TotalStorage DR550 (IBM-ov vrhunski arhivski sistem za varno shranjevanje podatkov) ali oboje v kombinaciji z namensko, visokoperformančno rešitvijo za arhiviranje elektronskih dokumentov Gama System® E-Arhiv. Tako se je družba Gama System, d. o. o., umestila v najvišji kakovostni razred ponudnikov rešitev za obvladovanje elektronskih dokumentov, tako po kakovosti in zmogljivosti rešitev kot tudi po celovitosti ponudbe. Veseli smo, da lahko odslej svoje rešitve ponudimo integrirane tudi s PANTHEON™-om.
Marko Šobota
marko@gama-system.eu
Ivan Črv
ivan@gama-system.eu
Gama System, d. o. o.
Elektronsko hranjenje dokumentov
Brezpapirno poslovanje na klik
Podjetja in ponudniki že dlje časa raziskujejo možnosti glede prehoda na brezpapirno poslovanje, vendar so jim do sedaj draga infrastruktura, zapleteni postopki in pomanjkljiva zakonodaja oteževali vzpostavitev lastnih sistemov za dolgoročno elektronsko hrambo.
V letu 2000 se je s sprejetjem zakona o elektronskem poslovanju in elektronskem podpisu izenačila veljavnost papirnatih in elektronskih dokumentov. Leta 2006 pa smo z zakonom o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih dobili pravno podlago za dolgoročno hrambo in pretvorbo dokumentov. S tem smo prejeli vso potrebno zakonodajo za dematerializacijo poslovnih procesov.
Storitev elektronskega hranjenja dokumentov mora zagotavljati varno, zanesljivo in zakonsko skladno elektronsko hranjenje vse poslovne in druge dokumentacije na enem mestu. Potrebujemo živ sistem, ki omogoča vsakodnevno uporabo shranjene dokumentacije v lastnih poslovnih procesih. Seveda mora biti primerna in cenovno dostopna je za vsa podjetja in organizacije ne glede na vrsto in število poslovnih procesov.
ZZI je v povezavi s sistemom E-poslovanja v sodelovanju s podjetjem Settce razvil in trgu ponudil tovrstno storitev. Storitev je torej namenjena vsem podjetjem in organizacijam, ki so usmerjene v prihodnost in želijo optimizirati poslovne procese z zamenjavo klasičnega arhiva z elektronskim ter tako prihraniti pri prostoru, času in stroških. Za uvedbo storitve eHramba.si vam ni treba kupovati nove strojne in programske opreme, saj se storitev izvaja na lokaciji ZZI, kjer poskrbimo tudi za zakonsko skladno varovanje in zaščito vašega elektronskega arhiva.
Storitev eHramba.si odpravlja nevšečnosti pri uvajanju sistema elektronskega hranjenja dokumentov tudi v srednjih in majhnih organizacijah ter podjetjih. Brez stroškov investicij v strojno in programsko opremo omogoča hitro uvedbo ob zagotovljeni strokovni pomoč pri implementaciji ter uvedbi dolgoročne hrambe v posamezne poslovne procese.
Z uvedbo elektronske hrambe je zagotovljena možnost brezpapirnega poslovanja v podjetjih ter poslovanja s partnerji. Storitev eHramba.si omogoča preprosto iskanje in dostop do želenih vsebin glede na lastnosti dokumentov. Čas dostopa do vsebin je v primerjavi s tradicionalnim papirnim arhivom zanemarljiv. Struktura dokumentacije in klasifikacijski načrt sta pripravljena in prilagojena uporabnikovim željam ter se lahko prilagajata okolju in zahtevam uporabnikov.
Enostavna povezljivost in hkrati neodvisnost s poslovnimi sistemi je osnova za popolno integracijo v vse procese v podjetju. Storitev je zasnovana tako, da je uvedba hitra in za uporabnika enostavna, saj skoraj ne spreminja delovnih postopkov in uporabniških vmesnikov, temveč jih samo nadgradi. Poslovne aplikacije v podjetju pridobijo novo funkcionalnost brez uvedbe novih rešitev ali sistemov za elektronsko hrambo.
Do svoje dokumentacije boste zdaj lahko prišli kjerkoli in ob vsakem času, saj storitev eHramba.si poleg uporabe v povezavi z vašimi aplikacijami, uporabniškimi vmesniki in drugimi načini omogoča tudi enostaven dostop preko spleta. Vsi načini dostopa do vašega arhiva omogočajo hitro in enostavno iskanje po različnih atributih posameznih dokumentov ali sklopov dokumentacije.
ZZInet kot enotna vstopna točka v svet E-izmenjave
Storitev eHramba.si je povezana z napredno storitvijo elektronske izmenjave ZZInet, ki podjetjem omogoča elektronsko brezpapirno poslovanje s partnerji in podporo lastnim poslovnim procesom. Sistem E-izmenjave ter predoblikovani poslovni procesi omogočajo hitro in enostavno uvedbo E-poslovanja brez nakupa dodatnih programskih rešitev ter obsežnih nadgradenj obstoječih sistemov. To vam omogoča hitro vpeljavo E-poslovanja z državnimi organi, dobavitelji, kupci in drugimi partnerji. Omrežje ZZInet zagotavlja avtomatizirano, zanesljivo in varno E-poslovanje med več kot 450 podjetji v različnih državah, več državnimi organi ter drugimi omrežji.

O podjetju ZZI
ZZI je dinamično razvojno podjetje na področju poslovne informatike, v katerem se znanje in izkušnje prepletajo z mladostnim poletom ter inovativnostjo. Ključne dejavnosti podjetja ZZI so razvoj informacijskih rešitev po naročilu, razvoj in prodaja računalniških rešitev za trg, razvoj, izvajanje in trženje storitev elektronskega poslovanja (posebej storitve izmenjave poslovnih sporočil), svetovanje pri razvoju informacijskih sistemov ter sistemska integracija.
S svojimi rešitvami in storitvami s področja informacijske tehnologije je podjetje prisotno v številnih organizacijah javne uprave in gospodarstva. Z naročniki sodeluje na vseh stopnjah zasnove, izvedbe in vzdrževanja informacijskih rešitev. Najpomembnejši poslovni partnerji podjetja so Carinska uprava RS, Carinska upravaČrne gore, Statistični urad RS, Droga-Kolinska, d. d., in številni drugi naročniki.
Podjetje je bilo ustanovljeno leta 1989 in zaposluje več kot 35 sodelavcev. Ima več kot desetletno tradicijo zanesljivega in kakovostnega poslovanja v svoji dejavnosti. S Carinsko upravo RS sodeluje vse od samostojnosti Slovenije. Od leta 2000 pa je ZZI prisoten tudi v Srbiji in Črni gori, kjer sodeluje pri razvoju carinskega informacijskega sistema Črne gore.
Andrej Zorko
andrej.zorko@zzi.si
ZZI, d. o. o.
Predstavitev sodelavke
Vanja V. Mertelj
V Datalabu sem začela delati marca leta 1999. Tudi zaradi službe sem se takrat preselila iz Maribora v Ljubljano. Zasedla sem delovno mesto v marketingu. Mislila sem si, da bom delala po starem, saj sem bila prej zaposlena v marketinški agenciji. Pa ni bilo čisto tako. V sedmih letih sem v Datalabu opravljala kar nekaj nalog.

Moje prvo delo v razvoju je bilo že leta 1999, pisanje navodil za programski paket Helios, ki je namenjen optikom. Začela sem s pisanjem navodil za takratni PANTHEON™ 4.5. Postala sem produktni vodja razvoja kadrovske evidence, ki se je takrat imenovala še Hera. Pozneje pa tudi plač in potnih nalogov. Leta 2002 sem uvedla sodelavca, ki je pozneje tudi prevzel vodenje razvoja kadrovskega dela PANTHEON™-a. S 1. 12. 2003 sem prevzela naloge direktorice takrat na novo ustanovljenega Datalaba, d. d., in jih opravljala do začetka maja naslednjega leta.
Ves ta čas sem skrbela tudi za marketing podjetja. Od priprave akcij, dogodkov, oglasov, plakatov do urejanja in vzdrževanja spletnih strani ... torej vse, za kar mora malo podjetje poskrbeti samo, če nima agencije.
Danes lahko rečem, da sem se v celoti posvetila marketingu. Veseli me, da smo v teh letih doživeli velik napredek. Tako smo uvedli novo celostno grafično podobo, organizirali že tri zelo uspešne konference in druge dogodke, postavili novo spletno stran, za katero smo bili letos tudi med finalisti za najboljšo podjetniško predstavitev malih in srednjih podjetij, ki jih podeljuje GZS – Netko. Povezali smo se tudi z agencijo, ki nam pripravlja vse materiale skladno z novo podobo.
Dela v Datalabu nikoli ne zmanjka. Ponavadi si ga ustvarimo kar sami, z novimi idejami. Naslednji projekt, ki ga pripravljam in se ga že veselim, je PANTHEON™ TV. Kaj se skriva za tem delovnim naslovom, pa naj zaenkrat ostane še skrivnost.

Predstavitev partnerskega podjetja
TrendNET, d. o. o.
TrendNET je podjetje z več kot 15-letno tradicijo uspešnega delovanja na zahtevnem področju IT-rešitev. Uvrščamo se med podjetja z največ potrjenimi znanji v Sloveniji. Smo Microsoft Gold Partner, HP Prefered Partner, Cisco in GFi Partner ter seveda Datalabov silver partner.
Skupaj s hčerinskimi podjetji Telkom in Insist predstavlja skupina TredNET s 40 zaposlenimi partnerja, ki pokriva širok spekter dejavnosti, od infrastrukturnih rešitev, strežniških sistemov, IP-telefonije, prenove poslovnih sistemov, računalniške varnosti do specializiranih rešitev v svetu ITK.
Smo tudi distributerji blagovnih znamk Acer, BenQ in GFi, za področje omrežne opreme pa poleg Cisca zastopamo še podjetje TRENDnet.

Dejavnosti in cilji delovanja
Računalniška omrežja – celovito načrtovanje, izvedba, nadzor, obvladovanje kontrole dostopa, nadzor in upravljanje z LAN- in WAN-omrežji ter vzdrževanje zahtevnih platform in komunikacijskih sistemov;
Sistemske rešitve – konsolidacija in virtualizacija strežniških sistemov, postavitve domenskih modelov organizacije, aplikacijskih strežnikov, sistemov varnostnega shranjevanja podatkov, terminalskih sistemov, centralnih podatkovnih skladišč z obvladovanjem življenjskega cikla podatka, internetnih in poštnih sistemov ter načrtovanje in izgradnja sistemov, varnih pred izpadi;
Varnostne rešitve – v okviru popolne storitve pomagamo pri pripravi dokumenta varnostne politike organizacije in nadaljujemo z načrtovanjem, implementacijo in vzdrževanjem sistema, ki v produkcijo prenese vsa pravila, ki si jih podjetje definira. Spekter produktov, ki jih uporabljamo za implementacijo varnostnih funkcij, je zelo širok. Sodelujemo s korporacijami, kot so Cisco, Microsoft, Clearswift in GFI. Eden od gradnikov, ki jih ponujamo, je tudi naša lastna varnostna rešitev NetworksDefender.
Linija varnostnih naprav NetworksDefender® ponuja celovito rešitev težav na področju varnosti, povezljivosti in kvalitete dostopanja v internet in tako pokriva vsa pomembna varnostna vprašanja podjetij od SOHO-segmenta do velikih korporacij.
Datalab PANTHEON™ rešitve – naše rešitve, ki temeljijo na Datalabovem PANTHEON™-u, skrajšajo čas in zmanjšajo stroške uvajanja in prenove informacijskega sistema v podjetju. Tako se lahko bolj ukvarjamo z organizacijsko strukturo podjetja, kakovostjo matičnih podatkov in posebnostmi v poslovnem procesu. Predvsem pa lahko več časa posvetimo uporabnikom sistema.
Rešitev Maia poveže vaše dislocirane enote na ravni poslovnih podatkov, temelječih na poslovnem informacijskem sistemu PANTHEON™, v celovit poslovni in organizacijski sistem.
Portalni sistemi – posebno zanimivi so portalni sistemi za kontroling, kjer z orodji poslovne inteligence predstavimo podatke v oblikah in vsebinah, ki omogočajo različnim ravnem uporabnikov preglede podatkov, ki so ključnega pomena za odločanje in ki omogočajo analizo z enostavnim vrtanjem v globino. O portalnih sistemih TrendNET lahko preberete v članku na strani 7.
Spletni sistem TrendNET ZENAS je sestavljen iz treh, medsebojno povezanih gradnikov (glej pasico na desnem robu).
Vzdrževanje – TrendNET s sistemskim vzdrževanjem ponuja možnost prevzema odgovornosti za tekoči razvoj in optimizacijo sistemov do ravni, ki jo želi uporabnik. Tudi sistemi za varnostno shranjevanje podatkov so izjemno pomembni. Podjetje se lahko sreča z izgubo podatkov zaradi številnih razlogov: okvara opreme, fizična poškodba, nenamerna ali zlonamerna izguba podatkov … V vseh primerih je obstoj podjetja ogrožen in sistemi za varnostno shranjevanje podatkov rešujejo pred katastrofo.
Naš razvojni projekt največjega slovenskega centra DRC (Disaster Recovery) zagotavlja sisteme, ki bodo zagotavljali podatke in nemoteno nadaljnje delovanje organizacije. V centru bodo tudi nadomestna delovna mesta, kamor bi v primeru potrebe lahko uporabniki preselili svoj kritični del moštva.
Center DRC bo v letu 2007 ponujal storitve tudi manjšim podjetjem, in sicer outsourcing aplikacijskih strežnikov, varnostno kopiranje na rezervne medije in centralizirane back-up dejavnosti.
Izobraževanje je temelj uporabnega sistema. V okviru uvajanja in izobraževanja izvajamo številne tečaje, certificirana izobraževanja NetworksDefender®, Microsoftova izobraževanja in napredna izobraževanja za administratorje omrežij.
Razvojne strategije
Naše rešitve in proizvodi so rezultat znanja, ki ga v našem podjetju nenehno dopolnjujemo. Naše razvojne strategije vključujejo povezovanje s sorodnimi in komplementarnimi podjetji in s tem pripravo močne skupne ponudbe za globalni trg. Za proizvode NetworksDefender smo prejeli kar nekaj prestižnih nagrad in nominacij. Ena najbolj pomembnih je nominacija za IST prize v letu 2005 ter nagrade raznih združenj po svetu za kakovost in inovativnost, ki smo jih prejeli v teh letih. TrendNET je bil izbran kot predstavnik evropske tehnologije na predstavitvenem prostoru Evropske komisije med 11 podjetji, ki so prikazovala nove evropske tehnologije na sejmu Communicasia 2006 v Singapuru. Letos pa že četrtič razstavljamo svoje proizvode in rešitve tudi na največjem strokovnem sejmu zunaj Evrope – na sejmu Gitex v Dubaju.
TrendNET je podjetje, katerega cilj je pripraviti in izvesti celovite rešitve, ki bodo v popolnosti služile potrebam kupca.
TrendNET Zenas – Customer Services je rešitev, namenjena izvajanju
podpore tako servisnim kot storitvenim posegom. Zagotavlja
enostavno prijavo zahteve strankein spremljanje izvedbe do realizacije.
TrendNET Zenas – Project Managment je rešitev podpore projektnemu
vodenju pri izvedbi projektov. TrendNET Zenas – CRM je rešitev,
ki podpre naš prodajni in poprodajni proces, pokaže na potencial stranke
in pomaga pri spremljanju in vzdrževanju kakovostnih odnosov z obstoječimi
strankami.

DATALAB, NAJVEČJI PROIZVAJALEC POSLOVNOINFORMACIJSKIH
SISTEMOV V SLOVENIJI
Slovenski proizvajalec poslovnih informacijskih sistemov Datalab
Tehnologije, d. d., iz Ljubljane je bil v raziskavi slovenskega trga EAS
(Enterprise Application Software) za leto 2005, ki jo je opravila
mednarodna analitska hiša IDC, postavljen na tretje mesto in tako
posredno razglašen za največjega in najuspešnejšega proizvajalca poslovnih
informacijskih sistemov, ki ima sedež podjetja in celoten razvoj
v Sloveniji. Na skupno tretje mesto, najvišje od slovenskih podjetij s področja razvoja
informacijskih sistemov, se je Datalab, d. d., s svojim poslovnim
informacijskim sistemom PANTHEON™ povzpel s sedmega mesta,
ki ga je zasedal leto prej. S tem je Datalab postal najhitreje rastoče
slovensko razvojno podjetje s področja informacijske tehnologije in
dobil potrditev pravilne usmeritve v svojem razvojnem in prodajnem
procesu. Za PANTHEON™ je bilo v letu 2005 prodanih in vpeljanih v produkcijo
881 licenc v slovenskih podjetij, kar je pomenilo 29-odstotno rast glede
na prodajo licenc v letu 2004. Skupno število podjetij v Sloveniji, ki so
konec leta 2005 za svoj poslovni informacijski sistem uporabljala
PANTHEON™, pa je bilo 1699. Podobne rasti so bile zabeležene tudi na
trgih izven Slovenije. Na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini, Srbiji, Črni
gori, na Kosovu in v Makedoniji, kjer je Datalab, d. d., prisoten ali
preko lastnih hčerinskih podjetij ali preko partnerjev, je bilo v letu 2005
prodanih in implementiranih 1235 licenc PANTHEON™ v skupaj 387
novih podjetjih. Skupno število podjetij izven Slovenije, ki so na dan
31.12. 2005 uporabljala PANTHEON™, je bilo 705. V letu 2006 je bil do
konca septembra PANTHEON™ na novo implementiran v skupaj 503
podjetjih. IDC je videl enega od glavnih razlogov za vzpon podjetja v razvejani
partnerski mreži, ki jo Datalab, d. d., oblikuje že od leta 2001. Takrat se je
Datalab preoblikoval v izključno razvojno podjetje, vse storitve v zvezi s
prodajo, implementacijo, vzdrževanjem in izobraževanjem pa ponudil
množici partnerjev v vseh državah, kjer podjetje deluje. Datalab, d. d.,
danes sodeluje z 18 implementacijskimi partnerji v Sloveniji in s 56 v
ostalih državah.
Prenovljena spletna stran Datalaba žanje prve uspehe
V izboru za NETKO 2006 se je Datalab uvrstil med finaliste podjetniških predstavitev (mala in srednja podjetja), ki sta jih razglasila Združenje za informatiko in telekomunikacije pri GZS in Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo RS.
Nagrada netko se podeljuje podjetjem, ustanovam, uradom, skupnostim in posameznikom, ki izstopajo s kakovostjo svojih spletnih strani. Cilj projekta je povečanje uporabe interneta kot komunikacijsko-poslovnega orodja, dvig ravni zaupanja uporabnikov in dvig kakovosti spletnih predstavitev.

Prenovljena stran družbe Datalab je bila med finalisti v tekmovalni kategoriji podjetniške predstavitve (mala in srednja podjetja). Veseli nas, da je naša prenovljena stran s kakovostjo podatkov in predstavitve prepričala žirijo za uvrstitev med tri najboljše. (V.V.M.)
Drugi Datalabov Karting Grand Prix

Letošnja karting dirka, s katero se je tudi zaključila 3. PANTHEON™ konferenca, je bila ponovno razburljiva. Datalabovec Anže Ciuha je bil tudi letos najhitrejši od vseh, ki so se podali na stezo dirkališča v Luciji. Drugo mesto je zasedel Tomaž Kravcar iz podjetja E-pos Rešitve. Za presenečenje pa je poskrbela gospa Tijana Stojanovič, kateri je kljub veliki konkurenci (število voznikov) v glavnem moških voznikov uspelo zasesti tretje mesto. Vsi so prejeli Datalabove pokale in nagrade, ki so jih podarili sponzorji. (V.V.M.)
Tritisoči uporabnik PANTHEON™-a na konferenci
Eden od posebnih gostov 3. PANTHEON™ konference v Portorožu je bil gospod Marko Tomić kot predstavnik tritisočega uporabnika poslovnoinformacijskega sistema PANTHEON™, podjetja Blažić Rubne Trake iz Sarajeva. Gospodu Tomiću je bila podarjena udeležba na konferenci, Datalab iz Sarajeva pa je poskrbel tudi za njegov prihod in nastanitev v Portorožu.

Podjetje Blažić Rubne Trake je po uspešno izpeljanih implementacijah v Sloveniji, Hrvaški, kjer je prav tako prisotno, tudi v Sarajevu izbralo PANTHEON™ za svojo rešitev. Po besedah tega posebnega gosta konference je PANTHEON™ odlična rešitev za pametno poslovanje podjetja, ne glede na dejavnost, ki jo opravlja. Posebej je izpostavil pravočasnost in kakovost podpore ter nenehen razvoj izboljšav, ki olajšajo vsakodnevno delo zaposlenim.
Gospod Tomić je na konferenci spoznal nove ideje in rešitve, ki so bile predstavljene s strani številnih predavateljev in jih bo uporabil pri svojem nadaljnjem delu v podjetju, kjer je zaposlen. (N.P.)
Četrta novinarska konferenca družbe Datalab
Družba Datalab je v sklopu svoje 3. PANTHEON™ konference organizirala novinarsko konferenco. Novinarji so lahko govorili s Torstijem Pullolo iz Oracla ter Andrejem Merteljem, Morenom Rodmanom in Zvonetom Arzenškom iz Datalaba. Predstavnikom sedme sile so predstavili, kako smo postali največji domači proizvajalec programske opreme ... (V.V.M.)

Partnersko jadranje – vseh pet jadrnic se je vrnilo v marino
Na letošnjem partnerskem jadranju je bilo prisotnih 27 udeležencev iz šestih držav. Udeleženci, direktorji Datalabovih podružnic in direktorji partnerskih podjetij z območja bivše Jugoslavije, so pokazali, da uspešno delujejo kot tim. Med njimi so bili tako izkušeni jadralci kot tudi taki, ki so jadrali prvič. Kot poseben gost se je na jadranju pridružil tudi gospod Torsti Pullola iz podjetja ORACLE.

Letos se je morje pokazalo v vsej svoji muhavosti. Tako so imeli udeleženci poleg dneva, ki je bil primeren za kopanje, tudi trenutke, ko so se zaradi močnega vetra in velikih valov skiperji morali še posebej potruditi. Kljub temu so na zaključku vsi prisotni zagotovili, da se bodo naslednje leto jadranja zagotovo udeležili. (V.V.M.)
Forum EVRO
Med uporabniškimi forumi smo dodatno odprli kategorijo EVRO z dodatnim podforumom za posamezna področja (denar, blago ...), kjer lahko uporabniki PANTHEON™-a debatirajo, sprašujejo, komentirajo spremembe, ki jih prinaša vpeljava evra kot slovenske valute in odražanje le-teh na PANTHEON™-u. Do foruma lahko dostopajo le registrirani uporabniki programske opreme PANTHEON™. Do uporabniških strani pridemo preko menija za pomoč v orodni vrstici na posameznih formah. V meniju izberemo postavko forum, na novi strani pa možnost vsi forumi. Pod kategorijo EVRO najdemo prej omenjene forume.
Novo sodelovanje z Datalabom – hosting partnerstvo
Hosting partnerji so ponudniki infrastrukture za izvajanje PANTHEON™-a na daljavo. To je nova storitev, ki jo omogoča PANTHEON™, zato vabimo zainteresirane partnerje, da se nam pridružijo. Interesenti pošljite elektronsko pošto na: gaberc@datalab.si. Več o hosting partnerstvu lahko preberete na naši spletni strani www.datalab.si.
PANTHEON™ in MS SQL 2005
PANTHEON™ 5.0 je združljiv s podatkovnim strežnikom MS SQL 2005 in na njem preizkušeno deluje. Ker pa je Microsoft popolnoma spremenil programiranje OLAP-strežnika v MS SQL 2005, v PANTHEON™-u ne deluje Zeus. Če želimo uporabljati MS SQL 2005 in Zeus, potem priporočamo, da uporabite strežnik MS SQL 2000 Analysis (OLAP).
V Datalabu še dolgo ne bomo zahtevali MS SQL 2005, saj je Microsoft s spremembo načina programiranja, predvsem pa licenčnega modela (OLAP-strežnik ni več ne del SQL ne del SBS-strežnika, ampak so zanj potrebne bistveno dražje licence Enterprise SQL) postal nezanimiv za naše uporabnike. Vsem uporabnikom priporočamo, da ne nadgrajujejo svojih strežnikov MS SQL 2000, saj le-ti več kot zadoščajo za poslovne potrebe malih in srednjih podjetij. (A.M.)
Podjetje Dallas BH, d. o. o., iz Sarajeva je izbralo PANTHEON™ kot (svojo) rešitev
Datalabov silver partner ERP Consulting iz Sarajeva je uspešno začel z implementacijo 29 licenc PANTHEON™-a v tovarni pohištva Dallas BH.
Podjetje Dallas BH iz Sarajeva, v katerem je 300 zaposlenih, je del podjetja Dallas, vodilnega v proizvodnji oblazinjenega pohištva na področju bivše Jugoslavije. Direktor podjetja gospod Ljutve Hajrović z vpeljavo PANTHEON™-a pričakuje boljše upravljanje z resursi organizacije, saj bodo poslovne funkcije povezane v celovit sistem, zmanjšanje napak in stroškov (z natančnim planiranjem), hitrejše reakcijske čase na spremembe na trgu. Vse to s končnim ciljem – večanje dobička. (E.M.)
Okrogla miza Datalaba in študentov

V prostorih univerze za ekonomijo in turizem v Pulju je potekala okrogla miza na temo informatika in mladi. Prisostvovalo je 20 študentov smeri Poslovna informatika, skupaj s svojimi mentorji in prodekanjo univerze dr. Marli Gonan Božac. Predstavniki Datalab Hrvaške so predstavili svojo vizijo prihodnjega razvoja, kjer se posebna pozornost namenja mladim in njihovi vlogi v procesu informatizacije družbe kot celote. (H.B.)
Izvedena certificiranja partnerjev v Srbiji
V oktobru se je v Beogradu izvedlo prvo certificiranje PANTHEON™ svetovalcev v Srbiji. 50 svetovalcev se je certificiralo za 14 različnih področij. Od skupnega števila prijavljenih certificiranj, je 22 % izpit uspešno naredilo, kar je dober rezultat. (A.S.)
Novo partnerstvo s podjetjem BS Procesor iz Beograda
DataLab Tehnologije, d. o. o., Beograd je oktobra podpisal distributerski dogovor s podjetjem BS Procesor. S tem smo odprli možnost, da preko njihove prodajne distributerske mreže pokrijemo celoten trg Srbije.

Novo partnerstvo s podjetjem PC Centar
V novembru je Datalab Tehnologije Beograd podpisal pogodbo o sodelovanju z enim od petih največjih srbskih IT-podjetij. PC Centar, ki je že 13 let prisoten na srbskem trgu, ima danes več kot sto zaposlenih, prodajno mrežo z več kot petsto partnerji, 12 maloprodajnih mest široma Srbije in spletno prodajalno, ki deluje v povezavi s PANTHEON™-om. Partner je tudi predstavnik največjih svetovnih IT-podjetij. Podjetje PC Centar je eden prvih večjih uporabnikov v Srbiji. (A.S.)

Datalab BH s partnerji na 13. sejmu ZEPS v Zenici
Datalab BH, d. o. o., je tudi letos skupaj s patnerskimi podjetji Apex, BTS Computers, ERP Consulting in Help Desk Savjetovanje sodeloval na sejmu ZEPS, ki je potekal od 3. do 8. oktobra. Poslovni javnosti so predstavili PANTHEON™, tako da so na razstavnem prostoru ves dan potekale predstavitve. Imeli smo tudi več individualnih razgovorov, na katerih smo jim predstavili prilagodljivost in nadgradljivost PANTHEON™-a. (E.M.)

OPRAVIČILO
Dolžni smo opravičilo podjetju Micropos, d. o.o. V prejšnji številki novic je v naslovu članka prišlo do napake. Pravilni naslov je Terminalski strežnik in PANTHEON™. Za napako se opravičujemo.
— Uredništvo
 | Loading… |
 | Loading… |
|
|
|