 | Loading… |
|
|
Oblikovanje informacijOBLIKOVANJE INFORMACIJ
Informacija je rezultat procesa njenega oblikovanja oziroma "izdelave": ustrezne podatke (pretekle ali prihodnje) je treba preoblikovati v procesu analiziranja, ki se konča z oblikovanjem informacije.
Pri oblikovanju informacij moramo upoštevati vsaj naslednja načela:
- Načelo realno primerljivih podatkov zahteva v razmerah inflacije predhodno revalorizacijo (prevrednotenje) denarno izraženih podatkov iz preteklih obdobij. S faktorjem inflacije (na primer indeks spremembe cen na drobno) pomnožimo podatke iz preteklih obdobij in dobimo podatke, izražene v cenah zadnjega obdobja. Primerjanje nominalnih zneskov iz različnih časovnih obdobij ob spreminjanju kupne moči denarja obvezno vodi v dezinformacije.
- Načelo vsebine podatkov pred analiziranjem in oblikovanjem informacij zahteva preveritev ali so razpoložljivi podatki:
- potrebni za namen analiziranja,
- zadostni za namen analiziranja,
- medsebojno usklajeni in s tem primerljivi (enaka obdobja, očiščeni vpliva sezonskih nihanj, očiščeni vpliva sprememb računovodskih usmeritev ipd.),
- izvirni ali že predhodno obdelani in če so, na kakšen način (predhodna obdelava je morda že imela določen namen in zato za drug namen podatki niso primerni),
- preveč splošni ali preveč podrobni za namen analiziranja, kar lahko zmanjšuje koristnost informacije, ali pa povečuje stroške njene pridobitve.
- Načelo vzročnosti zahteva, da informacija vsebuje poleg podatka o stanju tudi pojasnilo o vzrokih za določeno stanje in/ali gibanje. Pomembna je torej predvsem vsebinska (vzročno-posledična) in ne računsko-tehnična razlaga. Samo na tak način lahko podamo tudi izhodišča (in utemeljimo predloge) nadaljnjih ukrepov.
- Načelo soodvisnosti zahteva upoštevanje dejstva, da je vsaka sprememba praviloma rezultat številnih vplivov (sistemsko mišljenje). Zato je treba vsaj odločilne (relevantne) vplive ustrezno ovrednotiti.
- Načelo vzajemnosti sklopa informacij zahteva preveritev zaključkov na podlagi določene informacije (na primer enega kazalnika) s pomočjo informacij, ki z drugih zornih kotov obravnavajo predmet preučevanja. Dodatne informacije lahko prvotne ugotovitve (teze) potrdijo ali pa jih ovržejo. Obe možnosti sta pomembni za nadaljnje delo.
- Načelo sinergije sklopa informacij temelji na vsebinski povezanosti posameznih informacij, zaradi katere nam sklop informacij pove bistveno več, kot če obravnavamo vsako informacijo posamezno.
- Načelo razumljivosti informacij zahteva njihovo posredovanje v obliki in na način, ki ga uporabnik razume (in nikakor samo v "čistem" strokovnem jeziku, ki je le za "posvečene"), saj v nasprotnem primeru ne dosežemo namena informacije.
- Načelo primerljivosti informacij zahteva primerljivost informacij v času (s preteklimi in vnaprejšnjimi informacijami) ter prostoru (z informacijami o drugih združbah ali dejavnostih). Zato je pomembna vsebinsko enaka metodika oblikovanja informacij.
- Načelo usmerjenosti zahteva spoštovanje namena informacije tako v pogledu njegovih razsežnosti (časa, vrste cilja in vrste odločanja), kot v pogledu uporabnika. Sprememba namena praviloma zahteva tudi spremembo informacije, čeprav se včasih dozdeva, da s podobno informacijo že razpolagamo. Le-ta je seveda praviloma cenejša, vendar je običajno bistveno manj koristna ali pa celo škodljiva (dezinformacija).
- Načelo smotrnosti (racionalnosti) zahteva stalno tehtanje med koristjo informacije in njenimi stroški (delovni vložek, stroški pridobivanja podatkov, stroški obdelave podatkov, stroški posredovanja informacij in podobno). V primeru, da rezultatu analiziranja ne moremo dati jasne izrazne moči v pomenu koristne informacije, je strošek analiziranja nepotreben in odveč. Zlasti pa je odveč povečevanje stroškov z nadaljnjim prikazovanjem in/ali objavljanjem rezultata, vključno z nekoristno porabljenim časom uporabnika, ki si zaman prizadeva iz take "informacije" pridobiti neko korist.
- Načelo standardiziranja zahteva standardiziranje informacij tako z vidika smotrnosti (časovno ponavljajoče se informacije je koristno standardizirati), kot tudi z vidika namena skladno s sliko 8 v prejšnjem poglavju.
Več o oblikovanju informacij v knjigi Ž. Berganta: Organiziranje računovodstva v povezavi s finančno funkcijo, Inštitut za poslovodno računovodstvo, 2010.
Avtor: dr. Živko Bergant

slika: dr. Živko Bergant

Telefon:
Mobilni telefon:
Faks: 00386 (0) 059 090 962
Elektronska pošta: zivko.bergant@vsr.si
 | Loading… |
 | Loading… |
|
|
|