Prijenosi između različitih poslovnih jedinica

Prijenosi između različitih poslovnih jedinica
Prijenosi između različitih poslovnih jedinica, koji nisu povezani u jedan računalni sustav (nema online obrade), moraju se tretirati drugačije. Potrebno je razmotriti razinu povjerenja između poslovnih jedinica i uslugu prijevoza.
Prijenosi između različitih poslovnih jedinica provode se kao;
- Nekontrolirani prijenosi
- Kontrolirani prijenosi.
1. Nekontrolirani prijenosi
Nekontrolirani prijenosi su prijenosi kod kojih pretpostavljamo da sve što jedna poslovna jedinica izda drugoj, druga i primi. Postavka je u tom primjeru jednaka postavci prijenosa između skladišta.
2. Kontrolirani prijenosi
Kontrolirani prijenosi su oni kod kojih postavimo kontrolu prijema.
Između prijemnog i izdatnog skladišta moramo dovesti treću osobu (npr. prijevoznika, odnosno transportno skladište) i otvoriti dva para simetričnih materijalnih vrsta dokumenata. Pogledajmo shemu primjera:

Objašnjenje sheme:
- Na shemi vidimo da smo uveli prijevoznika kao treću osobu.
- S vrstom dokumenta A000 robu iz Glavnog skladišta izdajemo prijevozniku koji je zaprima na Transportno skladište.
- S vrstom dokumenta A100 poslovna jedinica prima robu od prijevoznika i preuzme je na Skladište poslovne jedinice.
- Proces je isti i obrnuto. S vrstom dokumenta A200 robu izdajemo sa skladišta poslovne jedinice prijevozniku, a zatim je preuzimamo od prijevoznika s dokumentom A300.
Prednost ove metode je da identificiramo mjesto eventualnog manjka. Izdavanje iz glavnog skladišta kontrolira se prijemom u skladište poslovne jedinice (A100-A000). Izdavanje iz skladišta poslovne jedinice kontrolira se prijemom na glavno skladište (A300-A200).
 |
Uspostavljanje kontroliranih prijenosa udvostručuje broj dokumenata koje moramo uvesti u informacijski sustav, a time i administriranje prijenosa.
Kada razmišljate o upotrebi kontroliranih nasuprot nekontroliranih prijenosa, ne zaboravite uvažiti i tu činjenicu.
|
 |
SAVJET
Predlažemo da prvo izradite shemu tokova materijala i robe, a zatim pristupite definiranju vrsta dokumenata u programu PANTHEON.
|