Iskanje osnove za nadomestila nad 30 dni
Ta menijska opcija omogoča izračun osnov za izračun nadomestil delavcem za čas odsotnosti z dela.
V skladu z 31. členom Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju se v osnovo za izračun nadomestil vštevajo vsi bruto zaslužki delavca, ki so bili v letu pred letom, ko je nastala začasna zadržanost z dela, IZPLAČANI delavcu in od katerih so bili plačani prispevki za zdravstvo. Natančna navodila za pripravo obračunov nadomestil plač se nahajajo na internetni strani ZZZS v Pravilniku o obračunu bruto nadomestil plač med začasno zadržanostjo od dela v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja in o načinu vlaganja zahtevkov delodajalcev za povračilo izplačanih nadomestil.
Na osnovi podatkov iz preteklega koledarskega leta nam tako program poišče te vrednosti in jih zapiše v šifrant delavcev v panel za plače. Tako so nam v formulah za izračun nadomestil na razpolago podatki za izračun.

S klikom na gumb
se nam podatki prikažejo v tabeli.
Na zavihku Pregled vidimo podatke

S klikon ma shrani, lahko pripravljene podatke kot txt datoteko shranimo na disk.
S klikom na izpis lahko podatke izpišemo v obliki pdf izpisa.
S klikom na zapiši podatke zapišemo v poljubna polja Personalne mape.

Vsi podatki, ki jih izračunamo preko forme Iskanje osnove za nadomestila se shranjujejo, kar nam omogoča izbiranje različnih osnov za različne vrste zaslužkov na pripravi obračuna. Privzeto vidimo vedno zadnjega, ki smo ga zapisali (z najvišjo letnico).
1. Da bi dobili ustrezne podatke za iskanje osnove nadomestil, moramo predhodno zagotoviti podatke o plači delavca v preteklem koledarskem letu oz. v letu, iz katerega se jemlje osnova. Podatki za polja Del17, Del18 in Del19 šifranta delavcev so enaki podatkom iz poročila o dohodku. Ob koncu poslovnega leta jih zato zberemo avtomatično. Podatke lahko tudi naknadno spremenimo (npr. ročno dodamo podatke o bruto zaslužku delavca pri drugem delodajalcu).
Urno postavko, ki je osnova za izračun boleznin, nato lahko z uporabo ustrezne formule izračunamo na dva načina:
- po običajnem postopku, z deljenjem izrazov: #Del17# / #Del19#. Ta izraz bruto urne postavke ne zaokrožuje.
- refundacije pa se praviloma izračunava s pomočjo bruto urne postavke, zaokrožene na 2 decimalki. V ta namen uporabimo izraz #UPN# (urna postavka nadomestila, zaokrožena na dve decimalki). Izraz #UPN# je torej ekvivalenten izrazu #Del17# / #Del19#, zaokroženem na 2 decimalki.
2. Indeks valorizacije oz. faktor za revalorizacijo oz. količnik valorizacije osnove za nadomestilo program polni ob obračunu plače. V kolikor imamo v Šifrantu povprečnih plač vpisano polje Indeks valorizacije (#Fa16#) ter nepotrjen preklopnik poleg Indeksa valorizacije, se bo ob obračun plače ob vrsti zaslužka, katera ima v formuli spremenljivko Indeks nadomestil #IndN#, v tem polju zapolnila vrednost indeksa valorizacije, ki je za obdobje obračuna vnešena v Šifrant povprečnih plač (#Fa16#), vendar le v primeru, da je obračun iz predpreteklega koledarskega leta. V tem primeru bo preračun #IndN# in #Fa16# bo dalo identičen rezultat. V primeru, da obračunavamo plačo za tekoče leto, ali pa za preteklo koledarsko leto, bo indeks valorizacije 1. V primeru potrjenega preklopnika ročni vnos indekasa valorizacije ni možen.
Ob potrjenem preklopniku se polje Indeks valorizacije sproti in lahko vnesemo poljubno vrednost , ki bo upoštevana na obračunu za izbrano obdobje.
Glej tudi: