 | Loading… |
|
|
Primer prenosa vašega prispevka v WikiPrimer prenosa besedila (članka) iz Word-a, urejanje strani, oblikovanje vsebine ter vstavljanje slik
Prenos besedila iz Word-a
V novo podkategorijo (podstran) želimo prenesti besedilo iz Word-a. Kategorijo (v katero želimo dodati podstran) izberemo in kliknemo desni gumb na miški. V meniju izberemo ukaz Dodaj stran.
Na ekranih se pojavi okno urejevalnika besedila. V rubriko Naziv strani vpišemo ime nove podkategorije (strani).
V urejevalniku besedila smo pripravili članek, ki pa že ima definirano obliko in sloge. V telo besedila wiki strani želimo vstaviti besedilo iz članka.
Besedilo lahko vstavimo v običajno strukturo telesa urejevalnika besedila ali pa predhodno izberemo predlogo (izbiramo lahko obliko strani s sliko, prikaz v obliki stolpcev,..) za oblike bodoče strani.
Izberemo gumb Predloge . V oknu Vsebinske predloge izberemo opcijo Image and Title, ki nam bo omogočala želeno obliko prikaza (prikaz strani v kombinaciji slike, glavnega naslova, besedila).

Po izbiri želene predloge oblike strani se na ekranih pojavi izbrani prikaz. V posamezne segmente vpišemo, dodamo, prilepimo elemente (besedilo, slike).

V našem primeru dodamo glavni naslov. Pretipkamo segment Type the title here in vpišemo; Zunanji računovodja je cenejši, a ne vedno dostopen.
Nadaljujemo z dodajanjem glavnega besedila – segment Type the text here. V našem primeru ga ne bomo vpisovali temveč prenašali iz Word-a. Za prenos besedila iz Word-a označimo besedilo v urejevalniku besedil (v Word-u) in izberemo kombinacijo tipk CTRL + C (kopiraj). Prestavimo se v telo besedila nove wiki strani ali v našem primeru označimo segment Type the text here in izberemo gumb Prilepi iz Word-a.
Na ekranih se pojavi okno Prilepi iz Worda. Sledimo navodilom ter v predpripravljen okvir s kombinacijo tipk CTRL + V kopiramo besedilo. Na dnu okna lahko izberemo tudi preklopnik Prezri obliko pisave (v kolikor ne želimo prenosa oblike iz Word-a) ter preklopnik Odstrani nastavitve stila (v kolikor ne želimo prenosa slogov iz Word-a).

Besedilo ima ob prenosu še grobo obliko in jo bomo v nadaljevanju spremenili. Sprva pa je priporočljivo trenutne spremembe shraniti. Spremembe so vidne takoj po pritisku na povezavi »Shrani«.

Urejanje in oblikovanje besedila
Besedilo po prenosu iz Word-a ima obliko, ki nam morda ne ustreza. Oblikovanje je zelo preprosto in skoraj identično oblikovanju v Word-u.
Besedilo moramo pred oblikovanjem označiti in mu določiti želeno obliko.
Besedilo lahko označimo ročno ali preko gumba Izberi vse .
Besedilu lahko določimo efekte ; Krepko, Ležeče, Podčrtano, Prečrtano, Podpisano ali Nadpisano.
Besedilo lahko poravnavamo ; Levo, Na sredino, Desno ali Obojestransko
Besedilu lahko izberemo preddefiniran Slog , Obliko, Pisavo, Velikost, Barvo pisave ali pa mu določimo Barvo pisave..

V besedilo lahko vstavimo elemente; Slika, Flash, Tabela, Horizontalna črta, Smeška, Simbol ali prelom.

Besedilo lahko definiramo; številčenje, označevanje, zamik levo/desno
Vstavljanje slike
Sliko lahko vstavimo kot opisuje stran Delo s slikami ali pa jo vstavimo v prepripravljeno mesto, ki nam ga ponuja predloga (kot v našem primeru).
Izberemo gumb Vstavi/Uredi sliko .
Na ekranih se pojavi okno Lastnosti slike kamor preko gumba Prebrskaj na strežniku vstavimo povezavo (URL) do slike.

Izberemo gumb V redu in sliko vstavimo.
Vstavljanje povezave
V našem članku in njegovem delu opisujemo in se sklicujemo na vsebino, ki je podrobno opisana na drugi strani. V ta namen ciljno stran povežemo s ključno besedo v članku (več o delu s povezavami si lahko preberete na strani Delo z linki).
Izberemo stran v izbrani kategoriji in kliknemo z desnim gumbom na miški. V spustnem seznamu izberemo ukaz Kopiraj povezavo.

Stran z vsebni članka pokličemo v urejanje, ozančimo ključno besedo ter izberemo ukaz Vstavi/uredi povezavo.

Na ekranih se pojavi okno Povezava.

V vrstico URL s kombinacijo tipk CTRL + V prenesemo povezavo iz odložišča.
Povezavo potrdimo s klikom na gumb V redu.
Shranjevanje
Urejanje strani je enostavno opravilo. Ob vsakokratnem urejanju strani je potrebno samo klikniti gumb »Uredi« na želene strani, spremeniti vsebino v Wordu podobnem urejevalniku besedil in klikniti »Shrani«.
>Pomembno: Z vsakim shranjevanjem se kreira nova verzija strani. Tako se vedno ohrani celotna zgodovina vsebine strani.
 | Loading… |
 | Loading… |
|
|
|