Zabeležite tretman na evidenciji životinja
Zabeležite tretman životinje
Ovaj proces omogućava beleženje bolesti za pojedinačnu životinju, koje su lekove korišćeni za lečenje životinje, kada je životinja izlečena i, posebno važno, kada takva životinja može da se vrati u proizvodnju (period povlačenja). U nastavku ćete pronaći opis procesa kako da zabeležite tretman životinje.
Opšte postavke
Pre nego što počnete da beležite tretmane i lekove za pojedinačnu životinju, morate se uveriti da su postavke definisane. Više informacija o zdravstvenim postavkama možete pronaći na sledećem linku (zdravstvene postavke) gde takođe možete pronaći uzorak postavki na ekranu.
U slučaju da ćete samo popuniti tretmane bez lekova, potrebna je samo postavka tretmana, inače morate uneti i podrazumevani dokument za lekove i podrazumevani magacin za lekove.
Beleženje tretmana na evidenciji životinja
Obično farmeri ne mogu sami lečiti životinje i prepuste veterinarima da se time bave. Iako je to slučaj i za vas, i dalje morate definisati dokument i magacin (opisano iznad) ako želite da zabeležite korišćene lekove jer se dokument i dalje kreira. Da biste izbegli zabunu sa zalihama lekova, možete ili odabrati magacin bez zaliha ili odabrati negativne zalihe (postavke magacina). Inače, prvo morate staviti lekove na zalihe, pre nego što ih možete koristiti u tretmanu.
Funkcionalnost za beleženje tretmana životinje na evidenciji životinja opisana je na sledećem linku (tretman na evidenciji životinja). Za svaki unos (tretman i korišćeni lek) kreira se poseban dokument. Dokument za tretman definisan je u opštim postavkama u administrativnom panelu, a za lekove u zdravstvenom panelu.
Pano za lekove takođe sadrži jednu korisnu funkciju. Za svaki lek dodat u tretman možete takođe pripremiti plan tretmana i PANTHEON Farming će ga automatski pratiti. Ako pogledate snimak ekrana ispod, plan je kreiran da se odabrani lek ponavlja 5 puta svaka 2 dana (u crvenom kvadratu). Sledeći put kada odaberete isti lek za ovu životinju, PANTHEON će automatski izračunati datum (2 dana kasnije) i smanjiti ponavljanja za 1. Ovaj proces se može ponavljati dok ponavljanja ne dostignu 0. Ako odaberete nove lekove, morate kreirati novi plan tretmana.

Ako kreirate plan tretmana za jedan lek za više životinja, možete pregledati potrebne količine lekova u izveštaju 6A2 u Stočarstvu, Izveštaj po kriterijumima, Izveštaj izračunava dnevnu količinu lekova po životinji (zeleni kvadrat) i ukupnu potrebnu količinu po danu (crveni kvadrat) kao što je prikazano na snimku ekrana ispod.

Beleženje tretmana životinja u veterinarskom dnevniku
Možete takođe zabeležiti tretmane životinja u veterinarskom dnevniku. Proces beleženja podataka je sličan, jedina razlika je što u veterinarskom dnevniku možete odabrati više životinja. Više informacija o beleženju tretmana životinja možete pronaći na sledećem linku (Veterinarski dnevnik).
Beleženje tretmana životinja u grupama životinja (fattening ovaca i svinja, živina za meso, živina za proizvodnju jaja)
Beleženje tretmana se vrši malo drugačije jer se tretman beleži na grupi životinja. Pošto je grupa životinja trajna i ostaje vidljiva čak i kada se životinje u grupi menjaju. Možete pronaći detalje o beleženju podataka u sledećim linkovima (Tretman jagnjadi za fattening, Tretman svinja za fattening i Tretman živine) ali uopšte zabeleženi podaci su slični kao u drugim modulima.