Tok konsignacione prodaje
Tok konsignacione prodaje
Slično kao i kod poslovanja na domaćem tržištu primamo robu, koja do prodaje ostaje u vlasništvu komisionara (pogledajte Prijem robe na komisiju - tip K) možemo i u carinsko skladište primati robu, koja je vlasništvo stranog poslovnog partnera - dobavljača robe.
Za robu, koju primamo na komisiju, oblikujemo nove šifre MS. Za knjigovodstvenu vrstu MS moramo u tom slučaju obavezno izabrati MS tipa K-komisijsko (npr. zadata vrsta 101).
Za prijem konsignacione robe u carinsko skladište otvorimo novu VD, kako bi svi prijemi robe, koja ostaje u stranom vlasništvu, bili odvojeni od vlastite robe. Vrsta dokumenta je po postavkama ista zadatoj vrsti dokumenta 900, a izaberemo mu npr. broj 9K0.
Sa automatskim knjiženjem carine ćemo knjižiti na konta komisionu robu.
Komisijsku robu obično izdajemo zajedno sa robom, koja je naše vlasništvo. Zato možemo izdavanje konsignacijske robe pratiti u istoj VD kao i dnevna izdavanja i izdavanja za tranzit. Upotrebiti možemo zadate vrste dokumenata 910 i 930.
Sa automatskim knjiženjem carine ćemo knjižiti na konta komisijsku robu.
Ako robu prodajemo krajnjim kupcima, moramo pre prodaje robe utvrditi njenu nabavnu vrednost (za materijalno knjigovodstvo), poresku osnovu i vrednost PDV (za poreske evidencije).
U tu svrhu iz carinskog izdavanja izradimo prijem u robni modul (pogledajte Prijem robe iz carinskog skladišta).
Za idente, koji su bili preuzeti u komisiju, se pri prijemu na veleprodajno skladište knjiži samo vrednost obračunatog PDV. Za razliku od prijema komisije od domaćeg dobavljača za protivkonto ne izaberemo obavezu prema komisionaru, već konto unapred uračunatog PDV (kao pri uvozu robu - za detalje pogledajte Nabavka robe iz uvoza).
Ovaj dokument učestvuje u poreskim evidencijama.
Robu prodamo krajnjem kupcu na domaćem tržištu ili u inostranstvu. Pri automatskom knjiženju izdate fakture nastaje knjiženje, gde je deo vrednosti prihoda knjižen na konto kratkoročnih (privremenih od strane principala još nezaračunatih) obaveza iz komisijske i konsignacione prodaje. Vrednost na kontu (privremenih od strane principala još nezaračunatih) prihoda je jednaka nabavnoj vrednosti robe pri obračunu iz prijema na carinsko skladište (pogledajte tačku 3).
Periodično (npr. nedeljno, dekadno, mesečno) konsignacijskog partnera obaveštavamo o realizovanoj prodaji robe, predate iz konsignacije.
Pomoću funkcije za obračun konsignacije izabraćemo odgovarajuća izdavanja po datumu i brojevima VD.
U izabranoj VD program kreira fakturu sumarnog izdavanja. U tu svrhu je zadata vrsta dokumenta zbirnog izdavanja KO0, koja je označena kao evidencijska - tu fakturu dakle ne možemo automatski knjižiti i ne nastupa u poreskim evidencijama. Upotrebimo je samo zato, da podatke iz nje ispišemo u obliku obaveštenja konsignacijskom partneru o količinama i vrednostima prodate robe.
Na osnovu našeg obaveštenja o prodaji partner nam pošalje fakturu za plaćanje prodate robe. Unesemo je kao fakturu tipa zbirno, koja ne utiče na zalihu, ili povećava obaveze prema vlasniku robe. Za izradu zbirne fakture možemo upotrebiti predefinisnu vrstu dokumenta 150. Tu fakturu izradimo jednostavno iz automatsko kreirane fakture zbirnog fakturisanja pomoću funkcije za dodavanje - pogledajte zbirno fakturisanje.
Da dokument ne bi ulazio u poreske evidencije, mora imati unešenu odgovarajuću poresku tarifu (zadato: NN), koju obično odredimo još pri obračunu konsigancije.
Automatsko knjiženje duga prema konsignatoru je zadato izvedeno tako, da knjižimo celokupnu obavezu prema konsignatoru na konto kratkoročnih obaveza iz komisijske i konsignacijske prodaje, istovremeno rasteretimo konto kratkoročnih (privremenih od strane principala još nezaračunatih) obaveza iz komisijske i konsignacijske prodaje, gde je knjiženje nastalo pri prodaji robe (pogledajte tačku 4).
Na tom kontu kratkoročnih (privremenih od strane principala još nezaračunatih) obaveza iz komisijske i konsignacijske prodaje prema tome mogu uvek da nastanu razlike. Gde knjiženja na kontu 4340 ne možemo izvesti u stranoj valuti, moramo razlike na tom kontu zatvoriti ručno.
Pregled zalihe možemo izraditi sa ispisom skladišnog kartona (za korišćenje opcije "Uvaži carinska skladišta") ili pregledom trenutne zalihe (sa obaveznim izborom datuma zalihe i opcije "Samo carinska skladišta").
Za detaljniju analizu kretanja zaliha u pojedinom obračunskom periodu možemo koristiti obračun prometa u carinskom skladištu, koji prikazuje početno stanje zaliha komisijske robe, prijeme i izdavanja u periodu i zalihu na kraju periodu.
Kao datumski kriterijum ovde obavezno koristimo datum nabavke a ne datum računa!
Štikliramo vrste dokumenta prijema i izdavanja iz carinskog skladišta, sa kojima kreiramo kretanje konsignacijske robe, izaberemo vrstu materijalnog sredstva "K - 101" i izaberemo odgovarajući oblik ispisa (npr. "Po šifri sa početnim i krajnjim stanjem").