Predgovor
Predgovor
Napredek, ki ga lahko povzroči vpeljava računalniškega sistema za spremljanje proizvodnje je tako očiten, da se vprašamo, zakaj cel svet ne uporablja te tehnologije.
Na to vprašanje lahko najdemo precej dober odgovor, če pogledamo, katere predpogoje mora organizacija izpolnjevati za uporabo MRP/CRP sistema.
Zaželjene lastnosti organizacije, zrele za uporabo MRP/CRP sistema:
1. Efektiven in točen računalniški sistem
2. Točno računalniško vodenje stanja zalog in potreb za vse idente, ki jih organizacija uporablja
3. Proizvodnja, ki uporablja diskretne proizvode narejene iz surovin, delov in polizdelkov, ki se proizvajajo preko večih proizvodnih korakov
4. Proizvodnja zahteva daljše produkcijske čase
5. Precej zanesljivo poznavanje časov, potrebnih za posamezna opravila
6. Glavni proizvodni plan je zamrznjen za dovolj dolgo časovno obdobje, ki omogoča nabavo surovin in planiranje brez pretiranih stroškov in komplikacij
7. Podpora in odločenost poslovodstva
Prisotnost efektivnega računalniškega sistema je absolutni pogoj. Drugi dve karakteristiki, ki se zdita komaj omembe vredni sta natančno stanje zalog in materialnih potreb a prav ti dve stvari navadno povzročata največ glavobolov pri vpeljavi MRP sistema v poslovanje. Odpravljanje napak v njih lahko porabi večino implementatorskega časa.
MRP se navadno uporablja samo za proizvodne sisteme. Te organizacije proizvajajo diskretne produkte, za katere so poznane sestavnice. To pomeni, da se MRP le redko uporablja v servisni industriji, trgovini, transportnih podjetjih in ostalih neproizvodnih organizacijah.
MRP prinese največ prednosti v sistemih, ki so procesno fokusirani, imajo daljše procesne čase in zapletene večstopenjske proizvodne korake, saj so v takih sistemih načrtovanja zalog in proizvodnje najbolj kompleksni.
Predstavljajmo si hipotetičen proizvodni sistem, ki spreminja surovine v gotove izdelke takoj. V takem sistemu bodo surovine naročane tako, da natančno sledijo potrebam po gotovih izdelkih. Tak sistem ne potrebuje kompleksnega spremljanja proizvodnje.
V večini produkcijskih sistemov pa se srečamo s časom, potrebnim za naročilo surovin, vmesnim časom med posameznimi fazami in časi, potrebnimi za obdelavo posamezne faze. Sposobnost MRP sistema, da zamika planirane dobavne čase prejetih naročil zaradi upoštevanja teh časov, je prednost, ki poenostavi vodenje proizvodnje in optimizira stanje zalog.
Če želimo, da bo naš MRP sistem efikasen, moramo poznati potrebne čase. Poleg tega moramo imeti glavni proizvodni plan zamrznjen toliko časa pred dejansko proizvodnjo, kar pomeni, da poznamo z gotovostjo časovne in količinske okvire tega, kar želimo producirati, poznati pa moramo tudi časovnost in količine surovin, ki jih v proizvodnji potrebujemo.
MRP se ne vpeljuje (in se verjetno tudi ne bo vpeljeval) v vse proizvodne sisteme. Za enostavnejše proizvodnje je MRP nepotreben ali ekonomsko neupravičen. A vendar pogostnost uporabe MRP sistemov stalno narašča zaradi prihrankov, ki jih ta sistem omogoča.
Iz uporabe vidimo, da MRP sistem ni dokončen odgovor na vsa vprašanja. Ne reši vseh naših težav z načrtovanjem zalog in kapacitet. MRP ni nič drugega kot računalniško podprt sistem nadzora proizvodnje. Kot vsak drug računalniški sistem bo tudi MRP le tako kvaliteten, kot so kvalitetne informacije v njem. Nepravilno stanje zalog ali materialnih potreb bo privedlo do nepravilnega glavnega proizvodnega plana in če k temu dodamo še verjetno slabo vodenje organizacije dobimo več napačnih ali neuporabljanih informacij, kot smo kadarkoli mislili, da jih je mogoče dobiti.
MRP je najbolj uporaben tam, kjer so proizvodni sistemi dobro vodeni, organizacija pa potrebuje le zmogljivejši sistem spremljanja in načrtovanja.
Implementacija MRP sistema ni neboleč proces, ker je MRP informacijski sistem ki napaja samega sebe z novimi informacijami, samo nakup programske in strojne opreme ne zadošča. Računati moramo s precejšnjimi zagonskimi stroški in s stalnimi stroški za vzdrževanje in delovanje. Velik del stroškov izhaja iz zagotavljanja in popravljanja slabih ali neobstoječih podatkov, kot tudi iz zagotavljanja discipline, potrebne za uspešen tok podatkov v MRP sistem. To so skriti stroški, ki se jih navadno niti ne da zajeti v ponudbo za vzpostavitev računalniške podpore proizvodnji.
Iz knjige "Production and Operations Management" avtorjev Normana Gaitherja in Grega Fraizerja