Kalo materiala - BRUTO
Kalo materiala – BRUTO
1. Vrsta dokumenta
Poglejmo primer, ko v vrsti dokumenta proizvodnje (delovnih nalogov) določimo, naj se količina za kalo odšteje od porabljene količine. Uporabimo torej bruto princip.

2. Kosovnica
Kalo določimo na porabljeni material. Podatki so enaki kot pri kalu materiala po neto principu, le da kosovnico sestavimo drugače.
- Za interne izdaje materialov, porabljenih za kalo, bomo uporabili vrsto dokumenta 690.
- (Vrste dokumenta internega prevzema za kalo gotovih izdelkov (710) tu ne potrebujemo.)
- Izdelovali bomo: IZDBRUTO, kosovnica je oblikovana za količino 1 kos. MATERIALl 01 je prvi sestavni del za ta izdelek, porabljena uporabna količina 1,9 kos, kalo 0,1 kos (skupaj poraba: 2 kosa) MATERIAL 02 je drugi sestavni del za ta izdelek, količina 1 kos, brez kala
- (Za oba sestavna dela smo izbrali knjigovodsko vrsto identa 300.)

3. Delovni nalog
Razpišemo delovni nalog za izdelavo 2 kosov IZDBRUTO. Ob obdelavi delovnega naloga, nam program izpiše kalo na enoto izdelka in sestavnih delov, kot smo ga vnesli v kosovnico (Kalo/1), ter skupno količino izdelka in materiala za kalo (Kalo). V našem primeru smo definirali samo kalo materiala, zato je kalo proizvoda enak 0.

4. Prevzem izdelka
Interni prevzem gotovega izdelka (glede na nastavitve vrste dokumenta za delovni nalog ga bo program izdelal v vrsti dokumenta 610): (končni izdelek) IZDBRUTO, količina 2 kosa
5. Izdaja porabljenih materialov
Interna izdaja porabljenih materialov (vrsta dokumenta 640):

6. Izdaja materialov za kalo
Interna izdaja materialov za kalo (vrsta dokumenta 690). Pri tovrstni izdaji bo izdajno skladišče (DN SKLADIŠČE) istočasno tudi prejemnik blaga, saj bomo to količino uporabili pri neki bodoči porabi:

7. Pokalkulacija
Poglejmo še pokalkulacijo tega posla:

 |
Če to pokalkulacijo primerjamo s tisto, ki smo jo dosegli z normativom oz. kosovnico, izdelano po neto principu, ugotovimo, da sta poraba materialov in vrednost končnega izdelka enako ovrednotena.
|