Prevzem blaga iz carinskega skladišča

|
KRATEK OPIS SPODNJEGA PRIMERA: Primer postopka prevzema blaga iz carinskega skladišča |
Prevzem blaga iz carinskega skladišča
Blago, ki ga v modulu carinskega skladišča izdamo zaradi zagotovitve carinskih evidenc, moramo nato prevzeti še v modulu Blago. V modulu carinskega skladišča namreč spremljamo vrednost blaga le v tuji valuti oz. v valuti, v kateri je bilo blago prevzeto v carinsko skladišče. V modulu Blago pa nato prevzamemo blago na ustrezno skladišče, od koder ga izdajamo končnim potrošnikom, in naredimo kalkulacijo nabave. V ta namen je preddefinirana vrsta dokumenta 1S0.
1. Izberemo ustrezno vrsto dokumenta
Odpremo novo glavo dokumenta za prevzem v vrsti dokumenta 1S0.

Način nabave je uvoz. Kot dobavitelja običajno vnesemo tujega partnerja, čeprav na osnovi tega dokumenta ne knjižimo terjatev do dobavitelja. Le-te knjižimo iz vrste dokumenta prevzema na carinsko skladišče. Označimo še valuto prevzema.
2. Dodajanje prometa
Nato s klikom na gumb
prikličemo funkcijo Dodajanje prometa ter izberemo dokument izdaje iz carinskega skladišča, za katerega bomo naredili prevzem na skladišče za domačo prodajo (v našem primeru veleprodajno skladišče).
Posebnost pri dodajanju prometa iz izdaj iz carinskega skladišča je v tem, da se prenesejo dejanske devizne cene iz le-teh v polje »Cena v valuti«. Če pa je se valuta v pasu s podatki o vrednosti ne ujema z valuto v dokumentu izdaje iz carinskega skladišča, program takih pozicij ne doda in v komentarju dodajanja prometa izpiše, zakaj prenos ni uspel:

V takem primeru poskrbimo, da se obe valuti ujemata, ali pa pozicije, nominirane v drugi valuti, prenesemo na drug dokument prevzema.
3. Kalkulacija nabave
Na uspešno izdelanem prevzemu pa nato izdelamo še kalkulacijo nabavne cene. Ta je nujna vsaj iz dveh razlogov: za pravilno knjiženje na konte nabave za popolne in pravilne podatke v knjigi prejetih računov. Ker gre za dokumente tipa "Uvoz", je podatek o pravilni davčni osnovi izkazan le v ECL.
Kalkulacijo nabave lahko izdelamo na dva načina: ročno, po običajnem postopku preko modula ECL. Če za prenos podatkov v blagovni modul striktno uporabljamo ta postopek, lahko ECL kreiramo enostavno tako, da vnesemo številko carinske prijave, s katero je bilo blago ocarinjeno, program pa poišče ustrezne dokumente modula "Blago", na katerih je treba dopolniti kalkulacijo nabave. Glej tudi: Izbiranje dokumentov za povezovanje z ECL in Uvoz blaga iz carinskega skladišča.
Primer uspešno kreirane prevzemnice:
Podatke o povezavi carinskih izdajnic in prevzemov najdemo v panelu povezav - Prometi.