Podešavanja poslovnog procesa
Workflow Podešavanja










Kreiranje workflow definicije počinje dodavanjem objekta na dijagram. Svaka workflow definicija počinje Start blokom. Da bi ste objekat dodali na dijagram, kliknite na jedan odo bjekata u objec toolbar-u, a zatim kliknite na dijagram na poziciju gde želite da ubacite objekat (ili pritisnite taster miša, pomerite miša i pusite taster, da bi ste dodali objekat specifične veličine).
Svaki objekat (block) može biti povezan upotrebom prelaza. Ako su prelazi već odabrani (pritisnut taster), nemorate da radite reizbor tipa prelaza svaki put kada želite da keirate prelaz.
Jednom kada je tip prelaza izabran, pritisnite taster miša u bilo kojoj tački veze izvornog bloka (vezana tačka je plavo "x" prikazano na objektu dijagrama), prevucite miša, i nakon toga pustite taster miša u bilo kojoj tački veze.Prelaz će biti kreiran povezujući izvorni blok sa target blokom.
Nakon što je task blok dodat, potrebno je izvršiti dodatna podešavanja.

Task definicije su kreirane u task definition editoru (Tasks dialog) za Task blok. Kada dva puta kliknete Task block, pokazuje se dijalog.

Naslov
Naslov taska je pozicioniran na levoj strani dijaloga. Ispod naslova, nalazi se višelinijski opis taska.Evo svih instrukcija o taskovim koje koje bi trebalo ubaciti.
Dodeljeno je ime korisnika (ili grupe) koje će biti dodeljeno task instanci. Ako je to korisnik, jedna task instanca će biti kreirana i dodeljena tom korisniku. Ako je to grupa, onda ponašanje zavisi od vrednosti svojstva:
MultipleTasks: Zadata vrednost.Task će biti kreiran za svakog korisnika u grupi. Dakle, ako grupa ima korisnike "john" and "maria", jedan task će biti kreiran za John, a drugi za Maria, i taskovi će biti nezavisni (oba će morati da se zaključe).
SingleTask: Jedan task će biti kreiran i biće vidljiv svim korisnicima u grupi. Ako kasnije uključujete/uklanjate korisnike u/iz grupe, postojeći task će postati nevidljiv za korisnike uklonjene iz grupe, i biće vidljiv za korisnike dodate u grupu. Bilo koji korisnik iz grupe može uraditi update taska,uključujući i njegovo završavanje.
Status lista
Sadrži listu validnih statusa za task. Inicijalni status će biti prvi satus na listi. Neki statusi mogu biti označeni kao kompletirani statusi, čekiranjem opcije "Kompletiranje". Kada se status task instance menja u status kompletiranja, status zadatka se smatra zavšenim. Možete imati više od jednog statusa označenog kao kompletiran status. Status sa čekiranom opcijom "Sakriveno" je mogući status zadatka, ali neće biti objabljen na korisničkom nterfejsu za izmenu statusa zadatka (kao u statusu combo box). Kada je zadatka instance kreiran, validan status se pojavljuje u rešetkama u task list dijalogu, i korisnik može promeniti status zadatka. Ako imate predefinisan obrazac statusa u svojoj aplikaciji, korisnik će moći daizabere jedan od obrazaca ili da kreira nov status.
Isticanje
Definiše datum/vreme isteka workflow zadatka. Ako task ima definisan datum/vreme trajanja, kada prekorači vreme/datum, a da nije zatvoren od strane nekog korisnika (promenjen u status kompletirano), njegov će se status automatski promeniti u expiration status. Da bi ste koristili ovu funkcionalnost Pokrenite workflow instancu za isticanje zadatka. Zadatak ne ističe, ovo je zadata opcija. Ako je čekirana, zadatak neće isteći, i zadržaće i biće dodeljen trenutnom korisniku/grupi do završetka (promene u statuskompletirano). Termin isticanja, označite ovu opciju da biste uneli rok važenja zadatka i unesite broj dana, nedelja ili meseci (integer ili floating point vrednost). Datum isteka računaće se od datuma kreiranja zadatka. Vreme/datum isticanja, označite ovu opciju da biste uneli fiksiran datum/vreme isteka zadatka. Proizvoljni datumsko/vremenski izraz , ova opcija nam omogućava da unesemo proizvoljni izraz za procenu datuma/vremena isteka zadatka. Izraz mora da vrati DateTime vrednost i može da koristi varijable iz trenutnog poslovnog procesa, svojstva zadatka, kao i sve funkcionalnosti dozvoljene u izrazima. Status isticanja, određuje status u koji će se zadatak automatski promeniti nakon isteka. To mora da bude status završetka. Predlošci datuma se takođe mogu koristiti za isticanje. Predloške je moguće koristiti samostalno ili u kombinaciji sa terminom isticanja ili Vremenom/datumom isticanja . Primeri predložaka:
- dd+W.mm.yyyy - danas, ako je radni dan ili sledeći radni dan (d+W je isto što i d+0W)
- dd-W/mm/yyyy - danas, ako je radni dan ili prethodni radni dan (d-W je isto što i d-0W)
- d+1W/mm/yyyy - sledeći radni dan posle danas
- dd-1W.m.yyyy - poslednji radni dan pre danas
- dd+6W.mm.yy - šesti radni dan posle danas
- yyyy-mm-dd+5+7W - danas plus pet dana i onda dodato sedam radniih dana
- dd-5W+3.mm.yyyy - danas minus pet radnih dana, pa plus tri dana
- ddp+10W.mm.yyyy - deseti radni dan tekućeg meseca
- ddz-10W.mm.yyyy - deseti radni dan pre kraja tekućeg meseca
- ddp+14+2W.mm.yyyy - drugi radni dan posle prve dve nedelje u mesecu
- Ukoliko treba da odredite 15 dan u mesecu ili sledeći radni dan (ukoliko je 15 dana odmor) možete da koristite sledeći predložak ddp+14+w.mm.yyyy
Tajmer za periodično isticanje onda proverava zadatke. Zadaci za isticanje se proveravaju svakih 5 minuta.
Template - integracija predloška kreiranog na formi.
Obavezan unos - integracija obaveznih unosa koji su kreirani na formi. Sa varijablom Automatic (True, False) i varijablom Automatic Status (approved, rejected...) podaci na formi se automatski popunjavaju i menja se status.
- Pokreće trenutni zadatak, otvara Pantheon formu.
- Čuvanje i potvrđivanje postavki zadatka.