
Računovodstveni servisi

Računovodstveni servisi mogu imati kombinaciju modela licenciranja PANTHEON LX/LT/SE/GE/ME/MF i mogu svoj PANTHEON učiniti dostupnim svojim klijentima putem terminalnog poslužitelja.

 |
UPOZORENJE
- Korisnik mora biti registriran i obavljati aktivnosti računovodstvenog servisa. Miješanje modela licenci za korisnike koji nisu računovodstveni servisi nije dopušteno.
- Za takav programski rad računovodstveni servis zahtijeva virtualnu privatnu mrežu (VPN).
- Za takvu upotrebu mora se navesti vrsta licence koja se postavlja u naredbenom retku PANTHEON-a.
Dodatne informacije potražite u članku Parametri naredbenog retka.
- Kada koristite pristup terminalu, morate obratiti pozornost na imenovanje radne stanice. Dodatne informacije potražite na terminalskom poslužitelju sustava Windows Terminal server.
|
Sadržaj:
- Licenciranje na više serijskih brojeva
- Računovodstveni servisi, holding tvrtke – korištenje licenci iz druge baze podataka
|
1. Licenciranje na više serijskih brojeva
Pogledajmo tipični primjer računovodstvenog servisa. Potrebno mu je 5 ME licenci za vlastito poslovanje. I osim toga, ima:
- 3 tvrtke kojima su potrebne 3 LT licence za sebe, a računovodstvena tvrtka za njih plaća punu cijenu;
- 1 tvrtka koja treba 4 SE licence za sebe i računovodstvena tvrtka plaća punu cijenu za njih;
- 1 tvrtka kojoj je potrebno 7 ME licenci za sebe i računovodstvena tvrtka plaća punu cijenu za njih;
- 1 tvrtka koja treba 14 MF licenci za sebe i računovodstvena tvrtka plaća punu cijenu za njih.
U tom slučaju konfiguracija licenci je sljedeća:
Nositelj PANTHEON licence: RAČUNOVODSTVENI SERVIS D.O.O.
Lokacija
|
Naziv lokacije
(naziv registriranog korisnika)
|
Serijski broj
|
Licenca
|
Količina
|
Baza
|
Lokacija 1:
|
RAČUNOVODSTVENI SERVIS D.O.O.
|
999910
|
PANTHEON ME
|
5
|
DB 1
|
Lokacija 1:
|
TVRTKA 1 D.O.O.
|
999111
|
PANTHEON LT
|
1
|
DB 2
|
Lokacija 2:
|
TVRTKA 2 D.O.O.
|
999112
|
PANTHEON LT
|
1
|
DB 3
|
Lokacija 3:
|
TVRTKA 3 D.O.O.
|
999113
|
PANTHEON LT
|
1
|
DB 4
|
Lokacija 4:
|
TVRTKA 4 D.O.O.
|
999114
|
PANTHEON SE
|
4
|
DB 5
|
Lokacija 5:
|
TVRTKA 5 D.O.O.
|
999115
|
PANTHEON ME
|
7
|
DB 6
|
Lokacija 6:
|
TVRTKA 6 D.O.O.
|
999116
|
PANTHEON MF
|
14
|
DB 7
|
|
|
|
Ukupno licenci:
|
33
|
|
Ukupan broj istovremenih korisnika na poslužitelju je 28 klijenata i 5 računovođa.
 |
UPOZERENJE
- Sve gore navedene licence kupuje i registrira računovodstveni servis. Ugovor o osvježavanju sklapa se za cijeli paket (sve licence) u isto vrijeme.
- Iako računovodstvene tvrtke mogu kombinirati licence, nije moguće kombinirati različite glavne licence za isti serijski broj.
|
2. Računovodstveni servisi, holding tvrtke – korištenje licenci iz druge baze podataka
Često se javlja potreba da korisnik radi u jednoj bazi podataka, ali da koristi licencu iz druge baze podataka. To se često događa s računovodstvenim servisima koji imaju vlastite baze podataka i klijente povezane putem terminalnih poslužitelja ili s PANTHEON Cloudom, gdje računovođa i klijent koriste isti poslužitelj u oblaku.
Evo primjera klijent (Tvrtka 2, Korisnik K1) s LT licencom i računovodstveni servis (Korisnik A1) s ME licencom.
Računovođa se želi povezati s bazom podataka klijenta i proknjižiti izvode, dok klijent za to vrijeme mora zadržati neograničen pristup / rad svojoj LT licenci.

 |
Upozorenje
U takvom modelu licenciranja sve baze podataka moraju biti na istom SQL poslužitelju, točnije na istoj instanci SQL poslužitelja.
|
Ispravni obrasci za licenciranje, alokacija baza i kreiranih korisnika za takav način upotrebe su
Nositelj PANTHEON licenci: RAČUNOVODSTVENI SERVIS D.O.O.
Lokacija
|
Naziv lokacije
(naziv registriranog korisnika)
|
Serijski broj
|
Licenca
|
Količina
|
Baza
|
Korisnik
|
Lokacija 1:
|
RAČUNOVODSTVENI SERVIS D.O.O.
|
999001
|
PANTHEON ME
|
2
|
DB 1
|
A1
A2
|
Lokacija 2:
|
TVRTKA 2 D.O.O.
|
999002
|
PANTHEON LT3
|
3
|
DB 2
|
K1
K2
K3
A1
|
Lokacija 3:
|
TVRTKA 3 D.O.O.
|
999003
|
PANTHEON SE
|
2
|
DB 3
|
K4
K5
A1
|
Lokacija 4:
|
TVRTKA 4 D.O.O.
|
999004
|
PANTHEON MF
|
1
|
DB 4
|
K6
A2
|
Lokacija 5:
|
TVRTKA 5 D.O.O.
|
999005
|
PANTHEON SE
|
1
|
DB 5
|
K7
A1
A2
|
|
|
|
Ukupno licenci:
|
9
|
|
|
U gore navedenim slučajevima vidimo da klijenti računovodstvenog servisa koriste svoju licencu za povezivanje s korisničkim bazama, koristeći tako svoje licence.
Kao što vidimo, računovođa ima dva korisnika: A1 i A2, od kojih se A1 brine o tvrtkama 2, 3 i 5, dok se A2 brine za tvrtke 4 i 5.
U bazama podataka tvrtke 2, 3, 4 i 5 potrebno je dodati odgovarajuće računovodstvene korisnike. Zatim treba navesti da čak i kada su računovodstveni korisnici prijavljeni u drugu (ne vlastitu bazu podataka računovodstvenog servisa), u svom radu koriste licence računovodstvenog servisa.
To napravimo tako, da tog korisnika označimo u Administratorskoj konzoli, da taj korisnik koristi licence iz baze koju označimo s parametrom baza za korištenje licenci (u našem slučaju korisnici A1 u DB2, DB3 i DB5 bit će postavljeni za korištenje licenci iz DB1, a za A2 u DB4, DB5 će biti isti kao i korištenje DB1 licenci).
Rad cijelog sustava tako će biti optimalan. Klijenti imaju svoje licence željenog tipa rezervirane za svoj rad. Računovođa prenosi svoju licencu (a time i svoju vrstu licence - npr. ME licencu s kojom vodi računovodstvene usluge na LT klijenta) i ne koristi klijentove licence.