Sastavljena roba - tip C
Sastavljena roba - tip C
Vrstu identa tip C – sastavljena roba koristimo u slučajevima, kada želimo količinski i vrijednostno pratiti zalihu osnovnog (nadređenog) identa, a istovremeno želimo imati uvid u količinski stanje zalihe podređenih idenata iz sastavnica.
Primjer:
Od dobavljača za daljnju prodaju preuzimamo SASTAVNICU. Taj ident ćemo i preuzeti i izdavati. SASTAVNICA je sastavljena iz idenata DIO1 i DIO2. Za sastavne dijelove želimo imati informativni količinski pregled zalihe.
Kako postupiti?
1. Definiranje skladišta za sastavljenu robu
U Parametri I Roba | Osnovni podaci unesemo skladište, na kojem želimo imati (količinski) pregled zalihe podređenih MS. Odgovarajuće skladište neka bude definirano kao skladište na kojem vodimo zalihu a način vrednovanja neka bude 0- Nema vrednovanja (pogledajte Evidencijsko skladište - tip C).
2. Šifrant idenata
U šifrant idenata moramo unijeti šifru za sastavljenu robu i šifre idenata, iz kojih je SASTAVNICA sastavljena.
1. Šifra za sastavne dijelove
Prvo unesemo šifre podređenih idenata:
- DIO1, vrsta identa npr. 200
- DIO2, vrsta identa npr. 200
Upotrebit ćemo vrstu identa 200 – tip B.
2. Šifra sastavljene robe
U drugoj fazi unesemo i šifru identa za sastavljenu robu:
- SASTAVTIPC, knjigovodstvena vrsta identa 201, tip C
U kartici »Sastavnica« unesemo normativ za pretvaranje nadređenog identa na jedinice, iz koja je sastavljena.
3. Evidentiranje prijema robe
Kod prijema robe unesemo količinu primljenog nadređenog identa. Recimo, da primamo 8 komada identa SASTAVTIPC. Zalihu smo s time količinski i vrijednosno teretili sa sastavljenim proizvodom.

S obzirom da smo za ident izabrali tip C, možemo pogledati i pregled trenutne zalihe idenata DIO1 i DIO2, od kojih je ident SASTAVTIPC sastavljen. Zaliha je KOLIČINSKA, te stoga ne utječe na ukupnu vrijednost zalihe.
4. Izdavanje robe i praćenje zalihe
Iz do sada rečenog slijedi da ćemo kretanje cijena te zalihe pratiti SAMO NA IDENTIMA ZA PRODAJU (u našem primjeru: SASTAVTIPC). Zato ćemo narudžbe kupaca kao i izdavanje robe unositi kao izdavanje identa SASTAVTIPC.
Skladišni karton za podređene idente DIO1 i DIO2 će pokazivati količinsko stanje zalihe tih dvaju sastavnih dijelova.

5. Skladišni karton
Na skladišnom kartonu se (za razliku od pregleda trenutne zalihe) iskazuju samo oni prometi, koje smo stvarno preuzeli i izdali na/sa zalihe. Skladišni karton možemo ispisati samo za SASTAVTIPC, a njegove sastavne dijelove ne nalazimo među prometima.
Općeniti opis funkcije:
Povezane teme: