Hierarhija določanja cen
Hierarhija določanja cen
Hierarhija določanja cen nam pove, kako programski paket DataLab Pantheon™ na naročilu ali računu tvori cene iz vnešenega cenika.

Vidimo, da ima največjo prioriteto pogodbeni cenik. Če program najde odgovarjajoč zapis v pogodbenem ceniku, izračuna ceno po njem.
1) V pogodbenem ceniku program najprej pogleda, če je vnešena pogodbena cena, in če je, jo uporabi. V nasprotnem primeru vzame ceno iz veljavne cenovne skupine. Če je vnešen rabat, ga program odčita in obračuna na koncu. S pogodbeno ceno ali ceno iz veljavne cenovne skupine gre program najprej v formulo pogodbenega cenika, če ta ne obstaja, pa pogleda, če je določena formula pri materialnem sredstvu. Če je katero izmed formul našel, potem spremeni - preračuna ceno po njih, drugače pusti dobljeno ceno nedotaknjeno in jo upošteva kot bruto ceno.
2) Če program za subjekt in ident ne najde vnosa v pogodbenem ceniku, najprej pogleda, če je pri materialnem sredstvu vnešena formula. Če jo najde, določi bruto ceno glede na formulo. Če je vnešen še akcijski popust (in gre za prodajo), ga program odčita in obračuna na koncu.
3) Če cena ni določena na nobenega od gornjih načinov: pri prodaji: upošteva izbrani cenovni razred kupca in na tej osnovi iz kalkulacije identa odčita bruto ceno pri nabavi: upošteva dobaviteljevo ceno iz kalkulacije
4) Z bruto ceno potem program pogleda, kakšno opcijo smo v šifrantu subjektov izbrali za izkazovanje rabata:
- Pogodbeni rabat se prikazuje ločeno - če je izbrana ta opcija, program v ceno pozicije naloži:
- pri nabavi: dobaviteljevo ceno, razliko do dejanske nabavne cene pa prikaže v obliki rabata pozicije. V tem primeru ni priporočljivo spreminjati rabata pri poziciji!
- pri prodaji: ceno iz izbranega cenovnega razreda, v polju za vnos rabata pa prikaže vsoto ali produkt pogodbenega rabata iz šifranta kupcev, rabata iz pogodbenega cenika kupca in akcijskega popusta iz šifranta identov.
- Rabat se prikazuje ločeno - če je izbrana ta opcija, program vedno za ceno v poziciji dokumenta izbere prodajno ceno (cena prvega cenovnega razreda iz šifranta identov), razliko do dejanske kupne cene pa prikaže v obliki rabata pozicije do te cene. V tem primeru ni priporočljivo spreminjati rabata pri poziciji! Ker je osnova za obračun rabata prodajna cena, je ta izbira primerna le za prodajo in naročila kupcev.
- Rabat je vključen v ceno - če je izbrana ta opcija, pa v ceno pozicije program naloži bruto ceno, zmanjšano za vsoto ali produkt pogodbenega rabata iz šifranta kupcev, rabata iz pogodbenega cenika kupca in akcijskega popusta iz šifranta identov. . Polje rabat pozicije ima tako vrednost 0 in ga lahko naknadno vpisujemo - določamo poziciji dodaten pozitiven ali negativen rabat. Opcija je seveda primerna tako za prodajo kot za nabavo.
 |
Način izkazovanja rabata v poziciji dokumenta izberemo v šifrantu kupcev oziroma dobaviteljev. |
 |
Kako naj program obravnava rabate, če so ti določeni na različnih mestih v šifrantu identov in šifrantu subjektov, izberemo v nastavitvah ! |
 |
Kadar nismo prepričani, kako je program določil ceno, si lahko pomagamo s posebnim orodjem Način izračuna cene , ki je vgrajeno v spremljanje naročil in fakturiranje. |