PANTHEON™ Help

 Sadržaj
 Glavna strana- Dobrodošli u PANTHEON uputstva
[Collapse]PANTHEON
 [Collapse]PANTHEON priručnici
  [Collapse]Priručnik za PANTHEON
   [Expand]Pantheon Hosting
   [Expand]Pomoć
   [Collapse]Podešavanja
    [Expand]Subjekti
    [Expand]Identi
    [Expand]POS
    [Expand]Proizvodnja
    [Expand]Zaposleni
     Kalendar
    [Expand]Računovodstvo
    [Expand]Carina
    [Collapse]Program
     [Expand]Vrste dokumenata
     [Expand]Ispisi u PANTHEON-u
     [Expand]Oblici ispisa
     [Expand]Šifarnik tekstova za vrste dokumenata
      Načini dostave
     [Expand]ARES
     [Collapse]Administratorska konzola
       Desni klik mišem
      [Collapse]Podešavanja
       [Expand]Boje
       [Expand]Internet
       [Expand]Preduzeće
       [Expand]Subjekti
       [Collapse]Identi
        [Expand]Identi - unos osnovnih podataka
        [Expand]Polja po želji
         EAN
        [Expand]Traženje idenata
         Profil ekrana osetljivog na dodir
       [Expand]Proizvodnja
       [Expand]Narudžbine
       [Expand]Roba
       [Expand]Novac
       [Expand]Kadrovi
       [Expand]Dokumentacija
       [Expand]Automatsko pokretanje zadataka
       [Expand]Opšte
        Ekstra Meni
        Planer zadataka
        Autodoctoring
       Meni
      [Expand]Autorizacije
      [Expand]Korisnici i grupe
      [Expand]Baza podataka
      [Expand]Verzije - osvežavanje
      [Expand]ZEUS
      [Expand]OTOS
     [Expand]Elementi kontrolne table
      Izveštaji na kontrolnoj tabli
      Ad-hoc analiza
     [Expand]Kartice poverenja
     [Expand]Izveštaji kontrolne table
     [Expand]Trenutni korisnik Ctrl - U
     [Expand]Ad-hoc analize
      SQL editor
     [Expand]Poštanska knjiga
      Klasifikacijski plan
    [Expand]Dokumentacija
   [Expand]Narudžbine
   [Expand]Roba
   [Expand]Proizvodnja
   [Expand]POS
   [Expand]Servis
   [Expand]Novac
   [Expand]Kadrovi
   [Expand]Radna površina
   [Expand]Analize
   [Expand]Korisničke strane
   [Expand]Poslovni saveti
    Dodatno
   [Expand]Plansko-analitički alat ZEUS
   [Expand]Dodatni programi
   [Expand]Obaveštenja programa
   [Expand]Zvanična mišljenja
   [Expand]Dodatni programi
   [Expand]Sistemska okolina
    Rečnik izraza
   [Expand]Zastareli produkti
  [Expand]Vodič po DataLab PANTHEON™ Farming
  [Expand]Vodič za mobilni POS
  [Expand]Vodič za PANTHEON Vet
 [Collapse]PANTHEON korisnički priručnici
  [Expand]Korisnički priručnik za PANTHEON
  [Expand]Operativni priručnik za datalab PANTHEON Farming
  [Expand]Korisnički vodič za mobilni POS
  [Expand]Korisnički priručnik za PANTHEON Vet
  [Expand]Korisnički priručnik za PANTHEON Farming
[Collapse]PANTHEON Web
 [Collapse]Priručnici za PANTHEON Web
  [Expand]Vodič po PANTHEON Web Light-u
  [Expand]Vodič po PANTHEON Web Terminal-u
  [Expand]Vodič za PANTHEON Web Legal
  [Expand]Arhiva starih proizvoda
 [Collapse]Korisnički priručnici za PANTHEON Web
  [Expand]Kako početi? PANTHEON Web
  [Expand]Korisnički priručnik za PANTHEON Web Light
  [Expand]Korisnički priručnik za PANTHEON Web Terminal
  [Expand]Arhiva starih proizvoda
  [Expand]Korisnički priručnik za PANTHEON Web Legal
[Collapse]PANTHEON Granule
 [Collapse]Priručnik za PANTHEON Granule
  [Expand]Granula Kadrovi
  [Expand]Granula Putni nalozi
  [Expand]Granula Dokumenti i zadaci
  [Expand]Granula Kontrolna tabla
  [Expand]Granula Servis na terenu
  [Expand]Granula B2B naručivanje
  [Expand]Inventar Fiksne Imovine
  [Expand]Granula Inventar skladišta
 [Collapse]Korisnički priručnik za PANTHEON Granule
  [Expand]Kako početi?
  [Expand]PANTHEON Granule i aktivacija
  [Expand]Granula Kadrovi
  [Expand]Granula Putni nalozi
  [Expand]Granula B2B Naručivanje
  [Expand]Granula Kontrolna tabla
  [Expand]Granula Dokumenti i Zadaci
  [Expand]Granula Servis na terenu
   PANTHEON Granule - česta pitanja i odgovori
  [Expand]Arhiva
  [Expand]Inventar Fiksne Imovine
  [Expand]Granula Inventar skladišta
   Arhiva

Load Time: 468,77 ms
"
  1710 | 2180 | 24143 | Review
Label

Osnovni podaci

Identi - unos osnovnih podataka

010379.gif010380.gif010381.gif010381.gif010411.gif010382.gif010383.gif

 

U ovom prozoru definišemo parametre, koji su vezani za idente:

032480.gifNačin izračunavanja rabata na poziciji možemo imati više popusta (npr. ugovoreni + pozicioni). Polje određuje kako se popusti računaju:
  • Sabira se - popusti će se sabirati (npr. 10% (R1 iz pozicije) + 3 % (R1 iz ug. cenovnika) = 13%)
  •   Množi se - popusti će se množiti (npr. 0,9*0,97 = 0,873, odnosno 12,7% popusta)
032480.gif Ugov. rabat i rabat part. se sabiraju
  • označimo, ako želimo, da se rabat određen u ugovorenom cenovniku i rabat, koji dodatno odredimo sabiraju. Mogućnost koristimo npr. onda, kada želimo dodatno  ugovorenim cenama odn. rabatu da dodamoi i druge rabate, npr. akcijski popust za ident .
    • ne označimo, ako želimo, da se u slučaju, kada unesemo ugovoreni rabat, mogući ostali rabati ne koriste. Mogućnost koristimo npr. onda, kada želimo u ugovorene cenovnike da unosimo takve cene odn. rabate, koje želimo da zaračunamo krajnjem kupcu.
032480.gif Vrsta cene u sastavnici iz šifarnika formula izaberemo formulu, po kojoj da se izračuna vrednost podređenih idenata u sastavnicama idenata
032480.gif Izračunavanje cene sastavnica označimo, ako želimo, da nam program izračuna cenu za sastavnice
Traženje partnerovih šifri izaberemo, da li da program kod unosa dokumenta prijema ili izdavanja traži šifre subjekata :
  • N - ne tražim alternativnih šifri – kod unosa dokumenta upotreba partnerovih šifri nije moguća
  • P - alternativne šifre važe za određenog partnera – upotrebimo, kada je tuđa šifra unesena u šifarnik idenata za određenog poslovnog partnera
  • K - alternativne šifre važe za sve partnere – izaberemo, kada smo tuđu šifru uneli u šifarnik subjekata ili u šifarnik MS bez određenog poslovnog partnera
    Pomoću autorizacija možemo način traženja izabrati i na nivou pojedinog korisnika programa!
  • I - prvo traži po identu a zatim po alternativnim šiframa- kod unosa dokumenata upotreba partnerovih šifri, ali sa prvim prioritetom na identu - Ova opcije se koristi kada na primer, jedan ident u pollju "Dobavljačeva šifra" ima istu vrednost kao i neki drugi ident u ovom polju.. 
Šifru partnera za UNOS na dokument možemo da unesemo samo za određenog PARTNERA, a sa parametrom izaberemo da li ista važi pri unosu za pojedinog partnera (P) ili za sve partnere (K).
Ovaj parameter važi na nivou celog programa, a možemo da ga postavimo i na nivou korisnika programa (pogledajte Lična podešavanja).
Kod podešavanja (P) ili (K) padajući meni se prilikom unosa artikala na dokumente ne prikazuje.

 

Unos množitelja izaberemo način kontrole pretvaranja iz prve u drugu (zbirnu) mernu jedinica (koja služi za izračunavanje tereta) u slučajevima, kada količina u primarnoj mernoj jedinici nije deljiva sa zbirnom mernom jedinicom. Broj tereta se izračunava u odnosu na podešavanje Parametri | Roba | Osnovni podaci, polje Način izračuna kolija.
  • N - nema kontrole – ne kontroliše, ako je unešena količina višekratnik prefabrika. Dozvoli uneti red, a broj tereta izračunava s obzirom na podešavanja parametara .
  • O – upozorenje – ako unesena količina nije množilac osnove merske jedinice,  program nas na to upozori. Ipak dozvoli nastavak unosa i izradi dokument. Broj tereta izračunava s obzirom na postavke parametara.
  • P – zabrana - ako unešena količina nije množilac prefabrika, program nas na to upozori s jednakim upozorenjem kao u prethodnom primeru, ili ne dozvoli unos pozicije dokumenta. Da bi mogli nastaviti s unosom, moramo uneti količinu, koja je množilac prefabrika (npr. 100).

Za primer upotrebe ove kontrole pogledajte Unos množitelja.

Korak u pozicijama sastavnice (m) Korak pri kreiranju pozicija sastavnice u šifarniku idenata.

 

032480.gif Kod autorizacije na klasifikaciju ne prikazuj neautorizovane idente Kvadratić označimo, kada da program korisniku kod izrade dokumenta ne prikazuje idente iz klasifikacije, za koju nema autorizacije (pogledajte i: Autorizacije nad šifarnikom idenata). Takav korisnik nema uvid, u šifarniku idenata, u idente iz klasifikacije za koju nema autorizaciju.
032480.gif Prikaži samo idente koji imaju određenu vrstu u VD Označimo, ako želimo da izbor idenata u dokumenta prijeme i izdavanja ograničimo tako da program u izbornoj tabelči za unos idenata ponudi samo ona koja smo naveli u matrici robnih konta prijema, izdavanja i prenosa.

Tu mogućnost uglavom koristimo za računovodstveni unos primeljnih računa i računovodstveni unos izdatih računa

Kod promene nabavne cene promeni maloprodajnu cenu upišemo nazive cenovnih razreda, koje će se ispisivati u panelu Kalkulacije šifarnika MS. Možemo da promenimo predefinisane nazive za MP cenu s porezom, MP cenu bez poreza, VP cenu 1, VP cenu 2 i sastavnicu.

Na promenu prodajnih cena utiče:

  • preklopnik u vrsti dokumenta prijema
    • preklopnik za način izračuna cene u panelu za unos prodajne kalkulacije šifarnika materialnih sredstava.

    Ako su ti preklopnici izabrani tako, da se prodajna cena pri promeni nabavne cene promeni, razlujemo dva slučaja:

    • Maloprodaja - zbog promene cena na artiklima i u cenovnicima se u maloprodaji promena maloprodajne cene izvede pomoću dokumenta za promenu cene.
      • Veleprodaja - veleprodajne cene smemo promeniti bez prethodnih ili naknadnih obaveštenja, u skladu sa sklopljenim ugovorima i opštim uslovima poslovanja

      Pri kombinaciji maloprodaje i veleprodaje zato nastupi slučaj, kada bi hteli oba načina kombinovati: tj. zadržati maloprodajnu cenu (za kasniju promenu sa dokumentom promene cene), a veleprodajnu cenu odgovarajuće korigovati. Zato:

      • Preklopnik Pri promeni nabavne cene promeni maloprodajnu cenu označimo, ako nam se pri promeni nabavne cene menjaju sva četiri cenovna razreda.
        • Preklopnik ne označimo, ako nam se (pr ostalim odgovarajućim podešavanjima) menjaju samo cene u zadnja tri prodajna razreda, maloprodajna cena se ne menja - to izvršimo naknadno sa dokumentom za promenu cene.
032480.gif Omogućena različita kalkulacija prodajne cene po skladištima
000001.gif Različite kalkulacije prodajne cene za pojedinačna skladišta oblikujemo SAMO u slučaju, da takva skladišta predstavljaju dislocirano maloprodajno mesto, koje koristi svoju cenovnu politiku i zato za nju nivo cena oblikujemo različito od ostalih maloprodajnih mesta i različito od cena na centralnom skladištu (predstavljeno u opštoj kalkulaciji prodajne cene - OKPC).

 

Ako je opcija štiklirana, u šifarniku skladišta dobijemo mogućnost da je izaberemo za skladišta, za koja želimo oblikovati kalkulaciju prodajne cene različitu od opšte kalkulacije (za detalje pogledajte upotrebu Opšte kalkulacije prodajne cene po skladištima).

Nazivi cena upišemo nazive cenovnih razreda, koje će se ispisivati u panelu Kalkulacije šifarnika identa. Možemo da promenimo predefinisane nazive za MP cenu s porezom, MP cenu bez poreza, VP cenu 1, VP cenu 2 i sastavnicu.
Pri dodavanju idenata kopiraj i sastavnicu Pri podvajanju idenata uvek se prenese i sastavnica iz koje se sastoji originalni ident.
Akcijski popust isključuje ostale popuste Podešavanje se odnosi na robna dokumente prodaje i označava da akcijski popust isključuje ostale popuste na  identu
U ugovorenom cenovniku prikaži samo zadnje važeće cene U ugovorenom cenovniku prikažu se samo zadnje važeće cene, bez prikaza cena iz prošlih vremenskih razdoblja, koje su vezane za pojedine subjekte.
Obavezna polja

Mogućnost unosa podataka iz tabele baze podataka , gde možemo da odredimo koja polja su obavezna kod unosa novog identa u šifarnik. Kontrola ne obuhvata dodatne podatke iz područja cena skladišta odvojene kalkulacije i slično, već samo podatke iz osnovne tabele idenata (naziv identa, šifra dob., prodajna cena, maloprodajna cena, veleprodajna cena1, veleprodajna cena2...). Podaci se upisauju sa stvarnim imenom polja iz baze podataka, odvojeni tačka-zarezom.

 

Zadate vrednosti kod kreiranja novog identa

Knjigovodstvena vrsta identa predefinisana knjigovodstvena vrsta identa, koja nam popuni odgovarajuće polje kod otvaranja nove šifre identa
032480.gif Proizvodnja predefinisana VD za radne naloge, koji će kod otvaranja nove šifre identa popuniti polje Proizvodnja u Sastavnici
Stopa poreza zadat poreski tarifni broj koji će se upotrebiti kod kreiranja novog identa.
Način izračunavanje kalkulacije predefinisan način izračunavanje kalkulacije kod otvaranja nove šifre identa. Biramo između:
  • Određena konačna cena
  • Određena marža
  • Određena je bruto cena i marža

 

Očitavanje skenerom

Kontrolni broj (za očitavanje  skenerom) izaberemo, kako da se obrađuje mogući kontrolni broj:
  • N - nema kontrolnog broja
  • I - ignoriše zadnji broj
  • Z - zanemari količinu u šifri
  • 1 - kontrola po modulu 10
  • E - kontrola EAN13
     

 

Generisanje broja identa

Dužina šifre (bez konstante) odredimo dužinu varijabilnog dela šifre identa, kojem će program automatski dati broj.
Varijabilni deo šifre se kod polugovorečeg šifriranja ispisuje iza konstante.
Konstanta odredimo konstantu za šifru identa, kada je određena fiksno.
Ako npr. želimo, da svaka automatski generisana šifra identa počinje s »X«, u to polje unesemo znak »X«.
Polje za konstantu

konstanta na početku šifre može biti i polje po želji iz šifarnika MS. Ako npr. želimo, da  svaka automatski generisana šifra artikla počinje s oznakom primarne klasifikacije, u to polje unesemo tekst KLASIF
Tipična polja, koja koristimo kao polja za konstantu su:
acClassif - primarna klasifikacija
acClassif2 - sekundarna klasifikacija
DOBAVLJAČ - dobavljač artikla
VRSTAMS - vrsta identa

Možemo da unesemo dva polja (pimer acClassif;acClassif2) i u tom slučaju dobijamo dodatno polje za dužinu drugogo polja. Polja moraju biti odvojena tača zarezom (;).

Dužina polja (konstante) odredimo broj znakova, rezervisanih za konstantu.
U slučaju, da je konstanta iz gornja dva polja duža od tu upisanog broja znakova,  program će zadnje znakove kod generisanja šifre artikla zanemariti.

Primer generisanja broja identa poogledajte u poglavlju Automatsko negovorno/polugovorno šifriranje.

Uticaj klasifikacije na ugovor. cenovnik

Uticaj klasifikacije na ugovoreni cenovnik

Odredimo koja klasifikacije se uvažava, ukoliko je ugovoreni cenovnik određen na nivou klasifikacije idenata.

  • Primarna klasifikacija, uvažava se samo Primarna klasifikacija
  • Sekundarna klasifikacija, uvažava  se samo Sekundarna klasifikacija
  • Obe, u tom slučaju  prioritet ima Sekundarna klasifikacija

      

 

Veličina slike Odredimo najveću moguću veličinu slike idenata za prikaz na Touch screen - u (u kB).

 

 

 

 



 

Oceni ovu temu
Da li je ova tema korisna?
Komentari
Komentari će biti vidljivi i na forumu!