Izdavanje robe u komision
Izdavanje robe u komision
Roba, koju predajemo na prodaju komisionaru, do konačne prodaje kupcu ostaje u našem vlasništvu. Zato na kontima zaliha samo preknjižimo izdatu robu na drugi konto zaliha. U ovom primeru treba preknjižiti robu sa konta 1320 - Roba u skladištu na konto 1336- Roba data na komisionu prodaju. Na osnovu komisione odjave (odnosno izveštaja komisionara o prodatoj robi), komisionaru ispostavljamo fakturu za prodatu robu.
1. Izdavanje komisionaru
Roba, koju izdamo komisionaru, je naše vlasništvo. Zato izdavanje robe komisionaru evidentiramo sa prenosom, npr. iz predefinisanoge vrste dokumenta 260.

Primalac robe biće naš komisioni partner, koga u šifarniku partnera označimo kao kupca i istovremeno kao skladište - zato, da možemo pratiti stanje zalihe kod pojedinog komisionara. Za komisionara izaberemo vođenje zalihe i odgovarajuće vrednovanje zalihe.
Sa automatskim rasknjiženjem robe ćemo knjižiti prenos vrednosti sa jednog skladišta na drugi:

2. Fakturisanje prodate robe
Kod sledećeg postupka na raspolaganju imamo dve mogućnosti (pogledajte Materijalni i robni tokovi i Pojednostavljivanje materijalnih tokova). Na osnovu izveštaja komisionara o prodatoj robi možemo:
a) sa prenosom da vratimo robu nazad na glavno skladište, onda da izdamo fakturu za prodatu robu. Vrsta dokumenta za prenos robe iz komisionog skladišta nazad na naše glavno skladište je u tom slučaju označen kao evidencijski, jer nisu potrebna nikakva knjiženja.
b) izdamo fakturu za prodatu robu direktno iz komisionog skladišta.
Zbog razlike kod knjiženja komisione prodaje moramo (bez obzira na to, koji način izabremo) da upotrebimo posebnu vrstu dokumenta npr. predefinisanu 3K0.
Ako fakturu izdajemo iz skladišta komisionara, najlakše ćemo je kreirati pomoću funkcije dodavanja prometa gde možemo da izaberemo grupu prenosa koje ćemo razdužiti a za način prenosa izaberemo "Neprenešene za tu vrstu dokumenta".
Pregled pozicija daje podatak o neprenešim količinama i stvarno stanje zalihe na skladištu komisionara. Pre dodavanja možemo da promenimo količinu za fakturisanje komisionaru.

Kreirana faktura za konačnu prodaju će onda biti za stvarno prodate količine.

Automatsko knjiženje izdatih računa omogućava knjiženje potraživanja iz komisione prodaje, prihoda i poreza:

Sa automatskim rasknjiženjem robe knjižimo umanjene vrednosti zaliha i prenos na rashode (troškove nabavke).

3. Pregled zalihe na komisionom skladištu
Pregled zalihe na komisionom skladištu možemo da pratimo sa ispisom skladišnog kartona ili pregledom trenutne zalihe za pojedinog komisionara.
Za detaljniju analizu kretanja zaliha u pojedinom obračunskom periodu možemo da upotrebimo obračun materijalnih prometa, koji daje početno stanje zalihe robe u komisionom prodaji, prijem i izdavanja u periodu i zalihu na kraju perioda, vrednovanu po cenema za vrednovanje. U tu svrhu označimo vrste dokumenata prenosa i fakturisanja, na kojima pratimo komisionu prodaju, za skladište izaberemo komisionara i izaberemo odgovarajući oblik ispisa.
Za naš primer:

Ispis:

4. Analiza ostvarene razlike u ceni
Rezultate komisionog posla pratimo sa analizom razlike u ceni za izabranog komisionara (odnosno skladište) i iz izabranih vrsta dokumenata krajnje kupoprodaje:
