PANTHEON™ manual

 Categories
 PANTHEON Ajutor - Bun venit
[Collapse]PANTHEON
 [Expand]Ghiduri pentru PANTHEON
 [Collapse]Manuale de utilizare pentru PANTHEON
  [Collapse]Manual de utilizare pentru PANTHEON
   [Expand]Începerea
   [Expand]Manual de utilizare pentru eBusiness
   [Expand]Setări
   [Expand]Comenzi
   [Expand]Produse
   [Expand]Fabricare
   [Expand]Serviciu
   [Expand]Ajutor
   [Expand]Personal
   [Expand]Financiare
   [Collapse]Analitică
    [Expand]Instalare și Administrare
    [Expand]Planificare
    [Expand]Analize Ad-hoc
    [Collapse]Analize OLAP
      Utilizarea diferitelor monede pe cuburile OLAP
      Deschiderea ferestrei de analize OLAP
      Crearea analizelor OLAP - Tabel
      Crearea Analizelor ZEUS - Grafic
      Stocarea analizelor OLAP
      Apelarea Analizelor OLAP Stocate
      Comutarea între Vizualizarea Tabel și Vizualizarea Grafic
      Drillthrough
      Apelând analizele ZEUS din documente și registre
      Editează tabelul
      Editare diagramă
      Exportați tabelul în Microsoft Excel
      Exportă graficul ca imagine
      Utilizarea cuburilor utilizatorilor
      Utilizarea ierarhiilor
    [Expand]Rapoarte OLAP
    [Expand]Rapoarte Speciale
    [Expand]Tabloul de bord
  [Expand]Manual de utilizare pentru PANTHEON Retail
  [Expand]Manual de utilizare pentru PANTHEON Vet
  [Expand]Manual de utilizare pentru PANTHEON Farming
[Expand]PANTHEON Web
[Expand]PANTHEON Granule
[Expand]Site utilizator

Load Time: 687,5042 ms
print   |
Label

Utilizarea diferitelor monede pe cuburile OLAP

În acest manual de utilizare vom prezenta cum să vizualizăm analizele și rapoartele OLAP în diferite monede

Rezumatul cazului

Acest articol prezintă câteva cazuri de utilizare a monedei în OLAP:

  1. Compania emite documente în monedă, diferită de moneda principală. (de exemplu: compania din Slovenia are moneda implicită EUR și face afaceri cu subsidiara sa din SUA și, prin urmare, emite documente în USD).
  2. Șeful departamentului de vânzări ar dori să vizualizeze analizele OLAP în moneda implicită (EUR în cazul nostru).
  3. Compania colaborează la o licitație în Elveția, unde liderul licitației solicită rezultatele analizei în CHF pentru a compara costurile cu alți participanți.

1. Utilizarea monedelor în analizele și rapoartele OLAP

Analizele OLAP folosesc două sisteme de monede: (a) moneda documentului și (b) moneda OLAP. Moneda documentului este moneda în care documentul este emis, iar moneda OLAP este moneda aleasă pentru analiza OLAP în panoul de administrare. Cursul de schimb este calculat de la bancă, care este setată în panoul de administrare ca Bancă - Lista de Prețuri

Sfaturi

Moneda OLAP este selectată în Panoul de administrare în panoul ZEUS, în timp ce banca este setată în Panoul de administrare în panoul Companie.

 

Monedele sunt recalculată după cum urmează:

1. din moneda documentului în moneda principală. Cursul de schimb este selectat de la bancă la data emiterii documentului.

2. din moneda principală în moneda OLAP. Cursul de schimb este selectat de la bancă la data curentă.

Atenție

În cazul în care țara a schimbat moneda principală între data emiterii documentului și data analizei (de exemplu, Croația trecând la EUR pe 1.1.2023 și Slovenia trecând la EUR pe 1.1.2007), sistemul folosește banca, setată în câmpul Bancă pentru Cursul de Paritate Central. Acest câmp este vizibil doar pentru localizările în care moneda a fost schimbată. Dacă cursul de schimb pentru moneda OLAP nu este găsit în această bancă, atunci banca din câmpul Bancă - Lista de Prețuri este utilizată.

2. Pregătirea analizei OLAP în moneda principală

Compania ar dori să pregătească analiza OLAP în moneda principală (EUR în cazul nostru). Dacă verificăm documentul emis, pe care îl analizăm, putem vedea că documentul este emis în USD. Cursul de schimb pentru USD la data emiterii este 1,15, care este scris și pe document. Prețul documentului este recalculat conform cursului de schimb, astfel că calculul este:

Preț / cursul de schimb EUR-USD -> 15,42 USD / 1,15 = 13,41 EUR

Dacă procesarea OLAP se face cu EUR ca monedă OLAP (care este și moneda implicită), atunci analiza vânzărilor arată valoarea, care a fost calculată mai sus.

3. Pregătirea analizei OLAP în monedă diferită

Dacă schimbăm moneda OLAP înainte de procesare, numerele vor fi recalculată conform cursului de schimb. Data cursului de schimb este data de astăzi, astfel că cel mai recent curs de schimb va fi selectat. În cazul nostru de mai jos, cursul de schimb EUR-USD 1,20 va fi selectat, deoarece este cel mai nou. Prețul pe analiză va fi, prin urmare:

Preț / cursul de schimb EUR - USD * cursul de schimb EUR - CHF -> 15,42 USD / 1,15 * 0,99 = 13,53 CHF

4. Compania care a schimbat moneda principală

Pentru țările care au schimbat moneda se aplică unele specificații (de exemplu, Croația a schimbat moneda pe 1.1.2023 de la HRK la EUR):

1. Toate documentele înainte de 1.1.2023 sunt recalculată în moneda principală (HRK) la data documentului. Documentele după 1.1.2023 sunt recalculată în moneda principală EUR la data documentului. Cursul de schimb, utilizat pentru recalculare trebuie să fie definit pe Bancă - Lista de Prețuri.

2. Dacă analiza este efectuată după 1.1.2023 și moneda OLAP este noua monedă implicită (EUR), toate documentele vor fi recalculată conform celui mai recent curs de schimb pe Bancă pentru Cursul de Paritate Central.

3. Dacă analiza este efectuată în altă monedă implicită (de exemplu, USD) sau cursul de schimb nu este găsit pe Bancă pentru Cursul de Paritate Central, atunci Bancă - Lista de Prețuri este utilizată pentru a calcula cursul de schimb.

Atenție

Câmpul Bancă pentru Cursul de Paritate Central este vizibil doar pentru localizările în care moneda a fost schimbată.

Când schimbi moneda OLAP în panoul de administrare, trebuie să rulezi din nou procesarea, deoarece aceasta recalculază valorile și completează tabelele corespunzătoare.

 

 



Rate this topic
Was this topic usefull?
Comments
Comment will also bo visible in forum!