Unos novog tipa subjekta
Unos novog tipa subjekta
Unos novog tipa subjekta
1. Izbor šifarnika
Najpre iz menija izaberemo odnosno otvorimo šifarnik tipova subjekata.

Šifarnik možemo otvoriti i funkcijskim tasterom CTRL+F2 ili klikom na prečicu; ikonu, postavljenu u redu sa alatima.

2. Kreiranje novog tipa subjekta
U redu sa naredbama 
kliknemo na taster novi zapis
. Time nam se otvori prazna forma, koja je pripremljena za unos novog tipa subjekta.

U gornjem delu forme unosimo najosnovnije podatke o kupcu, dakle proizvoljnu osmocifrenu alfanumeričku šifru tipa subjekta, proizvoljni smisleni naziv tipa subjekta dug najviše 20 znakova, te definišemo da li je reč o dobavljaču ili kupcu. Kupca koristimo u šifarniku kupaca, a dobavljača u šifarniku dobavljača.

Iz menija na levoj strani izaberemo Osnovni podaci.

Iz panela komercijalni podaci izaberemo zadati cenovni razred, način izračuna nabavne odnosno prodajne cene, način prodaje odnosno nabavke, s obzirom na to da li smo izabrali subjekt kao kupca ili kao dobavljača, pa mu odredimo zadati postotak dogovorenog rabata.

U opštim podacima odredimo zadate vrednosti za valutu, odgovornog referenta, način dostave i vrstu kamatne stope za zatezne i ugovorene kamate.

Označimo vođenje zalihe, ako želimo pri tom tipu subjekta voditi zalihu (primereno za komisijske subjekte i skladišta). Izaberemo zadati način vrednovanja zalihe:
- 0 - nema vrednovanja,
- N - prosečna nabavna cena,
- L - poslednja nabavna cena (LIFO način),
- F - prva nabavna cena (FIFO način),
- P - stalna cena
Označimo knjiženje po maloprodajnoj ceni ako želimo, da se pri tom tipu subjekta vodi zaliha (primereno za komisijske subjekte i skladišta).
Označimo dozvoljena negativna zaliha, ako želimo dopustiti negativne zalihe, dakle izdavanja, kada na skladištu nemamo zalihe identa.
Šifarnik tipova subjekata ima dvostruku ulogu:
-
u prvoj fazi nam služi kao predložak za šifarnik subjekata, tako da na jednom mestu za izbran segment subjekata definišemo opšte postavke, na primer valutu, broj dana za plaćanje i slično. Ako neku grupnu osobinu za pojedini tip subjekata promenimo naknadno (npr. broj dana za plaćanje), možemo pomoću funkcije za raspoređivanje podataka promeniti takođe u šifarniku subjekata.
-
druga uloga šifarnika tipova subjekata je, da nam omogućava razlikovanje između pojedinih tipova subjekata. Tako možemo subjekte odvojiti na dobavljače, krajnje kupce, komisionare i slično.

|
Podaci iz šifarnika tipova subjekata se pri oblikovanju šifarnika subjekata koriste kao zadate vrednosti samo pri kreiranju nove šifre subjekta! Ako subjektu naknadno izaberemo još tip subjekta, sa tim ne menjamo podatke u šifarniku subjekata. To možemo uraditi samo korišćenjem funkcije Razmnoži .
|