Vnos novega tipa subjekta
 |
KRATEK OPIS SPODNJEGA PRIMERA: Prikaz postopka kreiranja novega tipa subjekta v šifrantu subjektov v programu Pantheon.
|
Vnos novega tipa subjekta
1. Izbira šifranta
Najprej iz menija izberemo oz. odpremo šifrant tipov subjektov.

Lahko pa šifrant odpremo tudi s funkcijsko tipko CTRL+F2 ali klikom na bližnjico; ikono, nastavljeno v orodni vrstici.

2. Kreiranje novega tipa subjekta

V ukazni vrstici kliknemo na gumb nov zapis
. S tem se nam odpre prazna forma, ki je pripravljena za vnos novega tipa subjekta.

V zgornjem delu forme vnašamo najosnovnejše podatke o kupcu, torej poljubno osemmestno alfanumerično šifro tipa subjekta, poljubni smiselni naziv tipa subjekta dolg največ 20 znakov, ter določimo ali gre za dobavitelja ali kupca. Kupca uporabljamo v šifrantu kupcev, dobavitelja pa v šifrantu dobaviteljev.

Iz menuja na levi strani izberemo Osnovni podatki.

Iz panela komercialni podatki izberemo privzeti cenovni razred, način izračuna nabavne oz. prodajne cene, način prodaje oz. nabave, glede na to ali smo izbrali subjekt kot kupca ali kot dobavitelja, ter mu določimo privzeti odstotek dogovorjenega rabata ter maksimalni rabat, ki ga lahko dodelimo kupcu na POS računu..

V splošnih podatkih določimo privzete vrednosti za valuto, odgovornega referenta, način dostave in vrsto obrestne mere za zamudne in pogodbene obresti.

Obkljukamo vodenje zaloge, če želimo pri tem tipu subjekta voditi zalogo (primerno za komisijske subjekte in skladišča) Izberemo privzeti način vrednotenja zaloge:
- 0 - ni vrednotenja,
- N - povprečna nabavna cena,
- L - zadnja nabavna cena (LIFO način),
- F - sprotna nabavna cena (FIFO način),
- P - stalna cena
Obkljukamo knjiženje po maloprodajni ceni če želimo, da se pri tem tipu subjekta vodi zaloga (primerno za komisijske subjekte in skladišča).
Obkljukamo dovoljena negativna zaloga, če želimo dopustiti negativne zaloge, torej izdaje, ko na skladišču nimamo zaloge identa.
Šifrant tipov subjektov ima dvojno vlogo:
-
v prvi fazi nam služi kot predloga za šifrant subjektov, tako da enoznačno in na enem mestu za izbran segment subjektov določimo splošne nastavitve, na primer valuto, število dni za plačilo in podobno. Če neko skupno značilnost za posamezen tip subjektov spremenimo naknadno (npr. število dni za plačilo), lahko s pomočjo funkcije za razmnoževanje podatek spremenimo tudi v šifrantu subjektov.
-
druga vloga šifranta tipov subjektov pa je, da nam omogoča razločevanje med posameznimi tipi subjektov. Tako lahko subjekte ločimo na dobavitelje, končne kupce, komisionarje in podobno.
 |
Podatki iz šifranta tipov subjektov se pri oblikovanju šifranta subjektov uporabijo kot privzete vrednosti le pri kreiranju nove šifre subjekta! Če torej subjektu naknadno izberemo še tip subjekta, s tem ne spremenimo podatkov v šifrantu subjektov. To lahko storimo le z uporabo funkcije Razmnoži.
|