Uporaba drugačnega datuma za Knjigo pridobitev iz Skupnosti

|
KRATEK OPIS SPODNJEGA PRIMERA: Prevzem iz EU z uporabo drugačnega datuma dobavnice kot je bil račun. |
Uporaba drugačnega datuma za Knjigo pridobitev iz Skupnosti
V saldakonte/glavno knjigo se knjiži praviloma po srednjem tečaju Banke Slovenije na dan dobaviteljevega računa. To je v veliki večini primerov tudi datum nastanka davčne obveznosti, upoštevati pa je treba določila 2. in 3. točke 34. člena ZDDV:
(2) Za pridobitev blaga znotraj Skupnosti obveznost obračuna DDV nastane 15. dan v mesecu, ki sledi mesecu, v katerem nastane obdavčljivi dogodek.
(3) Ne glede na drugi odstavek tega člena, obveznost obračuna DDV nastane, ko je izdan račun, če je ta račun izdan pred 15. dnem v mesecu, ki sledi mesecu, v katerem nastane obdavčljivi dogodek.
 |
Zato vam svetujemo, da od dobaviteljev zahtevate, da faktura spremlja blago - v takem primeru do neskladij v davčni in računovodski evidenci ob privzetih nastavitvah iskanja tečaja za preračun ne prihaja. |
Datum prejema listine je tudi tukaj obvezen podatek v davčnih knjigah, ni pa to tudi podatek za uvrščanje v davčno obdobje. Za uvrščanje v davčno obdobje uporabljamo datum DDV, ki je torej enak datumu dobaviteljeve fakture (če ne pride do zgoraj omenjene izjeme).
Če pa zaradi izbranih nastavitev iskanja tečajev tečaj za davčno evidenco ni enak tečaju za vknjižbe obveznosti in stroška/zaloge, pa je potrebno vnesti prejeti dokument dvakrat - enkrat za knjiženje obveznosti (z davčno tarifo, kjer se DDV ne obračuna) in enkrat za knjiženje ustreznih davkov (z običajno, splošno davčno tarifo).
Primer:
Od dobavitelja prejmemo blago in dobavnico dne 1.8.04. Račun je bil izstavljen 23.8.04, prejet pa 26.8.04.
Stranka ne uporablja privzetega parametra za iskanje tečaja za preračun vrednosti, nominiranih v tuji valuti, v domačo valuto - izbrana je opcija D - Datum dobavnice. V navedenem primeru je za izračun obveznosti (glede na Pravilnik o računovodstvu stranke) tečaj na dan 1.8.04 ustrezen za preračun obveznosti in stroška, ne pa tudi davka na dodano vrednost. DDV se v duhu 3. točke 34. člena ZDDV preračuna z uporabo tečaja na datum računa.
Ker ima vsak dokument lahko le en tečaj, moramo v takem primeru fakturo dobavitelja vnesti dvakrat: enkrat za knjiženje obveznosti, enkrat pa za evidentiranje osnove za DDV in izračun DDV.
1. Račun za knjiženje obveznosti
Vzemimo, da je tečaj na dan 1.8.04 (na datum prevzema blaga) 362 SIT/1 GBP. Vknjižimo račun za obveznost v običajni vrsti dokumenta (privzeto 191 za prevzem blaga iz EU), uporabimo pa davčno tarifo NN, ki pomeni, da se dokument NE uvršča v davčne knjige, davčna stopnja pa je 0%. Na ta način pri knjiženju dobimo samo knjižbo obveznosti in stroška/zaloge, davek pa bomo knjižili v naslednjem koraku.

2. Račun za knjiženje DDV
Za račune, ki bodo uporabljeni samo za knjiženje DDV in izpis davčnih evidenc je najbolje odpreti ločeno vrsto dokumenta prevzema iz EU, ki ga lahko izdelamo tudi s podvajanjem vrste dokumenta 191. Ker iz te vrste dokumenta ne želimo knjižiti obveznosti in stroška/zaloge (ki je knjižena že v prvem koraku), za knjiženje le-teh uporabimo nek konto prostega razreda 5. Iz avtomatske knjižbe bo tako nastal promet na tem kontu, ki pa bo ostal brez salda. Zato v privzete nastavitve tako konta obveznosti kot tudi vseh kontov (razen davčnih) v matriki blagovnih kontov vnesemo ta konto (za naš primer smo si izbrali konto 5003).

Vzemimo, da je tečaj na dan 23.8.04 (na dan izstavitve računa) 360 SIT/1 GBP. Uporabimo splošno davčno tarifo B2, ki pomeni, da se dokument uvršča v davčne knjige, davčna stopnja pa je 20%. Na ta način pri knjiženju dobimo davek, izračunan z uporabo tu vnešenega tečaja, knjižbe obveznosti in stroška/zaloge pa se iz tega knjiženja saldirata (saldo konta je enak 0).
Ker splošna davčna tarifa B2 pomeni tudi, da se tak promet izpisuje v knjigi prejetih računov, bo v davčnih knjigah ta dokument, dokument iz prejšnje točke pa (prav tako zaradi davčne tarife) v knjige ne bo uvrščen.

3. Knjiga prejetih računov EU
Poglejmo še, kako se oba dokumenta odrazita v izpisu Knjige prejetih računov za pridobitve blaga znotraj Skupnosti. Kot že rečeno, dokument s tarifo NN (iz 1. točke) v davčnih knjigah ne bo izpisan, ker je izbrana taka davčna tarifa. Dokument z davčno tarifo B2 (iz 2. točke) pa bo izkazan v davčnih knjigah po tečaju, ki je vnešen v dokumentu pod točko 2.

4. Knjižbe
Poglejmo še knjižbe:
- za prvi dokument so to konto obveznosti ter stroške/zaloga

- in za drugi dokument pa sta to oba davčna konta (terjatev in istočasno obveznost), preostali del knjižbe pa je v izravnanem saldu na kontu, ki smo ga izbrali v šifrantu vrst dokumentov (za naš primer: 5003)
