Kreiranje novega skladišča
 |
KRATEK OPIS SPODNJEGA PRIMERA: Prikaz postopka kreiranja novega skladišča v šifrantu subjektov programa Pantheon.
|
Kreiranje novega skladišča
1. Izbira šifranta
Najprej iz menija izberemo oz. odpremo šifrant subjektov.

Lahko pa šifrant odpremo tudi s funkcijsko tipko
ali klikom na bližnjico; ikono, nastavljeno v orodni vrstici.

2. Kreiranje novega skladišča
V ukazni vrstici

kliknemo na gumb nov zapis
. S tem se nam odpre prazna forma, ki je pripravljena za vnos novega skladišča.
V zgornjem delu forme vnašamo najosnovnejše podatke o skladišču, torej šifro skladišča in naziv skladišča.
Aktivno |
polje označuje, če je ta subjekt aktiven ali neaktiven (arhivski).
- Če je polje obkljukano (privzeto) pomeni, da je subjekt aktiven in se pojavi povsod v programu (na prometih, obračunih,....)
- Če polje ni obkljukano (glava forme se obarva rdeče) pomeni, da subjekt ni več aktiven. Kot neaktivnega ga ne moremo izbirati na dokumentih naročil ter na blagovnih dokumentih. Še vedno pa se pojavlja v vseh obračunih.
|

Če nas zanima sama lokacija podjetja, kje v mestu se podjetje nahaja, kliknemo na gumb
. Odpre se nam mapa mesta z zaznamkom lokacije podjetja.

Ko smo vnesli šifro in naziv subjekta, vnesemo še preostale podatke v panelu "Osnovni podatki". Naziv skladišča se prenese v polje za naziv 2, kjer ga lahko poljubno spreminjamo. Vpišemo še naslovne podatke podjetja.

Naziv - najpomembnejši podatek tega šifranta je seveda enolično določena šifra subjekta, ki jo privzeto predstavlja kar njegov naziv. Največ tridesetmestni naziv subjekta.
Naslov - naslov subjekta
Pošta - iz izbirne tabele izberemo poštno številko. Šifrant lahko neposredno odpremo z dvoklikom na to polje.
Država - Izberemo državo, kjer ima subjekt svoj sedež. Šifrant lahko neposredno odpremo z dvoklikom na to polje.
Oddaljenost - če smo v šifrant poštnih številk vnesli oddaljenost od našega podjetja, se izpiše oddaljenost subjekta od sedeža našega podjetja – v kilometrih. Podatek lahko vpišemo tudi ročno. Podatek uporabljamo za izdelavo potnih nalogov.
Telefon - vpišemo telefonsko številko sedeža subjekta. Morebitne dodatne telefonske številke zaposlenih v podjetju in posameznih oddelkov vnašamo v panel kontaktnih oseb.
Fax - vpišemo fax številko subjekta. Morebitne dodatne fax številke zaposlenih v podjetju in posameznih oddelkov vnašamo v panel kontaktnih oseb.
Url - vpišemo internetni naslov subjekta
SKIS - iz šifranta SKIS izberemo šifro standardne klasifikacije institucionalnih sektorjev. Šifrant lahko neposredno odpremo z dvoklikom na to polje.
Šifra dejav. - Šifra dejavnosti iz šifranta šifer dejavnosti. Šifrant lahko neposredno odpremo z dvoklikom na to polje. Podatek moramo OBVEZNO vnesti za svoje podjetje, ker se uporablja za izpis na nekaterih predpisanih obrazcih!
ID za DDV - Vpišemo davčno številko subjekta. Tukaj imamo možnost preveriti podatke tako, da dvokliknemo davčno številko in program nas avtomatično poveže s spletno stranjo Inetis, kjer so objavljeni podatki vseh podjetij v Sloveniji. Seveda je to mogoče le, če imamo Internet povezavo. Do tega iskanja dostopamo tudi iz menija čarovnikov (glej Poišči podatke o podjetju).
Davčne številke zavezancev iz vseh držav članic EU lahko preverite na spletnem naslovu:
http://ddv.inetis.com/iskalnik.aspx?isci=
Matična štev. - Vpišemo matično številko subjekta iz evidence Zavoda za statistiko. Tukaj imamo možnost preveriti podatke tako, da dvokliknemo matično številko in program nas avtomatično poveže z internet stranjo Inetis, kjer so objavljeni podatki vseh podjetij v Sloveniji. Seveda je to mogoče le, če imamo Internet povezavo. Do tega iskanja dostopamo tudi iz menija čarovnikov (glej Poišči podatke o podjetju).
Drevesna struktura šifranta partnerjev je razdeljena na oddelke. Ob nekaterih oddelkih drevesne strukture najdemo tudi polja za potrditveni vnos, kjer obkljukamo, v katero skupino subjekt sodi: kupec, dobavitelj, banka, občina, skladišče, oddelek. Vsak subjekt je praviloma obkljukan vsaj enkrat, torej mora soditi vsaj v eno skupino, seveda pa lahko sodi tudi v več skupin npr. je hkrati kupec in dobavitelj. Ostali oddelki služijo za vnos in pregled dodatnih podatkov (opomba,...).

Za naša skladišča, pa tudi za komisijske subjekte (ki so istočasno kupci/dobavitelji in skladišče), moramo določiti naslednje podatke:

Vodenje zaloge - obkljukamo, če gre za skladišče, za katerega se vodi zaloga.
Za skladišča, kjer NI obkljukano (izbrano) vodenje zaloge, ne moremo izpisati skladiščnega kartona, se ne pojavlja v pregledu trenutne zaloge ipd. Primer takih skladišč so fiktivna skladišča, ki jih uporabljamo le za vnos računov, ne zahtevamo pa vodenja zaloge (glej primer Skladišče - stroškovni računi, osnovna sredstva).
Knjiženje po maloprodajni ceni - če obkljukamo ta preklopnik, bo zaloga knjižena po maloprodajni ceni, torej po izbrani ceni za vrednotenje, povečani za maržo (do cene iz prvega cenovnega rezreda) in davek.
Ločena kalkulacija prodajne cene za to skladišče
 |
Preklopnik je na voljo samo v primeru, če izberemo (obkljukamo) parameter "Omogočena ločena kalkulacija prodajne cene po skladiščih" v Parametrih | Identi | Osnovni podatki. |
 |
Ločene kalkulacije prodajne cene za posamezna skladišča oblikujemo SAMO v primeru, da taka skladišča predstavljajo dislocirano maloprodajno mesto, ki uporablja svojo cenovno politiko in zato zanjo nivo cen oblikujemo ločeno od ostalih maloprodajnih mest in ločeno od cen na centralnem skladišču (ki jih predstavlja splošna kalkulacija prodajne cene - SKPC). |
- za skladišča, kjer ta preklopnik NI obkljukan, se polni in uporablja splošna kalkulacija prodajne cene (SKPC),torej obstoječa kalkulacija prodaje v šifrantu identov
- za vsako skladišče, kjer ta preklopnik JE obkljukan, se polni in uporablja ločena kalkulacija prodajne cene (LKPC)
Dovoljena negativna zaloga - polje obkljukamo, če dovolimo, da iz tega skladišča izdajamo blago, ki ga v času izdaje ni na zalogi, kar vodi v negativno zalogo Priporočamo vam, da ta preklopnik obkljukate le v redkih upravičenih primerih, ker negativne zaloge vodijo v nepravilne podatke o vrednosti zalog (cen za vrednotenje).
Poskus izdaje preko količine na zalogi iz skladišča, kjer negativne zaloge niso dovoljene, ne bo uspel in program bo vrnil napako (glej Zaloga ne more pasti pod nič! Koda: XXX).
Prikaži v ATENI - obkljukamo, če želimo, da se zaloga s tega skladišča prikazuje v DataLab Ateni
Izdaja preko odpremne liste - obkljukamo, če se iz tega skladišča blago izdaja preko odpremne liste (glej primer Skladišče - odpremna lista)

Vrednotenje zaloge - za skladišča obvezno izberemo način vrednotenja zaloge:
Datum zadnje inventure - ob potrditvi inventure program vpiše datum zadnje izdelave inventure. Le-ta posledično blokira vse materialne promete pred tem datumom. Če želimo spreminjati ali na novo kreirati dokumente pred tem datumom, program javi sporočilo: Inventura na skladišču (skladišče) je potrjena z dne (datum zadnje inventure). Materialnih prometov pred tem datumom ne moreš spreminjati!
V primeru, da želimo materialne promete vseeno popravljati pred datumom inventure, datum zadnje inventure pobrišemo.
 |
Program pri blokadi materialnih prometov upošteva dneve pred datumom zadnje inventure. Na dan zadnje inventure promete lahko popravljamo. |
Trenutna zaloga - klik na gumb
odpre Pregled trenutne zaloge.
Knjiženja, ki so vezana na eno skladišče, nastavimo v tabeli Blagovni konti. Blagovne konte nastavimo za vsak kontni plan posebej, kar določimo v polju Kont.plan.

Glejte tudi povezavo Skladišče, kjer so natančneje predstavljene nastavitve matrike knjiženj.