Kreiranje novog skladišta
Kreiranje novog skladišta
Kreiranje novog skladišta
1. Odabir šifarnika
Najpre iz menija izaberemo tj. otvorimo šifarnik subjekata.

Šifarnik možemo da otvorimo i sa funkcijskim tasterom
ili klikom na prečicu; ikonu, postavljenu u redu sa alatima.

2. Kreiranje novog skladišta
U redu sa alatima kliknemo na taster za nov zapis
, koji nam otvara praznu formu za unos i definisanje novog skladišta.
U gornjem delu forme unosimo najosnovnije podatke o skladištu, tj šifru skladišta i naziv skladišta.

Aktivno |
polje označava da li je subjekat aktivan ili neaktivan (arhivski).
- Ako je polje označeno (zadata postavka) znači da je subjekat aktivan i pojavljuje se svuda u programu (na prometima, obračunima,....)
- Ako polje nije označeno (zaglavlje forme se oboji crveno) znači da subjekta više ne koristimo. Kao neaktivnog ne možemo da ga izaberemo na dokumentima narudžbina i na robnim dokumentima, dok se i dalje pojavljuje na svim obračunima.
|
Kada unesemo šifru i naziv subjekta, potrebno je da unesemo i preostale podatke o subjektu u panelu "Osnovni podaci". Naziv skladišta se prenosi u polje za naziv 2, gde možemo po želji i da ga promenimo.

Naziv - najznačajniji podatak ovog šifarnika je svakako jednolično određena šifra subjekta, koja zadato predstavlja njegov naziv. Dozvoljen je unos najviše tridest znakova.
Adresa - adresa na kojoj se nalazi subjekat.
Poštanski broj - iz izborne tabele izaberemo poštanski broj. Šifarnik možemo da otvorimo dvostrukim klikom na ovo polje.
Država - Izaberemo državu u kojoj subjekat ima sedište. Šifarnik možemo da otvorimo dvostrukim klikom na ovo polje.
Udaljenost - ako smo u šifarnik poštanskih brojeva uneli udaljenost mesta od našeg preduzeća, podatak će se preneti automatski nakon odabira poštanskog broja mesta – u kilometrima. Podatak možemo da upišemo i ručno. Podatak koristimo za izradu putnih naloga.
Telefon - upišemo telefonski broj sedišta subjekta. Moguće dodatne telefonske brojeve zaposlenih u preduzeću i pojedinih odeljenja unosimo u panel kontakt osoba.
Fax - upišemo fax broj subjekta. Dodatne fax brojeve zaposlenih u preduzeću i pojedinih odeljenja unosimo u panel kontakt osoba.
Url - upišemo internet adresu subjekta
SKIS - iz šifarnika SKIS izaberemo šifru standardne klasifikacije institucionalnih sektora. Šifarnik standardne klasifikacije institucionalnih sektora se koristi kao obavezan nacionalni standard u zemljama EU i u zemljama, koje su u fazi prilagođavanja svog zakonodavstva sa zakonodavstvom EU. Šifarnik možemo da otvorimo dvostrukim klikom na ovo polje.
Šifra delat. - Šifra delatnosti iz šifarnika šifri delatnosti. Šifarnik možemo da otvorimo dvostrukim klikom na ovo polje. Podatak moramo OBAVEZNO da unesemo za svoje preduzeće, jer se koristi za ispis nekoliko zakonom propisanih obrazaca!
PIB - Upišemo poreski identifikacioni broj subjekta. Na ovom polju imamo i mogućnost provere podataka sa podacima objavljenim na sajtu Poreske Uprave http://www.poreskauprava.sr.gov.yu/sr/index.jsp?page=pdv/registar.jsp. Dvostruki klik na ovom polju automatski otvara sajt Republike Srbije, Ministarstvo finansija - Poreska Uprava, gde se nalazi registar evidentiranih PDV obveznika u Srbiji. Svakako ova funkcionalnost je moguća ukoliko imamo Internet konekciju.
Matični broj - Upišemo matični broj subjekta. Ovde imamo mogućnost da proverimo podatke dvostrukim klikom na matični broj nam otvara sajt, na kom vršimo pretragu subjekata po matičnom broju.
Razgranata struktura šifarnika subjekata je podeljana. U nekim delovima razgranate strukture nailazimo i na polja za potvrdni unos, čime definišemo grupu tj. kategoriju u koju subjekat spada: kupac, dobavljač, banka, opština, skladište, odeljenje. Svaki subjekat je po pravilu označen barem jednom, tj. mora biti definisan u neku grupu ili u više njih, npr: subjekat može biti i kupac i dobavljač. U ostalim delovima razgranate strukture imamo panele koji služe za unos i pregled dodatnih podataka (napomena i dr).

Za naša skladišta i za komisione subjekte (koji su u isto vreme kupci/dobavljači i skladište), moramo da definišemo sledeće podatke:

Vođenje zalihe |
označimo, ako se radi o skladištu, za koje se vodi zaliha. Za skladišta, gde NIJE označeno (izabrano) vođenje zalihe, ne možemo ispisati skladišni karton, ne pojavljuje se u pregledu trenutne zalihe itd. Primer takvih skladišta su fiktivna skladišta, koja koristimo samo za unos računa, a ne zahtevamo vođenje zalihe (pogledajte primer Skladište - računi troškova, osnovna sredstva). |
Različita kalkulacija prodajne cene za to skladište |
 |
Opciju možemo koristiti samo u slučaju, ako izaberemo (štikliramo) parametar "Omogućena različita kalkulacija prodajne cene po skladištima" u Parametrima | Artikli | Osnovni podaci. |
 |
Različite kalkulacije prodajne cene za pojedinačna skladišta oblikujemo SAMO u slučaju, da takva skladišta predstavljaju dislocirana maloprodajna mesta, koja upotrebljavaju svoju cenovnu politiku i zato za njega nivo cena oblikujemo različito od ostalih maloprodajnih mesta i različito od cena na centralnom skladištu (koje predstavlja opšta kalkulacija prodajne cene - OKPC). |
Pogledajte i Različita kalkulacija prodajne cene po skladištima.
|
Dozvoljena negativna zaliha |
polje označimo ako želimo da dozvolimo da se iz tog skladišta izdaje roba, koje u tom momentu nema na zalihama, što vodi u negativnu zalihu. Preporučujemo vam da ovu opciju označite samo u retkim slučajevima s obzirom da negativna zaliha uzrokuje nepravilne podatke o vrednosti zaliha (cena za vrednovanje).
Pokušaj izdavanja preko količine na zalihi iz skladišta, gde negativne zalihe nisu dozvoljene, neće uspeti i program će javiti grešku (pogledajte Zaliha ne može da padne ispod nule ! Šifra XXX).
|
Prikaži u Ateni |
polje označimo ako želimo da se zaliha sa ovog skladišta prikazuje u DataLab Ateni™ |
Izdavanje preko otpremne liste |
polje označimo ako se izdavanje robe sa ovog skladišta vrši preko otpremne liste (za detaljan opis pogledajte poglavlje Otpremna lista ). |
Vrednovanje zalihe |
za skladišta moramo obavezno izabrati način vrednovanja zalihe:
|
Knjiženje po prodajnoj ceni |
izaberemo jedan od sledećih načina knjiženja:
- 0 - Nema knjiženja po prodajnoj ceni
- 1 - Knjiženje po maloprodajnim cenama
- 2 - Knjiženje po prodajnim cenama
- 3 - Knjiženje po veleprodajnim cenama 1
- 4 - Knjiženje po veleprodajnim cenama 2
|
Datum zadnjeg inventara |
kod potvrđivanja inventara program upiše datum zadnjeg obavljenog inventara. Isti posledično blokira sve materijalne promete pre tog datuma. Ako želimo menjati ili na novo kreirati dokumente pre tog datuma, program javi: Ne možete menjati materijalne promete na skladištu (skladište) pre dana zadnjeg inventara (datum inventara)!
U slučaju, da želimo materijalne promete bez obzira na to popravljati pre datuma inventara, Datum zadnjeg inventara izbrišemo.
 |
Program pri blokadi materijalnih prometa uzima u obzir dane pre datuma zadnjeg inventara |
|
Trenutna zaliha |
klikom na taster otvaramo Pregled trenutne zalihe. |