 | Loading… |
|
|
Zadani blokovi poslovnih procesa
Zadani blokovi poslovnih procesa sadrže sve opšte elemente u poslovnom procesu u kojem se izvršavaju razne: odluke, zadaci, povezivanja, skripte, odobrenja itd.
Zadaci definišu posao koji se obavlja, dok konektori i odluke definišu proces.
Također, možemo odabrati i kreirati prijelaze između blokova, npr. jednostavni prelazi, razdvajanja itd.
Pristupa im se preko menija Postavke | Dokumentacija | Oblikovanje eProcesa i odabir taba Dizajn.
 |
UPOZORENJE
Elementi/blokovi poslovnog procesa omogućavaju različit broj ulaza i izlaza.
Neki blokovi, kao što je Start , ne dozvoljavaju unose i dozvoljavaju samo jedan izlaz, dok drugi dozvoljavaju više tranzicija u obliku izlaza.
U svakom slučaju, svaki prijelaz mora biti označen tako da dijagram zna koji prijelaz treba koristiti za dato stanje.
|

- Svaki poslovni proces počinje blokom Start/Pokreni. U dijagramu poslovnog procesa može postojati samo jedan Start blok.
- Dozvoljeni ulazi: 0. Dozvoljeni izlazi: 1.
- Svaki poslovni proces završava blokom Kraj. U dijagramu poslovnog procesa može postojati samo jedan krajnji blok.
- Dozvoljeni ulazi: mnogo. Dozvoljeni izlazi: 0.
- Upravitelj grešaka se izvršava kada dođe do greške u dijagramu poslovnog procesa. U dijagramu poslovnog procesa može postojati samo jedan blok Upravitelja grešaka.
- Kad god dođe do greške tokom izvršavanja dijagrama poslovnog procesa, tok se preusmjerava na blok greške, a zatim nastavlja stazom koja je navedena u njemu (blok nakon Upravitelja grešaka).
 |
SAVJET
Upravitelj greškama možemo koristiti za čišćenje, a potom zaključiti sa izvršavanjem radnog toka.
|
Dozvoljeni ulazi: 0. Dozvoljeni izlazi: 1.
- Konektor izvor (također »izvorni konektor«) je prijelazni blok za poboljšanje čitljivosti dijagrama, ako je npr. dijagram veći od jedne stranice i moramo ga podijeliti na dvije stranice. Konektor izvor stvara tok do ciljne veze ("odredišni konektor"), čime se definiše skok do odredišta.
- Ako poslovni proces stigne do konektora izvora, dijagram preskače na ciljnu vezu povezanu s izvornom vezom. Odnos između izvornog i odredišnog konektora uspostavlja se tekstom sadržanim u ova dva bloka. Ako je tekst isti, veza je uspostavljena. Na primjer, kada poslovni proces dođe do izvornog konektora označenog A, on skače na odredišni konektor A. Na ovaj način može postojati više izvornih i odredišnih konektora u jednom dijagramu.
- Dozvoljeni ulazi: mnogo. Dozvoljeni izlazi: 0.
- Veza cilj ili "Ciljani konektor" je prijelazni blok za poboljšanje čitljivosti dijagrama koji prima struju iz izvornog konektora. Predstavlja odredište skoka, s imenom izvornog i odredišnog konektora koji povezuju ovaj skok.
- Ako poslovni proces stiže izvornu vezu, dijagram preskače na ciljnu vezu povezanu s izvornom vezom. Odnos između izvornog i odredišnog konektora uspostavlja se tekstom sadržanim u ova dva bloka. Ako je tekst isti, veza je uspostavljena. Na primjer, kada poslovni proces dođe do izvornog konektora označenog A, on preskače na odredišni konektor A. Na ovaj način može postojati više izvornih i odredišnih konektora u jednom dijagramu.
- Dozvoljeni ulazi: mnogo. Dozvoljeni izlazi: 0.
- Spajanje linija ili Line jointer povezuje više prijelaza u jedan.
- Prijelaz povezuje jedan blok s drugim i tako određuje putanju izvršenja u dijagramu poslovnog procesa preko smjera strelice. To jest, pokreće se od izvornog do odredišnog bloka.
- Možemo kreirati navedeni (ravni) prijelaz, bočni prijelaz ili prijelaz luka. Postoji samo vizuelna razlika između njih, ali svi funkcionišu isto.
- Prijelaz se kreira tako što se prvo izabere među elementima, a zatim se prijelaz povuče mišem od čvora (tačka označena na bloku plavim »x«) na izvornom bloku do čvora na odredišnom bloku, gdje puštamo miš.
- Može se dogoditi da neće biti moguće dodati prijelaz u određeni blok. Ovo zavisi od dozvoljenog broja ulaza i izlaza za svaki blok. Na primjer, ako pokušamo dodati prijelaz u smjeru bloka Pokreni, to neće biti moguće jer Start blok ne dozvoljava unose.
- Neki blokovi dozvoljavaju više tranzicija u obliku izlaza. U ovom slučaju, svaki prijelaz mora biti označen tako da dijagram zna koji prijelaz treba koristiti na osnovu datog uvjeta. Za izlazak iz bloka može se koristiti samo jedan prolaz. Na primjer, dva prijelaza se mogu koristiti za blok Decision, ali jedan mora biti označen kao "Da", a drugi kao "Ne". Na taj način će dijagram znati koji prijelaz treba poduzeti na osnovu rezultata odluke.
- Prijelaz možemo odrediti i skriptu, tako da će se prilikom tranzicije poslovnog procesa izvršavati skripta. Skriptu za izvršavanje možemo napisati u iskačućem prozoru prijelaza (dvoklik), u panelu Script. Kada tranzicija ima dodijeljenu skriptu, na početku tranzicije će se prikazati ikonica u obliku strijele.
- Vilica stvara paralelne puteve izvršenja.
- Kada se pokrene račvasta instanca poslovnog procesa, postoji jedna putanja izvršenja (koja počinje blokom Pokreni). Ako izvršenje dosegne blok Vilicu, tok se dijeli na više istovremenih paralelnih staza – ovisno o broju izlaza u grani. Konačno, sve putanje izvršenja moraju završavati istim elementom – Pridruži inače shema nije ispravna i dijagram ima grešku. Kada su sve paralelne putanje izvršenja gotove, glavna putanja izvršenja se ponovo pokreće od elementa Pridruži.
- Dozvoljeni ulazi: mnogo. Dozvoljeni izlazi: mnogo.
- Element Pridruži završava paralelne putanje izvršenja kreirane elementom Vilica.
- Kada se pokrene račvasta instanca poslovnog procesa, postoji jedna putanja izvršenja (koja počinje blokom Pokreni). Ako izvršenje dosegne blok Vilicu, tok se dijeli na više istovremenih paralelnih staza – ovisno o broju izlaza u grani. Konačno, sve putanje izvršenja moraju završavati istim elementom – Pridruži inače shema nije ispravna i dijagram ima grešku. Kada su sve paralelne putanje izvršenja gotove, glavna putanja izvršenja se ponovo pokreće od elementa Pridruži i putuje do sljedećeg bloka spojenog na izlaz elementa Pridruži.
- Glavna putanja izvršenja se neće ponovo pokrenuti dok se ne završe sve putanje izvršenja koje je kreirao element Vilica.
- Dozvoljeni ulazi: mnogo. Dozvoljeni izlazi: 1.
- Blok Zadatak kreira instance zadataka za korisnike na osnovu definicije zadatka.
- Blok Zadatak je jedan od važnijih tipova blokova na dijagramu. Sa zadatkom možemo definisati definicije zadataka koje želimo kreirati za korisnike. Kada tok izvršenja dosegne Zadatak, kreira instance zadatka za svaku definiciju zadatka.
- Sam blok Zadatak je jednostavno skup definicija zadataka. Ako želimo koristiti blok Zadatak, kreiramo jednu ili više definicija zadataka i postavljamo svojstva definicije zadatka. Izvršenje poslovnog procesa se zaustavlja u bloku zadataka dok se ne dovrše sve instance zadatka. Zadatak je dovršen kada se njegov status promijeni u "Završeno". Nakon što su sve instance završene, tok izvršenja je izveden prema pravilima:
- Zadatak ima samo jedan izlaz: tok izvršenja ide kroz jedini mogući put.
- Zadatak ima dva ili više izlaza: svaki izlazni prijelaz mora biti označen imenom statusa završetka. Putanja izvršenja prolazi kroz prijelaz označen istim tekstom kao i izlazni blok zadatka, što je status završetka, na primjer, zadatka. Dakle, ako je instanca zadatka završena kao "odobreno" (primjer važećeg statusa završetka), put izvršenja se nastavlja kroz prijelaz označen kao "odobreno". Ako je Zadatak kreirao više instanci zadatka, bilo iz iste definicije ili iz različitih definicija, izlazni blok zadatka će imati najčešći status završetka među instancama zadatka. Na primjer, ako dvije instance posla završe kao "odbijene" i jedna instanca kao "odobrena", tada će odabrani izlaz biti "odbijen"; a putanja izvršenja će pratiti tranziciju označenu istim.
- Dozvoljeni ulazi: mnogo. Dozvoljeni izlazi: mnogo (ograničeno na statusnu listu).
- Odobrenje je poseban blok zadataka koji ima jedno odobrenje definicije zadatka.
- To je obična definicija zadatka sa tom razlikom da su neke karakteristike već od početka upostavljene pomoću predmeta, opisa i posebno sa listom statusa. Zadatak Odobrenje ima tri važeća statusa: ''otvoreno'', ''odobreno'' i ''odbijeno''. '''Potvrđeno'' i ''odbijeno'' su statusi za određivanje zadatka. Svojstva definicije zadataka odobrenja mogu se po želji promijeniti. Jedina razlika u odnosu sa blokom Zadatak jeste što u boku Odobrenje možemo kreirasti samo jedan zadatak.
- Dozvoljeni ulazi: mnogo (ograničeno na statusnu listu). Dozvoljeni izlazi: mnogo (ograničeno na statusnu listu).
- Odluka mijenja tok izvršenja prema varijablama poslovnog procesa, npr. logički uslovi, Booleovi izrazi.
- Kada tok izvršenja dostigne Odluku, procjenjuje se stanje bloka. Ako je ispravan, onda put izvršenja prolazi kroz prolaz označen kao "da". Ako je netačan, prolazi kroz odlomak označen kao »ne«.
- Dozvoljeni ulazi: mnogo. Dozvoljeni izlazi: 2 (»da« i »ne«).
- Pokreni eProcesomogućava izvršavanje novog, podređenog poslovnog procesa koji je sinhrono ili asinhrono odvojen od trenutne instance.
- Za razmjenu informacija između instanci poslovnog procesa, Mapiranje varijable mora biti specificirano u definiciji bloka. Ako je opcija Sačekaj do zaključka označena, trenutni poslovni proces će čekati da se podređeni proces završi, a zatim će nastaviti glavni tok. U ovom slučaju, mapiranje varijable je dvosmjerno. Ako je opcija Sačekaj do zaključka isključena, trenutni poslovni proces će se normalno izvršavati bez obzira na status rutine. Mapiranje varijable je samo jednosmjerno.
- Mapiranje varijable specificira koje će varijable u podređenom procesu biti ažurirane. Na primjer, varijabla "Company" u podređenom procesu "Slanje" će primiti vrijednost varijable "Company Name" u trenutnom procesu. U slučaju dvosmjernog mapiranja, kada se "Slanje" završava, vrijednost "Naziv kompanije" ponovo ažurirati vrijednošću varijable "Company".
- Dozvoljeni ulazi: mnogo. Dozvoljeni izlazi: 1.
- Komentar prikazuje bilješku na dijagramu.
- Komentar dodaje vizuelni element dijagramu koji sadrži fiksni tekst. Ovaj blok ne utiče na ponašanje dijagrama i koristi se samo za vizuelno označavanje. Ako želite da dodate tekst dijagramu koji podržava izraze, koristite blok Tekst.
- Dozvoljeni ulazi: 0. Dozvoljeni izlazi: 0.
- Tekst prikazuje dinamički tekst na dijagramu.
- Ovaj blok koristimo na bilo kojoj poziciji u dijagramu za prikaz teksta koji se može mijenjati ovisno o kontekstu poslovnog procesa. Može se koristiti za prikaz datuma, varijabilnih vrijednosti itd., za preklapanje ili blizu bilo kojeg drugog elementa dijagrama.
Glavna razlika između blokova Tekst i Komentar je u tome što Tekst podržava izraze i nema vizuelne elemente osim samog teksta.
- Dozvoljeni ulazi: 0. Dozvoljeni izlazi: 0.
- Script izvršava kod skripte.
- U većini slučajeva, Skripta će imati samo jedan izlaz, ali možemo koristiti i više izlaza iz skripte, što će uticati na izlaz skripte. Možete odrediti rezultat skripte koristeći varijablu rezultata: rezultat := 'result1'
Ako imamo više od jednog izlaza, svaki izlazni prijelaz mora imati oznaku i tok izvršavanja će uzeti prijelaz čija je oznaka ista kao i izlaz skripte. U gornjem primjeru, moramo imati prijelaz označen kao "rezultat1" tako da izvršenje slijedi ovu putanju.
- Dozvoljeni ulazi: mnogo. Dozvoljeni izlazi: 1 (ako skripta ne vraća nikakvu vrijednost) ili više (u zavisnosti od mogućih rezultata skripte).
- Baza podataka pokreće SQL upit.
- Može čitati/pisati podatke iz ili u bazu podataka. Ovaj blok nam omogućava da koristimo SQL izraz u bazi podataka. Možemo koristiti i izraze. SQL izraz se tada izvršava u bazi podataka.
- Primjer: umetnite u tPA_Log (acvalue, acName) vrijednosti ('[DocumentKey]', 'test')
- Dozvoljeni ulazi: mnogo. Dozvoljeni izlazi: 1.
- Pokreni eProces je poseban blok DATALAB za pokretanje poslovnog procesa. Poslovni proces se može pokrenuti sa varijablama.
 | Loading… |
 | Loading… |
|
|
|