Inventura osnovnega sredstva
Inventura osnovnega sredstva
Popisovanje osnovnih sredstev je del obveznih letnih popisov, ki jih podjetja izvajajo najmanj enkrat letno. Poleg rednih, poznamo tudi izredne popise. Popisovanje sredstev in virov sredstev, ki jih imenujemo tudi inventure, obsegajo popise tako sredstev (osnovna sredstva, zaloge, terjatve, ...) kot virov sredstev (obveznosti, kapital, ...). Namen popisa je uskladitev stanj v poslovnih knjigah z dejanskim stanjem. Podatki, ki jih dobimo na podlagi letnega popisa, vplivajo na višino kapitala, višino poslovnega izida in davčne osnove.
Popis sredstev in obveznosti podjetje izvede v okviru internih pravil, ki so opredeljena v internem aktu, tako imenovanem Pravilku o popisu, lahko pa so pravila popisovanja zapisana v Pravilniku o računovodenju.
Popis izvaja popisna komisija, ki naj bi vključno s predsednikom imela vsaj tri člane. Sklep o imenovanju popisnih komisij sprejme poslvoodstvo ali upravni organ. Večja podjetja lahko imenujejo tudi več popisnih komisij za popis različnih vrst sredstev oziroma virov sredstev. Načelo ločenosti evidence od izvajanja poslov (SRS 28) zahteva, da poslov ne sme evidntirati oseba, ki jih opravlja.
Inventure lahko potekajo z ročnim popisovanjem, pri večjem številu sredstev ali zalog pa je smiselna inventura s čitalci črtne kode. Ti nam omogočajo lažje in hitrejše popisovanje.
Pantheon nam na področju osnovnih sredstev omogoča oba pristopa. Pri ročnem popisovanju popisovalcem natisnemo popisne liste. Najpogosteje uporabljena sta izpisa:
281 - Inventurne pole osnovnih sredstev (uporabimo Razvršanje po Lokaciji) in
321 - Popisni list za zadolženca.
Do izpisov pridemo iz registra Osnovnih sredstev (Denar / Osnovna sredstva / Denar - Osnovna sredstva) s klikom na ikono tiskalnika.
Inventura z uporabo čitalca je opisana v razdelku Inventura - osnovnih sredstev.
Na osnovi Poročila o opravljenem popisu poslovodstvo s sklepi odloči o načinu likvidacije ugotovljenih primanjkljajev oziroma presežkov, odpisu in uničenju neuporabnih in zastarelih sredstev, prodaji neuporabnih, zastarelih in poškodovanih sredstev in drugem, povezanem z ugotovitvami popisne komisije, ter določi osebe, ki so odgovorne za ugotovljene primanjkljaje in presežke.
Računovodstvo na osnovi sklepov ali Skupnega poročila knjiži popisne razlike in ugotovitve.