Inventura osnovnog sredstva
Inventura osnovnog sredstva
Inventura osnovnog sredstva
Popis osnovnih sredstava dio obaveznih ljetnih popisa, koje poduzeća izvršavaju jednom godišnje. Osim redovnih, poznajemo i izvanredne popise. Popis imovine koji se nazivaju i inventure uključuju zalihe imovine (dugotrajne imovine, zaliha, potraživanja, ...) i izvora sredstava (obveze, kapital, ...). Svrha popisa je uskladiti bilance u knjigama sa stvarnim stanjem. Podaci dobiveni na temelju godišnjeg inventara utječu na iznos kapitala, iznos dobiti ili gubitka i poreznu osnovicu.
Popis sredstava i obveza poduzeće izvodi u okviru internih pravila, koja su određena internim aktom, koji se još zove Pravilnik o popisu ili pak su pravila popisa određena Pravilnikom o računovodstvu.
Popis izvodi popisna komisija, koja uključeno sa predsjednikom ima tri člana. Odluku o imenovanju popisnih komisija donosi uprava ili upravno tijelo. Veće tvrtke mogu također imenovati nekoliko popisnih komisija za popis različitih vrsta osnovnih sredstava ili izvora sredstava. Načelo odvajanja evidencije od obavljanja poslova (SRS 28) zahtijeva da popis ne može izvršavati osoba koja radi sa tim osnovnim sredstvima.
Inventura se može izvoditi ručnim popisom, a pri većem broju osnovnih sredstava ili zalihe smisleniji je popis pomoču barkod čitača, koji omogućava lakši i brži popis.
Pantheon nam na području osnovnih sredstava omogućava oba pristupa. Kod ručnog popisivanja, komisiji za popis ispišu se popisne liste. Najčešće korišteni ispisi su:
281 - Inventurne liste osnovnih sredstava (možemo koristiti i Razvrstavanje po Lokaciji) i
321 - Zaduženje OS/SI
Do ispisa dođemo iz Registra Osnovnih sredstava (Novac / Osnovna sredstva / Registar - Osnovna sredstva) klikom na ikonu printera.
Više o izvođenju Inventure osnovnih sredstava pogledajte ovdje, a izvođenje Inventure s upotrebom čitača opisana je u djelu Inventura - osnovnih sredstava.
Temeljem Izvještaja o izvršenom popisu, uprava odlučuje o načinu likvidacije utvrđenih manjkova ili viškova, otpisu i uništavanju neupotrebljive i zastarjele imovine, prodaji neupotrebljive, zastarjele i oštećene imovine i ostalim povezanim s izvještajem Popisne komisije i određuje osobe odgovorne za identificirani višak i manjak.
Računovodstvo na temelju zaključaka ili zajedničkog izvješća knjiži razlike u zalihama.