Inventar osnovnih sredstava
Inventura osnovnega sredstva
Popisovanje osnovnih sredstava spada u obavezan godišnji popis, koji se radi najmanje jednom godišnje. Pored redovnih, postoje i vanredni popisi. Popisivanje imovine i izvora sredstava, koje imamo na zalihama, uključuju zalihe imovine (osnovna sredstva, zalihe, potraživanja, ...) i izvora sredstava (obveze, kapital, ...). Svrha popisa je uskladiti stanje u knjigama sa stvarnim stanjem. Podatke, kje dobijemo goddišnjim popisom, tiču na vrednost kapitala, iznos dobiti ili gubitka i poresku osnovicu.
Popis imovine i obaveza u preduzeću vrši se u skladu sa internim pravilima definisanim u internom aktu, takozvanim Pravilnikom o popisu. Pravilnik o popisu može biti definisan u Pravilniku o računovodstvu.
Popis sprovodi popisna kmisija koja bi trebalo da ima najmanje tri člana ukjučujući predsednika.Odluku o imenovanju popisne komisije donosi uprava ili upravni organ. Veće kompanije mogu imenovati nekoliko popisnih komisija koje će vršiti popis različitih sredstava ili izvora sredstava.
Zalihe inventara možemo ručno popisati, pri većem inventaru ima smisla inventar sa čitačem barkodova. To na omogućuje lakše i brže popisivanje.
Pantheon nam na području osnovnih sredstava omogućava oba postupka. Pri ručnom popisu, štampaju se popisne liste. Najčešće korišćena vrsta ispisa je:
281 - Inventrni listovi osnovnih sredstava i
321 - Popisni list za zaduženika.
Do ispisa dolazima iz Registra Osnovnih sredstava (Novac / Osnovna sredstva ) s klikom na ikonicu štampača.
Popis uz upotrebu čitača opisan je u delu Inventar-Osnovna sredstva.
Na osnovi Izveštaja o obavljenom popisu rukovodstvo odlučuje o načinu likvidacije utvrđenih manjkova ili viškova, otpisu ili uništavanju zastarele ili nepotrebne imovine i drugim povezanim stvarima u skladu sa nalazima popisne komisije.
Računovodstvo na osnovi zaključka iii Zajedničkog izveštaja knjiži popisne manjkove i viškove.