Upotreba drugog datuma u ispisima bilanci
Upotreba drugog datuma u ispisima bilanci
Upotreba drugog datuma u ispisima bilanci
 |
Kako se različiti iznosi izračunavaju s različitim datumom i drugim kriterijima i prikazuju na različitim ispisima, savjetujemo vam da ih spremite u predložak. Predlošci su povezani sa svim oblicima bilanci, što olakšava rad s predlošcima. |
U pozicijama bilance dostupan je prekidač D.2. Ako je odabran (označen) u pojedinačnoj stavci bilance, za izračunavanje ove stavke bilance koristi se drugačiji set datuma, početnih i završnih, nego za ostale stavke bilance stanja (vidi Ispis bilance stanja - po datumu 2). Prekidač radi samo na pozicijama gdje se vrijednosti konta prikazuju u formuli (npr. # K760% #). Stoga se ne mogu koristiti (nemaju učinka) na pozicijama u kojima se formula odnosi na drugu poziciju bilance (npr. # A51 #).
Prekidač i dodatni datumski kriteriji koriste se u računu dobiti i gubitka (vidi donji primjer) i u izvještaju o novčanom toku.
Kriteriji prelaska i dodatni datumi koriste se u računu dobiti i gubitka (vidi donji primjer) i u izvještaju o novčanom toku (vidi Izvještaj o novčanom toku za razdoblje 1.1.-31.12.2002.).
Potreba da se koristi drugi datum općenito se može izbjeći NE odabirom temeljnice početnog stanja u kriterijima. Takva se rješenje, naravno, primjenjuju samo u slučajevima kada se koristi drugi datum kako bi se isključila početna pozicija pojedinačne kategorije bilance.
Primjer za ispis godišnje bilance stanja:
Jedna od kategorija Bilance stanja i Računa dobiti i gubitka su podaci o povećanju ili smanjenju zaliha proizvoda i proizvodnje u tijeku. Za takav primjer možemo upotrijebiti prekidač "Datum 2" i unijeti različito razdoblje za određivanje vrijednosti zaliha prilikom ispisa. U tu svrhu moraju biti ispunjena dva uvjeta:
- na prvi dan razdoblja (tekuče poslovne godine) moramo imeti knjiženo SAMO početno stanje zalihe proizvodnje u tijeku (početna temeljnica)
- u polja "Datum 2" unesemo datumske kriterije od 2.1. do 31.12. poslovne godine, za koju radimo obračun
Oblikujemo logičnu formulu u poziciji bilance na sljedeći način:
- ako je dugovni promet (bez početnog salda, koji je knjižen na dan 01.01.) veći od potražnog prometa, razlika među njima se smatra kao povećanje vrijednosti zalihe
- ako je pak dugovni promet (bez početnog salda, koji je knjižen na dan 01.01.) manji od potražnog prometa, razlika među njima se smatra kao umanjenje vrijednosti zalihe
Datumske kriterije za ispis bilance trebamo u ovom primjeru unijeti na način:
- datume razdoblja za sve bilančne stavke, te obavezno još
- datume razdoblja 2 za bilančne stavke, gdje upotrebljavamo drugi datumski kriterij
Ako želimo ispisati i podatke za prethodnu godinu, potrebno je koristiti jednak datumski kriterij i za prethodnu bilančnu godinu.

 |
Ako za potrebe međugodišnjih bilanci utvrdimo promjene u vrijednosti zaliha prema formuli u ovog primjera, koja oduzima preostali iznos od početnog stanja bilance, potrebno je izostaviti datum početnog stanja u datumu 2, kada je dan otvaranja bilance uključen u izračun.
|
Primjer ispisa bilance za mjesec, u kojem nema temeljnice početnog stanja:
Za ispis bilance stanja za ožujak 2020. unesemo datumske kriterije za "Razdoblje":
- od 01.03.20 (početni datum razdoblja, za kojeg iskazujemo rezultat)
- do 31.03.20 (krajnji datum razdoblja, za kojeg iskazujemo rezultat)
U našem primjeru iskazujemo bilancu za ožujak, datum početne temeljnice nije uključen u obračunsko razdoblje, zato u polje "Razdoblje - datum 2" unesemo jednake datume kao u polje "Razdoblje":
- od 01.03.20 (početni datum razdoblja, za kojeg iskazujemo rezultat)
- do 31.03.03 (krajnji datum razdoblja, za kojeg iskazujemo rezultat)
Primjer ispisa bilance za mjesec, u kojem je uključena temeljnica početnos stanja:
Za primjere, kada iskazujemo mjesečnu vilancu za siječanj, ili kumulativnu bilancu za mjesece od siječnja do recimo ožujka, potrebno je isključiti promete koji prizlaze iz temeljnice početnog stanja.
"Razdoblje":
- od 01.01.20 (početni datum razdoblja, za kojeg iskazujemo rezultat)
- do 31.03.20 (krajnji datum razdoblja, za kojeg iskazujemo rezultat)
"Razdoblje - datum 2":
- od 02.01.20 (početni datum razdoblja, za kojeg iskazujemo rezultat)
- do 31.03.20 (krajnji datum razdoblja, za kojeg iskazujemo rezultat)
 |
Zbog pojednostavljenja rada s bilancama je zato bolje, da za međugodišnje računovodstvene izvještaje upotrebljavamo druge predloške bilanci nego za godišnja izvještavanja! S drugaim postavkama bilance u predlošku, nestaje potreba za drugim datumom! |
Primjer postavki međugodišnjih bilanci stanja:
Potrebno je biti oprezan s korištenjem formula i datuma 2 za izvještaje u Računu dobiti i gubitka po mjesecima. Ako postavimo formule bez korištenja datuma 2, vrsta dokumenta za početni saldo mora biti neoznačena (VD 400). U protivnom će rezultat (vrijednost) u prvom mjesecu (siječnju) biti netočan. Potreba za pronalaženjem razlike između početnog stanja i iznosa na kraju razdoblja otpada.
Postavljanje kriterija koji ne uzimaju u obzir temeljice početnog stanja je poželjnije koristiti izvadak iz bilance stanja po mjesecima, jer rezultat iz siječnja ne "pokvari" početno stanje u zalihama.