Uzmimo primjer, kada artikal vodimo bez korištenja serijskih brojeva, pa želimo preći na vođenje artikala po serijskim brojevima.
Načina odnosno mogućih postupaka je više. U nastavku nudimo dvije mogućnosti, čija suština je u tome, da izdamo cjelokupnu zalihu robe bez serijskih brojeva, promijenimo željeni način serializiranja, a onda primimo istu količinu i opremimo je sa serijskim brojevima.
Možda najjednostavniji i najpregledniji je izrada inventure (pogledajte tačku A), a najkraći je postupak ručnog unosa dokumenta (pogledajte tačku B).
A. INVENTURA
a1. Zaključak materijalnih prometa
Zaključimo materijalne promete do datuma inventure, da spriječimo mijenjanje već izrađenih dokumenata (pogledajte Parametri | Roba | Osnovni podaci). Kada za artikl bude propisano vođenje po serijskim brojevima, program će po unosu ili promjeni količinu izjednačiti s količinom izdatih/primljenih serijskih brojeva. Ako njih nema, količina će onda, kada budemo otvorili prozor za unos serijskih brojeva biti promijenjena na 0. Za sprečavanje opisanog je zato preporučljivo zaključiti materijalne promete.
a2. Staro inventurno stanje
Na dan promjene vođenja artikala unesemo dokument inventure sa starim stanjem. Možemo ga naravno potražiti takođe automatski (pogledajte Čarobnjaci - Stanje).
a3. Šifrant artikala - serijski brojevi
Promijenimo način vođenja serijskih brojeva u šifrantu artikala, panel Serijski brojevi.
 |
Po toj promjeni iz razloga, navedenih u tački a1, prozor za unos serijskih brojeva na tipki "Stanje ser. br" NE SMIJEMO OTVARATI, jer se od tog trenutka nadalje za artikal zahtijeva, da je uneseni broj serijskih brojeva jednak količini (za taj primjer inventurnom stanju). |
a4. Novo inventurno stanje
Unesemo inventurno stanje - najlakše klikom na tipku "Unos ser. br." (pogledajte Traka s zadacima pozicija) otvorimo prozor za unos serijskih brojeva i unesemo podatke o serijskim brojevima na zalihi, a s tim takođe (posredno) podatak o količini na zalihi.
a5. Potvrđivanje inventure
Potvrdimo inventuru (pogledajte Čarobnjaci - Potvrdi), koji izradi dokument internog prijema s količinom
- zaliha za količinu bez serijskih brojeva
+ zaliha za količinu s unesenim serijskim brojevima
 |
Takođe na internom prijemu iz razloga, navedenih u tački a1, prozor za unos serijskih brojeva na poziciji s negativnim prijemom NE SMIJEMO OTVARATI, jer se od tog trenutka nadalje za artikal zahtijeva, da je uneseni broj serijskih brojeva jednak količini (za taj primjer inventurnom stanju). |
B. RUČNI UNOS
Najkraći, iako ne i najpregledniji način je, da dokument, koji je opisan u tački a4 unesemo ručno:
b1. Zaključak materijalnih prometa
(Isto kao a1:) Zaključimo materijalne promete do datuma inventure, da spriječimo mijenjanje već izrađenih dokumenata. Kada za artikal bude određeno vođenje po serijskim brojevima, program će po unosu ili promjeni količinu izjednačiti s količinom izdatih/primljenih serijskih brojeva. Ako njih nema, količina će onda, kada budemo otvorili prozor za unos serijskih brojeva biti promijenjena na 0.
b2. Staro inventurno stanje
(Rezultat isti kao u tački a4:) Unesemo dokument internog prijema i poziciju s negativnom količinom zalihe artikla, kojem ćemo promijeniti način vođenja serijskih brojeva
b3. Šifrant artikala - serijski brojevi
(Isto kao a3:) Promijenimo način vođenja serijskih brojeva u šifrantu artikala.
 |
Na internom prijemu iz razloga, navedenih u tački b1, prozor za unos serijskih brojeva na poziciji s negativnim prijemom NE SMIJEMO OTVARATI, jer se od tog trenutka nadalje za artikal zahtijeva, da je uneseni broj serijskih brojeva jednak količini (za taj primjer inventurnom stanju). |
b4. Novo inventurno stanje
Dokument iz tačke b2 dopunimo tako, da unesemo još pozicije s pozitivnom količinom zalihe artikla, kojem smo izabrali vođenje po serijskim brojevima.
Opšti opis funkcije:
Povezane teme: