 | Loading… |
|
|
Popuni pozicije - povrat reklamacije kupcu
Popuni pozicije - povrat reklamacije kupcu
Klik na panel otvara prozor s podacima o neriješenim reklamacijama. Funkcija nam znatno olakšava praćenje povrata servisnih zahtjeva kupcima, jer nam omogućava jednostavno i automatsko popunjavanje pozicija izdavanja, tako da artikle za izdavanje izabiremo između svih na servis prenesenih artikala za pojedinog kupca.
Način rada je jednostavan:
U prozoru Neriješene reklamacije potražimo materijalno sredstvo, primljeno od kupca, koje želimo vratiti i koje sada moramo odgovarajuće unijeti u sistem. Klikom na tipku preuzeto materijalno sredstvo prebacimo iz popisa Neriješenih reklamacija među Vraćenu robu. Upišemo još polje Količina, te kod materijalnih sredstava koja vodimo po serijskim brojevima i Serijski broj, a ako želimo i polje Opis popravka. Program će sam popuniti polje Izd. RMA s veznim dokumentom.
Kada smo na taj način prenijeli sva materijalna sredstva, kliknemo na panel i program nam prenese sva materijalna sredstva iz prozora Vraćena roba na pozicije izdavanja kupcu.

Reklamacija |
broj dokumenta, kojim je bila preuzeta reklamacija kupca |
Poz. |
pozicija dokumenta, kojim je bila preuzeta reklamacija kupca |
Dat. rekl. |
datum dokumenta iz prethodnog polja |
Šifra |
šifra proizvoda, koji je ovim dokumentom bio preuzet na servis |
Naziv |
naziv artikla iz prethodnog polja |
Količina |
u servis preuzeta količina |
Gar. |
polje je označeno, ako je proizvod prilikom prijema u servis još bio u garanciji. Ako mu je garancijski rok prošao, polje neće biti označeno. |
Opis greške |
opis greške, kako smo to unijeli kod prijema na servis |
 |
klikom na tipku Prijenos, prenesemo poziciju prijema robe na servis iz popisa neriješenih reklamacija u donji prozor, gdje je naveden popis vraćene robe |
 |
klikom na tipku Zatvaranje, otvorimo prozor, koji omogućava zatvaranje servisnog zahtjeva s nekim drugim dokumentom. Tako bismo mogli npr. reklamaciju kupca zatvorili s izdavanjem knjižnog odobrenja u modulu Roba. Servisni zahtjev kupca povežemo s knjižnim odobrenjima tako da izaberemo broj tog dokumenta i broj pozicije tog dokumenta.
Tako zatvoreni servisni zahtjevi se iskazuju i u obračunu servisa kupcima kao riješene reklamacije. |
 |
otvori prozor za pregled serijskih brojeva za trenutno izabranu poziciju |
 |
otvori prozor, koji nam omogućava ispis pregleda serijskih brojeva i njihovog kretanja |
VRAĆENA ROBA - podaci o robi, koju ćemo izdati kupcu - dakle, prenijeti u pozicije izdavanja kupcu
Šifra |
šifra artikla, kojeg vraćamo kupcu |
Naziv materijala |
naziv vraćenog artikla |
Količina |
količina artikla, koju vraćamo kupcu:
- ako artikl ne vodimo po serijskim brojevima, količina je zadano jednaka nuli. Unesemo vraćenu količinu artikla. U slučaju da je količina koju smo unijeli, veća od količine u panelu "Neriješene reklamacije", program javi poruku: Unesena količina je prevelika!
- ako artikl vodimo po serijskim brojevima, količina je zadano jednaka nuli. Kada unesemo vraćenu količinu (npr. 1), otvori se i prozor za odabir serijskih brojeva. Između serijskih brojeva, koje imamo na zalihi na skladištu reklamacija, izaberemo serijski broj proizvoda kojeg ćemo izdati kupcu. Ako smo artikl popravili, preuzeti i izdani serijski broj artikla će biti identični. Ako smo kupcu zamijenili artikl, serijski broj na izdavanju će biti drugačiji od onog na prijemu.
- u slučaju da je dio reklamirane robe već zatvoren s odobrenjem (ili nekim drugim dokumentom) i želimo naknadno povećati količinu, program će javiti poruku: Primljena reklamacija kupca (br. reklamacije) je već zatvorena s dokumentom (br. dokumenta). Da li stvarno želiš nastaviti?
- u slučaju da unesemo kompletnu količinu (i onu koja je već zatvorena s odobrenjem), program će javiti poruku: Dostignuta količina na primljenoj reklamaciji kupca (br. reklamacije). Brišem vezu za zatvaranje (br. veznog dokumenta)?
|
MJ |
mjerna jedinica za količinu iz prethodnog polja |
Serijski broj |
ispiše se serijski broj izdatog (vraćenog) artikla |
Pri.RMA |
interni broj veznog dokumenta, odnosno dokumenta kojim je bila preuzeta reklamacija kupca |
Pri.RMA poz. |
pozicija dokumenta, kojim je bila preuzeta reklamacija kupca |
Gar. |
polje je označeno, ako je za popravak proizvoda priznata garancija, a inače nije označeno. |
R% |
postotak rabata, kojeg priznajemo kupcu (kada se izdavanje zaračunava) |
Cijena |
cijena bez uključenog PDV (ako se izdavanje zaračunava) |
TB |
tarifni broj poreza (ako se izdavanje zaračunava) |
Opis popravka |
prema potrebi, unesemo tekstualni opis izvršene servisne intervencije (npr. zamjena, popravak...) |
 |
Poziciju označenu za prijem, izbrišemo (uklonimo) s popisa upotrebom kombinacije tipki <Ctrl><Del>. Kada budemo ponovno otvorili prozor za povrat reklamacije kupcu, tako uklonjena stavka će se opet pojaviti među neriješenim reklamacijama. |
|
|
otvori prozor za izbor serijskog broja. Ako artikl vodimo po serijskim brojevima, ovaj prozor se otvara automatski nakon što unesemo izdanu količinu. |
|
otvori prozor, koji nam omogućava ispis pregleda serijskih brojeva i njihovog kretanja |
 | Loading… |
 | Loading… |
|
|
|