Sestavljeno blago - tip C

|
KRATEK OPIS SPODNJEGA PRIMERA: Prikaz postopka nastavitve, evidentiranje prevzema in izdaje sestavljenega blaga- tip C. |
Sestavljeno blago - tip C
Vrsto identa tipa C – sestavljeno blago uporabljamo v primerih, ko želimo količinsko in vrednostno spremljati zalogo osnovnega (nadrejenega) identa, istočasno pa želimo imeti vpogled v količinsko stanje zaloge podrejenih identov iz kosovnice.
Primer:
Od dobavitelja za nadaljnjo prodajo prevzemamo SESTAVTIPC. Ta ident bomo tudi prevzemali in izdajali. SESTAVTIPC pa je sestavljen iz identov DEL1 in DEL2. Za sestavne dele želimo imeti informativen količinski pregled zaloge.
Kako ravnati?
1. Definiranje skladišča za sestavljeno blago
V Parametrih | Blago| Osnovni podatki vnesemo skladišče, na katerem želimo (količinski) pregled zaloge podrejenih identov. Ustrezno skladišče naj bo definirano kot skladišče, na katerem vodimo zalogo, izbira načina vrednotenja pa naj bo 0 - Ni vrednotenja (glej Evidenčno skladišče - tip C).
2. Šifrant identov
V šifrant identov moramo vnesti kodo za sestavljeno blago in kode identov, iz katerih je le-to sestavljeno.
1. Šifra za sestavne dele
Najprej vnesemo šifre podrejenih identov:
- DEL1, vrsta identa npr. 200
- DEL2, vrsta identa npr. 200
Uporabili bomo vrsto identa 200 – tip B.
2. Šifra sestavljenega blaga
V drugi fazi vnesemo še šifro identa za sestavljeno blago:
- SESTAVTIPC, knjigovodska vrsta identa bo 201, tip C
V zavihek »Kosovnica« vnesemo normativ za pretvorbo nadrejenega identa na enote, iz katerih je sestavljen.
-
o DEL1, 2 kosa
o DEL2, 1 kos

3. Evidentiranje prevzema blaga
Ob prevzemu blaga vnesemo količino prevzetega nadrejenega identa. Denimo, da prevzemamo 10 kosov identa SESTAVTIPC. Zalogo smo s tem količinsko in vrednostno obremenili s sestavljenim izdelkom.

Ker pa smo za ident izbrali tip C, si lahko ogledamo tudi pregled trenutne zaloge identov DEL1 in DEL2, iz katerih je ident SESTAVTIPC sestavljen. Zaloga je zgolj KOLIČINSKA, zato na skupno vrednost zaloge ne vpliva.
4. Izdaja blaga in spremljanje zaloge
Iz doslej povedanega sledi, da bomo gibanje cen ter zaloge spremljali SAMO NA IDENTIH ZA PRODAJO (v našem primeru: SESTAVTIPC). Zato bomo tako naročila kupcev kot tudi izdajo blaga vnašali kot izdajo identa SESTAVTIPC. Skladiščni karton za podrejene idente DEL1 in DEL2 pa bo izkazoval količinsko stanje zaloge teh dveh sestavnih delov.

5. Skladiščni karton
Na skladiščnem kartonu se (v nasprotju s pregledom trenutne zaloge) izkazujejo le tisti prometi, ki smo jih dejansko prevzeli in izdali na/iz zaloge. Skladiščni karton torej lahko izpišemo le za SESTAVTIPC, njegovih sestavnih delov pa ne najdemo med prometi.
Splošen opis funkcij:
Povezane teme: